Προς το περιεχόμενο

Αρχαριος αλλα με budget ,οσο παει.


armin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

 

 

 

 

 

Εγω προβλέπω ότι και αν του πρότεινες σε λίγο καιρό αν τελικά πάρει κάτι, να ρωτάει "βγάζω το απογευματόβραδο φωτογραφία την φίλη μου, αλλά βγαίνει σκοτεινή και θολή".

 

 

 

 

Πορτραίτο, νύχτα, δίχως flash/λάμπες, απλά δεν.

Ακόμα και μηχανές με πολύ καλό ISO ( π.χ.Sony A7S ) δεν βγάζουνε καλή φωτογραφία πορτραίτου βράδυ δίχως flash/λάμπες.

 

Μα και εσυ κοροιδευεις αρχικα τον κοσμο που θα ειχε μια φυσιολογικη απορια ,οπως το πως να βγαλει καλη φωτογραφια στα σκοτεινα,και οταν σου δινω μια απαντηση ελπιζοντας για επιβεβαιωση η για διορθωση ,αυτο που απαντας ειναι οτι δεν γινεται χωρις εξοπλισμο??!! :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μα και εσυ κοροιδευεις αρχικα τον κοσμο που θα ειχε μια φυσιολογικη απορια ,οπως το πως να βγαλει καλη φωτογραφια στα σκοτεινα,και οταν σου δινω μια απαντηση ελπιζοντας για επιβεβαιωση η για διορθωση ,αυτο που απαντας ειναι οτι δεν γινεται χωρις εξοπλισμο??!! :-D  :-D

 

Σου απάντησα, αλλά μάλλον δεν το πρόσεξες.

Στο σκοτάδι/σκοτεινά δίχως flash/λάμπες ΔΕΝ βγάζεις πορτραίτο.

 

Όχι όπως θα το φανταζόσουν με "ακριβή" φωτογραφική, ναι, μπορώ να παίξω π.χ. με διάφραμα 1.4 και ISO 6400 με την D810 και να βγεί μια φωτογραφία με πολύ λίγο φως ( πες μια αδύναμη λάμπα του δρόμου )... αλλά θα έχει αρκετό θόρυβο/κόκκο.

 

Το να έχεις σταθερή την κάμερα κάπου θα σου επιτρέψει να κάνεις λήψη περισσοτέρων δευτερολέπτων ( μεγαλύτερο exposure ), σε συνδυασμό με χαμηλότερο ISO, που θα έχεις λιγότερο θόρυβο... αλλά έχεις ένα πρόβλημα, το θέμα σου δεν μπορεί να μείνει σταθερό ούτε καν για 1"... οπότε το αποτέλεσμα θα είναι μια ωραία θολούρα.

 

Μιλάμε για πορτραίτο έτσι ? όχι τοπίο.

 

Σαν φθηνότερη λύση ( δεν σημαίνει κιόλας ότι δεν είναι καλή, ή ότι θα την "τερματίσεις", για αρκετό καιρό και διάβασμα η μηχανή θα έχει περισσότερες δυνατότητες από ότι γνώσεις εσύ για να τις αξιοποιήσεις ) είναι μια D3200 με δύο φακούς, τον μαμά 18-55 με τον οποίο θα βαράς groups και πολύ ανοιχτά κάδρα, και ένας 85mm f/1.8G με τον οποίο θα βαράς σφιχτά πορτραίτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα φλας χρειάζεται για βραδυνη φωτογράφιση αντικειμένου, που ειναι παρα πολύ απαιτητική.... σου προτείνω  λοιπόν ένα οικονομικό φλας (το εχω κι εγω ειναι παρα πολυ καλο), εφάμιλλο σε δύναμη με ενα nikon Sb800 που ειναι ακρετα ακριβο, αλλα φύσικα όχι το ίδιο αξιόπιστο (δεν είναι να είσαι επαγγελματίας και να πας σε γάμο/ βάφτιση με τέτοιο φλας, αν και πολλοι τα κανουν).

 

Το παρακάτω πολύ ωραίο συγκριτικό άρθρο το έχει γράψει ένας φίλος και πραγματικά είναι εξαιρετικό (σκρόλαρε προς τα κάτω)

http://skiofos.blogspot.gr/

 

το συγκεκριμμένο φλας κοστίζει αν θυμάμαι καλά περί τα 80 ευρώ και πραγματικά αξίζει το κάθε cent.

 

Σε συνδιασμό με επαναφορτιζόμενες eneloop black είσαι έτοιμος......

 

Το μόνο αρνητικό μίας και συζητάμε, είναι ότι οι σειρές d3xxx και d5xxx δεν υποστηρίζουν autofp, και για να μη σε μπλέξω, θα σου δώσω ενα παραδειγμα:

 

Θες να βγάλεις την φίλη σου μέρα μεσιμέρι με κόντρα ήλιο, η μηχανη δεν μπορεί να καλύψει όλο το δυναμικό εύρος της εικόνας, οπότε θα σου αναδείξει τον ουρανό, και θα σου σκοτεινιάσει το αντικείμενο δλδ την φίλη σου. Υπο κάποιες προυποθέσεις, μπορεί να θές ένα τέτοιο εφέ, αλλα αν δεν το θες τι γίνεται? εκει έρχεται το φλας.

 

Τα ενσωματωμένα φλας είναι αδύναμα, εχουν κακή διάχυση, και το γεγονός ότι είναι κοντά στον φακό δεν βοηθάει. εκει πρέπει να χρησιμοποιείς λοιπόν φωτισμό πάνω στο αντικείμενο, Εκεί λοιπόν έρχεται το εξωτερικό φλας να σου φωτήσει το αντικείμενο....

 

Τωρα θα μου πείς που είναι το πρόβλημα? Θα στοπω με απλα λόγια, αν θες βάθος πεδίου δλδ να φαίνεται καθαρά το τοπίο πίσω από το αντικείμενο, ενδεχομένως να μην έχεις πρόβλημα, αν όμως θέλεις εστιασμένο το αντικείμενο και θολό το πίσω για να δώσεις έμφαση, δεν μπορείς να το κάνεις

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

flash χαλαρά Yongnuo.
Λίγο πιο ακριβό, αλλά πιο καλό και αξιόπιστο.

Μικρή διαφορά χρηματική, και κάτι που μπορεί να αξιοποιήσει και στο μέλλον ( HSS π.χ. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγε στα flash βεβαια η κουβεντα ενω ακομα δεν εχω αποφασισει καν τι μηχανη και φακο να παρω,καθως ο καθενας εχει μια σχετικα διαφορετικη αποψη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Armin, τις απαντήσεις που θελέις τις έχεις λάβει πιστεύω, αν φυσικα θελεις κατι επιπρόσθετα.... ριξτο να σε βοηθησουμε οπως μπορουμε....

 

Σχετικά για τη συζητήση με το flash, μη ξεχνας οτι το thread σου το διαβάζουν και άλλοι που έχουν τις ίδιες απορίες - ανησυχίες με σένα.

 

Ασε που μπορείς να κάνεις ένα future plan, καθώς αν σου αρέσουν τα πορτρέτα, ακόμα και για να τραβάς τους φίλους σου, το θέμα "φωτισμός" θα σε απασχολήσει πολύ σύντομα, οπότε θα έχεις και την πληροφορία έτοιμη :)

 

Όντως τα Yongnuo θεωρούνται από τα καλύτερα after market, απλα όταν είχε έρθει η ώρα μου να αγοράσω και το είχα ρίξει στη μελέτη για να αποφασίσω, δεν κατάφερα να βρώ ένα άρτιο και ολοκληρωμένο review όπως το παραπάνω

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Reviewδάρα έχει στο flashhavoc.com blu3_orion.

( από τα καλύτερα site για speedlight reviews ).

 

Έχω 2 YN-568EX και 1 Nikon SB-910.

Αν εξαιρέσεις ότι το SB-910 είναι ελάχιστα πιο γρήγορο στο recharge (recycle) time και ένα τακ πιο δυνατό, διαφορά στις επιδόσεις/φωτισμό/σταθερότητα δεν βλέπεις.

 

Τα αρνητικά του yongnuo ότι δεν παίρνει external battery pack ( μόνο αν του κάνεις hardware modification ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/576693-nikon-d520018-200vrii/

 

Παιδες ξερω οτι ειναι περα απο το οριο που εβαλα ,αλλα τεσπα.Λετε ειναι καλη προσφορα??Παντως με απλη πραξοδουλεια μου φαινεται πολυ καλη,αν και δεν ξερω τι κατασταση ειναι ουτε σωμα ουτε φακος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/576693-nikon-d520018-200vrii/

 

Παιδες ξερω οτι ειναι περα απο το οριο που εβαλα ,αλλα τεσπα.Λετε ειναι καλη προσφορα??Παντως με απλη πραξοδουλεια μου φαινεται πολυ καλη,αν και δεν ξερω τι κατασταση ειναι ουτε σωμα ουτε φακος.

 

στην  αγγελία αυτή δεν αναφέρονται ούτε κλικ, ουτε υπόλοιπο εγγύησης, κακώς από τον πωλητή, που παίζουν πολυ σημαντικο ρολο. Βέβαια μπορεις να τον ρωτήσεις και να μάθεις.

 

Όσον αφορα τα χρήματα, τα βλέπω πολλα, και σίγουρα τα ανεβάζει ο VRII. Για μενα (προσωπικη αποψη) δεν αξίζει τα παραπάνω χρήματα. Ο VRI μπορει να υστερεί κατά 1 στοπ αλλα η διαφορά χρηματικά είναι μεγάλη.... μεταχειρισμένος πωλείται περίπου στα 350 σε κατάσταση διαμάντι

Επεξ/σία από blu3_orion
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Ntinaras εχω διαβασει το απογευμα αυτο ΠΟΛΛΑ παλια θεματα,και παρατηρω οτι επιμενεις σε ατομα οπως εγω να αρχισουμε απλα με σωμα και με τον prime 35mm,η τον 50mm παρολο που καπου διαβασα οτι δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ ευκολος για αρχαριο...

Η απορια μου νουμερο 1 ειναι επειδη δεν εχω πιασει ακομα τις εστιακες αποστασεις,μπορει καποιος να μου εξηγησει για ποιο λογο η 35αρα prime θεωρειται καλη all around ??Νομιζα οτι οι καλυτεροι all around  φακοι ειναι αυτοι που εχουνε μεγαλο ευρος mm,πχ η 18-140 παρολο που θυσιαζουνε ποιοτητα ετσι.

Και η 2η ερωτηση μου που προεχεται και απο την πρωτη ειναι.Για πορτραιτα δηλαδη για φωτογραφιες που η καμερα το πιθανοτερα δεν θα εχει μεγαλη αποσταση απο το αντικειμενο(ανθρωπος),ειναι καλυτεροι φακοι με λιγα mm πχ 10-20 που νμζω ονομαζονται ευρυγωνιοι??Επειδη νομιζω οτι οι ευρυγωνιοι φακοι ειναι καλυτεροι για τοπια...

Επεξ/σία από armin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δε θα εχεις μονο τον 35ρη, αν και θα ηταν μια καλη περιπτωση αυτο.

θα εχεις και αυτον του κιτ. 18-55 η 18-105.

ο 50ρης ειναι αρκετα πιο δυσκολος, και ειναι μονο για πορτραιτα.

ΑΝ θες να παρεις εναν θα μπορουσες να κοιταξεις και για 17-50 2.8 sigma.


Ναι ρε παιδες....αλλα πας ταξιδι με 35 αρη???

στα ταξιδια μου μονο με αυτον βγαζω :D

θα ηθελα κατι σαν tokina 11-16 αλλα ο 18-55 που εχω ειναι τοσο σαπιος που προτιμω να κανω πανοραμα με τον 35ρη. :P

Επεξ/σία από Ntinaras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...