Προς το περιεχόμενο

Αγορά του Sigma 17-50 2,8 (Νικον)


AggelosAK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι για τον 

..Είναι ακριβώς αυτό που χρειάζομαι αλλά διάβασα στο ίντερνετ ότι στην μηχανή μου (Νικον d7100) παρουσιάζει κάποια προβλήματα..Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;; Και γενικά θα ήθελα να ακούσω απόψεις για τον συγκεκριμένο φακό..Ευχαριστώ πολύ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το θεμα προβληματων στην μηχανη σου δεν εχω ξανακουσει... τι προβληματα λενε οτι παρουσιαζει δλδ?

 

Κατα τα αλλα αποτελει μια απολυτα εξαιρετικη επιλογη φακου για ολα....... εχω δει αποτελεσματα απο φιλους και πραγματικα εχω μενει αναυδος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tamron και sigma μπορει να σου παρουσιασουν καποιο front,back focus. Για να εισαι καλυμμένος καλο θα ηταν να πας με την μηχανη σου στο καταστημα που θα τον παρεις για να τον δοκιμασεις οτι εστιαζει σωστα σε ολα τα mm του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν αποτελέσματα έχω δει και για τα χρήματα του πιστεύω είναι ιδανικός αλλά διάβασα ότι πέρα από το focus εχει και πρόβλημα στην προβολή των φωτογραφιών στην 7100 και κάποια ακόμα <μικροκολλήματα>..άλλοι λένε έχει προβλήματα ενώ σε άλλους λειτουργούν όλα..και επειδή είμαι από επαρχία δεν υπάρχει κάπου να τον δω από κοντά δυστυχώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tamron και sigma μπορει να σου παρουσιασουν καποιο front,back focus. Για να εισαι καλυμμένος καλο θα ηταν να πας με την μηχανη σου στο καταστημα που θα τον παρεις για να τον δοκιμασεις οτι εστιαζει σωστα σε ολα τα mm του. 

 

Γιατί οι Nikon δεν παρουσιάζουνε front/back focus ? ( φυσικά και παρουσιάζουν! )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την 7200 δεν ξέρω αν ισχυει, νομιζω εχει να κανει πιο πολυ με τον φακο και το αν θα πεσεις σε καλη κοπια και οχι με την μηχανη.

 

Οσο για τους nikon εννοείται πως και εκει μπορει να εχεις θεμα αλλα πιο σπάνια. Οταν ειχα σαν 1η μηχανη την d7000 στην αρχη ειχα τον tamron 17-50 που είχε καποια θεματακια στην εστιαση και μετα πηρα τον nikon 17-55 όπου ηταν εξαιρετικος και είχε αμεση και σωστη εστίαση... τωρα οσο για την ποιότητα εικονας ηταν στα ιδια επιπεδα και οι 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την 7200 δεν ξέρω αν ισχυει, νομιζω εχει να κανει πιο πολυ με τον φακο και το αν θα πεσεις σε καλη κοπια και οχι με την μηχανη.

 

Οσο για τους nikon εννοείται πως και εκει μπορει να εχεις θεμα αλλα πιο σπάνια. Οταν ειχα σαν 1η μηχανη την d7000 στην αρχη ειχα τον tamron 17-50 που είχε καποια θεματακια στην εστιαση και μετα πηρα τον nikon 17-55 όπου ηταν εξαιρετικος και είχε αμεση και σωστη εστίαση... τωρα οσο για την ποιότητα εικονας ηταν στα ιδια επιπεδα και οι 2.

 

Και στην δικιά μου με τους δικούς μου φακούς, και στου κολλητού... Nikon 70-200 VR II... front/back focus ( δεν μαζεύεται τέλεια σε όλα τα εστιακά μήκη ούτε με AF Fine Tune )

50mm f/1.8G... και αυτό front/back focus.

 

Μια χαρά το ίδιο σύνηθες είναι το front/back focus και με Nikon φακούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου έχω τον 17-50 που λες, στην D7100 και δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα, πιστεύω ότι είναι ο ιδανικός φακός για αυτή την μηχανή, εκτός αν θες κάτι ποιο εξειδικευμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τον αγόρασα και από το κατάστημα μου είπαν ότι η SIGMA έκανε καινούρια παρτίδα η οποία δεν παρουσιάζει τα προβλήματα σε καινούριες μηχανές..Λειτουργούν όλα και στην 7100 και στις 7200,5300...Όσο για τα αποτελέσματα πραγματικά εντυπωσιακά!!! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

καλημέρα. Αγόρασα προχθες τον sigma 17-200 και αφού έβγαλα καμιά σαρανταρια φωτογραφίες και πήγα να κλείσω τη μηχανή, διαπιστωσα ότι ακούγεται ένα κλακ στον φακό. Σα να σταματάει να δουλεύει το μοτερ του και κάθεται κάπου. Κάθε φορά που κλείνω τη μηχανή κάνει το ίδιο. Αν τον κουνήσεις ακούγεται λες και κουνιεται μεσα το μοτερ του. Τον πήγα στο κατάστημα που τον πήρα και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό. Κάνει τα ίδια και σ' εσάς;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά δεν έχεις δει πως κάνουν οι σίγμα για σονυ mirrorless σαν να είναι σπασμένοι. Καλά μην σου πω για τον πανάκριβο αρτ στην δ750 που έχω δοκιμάσει άπειρες φορές. Κουδουνίστρα χαχαχα μια χαρά είναι ο φακός μην σε απασχολεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...