Προς το περιεχόμενο

Αρχαριος αλλα με budget ,οσο παει.


armin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εσεις γενικοτερα προτεινετε να πηγαινα σε μεταχειρισμενα ?Σωμα η φακο προτεινετε??Η μηπως και τα δυο?Δεν ξερω αλλα εγω θα ενιωθα πιο ανετα αν το σωμα το αγοραζα καινουργιο,...Τωρα με φακους μεταχειρισμενους δεν νομιζω να εχω θεμα,ανετα παιρνω αν αξιζει.

εγω ολα μεταχειρισμενα τα παιρνω πλεον.

θα σου προτεινα το ιδιο, ειδικα αν εχουν ακομα εγγυηση θα εισαι χαλλλαρος ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια εσεις γενικοτερα προτεινετε να πηγαινα σε μεταχειρισμενα ?Σωμα η φακο προτεινετε??Η μηπως και τα δυο?Δεν ξερω αλλα εγω θα ενιωθα πιο ανετα αν το σωμα το αγοραζα καινουργιο,...Τωρα με φακους μεταχειρισμενους δεν νομιζω να εχω θεμα,ανετα παιρνω αν αξιζει.

 

Προσωπικη καθαρά άποψη, σώμα θα αγόραζα μεταχειρισμένο μόνο από κάποιον πολύ φίλο που θα μπορούσα να εμπιστευτώ. Αν αγόραζα από άγνωστο (χλωμό) σιγουρα δεν θα αγόραζα χωρίς υπόλοιπο εγγύησης. Ηελκτρονικά είναι πολλές φορές χαλάνε από μόνα τους.

 

Φακούς θα προτειμούσα μεταχειρισμένους. Οι περισσότεροι φακοί μου είναι καινούργιοι, αλλά αυτό οφείλεται καθαρά στο υπερβολικό θέμα ανυπομονησίας δλδ. θελω κάτι το θέλω ΤΩΡΑ...... δλδ οταν αποφασίσω ότι θέλω αυτό...... δεν υπάρχει περίπτωση να περιμενω ποτε θα βγει αγγελία και σε καλή τιμή......

 

Ασε που σπάζομαι, μόλις βρεις κάτι καλό κάποιος παντα σε εχει προλάβει........

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας καλός φωτογράφος.

Πω ρε barbiedoll αν δεν πεταξεις την ατακα δεν θα αντεξεις .Βιαστηκες να την γραψεις βεβεια την εξυπναδα σου επειδη αν εβλεπες αυτο λεω ΑΚΡΙΒΩΣ απο κατω απο την ερωτηση μου αυτη,οτι προφανως ενας ικανος φωτογραφος αναδεινκυει οποιοδηποτε φακο η καμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εσεις γενικοτερα προτεινετε να πηγαινα σε μεταχειρισμενα ?Σωμα η φακο προτεινετε??Η μηπως και τα δυο?Δεν ξερω αλλα εγω θα ενιωθα πιο ανετα αν το σωμα το αγοραζα καινουργιο,...Τωρα με φακους μεταχειρισμενους δεν νομιζω να εχω θεμα,ανετα παιρνω αν αξιζει.

 

Εχω αγορασει και καινουρια και μεταχειρισμενα (οπως επισης εχω πουλησει), γενικα επειδη οι φωτογραφικες μηχανες δεν ειναι κατι καθημερινης χρησης και συνηθως αυτοι που τις εχουν τις προσεχουν, δεν παλιωνουν ευκολα, εκτος και αν πας να παρεις πολυ παλιοτερο εξοπλισμο απο επαγγελματια ακομα και ερασιτεχνη που τον εχει λιωσει στην χρηση, οχι οτι δεν θα δουλεψει, αν παρεις π.χ. λεμε τωρα μια canon 5d mark II με 100.000 κλικ σε τιμη χωμα, το πιο πιθανον ειναι να δουλεψει τουλαχιστον μεχρι τα 200.000 κλικ.

 

Οποτε αν αγορασεις μια προσεγμενη μηχανη με λιγα κλικ και ενα φακο προσεγμενο δεν θα εχεις κανενα προβλημα και αν μπορεσεις να γλυτωσεις και αρκετα λεφτα ακομα καλυτερα, πολλες φορες παιζουν και μηχανες που ειναι και μεσα στην εγγυηση, οποτε λιγο προσεκτικα και βρισκεις αν θελεις σχεδον καινουριες μηχανες με λιγα λεφτα. Επισης μπορεις να δεις και σε ξενα sites παιζουν καλυτερες τιμες, οπως το purnimadigital ή αν εχεις καποιον γνωστο με επαγγελματικο αφμ (η αν εισαι επαγγελματιας) να αγορασεις απο amazon χωρις το ΦΠΑ οποτε θα σου βγει πολυ φθηνοτερα, τωρα πως θα παρακαμψεις τα capital controls ειναι ενα θεμα, ενας τροπος ειναι να κανεις money request απο το paypal και να τα βαζεις λιγα λιγα απο διαφορες καρτες μεχρι να μαζεψεις το ποσο που θελεις, δεν ξερω αν μπορεις με την μια να βαλεις πανω απο 500€/μηνα ας πουμε, μετα ειναι να εχεις ξενη καρτα, λογαριασμο στην βουλγαρια ας πουμε, αν εισαι βορεια ελλαδα κεντρικα ανατολικα μπορεις να βγαλεις σε ενα πρωι, με μια ταυτοτητα.

 

Ενδεικτικα το purnima εχει 664€ την d7100 body και αλλα 298€ εχει τον sigma 17-50 f2.8, αν παρεις αυτα εισαι υπερκαλυμενος για καιρο και πορτραιτο μπορεις να βγαλεις και τοπιο μπορεις να βγαλεις και γενικα για τα περισσοτερα κανει ειναι πραγματικα all around και δεν ειναι φακος που θα τον πεταξεις για κατι καλυτερο μετα. Εναλλακτικα σε mirrorless  πολυ καλες τιμες εχει σε fujifilm ας πουμε στα 800€ πουλαει την fujifilm xt10 με τον επισης πολυ καλο all around φακο 18-55 f2.8-f4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικη καθαρά άποψη, σώμα θα αγόραζα μεταχειρισμένο μόνο από κάποιον πολύ φίλο που θα μπορούσα να εμπιστευτώ. Αν αγόραζα από άγνωστο (χλωμό) σιγουρα δεν θα αγόραζα χωρίς υπόλοιπο εγγύησης. Ηελκτρονικά είναι πολλές φορές χαλάνε από μόνα τους.

 

Φακούς θα προτειμούσα μεταχειρισμένους. Οι περισσότεροι φακοί μου είναι καινούργιοι, αλλά αυτό οφείλεται καθαρά στο υπερβολικό θέμα ανυπομονησίας δλδ. θελω κάτι το θέλω ΤΩΡΑ...... δλδ οταν αποφασίσω ότι θέλω αυτό...... δεν υπάρχει περίπτωση να περιμενω ποτε θα βγει αγγελία και σε καλή τιμή......

 

Ασε που σπάζομαι, μόλις βρεις κάτι καλό κάποιος παντα σε εχει προλάβει........

 

 

εγω ολα μεταχειρισμενα τα παιρνω πλεον.

θα σου προτεινα το ιδιο, ειδικα αν εχουν ακομα εγγυηση θα εισαι χαλλλαρος ;)

Νομιζω οτι αμα ειναι για σωμα θα παρω καινουργιο επειδη τα σωματα γενικοτερα δεν τα αλλαζουμε πολυ,οι φακοι ειναι αυτοι που αλλαζουμε(αν και δεν σκοπευω να αλλαξω καμια ντουζινα).Παιδια εσεις για μεταχειρισμενο prime 35mm τι θα δινατε,kai gia Sigma η Tamron 17-50mm 2.8 ,στα ποσα θα θεωρουσατε οτι ειναι καλη ευκαιρια για μεταχειρισμενους??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναποδα τα ειπες

το σωμα παει κι ερχεται, ο καλος φακος παιζει να σου μεινει για παντα.

εδω καποιοι εχουνε φακους 30 ετων και λειτουργουνε ;)

ο φακος εχει ελαχιστα περιθωρια βελτιωσης, γι αυτο κραταει την αξια του

δες πχ τον Nikon 24-70 2.8 τοσα χρονια κραταγε την αξια του, και βγηκε τωρα η "βελτιωμενη" εκδοση με VR η οποια ειναι... χειροτερη... :D

 

το σωμα παλι καθε φορα βελτιωνεται αισθητα, ειδικα σε επιπεδο αισθητηρα, οποτε οι τιμες τους κατρακυλανε ευκολα.

δε σου λεω να παρεις κατι υπερσαπιο, αλλα γενικα ολο το πακετο να ειναι ισορροπημενο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικότερα πιστεύω έχεις λάβει όλες τις σωστές συμβουλές. Για να συνοψίσω, εφ όσον θέλεις να ασχοληθείς περισσότερο πιστεύω στη σειρά D5xxx θα είσαι καλύτερα. Οι D3200-3300 είναι πολύ καλές μηχανές για αρχάριο που δεν θέλει να μπει πιο βαθιά αλλά θέλει τις βασικές δυνατότητες που του δίνει μία σύγχρονη DSLR. Δύο φίλοι που προέρχονταν απο compact μηχανές αγόρασαν έπειτα από προτροπή μου από μία D3200 διάβασαν λίγο για τα βασικά της φωτογραφίας και της λήψης και την έχουν καταευχαριστηθεί. Αν αποφασίσεις να μείνεις μόνο στο φωτογράφιση πορτρέτου-προσώπων βέβαια μπορεί να μη δεις όλες αυτές τις διαφορές αλλά πιστεύω ότι με μία DSLR στα χέρια σου από μόνος σου θα θελήσεις να πειραματιστείς και σε άλλα είδη φωτογραφίας. Τώρα για λεπτομέρειες όπως η οθόνη πάνω στη μηχανή κτλ, η οθόνη για μένα είναι απλά για να δεις αν πέτυχες σωστή έκθεση και κάδρο, οι φωτογραφίες βλέπονται, επεξεργάζονται και αξιολογούνται την οθόνη του υπολογιστή (η οποία καλύτερο είναι να είναι καλιμπραρισμένη). Σχετικά με το βάρος είναι σημαντικός παράγοντας για κάποιους, για εμένα όχι και τόσο, στο σάκο της δουλειάς μου έχω πάντα σε μια θήκη την D5200 μου με τον 18-140 για κάτι που μπορεί να δω τυχαία και να μου αρέσει. Αν θέλεις να κουβαλάς μηχανή θα την κουβαλήσεις.

 

Σε αντίθεση απ' ότι γράφεις σώματα αλλάζουμε πιο συχνά από φακούς. Ένας καλός φακός είναι επένδυση που θα σε ακολουθήσει και στα επόμενα σώματα σου και δεν μιλάω για τους κιτ φακούς 18-55 κτλ. Τον 35mm θα τον πάρεις μία φορά και θα τον έχεις σε όλα τα μελλοντικά DX σώματα για παράδειγμα. Ειδικά στη Nikon η οποία είναι συμβατή με φακους που φτιάχτηκαν 30 χρόνια πριν θα δείς σε μηχανές του 2015 να φοριούνται φακοί δεκαετίας του 1990!  Μια D5300 σήμερα μετά από 3-4 χρόνια μπορεί να είναι και στο 1/4 της αξίας της. Αν το θέσουμε αλλιώς πόσο θα κοστίζει σε 4 χρόνια ένας επεξεργαστής Η/Υ του σήμερα; Άρα το παίρνω μια καλή μηχανή για να μου κρατήσει χρόνια ίσως δεν είναι η σωστή σκέψη. Παίρνω μία μηχανή που να καλύπτει τις τρέχουσες ανάγκες-δυνατότητες μου είναι η καλύτερη.

 

Σχετικά με το καινούριο - μεταχειρισμένο, προσωπικά αγοράζω και από τα δύο. Στο insomnia μπορείς να βλέπεις τις κριτικές του εκάστοτε πωλητή το οποίο είναι ένα κριτήριο. Αλλιώς εμπιστεύεσαι κάποιον που έχει κάνει 40 επιτυχείς πωλήσεις και αλλιώς κάποιον που έχει κάνει μία. Βέβαια σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι αυτός που έχει κάνει μία είναι αφερέγγυος. Το δεύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας με τον πωλητή της μηχανής-φακού σε ένα καλό κατάστημα - τεχνικό (στο κέντρο υπάρχουν πολλοί, μπορώ να σου στείλω με pm αυτούς που πηγαίνω εγώ) και έναντι ενός μικρού (ή και καθόλου) αντιτίμου να σου κάνουν έναν έλεγχο. Ότι θα έκανες δηλαδή αν αγόραζες μεταχειρισμένο αυτόκίνητο-μοτοσυκλέτα.

 

Επομένως διάβασε περισσότερο για τη φωτογραφία, έκθεση, διάφραγμα, ταχύτητα, iso κτλ κτλ άρθρα στο ίντερνετ, δωρεάν σεμινάρια (γίνονται πολλά, πληροφορίες με pm) και γιατί όχι και κάποια πιο διαρκή σεμινάρια (3μηνα, 6μηνα). Από 50 ευρώ το μήνα πολλές σχολές-ιδιωτικά κέντρα προσφέρουν μαθήματα για αρχάριους που θέλουν να μπουν στον κόσμο της φωτογραφίας.Δωρεάν φωτογραφικές ομάδες υπάρχουν σε πανεπιστήμια και πολιτιστικά κέντρα δήμων. Θα γνωριστείς με κόσμο που ασχολείται, θα δείς άλλους εξοπλισμούς, θα ανταλλάξεις απόψεις και κάποιος άνθρωπος που ξέρει 5-10 πράγματα παραπάνω θα αξιολογήσει τις φωτογραφίες σου.

Αγόρασε τον εξοπλισμό σου και ξεκίνα να φωτογραφίζεις. Από κει και πέρα θα δείς στην ουσία τι περαιτέρω εξοπλισμό θα χρειαστείς, θα πουλήσεις και θα αγοράσεις, όπως κάνουμε όλοι μας.

 

Υ.Γ. Σου έχω γράψει σε προηγούμενο μήνυμα ότι αν θέλεις να δείς και να δοκιμάσεις από κοντά τον εξοπλισμό που έχω στην υπογραφή μου μπορείς ερχόμενος μια βόλτα από το γραφείο μου στον Πειραιά.

 

Καλή συνέχεια

Επεξ/σία από Skopelos_Island
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεικτικα το purnima εχει 664€ την d7100 body και αλλα 298€ εχει τον sigma 17-50 f2.8, αν παρεις αυτα εισαι υπερκαλυμενος για καιρο και πορτραιτο μπορεις να βγαλεις και τοπιο μπορεις να βγαλεις και γενικα για τα περισσοτερα κανει ειναι πραγματικα all around και δεν ειναι φακος που θα τον πεταξεις για κατι καλυτερο μετα. Εναλλακτικα σε mirrorless  πολυ καλες τιμες εχει σε fujifilm ας πουμε στα 800€ πουλαει την fujifilm xt10 με τον επισης πολυ καλο all around φακο 18-55 f2.8-f4.

Απο Purmnima εχω αγορασει κι εγω, επιβεβαιώνω ότι ειναι αξιόπιστο και σε κάποια πραγματα εχει πολυ καλες τιμες. Το σετ απο πανω είναι superkill. Απλα πιστεύω ότι απευθύνεται σε κάποιον που ξέρει σίγουρα οτι θέλει να ασχοληθεί και να αφιερώσει αρκετο χρόνο (όσον αφορά το σώμα) Σε αυτή την περίπτωση σκοτώνει.....

αν το φυσάς το χρήμα Ναι είναι μια καλή λύση, αλλα αν είσαι περιορισμένος όπως όλοι μας, καλυτερα να πας στην 5200 που θα βγάζεις εξίσου καλές φωτογραφίες, και θα γλυτώσεις και αρκετά χρήματα.....Μέχρι να την πάρεις να μάθεις και κάποια πράγματα, θα έχει περάσει καιρός....οπότε όπως όλοι τοτε την πουλας κι εσυ και αναβαθμίζεις ανάλογα με τις εκάστοτε ανάγκες σου....

 

Ο φακός από την άλλη, όπως έχω αναφέρει και σε αλλα thread, τον θεωρώ ότι καλύτερο για ξεκίνημα σε όλους τους τομείς, πορτρετα, τοπία, street photography.... μονο πουλια δεν μπορεις να βγάζεις που δε σε φτανουν τα mm. Από εκει και περα αν σε παιρνει οικονομικα, go for it!!!

 

Νομιζω οτι αμα ειναι για σωμα θα παρω καινουργιο επειδη τα σωματα γενικοτερα δεν τα αλλαζουμε πολυ,οι φακοι ειναι αυτοι που αλλαζουμε(αν και δεν σκοπευω να αλλαξω καμια ντουζινα).Παιδια εσεις για μεταχειρισμενο prime 35mm τι θα δινατε,kai gia Sigma η Tamron 17-50mm 2.8 ,στα ποσα θα θεωρουσατε οτι ειναι καλη ευκαιρια για μεταχειρισμενους??

o 35 σε αριστη κατάσταση διαμορφώνεται στα 130-140 Ευρώ...... Οι άλλοι γύρω στα 300 - 350 είναι μια καλή ευκαιρία

Οι φακοί δεν αλλάζουνε....εκτός αν εχεις καμια σαρμουτα 17-55.... τους φακους τους κρατας, εκτος αν αγορασες καποιον που αποδειχθεικε οτι δεν σου κανει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 (ακομα θυμαμαι τα εξαιρετικα καλαμαρια που ετρωγα οταν ειχα ερθει πριν πολλααα χρονια, - μια βδομαδα ετρωγα καλαμαρια :)

 

Συγγνώμη για το off topic!

 

Κώστα: Σκόπελος-Καλοκαίρι-Καλαμάρι

 

είναι ένας συνδυασμός αναντικατάστατος και επιβεβλημμένος!

 

Επι το έργον γύρω στο 2012

post-256500-0-51678000-1453285959_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδες νομιζω οτι αποφασισα τι θα κανω.Επειδη δεν ειμαι και σε καμια τρελη βιασυνη να αγορασω αμεσως τον εξοπλισμο μου αυτο που λεω να κανω ειναι να περιμενω για καμια καλη ευκαιριουλα σε 5χχχ μεταχειρισμενο.Απλα το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω ποιοι ειναι οι παραγοντες  που θα επηρεασουνε την αυξομειωση της τιμης ενος μεταχειρισμενου.Ξερω οτι ειναι  κυριως τα ποσα κλικ εχει και ποσους μηνες ακομα εγγυηση,αλλα δεν ξερω να κρινω και με βαση τα δεδομενα αυτα,αν θα ειναι σωστη η αγορα μου.

Και προφανως υπαρχει και η προσωπικη ανασφαλεια επειδη και να ειναι διατεθειμενος ο πωλητης για ελεγχο της καμερας απο τον αγοραστη,εγω δεν θα ξερω τι να ελεγξω δυστυχως....

 

Και οσον αφορα τους φακους νομιζω οτι,με το που αγορασω το μεταχειρισμενο σωμα,θα αγορασω εναν καινουργιο 35mm 1.8,και μετα θα ψαχνω και στους μεταχειρισμενους για 17-50 tamron,sigma.

Ειπα να το κανω ετσι επειδη οταν βγαινουν μεταχειρισμενοι 35mm στην ουσια κοβουνε μονο 50 ευρω απο την τιμη του καινουργιου,ενω σε 17-50 μπορω να βρω μεχρι και 100 ευρω κατω απο την τιμη του καινουργιου,σε μεταχειρισμενο,ελπιζω τουλαχιστον....

 

Το ψιριζω πολυ αυτη τη στιγμη βεβαια, ενω ξερω οτι το hobby αυτο γενικοτερα ειναι απο τα ακριβα και δεν χωραει πολλες τσιγκουνιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Skopelos_Island

 

XAXAXA φαινεται εξαιρετικος μεζές.....Το οτι ετρωγα 7 μερες καλαμαρια, δεν ηταν υπερβολη..... 7 ημερες ετρωγα μεσιμέρι καλαμαρια, βραδυ καλαμαρια..... τοσα καλαμαρια πρεπει να τα εχω φαει σε ολη μου την ζωη αλλα ηταν τοσο ωραια....., και εξαιρετικο μερος, και για διακοπες αλλα και για φωτογραφιες.....


 

Το ψιριζω πολυ αυτη τη στιγμη βεβαια, ενω ξερω οτι το hobby αυτο γενικοτερα ειναι απο τα ακριβα και δεν χωραει πολλες τσιγκουνιες.

 

Οτι μπορείς να γλυτώσεις καλό είναι. άλλωστε το hobby της φωτογραφίας είναι σαν τον τζόγο.....τα γλυτωσες απο εκει....θα τα φας σε κατι αλλο....ολο θα βγαινουν αναγκες...

 

Εγω τωρα θελω να παρω 2 φιλτρα και πρεπει να σκασω περι τα 300 ευρω..... εχει να πεσει τακουνια στο σπιτι......

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω ρε barbiedoll αν δεν πεταξεις την ατακα δεν θα αντεξεις .Βιαστηκες να την γραψεις βεβεια την εξυπναδα σου επειδη αν εβλεπες αυτο λεω ΑΚΡΙΒΩΣ απο κατω απο την ερωτηση μου αυτη,οτι προφανως ενας ικανος φωτογραφος αναδεινκυει οποιοδηποτε φακο η καμερα.

 

Μόνος σου αυτοαναιρείσαι.

 

Από την μια ρωτάς τι θα έβγαζε καλύτερη φωτογραφία, φακός καλός ή μηχανή καλή.

Και λες από κάτω ότι ένας καλός φωτογράφος θα αναδείκνυε οποιονδήποτε εξοπλισμό.

 

See what I did here ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 δεν ξερω ποιοι ειναι οι παραγοντες  που θα επηρεασουνε την αυξομειωση της τιμης ενος μεταχειρισμενου.Ξερω οτι ειναι  κυριως τα ποσα κλικ εχει και ποσους μηνες ακομα εγγυηση,αλλα δεν ξερω να κρινω και με βαση τα δεδομενα αυτα,αν θα ειναι σωστη η αγορα μου.

Και προφανως υπαρχει και η προσωπικη ανασφαλεια επειδη και να ειναι διατεθειμενος ο πωλητης για ελεγχο της καμερας απο τον αγοραστη,εγω δεν θα ξερω τι να ελεγξω δυστυχως....

 

 

Βασικός παράγοντας πτώσης της τιμής του μεταχειρισμένου είναι αφ' ενός τα κλίκ και αν υπάρχει εγγύηση, αφ' ετέρου η κατηγορία, πιο γρήγορα πέφτουν οι τιμές στα ερασιτεχνικά μοντέλα όπως D3xxx D5xxx D6xx απ ότι στα ημιεπαγγελματικά και επαγγελματικά D7xxx D7xx D8xx. Επίσης όταν βγει ένα καινούριο μοντέλο μιας σειράς οι τιμές των προηγούμενων θα πέσουν καθώς χρήστες του τρέχοντος μοντέλου θα το πουλήσουν για να αγοράσουν το πιο καινούριο. 

 

Εννοείται ότι δεν μπορείς να ελέγξεις εσύ πλήρως ένα μεταχειρισμένο σώμα, γι αυτό σου πρότεινα να το πας σε κάποιον επαγγελματία τεχνικό να σου πεί την άποψή του.

 

Μπαίνε κάθε μέρα στα μεταχειρισμένα και βλέπε αγγελίες σχετικές με το μοντέλο που θέλεις να αγοράσεις, η ευκαιρία θα σκάσει μύτη, να είσαι γρήγορος γιατί αν είναι ευκαιρία θα φύγει και γρήγορα! Για το αν η τιμή είναι σωστή θα το δείς στατιστικά, αν πχ το Α μοντέλο κυμαίνεται σε τιμές από 350 - 400 ευρώ και το βρεις στα 320 είναι ευκαιρία αλλά και πάλι είναι υποκειμενικό γιατί μπορεί ο πωλητής 1 να δίνει το Α μοντέλο στα 400 με φακό 18-55, ή/και δεύτερη μπαταρία ή/και κάρτα μνήμης  κτλ και ο πωλητής 2 στα 370 μόνο σώμα. Εξαρτάται εσένα ποιό σε συμφέρει καλύτερα.

 

 

 

Εγω τωρα θελω να παρω 2 φιλτρα και πρεπει να σκασω περι τα 300 ευρω..... εχει να πεσει τακουνια στο σπιτι......

 

Υπάρχει πάντα η κλασσική δικαιολογία

 

-Τώρα το πήρες αυτό;

-Δεν είναι δικό μου, ενός φίλου είναι, μου το έδωσε να το δοκιμάσω...

Επεξ/σία από Skopelos_Island
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδες νομιζω οτι αποφασισα τι θα κανω.Επειδη δεν ειμαι και σε καμια τρελη βιασυνη να αγορασω αμεσως τον εξοπλισμο μου αυτο που λεω να κανω ειναι να περιμενω για καμια καλη ευκαιριουλα σε 5χχχ μεταχειρισμενο.Απλα το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω ποιοι ειναι οι παραγοντες  που θα επηρεασουνε την αυξομειωση της τιμης ενος μεταχειρισμενου.Ξερω οτι ειναι  κυριως τα ποσα κλικ εχει και ποσους μηνες ακομα εγγυηση,αλλα δεν ξερω να κρινω και με βαση τα δεδομενα αυτα,αν θα ειναι σωστη η αγορα μου.

Και προφανως υπαρχει και η προσωπικη ανασφαλεια επειδη και να ειναι διατεθειμενος ο πωλητης για ελεγχο της καμερας απο τον αγοραστη,εγω δεν θα ξερω τι να ελεγξω δυστυχως....

 

Και οσον αφορα τους φακους νομιζω οτι,με το που αγορασω το μεταχειρισμενο σωμα,θα αγορασω εναν καινουργιο 35mm 1.8,και μετα θα ψαχνω και στους μεταχειρισμενους για 17-50 tamron,sigma.

Ειπα να το κανω ετσι επειδη οταν βγαινουν μεταχειρισμενοι 35mm στην ουσια κοβουνε μονο 50 ευρω απο την τιμη του καινουργιου,ενω σε 17-50 μπορω να βρω μεχρι και 100 ευρω κατω απο την τιμη του καινουργιου,σε μεταχειρισμενο,ελπιζω τουλαχιστον....

 

Το ψιριζω πολυ αυτη τη στιγμη βεβαια, ενω ξερω οτι το hobby αυτο γενικοτερα ειναι απο τα ακριβα και δεν χωραει πολλες τσιγκουνιες.

 

ο 35ρης εχει ανεβει

παλια ειχε 175, τωρα πηγε στα 210!

οποτε αν ψαξεις λιγο θα τον βρεις και ισως 120!

αλλα δε ξερω κατα ποσο εχει νοημα να παρεις και 35ρη και 17-50 :/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Purmnima εχω αγορασει κι εγω, επιβεβαιώνω ότι ειναι αξιόπιστο και σε κάποια πραγματα εχει πολυ καλες τιμες. Το σετ απο πανω είναι superkill. Απλα πιστεύω ότι απευθύνεται σε κάποιον που ξέρει σίγουρα οτι θέλει να ασχοληθεί και να αφιερώσει αρκετο χρόνο (όσον αφορά το σώμα) Σε αυτή την περίπτωση σκοτώνει.....

αν το φυσάς το χρήμα Ναι είναι μια καλή λύση, αλλα αν είσαι περιορισμένος όπως όλοι μας, καλυτερα να πας στην 5200 που θα βγάζεις εξίσου καλές φωτογραφίες, και θα γλυτώσεις και αρκετά χρήματα.....Μέχρι να την πάρεις να μάθεις και κάποια πράγματα, θα έχει περάσει καιρός....οπότε όπως όλοι τοτε την πουλας κι εσυ και αναβαθμίζεις ανάλογα με τις εκάστοτε ανάγκες σου....

 

Ο φακός από την άλλη, όπως έχω αναφέρει και σε αλλα thread, τον θεωρώ ότι καλύτερο για ξεκίνημα σε όλους τους τομείς, πορτρετα, τοπία, street photography.... μονο πουλια δεν μπορεις να βγάζεις που δε σε φτανουν τα mm. Από εκει και περα αν σε παιρνει οικονομικα, go for it!!!

 

o 35 σε αριστη κατάσταση διαμορφώνεται στα 130-140 Ευρώ...... Οι άλλοι γύρω στα 300 - 350 είναι μια καλή ευκαιρία

Οι φακοί δεν αλλάζουνε....εκτός αν εχεις καμια σαρμουτα 17-55.... τους φακους τους κρατας, εκτος αν αγορασες καποιον που αποδειχθεικε οτι δεν σου κανει

 

Ο φακος αξιζει, δεν το συζηταμε, καλυτερα να δωσεις κατι περισσοτερο απο τον 35mm prime και να παρεις κατι που κανει περισσοτερα και ειναι πιο ευελικτο. Απο σωμα, μπορεις παντα να ξεκινησεις και απο μια d3xxx, μεταχειρισμενο βγαινει πολυ φθηνα το set. Επειδη την ειχα την d5200 οι βασικες αδυναμιες της ειναι παρομοιες με αυτες που εχει και η d3xxx σειρα, μονο την d7xxx σειρα θεωρω μακροχρονια επενδυση στο dx (απο nikon) και δεν εχει να κανει με το ποσο καλες φωτογραφιες βγαζει η d7xxx, καμια σχεση, το θεμα ειναι εργονομια, κουμπακια, dials, αυτοματοποιημενα προγραμματα, υποστηριξη εξωτερικων flash, σημαντικα καλυτερο viewfinder, καλυτερη μπαταρια, δευτερη καρτα sd, καλυτερο κατασκευαστικα σωμα, μνημες χρηστη κτλ. Απο την d3xxx στην d5xxx τι παιρνεις; Ολα τα προηγουμενα περιπου ιδια ειναι, αντε βαλε οτι εχει αυτοματο bracketing και ιντερβαλομετρο (η d5200) κατα τα αλλα ειναι ιδιες, το μονο ουσιαστικα καλυτερο ειναι το autofocus και η σπαστη οθονη εφοσον σου χρειαζεται, η οποια ειναι χρησιμη κυριως για macro και χαμηλα πλανα την εχω χρησιμοποιησει και χρησιμευει αρκετα και θα ηταν και πολυ πιο χρησιμη αν δεν ηταν τοσο χαλια το liveview στις nikon και ειχαν phase detection και δεν εκανε τοση ωρα στο καθε κλικ να επαναρθει η εικονα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...