Προς το περιεχόμενο

Αρχαριος αλλα με budget ,οσο παει.


armin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους.Ειμαι αρχαριος του ειδους,και θα ηθελα προτασεις για μια μηχανη,(πιθανοτατα dslr?) η οποια να ειναι κυριως για φωτογραφησεις ανθρωπων(πορτραιτα?).Το θεμα ειναι οτι δεν θελω να να επικεντρωνεται η φωτογραφια μονο στο προσωπο ,η μονο στον ανθρωπο αλλα να εχω και την επιλογη αν θελω για ενα πιο καθαρο,η blurry background επισης.Αλλα παντα οι εικονες μου θα εχουνε ανθρωπους μεσα,γιαυτο δεν θα ηθελα εναν φακο που να βγαζει καλυτερα τοπια πχ.

Το βαρος και η φορητοτητα δεν νομιζω να παιζουνε ρολο προσωπικα,αλλα νταξει κατα προτιμηση δεν θα ηθελα να κουβαλω παραπανω απο 2 φακους μαζι μου.

Τωρα οσον αφορα το αν σκοπευω να ασχοληθω επαγγελματικα...μμ οχι αμφιβαλλω ,εκτος και αν το hobby μου αυτο θα ηθελα να το αξιοποιησω αργοτερα για να βγαζω και κανα ταλιρο.Αλλα σιγουρα δεν εχω στο μυαλο μου το επαγγελματικο αυτη τη στιγμη επειδη σπουδαζω και θα σπουδαζω για αρκετα χρονια ακομα...

 

Αποσο βλεπω εδω περα στο φορουμ γενικοτερες διασημοτητες για αρχαριους ειναι η d3200,3300,5200 και παει λεγοντας.Λετε να επιλεξω μια απο αυτες  σαν σωμα μονο και να παρω και ξεχωριστο φακο,η να παρω μονο το κιτ.Η να παρω και τα 2 ,και κιτ και φακο ξεχωριστο δηλαδη??

 

Α ξεχασα να πω οτι η χρηση της φωτογραφικης θα ειναι 99% φωτογραφια,1%βιντεο.

 

Thank you!

Επεξ/σία από armin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

budget οσο παει = δεν εχεις ταβανι?

 

θα σου προτεινα μια D5300 μαζι με τον 35mm 1.8G.

ο φακος αυτος ειναι καλος για πορτραιτα, αλλα οχι αποκλειστικα γι αυτα, εχει εξαιρετικη ποιοτητα εικονας και ειναι μικρος φτηνος και ελαφρυς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/3997453/Nikon-D5300-Body.html

https://www.skroutz.gr/s/1796228/Nikon-AF-S-DX-Nikkor-35mm-f-1-8G.html

 

Αποσο καταλαβα μου λες να επιλεξω τα παραπανω??

 

Κοιτα οπως ειπα ναι ταβανι σε budget δεν υπαρχει,αλλα δεν σημαινει οτι θα δωσω παραπανω λεφτα αν δεν αξιζει ,ειδικα για ερασιτεχνικη χρηση.

 

Οκ ας βαλω ταβανι 700 ευρω,αντε για να διευκολυνθουνε και οι συμφορουμιτες.

 

Ποια πιστευεις οτι ειναι η διαφορα αναμεσα στην D5200,kai tin 5300??Επειδη 100 ευρω ειναι αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παρε την 5300 μαζι με τον κιτ φακο.

μικρη διαφορα στη τιμη.

αν εχεις μονο τον 35ρη, θα σε ταλαιπωρησει στην αρχη αρκετα ως αρχαριο, αλλα θα σε κανει να μαθεις φωτογραφια.

ο 18-55 ειναι ενας (κακος ποιοτικα) φακος αλλα για αρχαριο και γενικη χρηση ειναι αρκετος.

 

γενικα και η 5300 και ειδικα ο 35ρης κυκλοφορουν παρα πολυ στα μεταχειρισμενα

450 και 130 ευρω αντιστοιχα.

Επεξ/σία από Ntinaras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βγάζεις πορτραίτα δεν ισοδυναμεί με το "φωτογραφίζω γκομενάκια με dslr".

 

Κατ' αρχάς δεν θες μόνο μηχανή και κατάλληλο φακό.

Θες φωτισμό.

Reflectors.

Softbox.

Stands.

Triggers.

 

Δεν θες να το δείς και επαγγελματικά.

Εγω βλέπω να πας να πετάξεις άδικα λεφτά όπως τα λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα φίλε μου

 

Εφ όσον θέλεις να ασχοληθείς σχετικά σοβαρά με τη φωτογραφία τότε καλά κάνεις και σκέφτεσαι τις dslr καθώς θα μπορείς να έχεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα σχετικά με τις άλλες κατηγορίες φωτογραφικών. Η μηχανή βέβαια δεν θα κάνει από μόνη της τη δουλειά, πρέπει να ψαχτείς και να μάθεις πράγματα πάνω στη φωτογραφία.

 

Για τις ανάγκες σου τώρα, δηλαδή τη φωτογράφιση πορτρέτου-προσώπων, κύριο λόγο θα παίξει ο φακός που θα επιλέξεις. Η σειρά d5xxx όπως σου προτείνει και ο φίλος πιο πάνω είναι πολύ καλή για έναν αρχάριο που θέλει να ασχοληθεί περαιτέρω. Μεταξύ d5200 και d5300 δεν πιστεύω ότι υπάρχουν σημαντικές "φωτογραφικές" διαφορές, 1 κλίκ καλύτερο ονομαστικό iso και ελάχιστα λίγο πιο καλό οπτικό σκόπευτρο ίσως. Η d5300 σου δίνει λίγο καλύτερη οθόνη και Gps ενσωματωμένο αλλά αυτά θεωρώ ότι είναι μη φωτογραφικά στοιχεία. Βέβαια είναι πιο καινούριο μοντέλο και αν τη βρείς σε μικρή διαφορά τιμής από την D5200 τότε θα ήταν καλή επιλογή.

Από φακούς καλό είναι να πάρεις τον κιτ φακό 18-55 για γενικές φωτογραφίες. Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα θα ήταν καλύτερος ο 18-105 ή ο 18-140 κατά τη γνώμη μου βέβαια, που δίνονται ως κιτ. Ένας σταθερός φακός όπως ο 35mm f1.8 που είναι πολύ φθηνός (120 - 140 ευρώ μεταχειρισμένος) είναι το must για αυτές τις μηχανές. Θα πρότεινα επίσης και τον Nikkor 50mm f1.8 που είναι λίγο καλύτερος για πορτρέτο λόγω της εστιακής του απόστασης (πιο ζουμ δηλαδή) και βρίσκεται μεταχειρισμένος από 150 ευρώ. To θολό φόντο που θέλεις ονομάζεται bokeh στη φωτογραφία και επηρεάζεται κατά κύριο λόγο από το διάφραγμα του φακού γι αυτό σου προτείνω για αρχή σταθερούς φακούς με χαμηλό διάφραγμα.

 

Απο εκεί και πέρα όσο ανεβαίνει το επίπεδο σου και οι γνώσεις σου θα υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές για καλύτερους και πιο εξειδικευμένους φακούς, που θα ανακαλύψεις στη συνέχεια.

Γενικότερα όμως θα σου πρότεινα το εξής. Εφ όσον δεν έχεις εμπειρία με τον εξοπλισμό, τους φακούς και τα σχετικά καλό θα ήταν να βρείς κάποιον που να έχει εξοπλισμό για να τον δοκιμάσεις και να πειραματιστείς. Έτσι πιστεύω θα κάνεις την καλύτερη επιλογή σχετικά με αυτό που θέλεις. Για ότι άλλο χρειαστεί εδώ είμαστε  :-)

Επεξ/σία από Skopelos_Island
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζα οτι το πορτραιτο στην ουσια ειναι να βγαζεις ανθρωπους,και οπως ειπες ναι την εχω τη μηχανη για να βγαζω φιλους ,φιλες,την αδερφη μου ,την οικογενεια,συγγενεις και τελος εμενα.Και αυτα ολα δεν σκοπευω να τα κανω μεσα σε ενα στουντιο  αλλα εξω στους δρομους η στη φυση ,αρα φωτισμο τεχνητο,τριποδα και τα λοιπα αποκλειονται.


H σειρα της Nikon D3... τι υπολειπεται απο τη σειρα D5... ??

Eπειδη πριν αρχιζατε ολοι να μου αναφερατε τις προτασεις σας ,εγω ειχα ψιλοκλεισει στην D3200 μαζι με τον 18-105,η αλλιως να επαιρνα μονο το σωμα και να αγοραζα μεταχειρισμενο τον 35mm f1.8 Nikkor.

 

Αλλιως αν πηγαινα σε σειρα D5 ελεγα να επιλεξω τον D5200 μονο το σωμα και να πηγαινα απευθειας στον Nikkor 35mm f1.8.

 

Δυστυχως αυτο που μου προτεινεις φιλε απο την ομορφη σκοπελο,να εξετασω απο μονος μου τον εξοπλισμο αλλων,λυπαμαι αλλα δεν γνωριζω κανεναν με παθος για φωτογραφια στο κοντινο μου περιβαλλον.


 

Επεξ/σία από armin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σου φαινεται πολλη η 5300 πηγαινε στη 5200.

η σειρα 3 δεν εχει ιδιαιτερη διαφορα στη τιμη και δεν αξιζει να γλιτωσεις 50 ευρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Νομιζα οτι το πορτραιτο στην ουσια ειναι να βγαζεις ανθρωπους,και οπως ειπες ναι την εχω τη μηχανη για να βγαζω φιλους ,φιλες,την αδερφη μου ,την οικογενεια,συγγενεις και τελος εμενα.Και αυτα ολα δεν σκοπευω να τα κανω μεσα σε ενα στουντιο  αλλα εξω στους δρομους η στη φυση ,αρα φωτισμο τεχνητο,τριποδα και τα λοιπα αποκλειονται.

H σειρα της Nikon D3... τι υπολειπεται απο τη σειρα D5... ??

Eπειδη πριν αρχιζατε ολοι να μου αναφερατε τις προτασεις σας ,εγω ειχα ψιλοκλεισει στην D3200 μαζι με τον 18-105,η αλλιως να επαιρνα μονο το σωμα και να αγοραζα μεταχειρισμενο τον 35mm f1.8 Nikkor.

 

Αλλιως αν πηγαινα σε σειρα D5 ελεγα να επιλεξω τον D5200 μονο το σωμα και να πηγαινα απευθειας στον Nikkor 35mm f1.8.

 

Δυστυχως αυτο που μου προτεινεις φιλε απο την ομορφη σκοπελο,να εξετασω απο μονος μου τον εξοπλισμο αλλων,λυπαμαι αλλα δεν γνωριζω κανεναν με παθος για φωτογραφια στο κοντινο μου περιβαλλον.

 

 

Πάλι, για σωστό φωτισμό στις περισσότερες περιπτώσεις, θες τουλάχιστον έναν ανακλαστήρα ( και εφόσον δεν θες τρίποδα, κλπ, θες άνθρωπο να στον κρατάει ).

Όταν το φώς πέφτει, απλά τέλος οι φώτο.

 

Γενικότερα, αυτό που λες, να δώσεις 700€ για να βγάζεις φώτο, εσένα, την αδερφή/αδερφό, ξαδέρφη, ξάδερφο, παππού, γιαγιά, είναι απλά σπατάλη.

 

Σαν να παίρνεις Ferrari για να πηγαίνεις μόνο μέχρι το περίπτερο, 60μ από το σπίτι σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα ,ποτε δεν ειπα οτι ΣΚΟΠΕΥΩ να δωσω 700 ευρω,απλα το εθεσα εν τελει ως ταβανι για να ξερουνε και τα παιδια τι να μου απαντουνε.

Απλα ελεγα να πηγαινα σε μια ακριβη,ποιοτικη μηχανη η οποια θα μου διαρκεσει μεχρι τα 40 μου τουλαχιστον.Νομιζω οτι ειναι προτιμοτερα να ξοδεψω τα 100 200 ευρω παραπανω για ενα πιο ποιοτικο για με διαρκεια στο χρονο κομματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φιλε μου καλησπερα

 

διαβασα και τον προβληματισμο σου και αυτα που σου προτειναν τα παιδια.

 

Για αρχη, θεωρω την πληρη υπερβολη αυτα που αναφερει ο φιλος Barbiedoll. Ο armin δεν αναφερει οτι θελει να οργανωσει φωτογραφισεις βαφτισεων ουτε να ασχοληθει επαγγελματικα με τη φωτογραφιση μοντελων/ αντικειμενων (αναφερομαι στην "αναγκη" softbox, reflectors, triggers κτλπ.)

 

Οπως επίσης το τι βοηθεια προσφερει λεγοντας οτι "Να βγάζεις πορτραίτα δεν ισοδυναμεί με το φωτογραφίζω γκομενάκια με dslr" πραγματικα το αφηνω ασχολιαστο διοτι οι εξυπναδες τετοιου τυπου σε φορουμ βοηθειας - φιλικης συζήτησης, παντα μου προκαλουσαν αηδια. 

 

Οσον αφορα τους υπολοιπους, θεωρω πως σε εχουν συμβουλεψει πολυ σωστα, ακου και την δικη μου αποψη συνοπτικα.

 

1) Οταν ασχολεισαι με τη φωτογραφία, πρεπει να εχεις λιγο πιο ευρυα σκεψη, δλδ πχ εγω ασχοληθηκα με την φωτογραφια γιατι μου αρεσουν τα τοπια, δεν ειχα κανενα ενδιαφερον στα πορτρετα. Στην πορεια αυτο αλλαξε, φυσικα τα τοπια παραμενουν το πρωτιστο μερακι μου αλλα και τα πορτρετα εχουν εξαιρετικο ενδιαφερον πλεον για μενα..... 

 

Τα ιδια και με το βιντεο....αλλα αυτο ειναι αλλο μεγαλο κεφαλαιο

 

Αντιστοιχα κι εσυ δες το λιγο πιο "ανοιχτα" σημερα σου αρεσουν τα πορτρετα αλλα που ξερεις αυριο τι θα γινει οταν αρχισεις να ανακαλυπτεις τον κοσμο της φωτογραφιας.

 

2) Συνοπτικα λοιπόν 

 

Σωμα:

Με μια 3200 θα κανεις μια χαρα τη δουλεια σου για προτρετα. Εγω σου προτεινω ομως την 5200 που σου δινει και παραπανω δυνατότητες αν ασχοληθεις με κατι αλλο..... πχ υποστηριζει AEB που δεν το εχει η 3χχχ και ειναι πολυ χρηστικη λειτουργια για τοπια.

Η 5300 για μενα δεν αξιζε ιαλλα αυτο ειναι προσωπικη αποψη, εσενα μπορει να σε καιει πχ το GPS, αλλα διαφορες στις φωτογραφιες δεν θα δεις.

 

Φακος:

Όπως και πάλι σου ειπαν κάποια παιδια, ο 35 1.8 είναι η καλυτερη επιλογη starter για πορτρετα, φθηνος και με παρα πολυ καλη ποιοτητα

 

Σχετικά με αυτό που αναφερει ο φιλος απο την ομορφη Σκοπελο παραπανω (ακομα θυμαμαι τα εξαιρετικα καλαμαρια που ετρωγα οταν ειχα ερθει πριν πολλααα χρονια, - μια βδομαδα ετρωγα καλαμαρια :) ) , με απλα λογια 35mm και για εσωτερικο πχ  σε ενα σπιτι αλλα και για εξωτερικο, ο  50mm κυριως για εξωτερικό χωρό καθοτί τα mm σε εσωτερικο χωρο ειναι πολυ περιοριστικα...... οποτε σαν πρωτη επιλογη μου θα ηταν ο 35

 

Επίσης αυτο που αναφερθηκε, δλδ οτι δεν θα σε βολεψει αν ειναι ο μοναδικος σου φακος ισχυει, θα πρεπει να εχεις και εναν αλλο φακο για γενικη χρηση ωστε να χαρεις το hobby σου πιο σφαιρικα.

 

Αυτα απο εμενα

 

Φιλικά, Κώστας

Επεξ/σία από blu3_orion
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενξ για την απαντηση Κωστα εισαι ψυχαρα.Στο τελος που μου αναφερεις εναν αλλο φακο για γενικη χρηση εννοεις εναν απο τους φακους που θα ειναι στο κιτ μαζι με το σωμα ετσι??

Αν ναι ποιο κιτ προτεινετε??

Αν οχι ποιο συγκεκριμενο φακο προτεινετε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 18-55  τον θεωρω πεταμενα λεφτα

Ο 18-105 ειναι μια τιμια all around λυση με σχετικα καλα κρυσταλλα και καλο οπτικο αποτελεμα

Ο 18-140, καλυτερος απο τον 18-105, οχι μονο σε mm αλλα και πιο ποιοτηκα κρυσταλλα, παρολα αυτα σε καμια περιπτωση δεν θα τον αγοραζα, θα προτειμουσα σε αυτα τα χρηματα μεταχειρισμενο τον 18-200 ED VRI

 

Αλλα ας μην ειμαστε υπερβολικοι, αν παρεις την D5200 με εναν 18-105 απο κιτ, με εναν 35αρη 1.8, εχεις ολα τα εφοδια (και πολυ παραπανω) οχι μονο για να ξεκινησεις αλλα και να ευχαριστηθεις το hobby σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!

Νομιζω οτι κατεληξα στον D5200 με τον 18-105 kit.

Για ξεχωριστο φακο νομιζω οτι θα περιμενω μεχρι να αποκτησω καμποση εμπειρια με το βασικο μου κιτ,επειδη και απο φακο δεν μπορω να πω οτι εχω αποφασισει ετσι κι αλλιως αναμεσα στο 50mm 1.8 ,η τον 35mm 1.8.Αρα λεω να αναβαλω την αγορα επιπλεον φακου για τον επομενο χρονο

.

Τελευταια ερωτηση:Αν διαλεγα τελικα τον πιο βασικο Nikon D3200 εσεις ποιο κιτ θα μου προτεινατε??

 

Α και μια ακομα ερωτηση...  Για μεταχειρισμενα φωτογραφικα εξαρτηματα εσεις που κοιτατε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α και μια ακομα ερωτηση...  Για μεταχειρισμενα φωτογραφικα εξαρτηματα εσεις που κοιτατε??

 

Που αλλού... insomnia.gr ! Στις αγγελίες θα βρείς πάρα πολλά πράγματα σε πολύ καλές τιμές.

 

Θα σου γράψω αύριο μία ακόμη απάντηση πάνω σε αυτά που ρωτάς, γενικότερα ο φίλος blu3_orion συμπλήρωσε αρκετά από αυτά που ήθελα να πω κι εγώ. Γράφεις ότι δεν έχεις κάποιον κοντινό σου για να δείς από κοντά εξοπλισμό, φακούς κτλ. Αν σε βγάζει ο δρόμος από Πειραιά μπορούμε να κανονίσουμε κάποια μέρα πρίν αγοράσεις τον εξοπλισμό σου να περάσεις από το γραφείο μου και να δοκιμάσεις τα σώματα και τους φακούς που έχω στην υπογραφή μου συν έναν 50mm f1.8 που έχω ως δανεικό. Θα έχεις μία καλύτερη εικόνα έτσι πιστεύω.

Επεξ/σία από Skopelos_Island
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...