Προς το περιεχόμενο

Ubuntu LTS or Elementary Luna


SuPerMaNrE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

επειδή βαρέθηκα τα windows και με το gaming δεν ασχολούμαι απόφάσισα να κάνω αυτή την μετάβαση.

Αλλά και τα 2 παραπάνω λειτουργικά μου φαίνονται τέλεια.Δεν επιλέγω ubuntu 15 και δεν επιλέγω elementary freya επειδή δεν διάβασα καλά λόγια.Εάν διαφωνείτε πείτεμου.Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να έχω bugs.

Τι να κάνω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα repos του 12.04 χρησιμοποιεί και το luna αν σε απασχολεί αυτό.

 

Άλλες μαλακίες έχει το elementary τα bugs διορθώνονται. Απλά είναι υπερβολικά entry level δηλαδή οι τύποι πήγαν και ξανά γραψαν όλες τις basic εφαρμογές στα μέτρα τους με αποτέλεσμα να ναι ελλιπείς στα features τους χωρίς λόγο. Κακό mindset imho αυτά τα κάνεις όταν έχεις μεγάλο development team και δυνατούς backers όχι με μια χούφτα άτομα.

 

Από την άλλη είναι αρκετά καλαίσθητο αυτό τους το δίνω υποθέτω είναι τι αρέσει στον καθένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άλλα λόγια και οι 2 θα προτιμούσατε τα ubuntu έτσι?

Εγώ όμως έχω ένα πρόβλημα.ΟΚ εγκαθιστώ τα ubuntu και όλα καλά.Τπ πρόβλημα μου είναι τα MS Office 2013 που έχω στα windows.Ξέρω ότι υπάρχουν ένα σωρό άλλες σουίτες office αλλά , κακά τα ψέματα, σαν αυτά δεν έχει

Τι να κάνω ρε παιδιά?Οι μεταβάσεις και τα εφέ του MS δεν παίζονται.Τι LibreOffice και WPS τώρα...

 

Είναι το μόνο που ίσως να με δυσκολέψει στην απόφαση μου.

Και να ρωτήσω και κάτι.Εάν κάποιος θέλει να λειτουργήσει με Linux πρέπει οπωσδήποτε να γνωρίζει terminal ή βρίσκει τις εντολές στο ίντερνετ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να ρωτήσω και κάτι.Εάν κάποιος θέλει να λειτουργήσει με Linux πρέπει οπωσδήποτε να γνωρίζει terminal ή βρίσκει τις εντολές στο ίντερνετ;

 

Θεωρητικά μπορείς να κάνεις τι περισσότερες εργασίες σου (ίσως και όλες) χωρίς να ανοίξεις ποτέ κονσόλα. Ειδικά διανομές τύπου Ubuntu αυτό προσπαθούν να πετύχουν. Εξαρτάται πόσο ψάχνεις το σύστημά σου και πόσο θέλεις να ρυθμίζεις πράγματα και πάνω από όλα πόσο περίεργος είσαι και πόσο θέλεις να μαθαίνεις νέα πράγματα και πόσο σε ενδιαφέρει να καταλάβεις τον τρόπο λειτουργίας του συστήματος κλπ. Σε κάποια γνωστή μου έβαλα Ubuntu και μετά από 2 χρόνια Mint και τώρα 2 χρόνια μετά (άρα συνολικά 4) δεν έχει χρειαστεί να ανοίξει κονσόλα (δεν ξέρει καν τι είναι η κονσόλα). Αλλά δεν το ψάχνει, απλά το χρησιμοποιεί. Το μόνο που της έχω πει είναι να κοιτάει το εικονιδιάκι των αναβαθμίσεων που βγαίνει κάτω δεξιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι άσχημο το Elementary OS, πλησιάζει πάρα πολύ τη φιλοσοφία του OSX στις επιλογές που δίνει στον χρήστη, δηλαδή καμία :-P Οπότε ναι, σε αυτή τη φιλοσοφία όντως κόψανε features χωρίς λόγο... το πρόγραμμα mail που έχουν κατά την ταπεινή μου άποψη είναι πανέμορφο και για τους περισσότερους χρήστες αρκετό, αλλά το thunderbird δεν το αλλάζω σε καμία πλατφόρμα!

 

Κ.

 

edit: συμπεριφέρεται σκατά σε κάρτες γραφικών της intel... πολύ screen tearing ρε αδερφέ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο mail client του elementary το geary δεν ειναι? Συμφωνω πως μαμαει απο εμφανιση. Το ειχα καποτε και θα το ειχα ακομα αν δεν εσκαγε μολις παταγα το send να στειλω ενα mail! 3 λογαριασμοι, 2 imap και 1 pop3 και το εκανε σε ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, ο geary είναι και αναλαμβάνουν στο elementary os την εξέλιξη του, δες εδώ:

http://lmelinux.net/2015/11/19/elementary-os-team-to-continue-gearys-development/

Όμορφος αλλά για το ανάθεμα σε θέματα σταθερότητας! Δε μπορώ να καταλάβω γιατί τέτοιο screen tearing σε κάρτες γραφικών intel... μάλλον είναι θέμα του pantheon desktop γιατί το δοκίμασα σε 2 μηχανήματα!

 

@ jim_p, τι τι διανομή έχεις αυτή τη στιγμή στα μηχανήματά σου; πήγες σε arch τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ubuntu rolling release .. ειναι σαν να τρεχεις debian testing/sid με την ομορφια του ubuntu

http://cerebrux.net/2016/01/14/ubuntu-rolling-development-release/

 

αμα θελεις κατι σταθερο πχ lts βάζεις ubuntu 15.10 και τρεχεις

sudo update-do -d 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ubuntu rolling release .. ειναι σαν να τρεχεις debian testing/sid με την ομορφια του ubuntu

Αν κατάλαβα καλά δηλαδή κάθε φορά που γίνεται νέο release (6 μήνες) τα «παγωμένα» πακέτα του devel γίνονται updated;

 

Αν ναι, τότε, χωρίς να το έχω δοκιμάσει, υποπτεύομαι ότι τις πρώτες μέρες/εβδομάδες μετά το release θα γίνεται ένας κακός χαμός μέχρι να λυθούν τα προβλήματα με τα νέα πακέτα...

 

Αν ισχύει αυτό, δεν θα έλεγα ότι αφορά όσους δεν ενδιαφέρονται να είναι ubuntu beta-testers.

 

Άμα θες rolling release, τότε Arch. Καλώς ή κακώς δεν έχει βρεθεί ακόμα καλύτερη λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και μια άλλη ερώτηση ; Έχω καταλάβει τι είναι διανομή αλλά δεν έχω καταλάβει τι είναι γραφικό περιβάλλον . Δηλαδή στην ίδια διανομή μπορεί να έχω διαφορετικά γραφικά περιβάλλοντα ;

Και γιατί όλοι κατα κρίνουν το unity και θαυμάζουν το cinnamon ; Τι ακριβώς τους αρέσει και τι όχι στο unity ;

Και γενικότερα τι είναι το beta version από κάτι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...