Προς το περιεχόμενο

Αρχαριος αλλα με budget ,οσο παει.


armin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να βγάζεις πορτραίτα δεν ισοδυναμεί με το "φωτογραφίζω γκομενάκια με dslr".

 

Κατ' αρχάς δεν θες μόνο μηχανή και κατάλληλο φακό.

Θες φωτισμό.

Reflectors.

Softbox.

Stands.

Triggers.

 

Δεν θες να το δείς και επαγγελματικά.

Εγω βλέπω να πας να πετάξεις άδικα λεφτά όπως τα λες.

 

Δηλαδη ο steve mccurry στο Αφγανισταν το 1985 οταν εβγαλε το πιο διασημο πορταιτο στο πλανητη κουβαλουσε ολον αυτο τον εξοπλισμο μαζι του και παρανομως τραβουσε φωτογραφιες με βοηθους που κρατουσαν ρεφλεκτορς στημενα softboxes, 2-3 φλας, triggers κτλ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δηλαδη ο steve mccurry στο Αφγανισταν το 1985 οταν εβγαλε το πιο διασημο πορταιτο στο πλανητη κουβαλουσε ολον αυτο τον εξοπλισμο μαζι του και παρανομως τραβουσε φωτογραφιες με βοηθους που κρατουσαν ρεφλεκτορς στημενα softboxes, 2-3 φλας, triggers κτλ; 

 

Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο μόνο εσύ ξέρεις.

Studio portrait / "στημένο" πορτραίτο έκανε ο mccurry ?

 

λέμε κάτι για να το πούμε απλά έτσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο μόνο εσύ ξέρεις.

Studio portrait / "στημένο" πορτραίτο έκανε ο mccurry ?

 

λέμε κάτι για να το πούμε απλά έτσι ?

 

Ειπε πουθενα οτι τον ενδιαφερει να στησει studio και να γινει επαγγελματιας φωτογραφος; Θελει να βγαλει πορτραιτα και μπορει να το κανει με το φυσικο φως ανετα και με καλα αποτελεσματα, οπως κανουν χιλιαδες φωτογραφοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ρε barbiedoll το μονο που κανεις αυτη τη στιγμη ειναι να σπερνεις τον πολεμο και τη διχονοια σε αυτο το απολυτα αθωο και ειρηνικο γκρουπακι...:)

Και να πω οτι μου εδινες και καθολου αντιπροτασεις για να τσεκαρω και εγω καμια αλλη μηχανη...το μονο που κανεις στην ουσια ειναι να μου λες" ειτε χτισε στουντιο αν το βλεπεις επαγγελματικα ειτε κατσε στην καμερα του κινητου σου ερασιτεχνη"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε barbiedoll δε θελει να  φτιαξει στουντιο ο άνθρωπος ,μηχανη θελει να αγορασει .Αμα εχεις να προτείνεις κατι καντο ,αλλιώς μη χαλας το θεμα.

Επεξ/σία από spyros007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω είπα, για τον σκοπό που το θέλει, και ο ίδιος λέει το θέλει καθαρά ερασιτεχνικά, δεν προβλέπω να έχει σκοπό να ρίξει καθόλου διάβασμα για τις τεχνικές, τον φωτισμό, κλπ, οπότε η πρόταση μου είναι να πάρει μια απλή mirrorless ( nex ? ) και να τελειώνει.

Οτιδήποτε παραπάνω είναι σπατάλη χρημάτων.

 

Το 35αρι πάντως που προτείνετε ΔΕΝ είναι για πορτραίτα ( βγάζεις, αλλά δεν είναι σωστός φακός για πορτραίτα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε ας παρει εναν 85ρη η 105ρη...

δε θελει να βγαζει μονο ενα ατομο, προφανως θελει να βγαζει παρεα, και μεσα σε σπιτι χωρις να χρειαζεται να αλλαξει δωματιο η να ανεβει στο φωτιστικο για να τους χωρεσει στο καδρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Baribedoll

 

Σου κάνω μια σύνοψη μηπως και αντιληφθεις τα λεγόμενα σου.....

 

Δε γνωρίζω την ηλικία σου, αλλά συμβουλεύεις ενα νέο παιδί που θέλει να ασχοληθεί με τη φωτογραφία και εχει τιτλο που ξεκινάει με τιτλο "ΑΡΧΑΡΙΟΣ" με τα παρακάτω:

 

1) Να βγάζεις πορτραίτα δεν ισοδυναμεί με το "φωτογραφίζω γκομενάκια με dslr"

2) Κατ' αρχάς δεν θες μόνο μηχανή και κατάλληλο φακό.

Θες φωτισμό.

Reflectors.

Softbox.

Stands.

Triggers.

3)δεν προβλέπω να έχει σκοπό να ρίξει καθόλου διάβασμα για τις τεχνικές, τον φωτισμό, κλπ, 

4) η πρόταση μου είναι να πάρει μια απλή mirrorless ( nex ? ),Οτιδήποτε παραπάνω είναι σπατάλη χρημάτων.

5) Το 35αρι πάντως που προτείνετε ΔΕΝ είναι για πορτραίτα ( βγάζεις, αλλά δεν είναι σωστός φακός για πορτραίτα )

 

Θα ηθελα λοιπον να σου απαντησω στα σχόλια σου ενα προς ενα

 

1) Θυμήζεις 18 χρονο κάγκουρα που ο αδερφός του εχει ωραία φωτογραφική αλλά ποτε δεν του την δίνει για να βγάζει φωτογραφίες. Πραγματικά απαραδέκτος σε κάποιον που δε σου έδωσε κανένα δικαίωμα με κάτι που έγραψε.

 

2) Είμαι σίγουρος πως εσύ όταν αποφάσισες να ασχοληθείς με την φωτογραφία, το πρώτο πραγμα που έκανες που έκανες ήταν  να πάρεις μια D4s με studio flash και όλα τα σχετικά που αναφέρεις ξοδεύοντας μια περιουσία.

 

3) Απο που το προβλέπεις αυτό, διοτί εγω δεν διάβασα κάτι που να δείχνει κάτι τετοιο παραπάνω. αν έχεις πάλι μαντικές ικανότητες μπορείς να μου υποδείξεις τα νούμερα του τζόκερ? θα φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο για κάτι φίλτρα που θέλω να αγοράσω αυτόν τον καιρό

 

4) Ισως και να έχεις δίκιο εδώ (όσον αφορά την mirorless), θα ηταν και αυτή μια καλή λύση. Όσο για την σπατάλη χρημάτων επειδή δεν τεκμηριώνεις το γιατί φαντάζομαι ότι σχετίζεται με το 3 και τις μαντικές σου ικανότητες. Η μόνη σωστή πρόταση που έκανες, αλλα χωρίς τεκμηρίωση και πάλι όπως συνηθήζεις και παραπάνω, με άσχημο τρόπο.

 

5) Το για τι προορίζεται για ποιο σκοπο ποιος το καθορίζει? εσυ? πάλι προσωπικη άποψη. εκτος αν μιλας με βάση το studio που έφτιαξες παραπανω. Ο 35 μια χαρά είναι για πορτρέτα. Εσύ που πιθανών διαθέτεις κεφάλαιο μπορείς μπορείς να πάρεις τον 70-200 2.8  και να μεγαλουργήσεις. Επέτρεψε όμως σε εμάς τους ποταπούς χομπίστες να κάνουμε το hobby μας ακόμα και με τον 35αρη, θα τα καταφερουμε.

 

Πραγματικά δεν μου αρέσει αυτός ο διάλογος όμως από την αρχή είσαι αγενής, εριστικός, ξερόλας και το χειρότερο δεν βοηθάς καθόλου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Baribedoll

 

Σου κάνω μια σύνοψη μηπως και αντιληφθεις τα λεγόμενα σου.....

 

Δε γνωρίζω την ηλικία σου, αλλά συμβουλεύεις ενα νέο παιδί που θέλει να ασχοληθεί με τη φωτογραφία και εχει τιτλο που ξεκινάει με τιτλο "ΑΡΧΑΡΙΟΣ" με τα παρακάτω:

 

1) Να βγάζεις πορτραίτα δεν ισοδυναμεί με το "φωτογραφίζω γκομενάκια με dslr"

2) Κατ' αρχάς δεν θες μόνο μηχανή και κατάλληλο φακό.

Θες φωτισμό.

Reflectors.

Softbox.

Stands.

Triggers.

3)δεν προβλέπω να έχει σκοπό να ρίξει καθόλου διάβασμα για τις τεχνικές, τον φωτισμό, κλπ, 

4) η πρόταση μου είναι να πάρει μια απλή mirrorless ( nex ? ),Οτιδήποτε παραπάνω είναι σπατάλη χρημάτων.

5) Το 35αρι πάντως που προτείνετε ΔΕΝ είναι για πορτραίτα ( βγάζεις, αλλά δεν είναι σωστός φακός για πορτραίτα )

 

Θα ηθελα λοιπον να σου απαντησω στα σχόλια σου ενα προς ενα

 

1) Θυμήζεις 18 χρονο κάγκουρα που ο αδερφός του εχει ωραία φωτογραφική αλλά ποτε δεν του την δίνει για να βγάζει φωτογραφίες. Πραγματικά απαραδέκτος σε κάποιον που δε σου έδωσε κανένα δικαίωμα με κάτι που έγραψε.

 

2) Είμαι σίγουρος πως εσύ όταν αποφάσισες να ασχοληθείς με την φωτογραφία, το πρώτο πραγμα που έκανες που έκανες ήταν  να πάρεις μια D4s με studio flash και όλα τα σχετικά που αναφέρεις ξοδεύοντας μια περιουσία.

 

3) Απο που το προβλέπεις αυτό, διοτί εγω δεν διάβασα κάτι που να δείχνει κάτι τετοιο παραπάνω. αν έχεις πάλι μαντικές ικανότητες μπορείς να μου υποδείξεις τα νούμερα του τζόκερ? θα φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο για κάτι φίλτρα που θέλω να αγοράσω αυτόν τον καιρό

 

4) Ισως και να έχεις δίκιο εδώ (όσον αφορά την mirorless), θα ηταν και αυτή μια καλή λύση. Όσο για την σπατάλη χρημάτων επειδή δεν τεκμηριώνεις το γιατί φαντάζομαι ότι σχετίζεται με το 3 και τις μαντικές σου ικανότητες. Η μόνη σωστή πρόταση που έκανες, αλλα χωρίς τεκμηρίωση και πάλι όπως συνηθήζεις και παραπάνω, με άσχημο τρόπο.

 

5) Το για τι προορίζεται για ποιο σκοπο ποιος το καθορίζει? εσυ? πάλι προσωπικη άποψη. εκτος αν μιλας με βάση το studio που έφτιαξες παραπανω. Ο 35 μια χαρά είναι για πορτρέτα. Εσύ που πιθανών διαθέτεις κεφάλαιο μπορείς μπορείς να πάρεις τον 70-200 2.8  και να μεγαλουργήσεις. Επέτρεψε όμως σε εμάς τους ποταπούς χομπίστες να κάνουμε το hobby μας ακόμα και με τον 35αρη, θα τα καταφερουμε.

 

Πραγματικά δεν μου αρέσει αυτός ο διάλογος όμως από την αρχή είσαι αγενής, εριστικός, ξερόλας και το χειρότερο δεν βοηθάς καθόλου. 

 

Αν κάποιος εσένα σου περιγράψει το τι θέλει ως εξής:

 

 

 

Νομιζα οτι το πορτραιτο στην ουσια ειναι να βγαζεις ανθρωπους,και οπως ειπες ναι την εχω τη μηχανη για να βγαζω φιλους ,φιλες,την αδερφη μου ,την οικογενεια,συγγενεις και τελος εμενα

 

Εσύ πρότεινέ του D5 + 85mm 1.4G.

 

Εγω βλέπω έναν άνθρωπο που θέλει απλά να βγάζει φωτογραφίες τους δικούς του.

 

Εσύ μάλλον βλέπεις έναν ανερχόμενο επαγγελματία φωτογράφο ( ο ίδιος λέει πως δεν το βλέπει επαγγελματικά, και έχει διάβασμα γιατί σπουδάζει... ) που θα κάτσει να ψάξει ρυθμίσεις, τεχνικές, το σωστό φως, κλπ.

 

Εγω προβλέπω ότι και αν του πρότεινες σε λίγο καιρό αν τελικά πάρει κάτι, να ρωτάει "βγάζω το απογευματόβραδο φωτογραφία την φίλη μου, αλλά βγαίνει σκοτεινή και θολή".

 

Αν δε του προτείνουμε ένα βιβλίο να διαβάσει όσον αφορά το composition, camera settings, λίγη θεωρία, θα μας πεί τρελλούς.

 

Όταν δεν βλέπω διάθεση για διάβασμα, ενασχόληση σοβαρή, εγω προσωπικά, ειδικά στους οικονομικούς καιρούς που ζούμε, δεν θα βάλω τον άλλο να ξοδέψει σοβαρά ποσά από την στιγμή που προβλέπω πως δεν θα τα χρησιμοποιεί ούτε συχνά, ούτε θα του χρειαστούνε τα τρομερά εργαλεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ οτι κατάλαβα εχεις ενα περιθωριο χρημάτων και θες να πάρεις κάτι για να σου μεινει για καιρό (future proof που λένε)

 

Γενικά στον φωτογραφικό κλάδο το μόνο τρελό future proof που δεν θα χάσει αξία μεγάλη, θα σε συνοδευει για πολλααα χρόνια και θα σου δινει ποιότητα για πολυ καιρό ειναι ενας καλός φακός

Οι φωτογραφικές μηχανές πόσο μάλλον οι entry level που ειναι εκει που κοιτάς έχουν την τάση να χάνουν μεγάλη αξία σε σύντομο (σχετικά) χρονικο διάστημα και αυτο επειδή τις ανανεώνουν πολύ συχνά, ..Τα νέα μοντέλα βεβαια έχουν μικρες διαφορές σε σχέση με τα παλιά. 

 

Ενας αλλος λογος που χάνουν την αξία τους ειναι οτι ειναι πλεον σχετικά προσιτές στην τιμή, τις παιρνουν αρχάριοι και μετά βαριουνται να ασχοληθουν ή τις παρατανε στο ράφι γιατι δεν βολευει να τις κουβαλανε μαζι λογο όγκου.

 

Το πιο εξυπνο και future proof που μπορεις να κάνεις ειναι να πάρεις καλό φακό (ή φακούς) και μεταχειρισμένη φωτογραφική μηχανή απο κάποιον που ειναι σαν αυτους πάνω που ανέφερα.... έτσι και να βαρεθεις η να μην θες να ασχοληθεις ποια σε 2-3 χρόνια θα έχεις την λιγοτερη χασούρα σε λεφτά. Γιατι η μηχανη θα πιάνει ψιχουλα αλλα ο φακός θα κρατησει την αξία

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε @barbiedoll καταλαβαινω τον προβληματισμο σου.Στην ουσια αυτο οπου λες ειναι "ρε παιδια γιατι του προτεινουμε του αμοιρου ολες αυτες τις dslr με τα 600αρικα και δεν του λεμε απλα να παει στο κοντινοτερο καταστημα ηλεκτρονικων και να παρει μια απλη mirrorless αφου σας εχει πει το παιδι οτι ειναι φοιτητης και εχει διαβασμα και δεν σκοπευει να ασχοληθει σοβαρα και επαγγελματικα με το θεμα."

 

Μμμ λοιπον κοιτα σε αυτο η απαντηση μου ειναι,οτι 

1ον επειδη πιθανοτατα δεν θα θελησω να γινω επαγγελματιας φωτογραφος αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα θελησω να βελτιωθω και να γινω οσο καλυτερος μπορω στο αντικειμενο αυτο.

2ον προς τι ολη αυτη η βιασυνη??19 ετων ειμαι κλεινω τα 20 τον Μαη.Με κυνηγαει κανενας?Πρεπει να μαθω τα παντα ΑΜΕΣΑ??Προφανως και οχι.Ολη μου η ζωη μπροστα μου ειναι ,και μερα με τη μερα ,χρονο με το χρονο θα μαθαινω ολο και κατι περισσοτερο απο την τεχνη αυτη.Εγκλημα ειναι να μην θελω να το κανω αυτο με καμια ντουζινα φτηνες καμερες,αλλα με λιγες και σωστα επιλεγμενες μηχανες??

 

Α και Btw για να αρχισω να μαθαινω απο τωρα,αν θελω οι φωτο μου να ειναι καλυτερες στη νυχτα δεν πρεπει πρωτον να παιξω με τα ISO??Αν και αποσο ξερω δεν πρεπει να φτανουμε σε ακραιες τιμες επειδη η φωτο θα εχει πολυ "θορυβο"τοτε.Και αποσο ξερω αλλη καλη προταση ειναι να εχουμε την καμερα καπου σταθερη ,να μην την κραταω δηλαδη ,και να την αφησω λιγο να παρει το χρονο της.

Επεξ/σία από armin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εγω αναρωτιεμαι απο ποτε οι mirrorless εγιναν πιο οικονομικες απο τις dslr εκτος και αν μιλαμε για nikon j1 με τον πιο φθηνο φακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εγω αναρωτιεμαι απο ποτε οι mirrorless εγιναν πιο οικονομικες απο τις dslr εκτος και αν μιλαμε για nikon j1 με τον πιο φθηνο φακο.

Α δεν μπορω να πω οτι ξερω τις τιμες,αλα αποσο βλεπω δεν απεχουνε σε τιμες σχεδον καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πορτραίτο, νύχτα, δίχως flash/λάμπες, απλά δεν.

Ακόμα και μηχανές με πολύ καλό ISO ( π.χ.Sony A7S ) δεν βγάζουνε καλή φωτογραφία πορτραίτου βράδυ δίχως flash/λάμπες.

 

Αν θες σώνει και καλά να ξοδέψεις λεφτά, και να πάρεις κάτι που θα σε αφήσει να αναπτύξεις το χόμπι σου αν τελικά αποφασίσεις να διαβάσεις, μελετήσεις, προπονηθείς και εξασκήσεις, προτιμότερο είναι να πας σε μεταχειρισμένο σώμα full frame ( καλύτερο ISO, μικρότερο Depth of Field (το background blur που λες aka bokeh), λιγότερος θόρυβος, περισσότερο φως ) με έναν δύο καλούτσικους φακούς.

 

Ξεφεύγει λίγο στο budget βεβαίως, η φθηνότερη full frame που μπορείς να πάρεις είναι μια Nikon D700.

Για "ανοιχτά" πλάνα βάζεις επάνω έναν 35mm f/1.8G, και για πιο σοβαρά πορτραίτα, κοτσάρεις έναν 85mm f/1.8G

 

Πιο πάνω από τα 600€ που λες σαν μαξ μπάτζετ, αλλά η καλύτερη προσιτή λύση αν είναι να ασχοληθείς σοβαρά.

 

Διαφορετικά, παίρνεις μια D3200/D3300 ( αφού λες μόνο πορτραίτα, δεν σε ενδιαφέρει π.χ. το wildlife ) μαζί με 2-3 φακουδάκια.

35mm για να έχεις "ανοιχτά" κάδρα ( αν θες μεγάλα group σε μικρούς χώρους πρέπει να έχεις μικρότερο φακό, παίζεις π.χ. με τον μαμίσιο 18-55 στα 18mm ).

Και για πιο up close & personal, παίρνεις άλλα 2 φακουδάκια, έναν 50mm f/1.8G ( παραμορφώνει όμως σε σχετικά κοντινά, οπότε ετοιμάσου να βλέπεις μυτόγκες ) και έναν 85mm f/1.8G ( πιο κοντά στο "επαγγελματικό/αρτιστικό" πορτραίτο ).


Βασικα εγω αναρωτιεμαι απο ποτε οι mirrorless εγιναν πιο οικονομικες απο τις dslr εκτος και αν μιλαμε για nikon j1 με τον πιο φθηνο φακο.

 

Υπάρχουν αρκετές φθηνές mirrorless και με φθηνότερους φακούς από τους αντίστοιχους για DSLR.

 

Τώρα αν εσύ φαντάζεσαι να του προτείνουμε π.χ. Sony A7... ε οκ... :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...