Προς το περιεχόμενο

Apache σε Arch Linux - Perl/CGI support?


realizer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα καιρο να ασχοληθω με Arch και προς εκπληξη μου, βλεπω το mod_perl να εχει περασει στο AUR. Πραγματικα δεν καταλαβαινω τον λογο, θεωρω πως ειναι κρισιμο πακετο. :confused:

 

Παλιοτερα, θυμαμαι το εγκαθιστουσα μαζι με το mod_wsgi και αυτα τα δυο μου εδιναν υποστηριξη για perl/cgi στον Apache.

 

Τωρα? Τι κανουμε?

Δεν θελω να μπλεξω με AUR και ψαχνω εναν τροπο για να δωσω υποστηριξη με "επισημα" πακετα.

 

Εχει ασχοληθει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να απαντάω στην ερώτησή σου μιας και δεν ξέρω, ίσως σε βολέψει αντί να βάλεις apache απευθείας στο σύστημά σου, να στήσεις ένα vagrant box (είναι πολύ εύκολο και γρήγορο το deployment) με debian/ubuntu/centos/whatever και να σερβίρεις από εκεί ότι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση...

 

Το vagrant τι ειναι? Κατι σαν LAMP?

 

Το θεμα ειναι με τι αισθανεται ο καθενας ανετα και εγω νιωθω πιο ανετα με arch.

15 λεπτα για το installation και λιγα λεπτα για να στηθει ο apache οπως τον θες (εφοσον ξερεις τι αλλαγες να κανεις στο config), νομιζω πιο ευκολα/γρηγορα δεν γινεται.

 

Εχω χασει ενα ολοκληρο απογευμα και δεν εχω καταφερει να κανω perl/cgi/python scripts να τρεξουν στον Apache.

 

Αυτο ειναι το κακο ρε γαμωτο με το linux (ή ενα απο τα "κακα").

Εκει που εχεις βολευτει με μια μεθοδο ή εχεις βρει εναν τροπο για να σου δουλυευει το Α, ξαφνικα αλλαζει και μετα ψαχνεσαι!

 

Οποιος μπορει, ας βοηθησει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, το arch είναι μάνα στις αλλαγές και μάλιστα σε αλλαγές που μετά από update το σύστημά σου δεν boot-άρει καν (μου έχει συμβεί 3 φορές τα τελευταία 6 χρόνια), που κάποιος μπορεί να σου πει ότι είναι λίγες, αλλά εγώ δεν τις θεωρώ καθόλου...

 

Άσχετα όμως με αυτό, γιατί δεν παίζεις με το AUR; Βάλε yaourt και θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου. Σε περίπτωση που δε σου αρέσει/δεν το εμπιστεύεσαι, κάνε εκγατάσταση από τα sources και μετά τα ίδια θα έχεις και με τα updates.

 

Το αν σου παίρνει ένα 15-λεπτο να στήσεις apache σε arch, τόσο θα σου πάρει και σε οποιοδήποτε debian-οειδές, αλλά και στα υπόλοιπα (αλλά και στα BSD και στο Solaris), για να λέμε τα σύκα-σύκα και τη σκάφη-σήφη :). Όμως είναι τελείως κατανοητό το να θέλεις να χρησιμοποιείς το distro που σε κάνει να αισθάνεσαι πιο οικείος μαζί του.

 

To vagrant είναι αυτό. Σε βοηθάει να στήνεις και να διαχειρίζεσαι VM's (περισσότερο ως development environments) πάνω από διάφορες τεχνολογίες virtualisation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρον και για σημερα, ΤΕΛΟΣ.

Βαρεθηκα.

Η συνεχεια αυριο.

 

Θα ενημερωσω αν καταφερω να το φτιαξω, στο μεταξυ αν καποιος αλλος εχει ασχοληθει και ξερει, ας ποσταρει plz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν λες να το φτιάξεις τι εννοείς; Έβαλες το mod_perl ή όχι; Ο μόνος τρόπος να το βάλεις (βάσει αυτών που λες) είναι μέσω του AUR ή από sources. Με όποιον τρόπο το βάλεις, μετά θα παίζει (αν το κάνεις load στον Apache).

Επεξ/σία από mamalacation
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να το κάνεις compile πολύ πιθανό να σου κάνει segmentation fault.

Διάβασες τα σχόλια στο aur; 

 

 

mod_perl won't work with the latest version of perl. If you are replacing the 'perl<5.22' dependency with 'perl' then the package will build successfully, but it won't work when you try to run it (i.e. with Apache). The only way for it to work is to install perl 5.20 or lower, but it is no longer in the repositories. You will have to compile it from source yourself.

 

 

 

O maintener του mod_perl στο aur γράφει:

 

 

Besides downgrading perl you have 2 more options:



- The best option is to avoid using mod_perl. mod_perl development is in stagnation nowdays.



- Contact upstream and ask to fix Perl 5.22 issues.

 

 

Με λίγα λόγια, το mod_perl πήγε στο aur επειδή οι developers δεν διορθώνουν θέματα ώστε να συμβαδίζει με τις νεότερες εκδόσεις perl (απ'όσο κατάλαβα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα to all.

 

@mamalacation

Οταν λεω να το "φτιαξω" εννοω να το κανω να "παιξει".

 

@capthookb

Η αληθεια ειναι πως δεν διαβασα καθολου τα σχολια.

Οποτε μαλλον πρεπει να ξεχασω την υποστηριξη perl, ε?

Τουλαχιστον μεχρι να βρεθει, αν βρεθει, καποιος που να το "αναστησει".

 

@pmav99

Δεν ειμαι σε καποιον server, ειναι καθαρα για home use o apache.

Με βολευει οταν δεν θελω να χρησιμοποιησω samba για file serving.

Απλα θα ηθελα να εχει και δυνατοτητες scripting.

 

Anyway, σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση αυτά που σου λέει ο capthookb, compile perl<5.20, compile τον apache και το mod_perl και το έχεις. Αφού είναι και για home use δεν έχεις και λόγο να το κάνεις update συχνά, οπότε δε θα χρειάζεται να επαναλαμβάνεις και τη διαδικασία :).

 

Αυτό αν ντε και καλά θες να βάλεις το mod_perl. Όμως γιατί δεν παίζεις με cgi; Μια χαρά δε θα κάνεις τη δουλειά σου με αυτό και με την perl που έχει το σύστημά σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

Οχι, δεν τα εχω καταφερει ακομα.

Μου πεταγε error 403.

 

Το προβλημα ειναι πως τελευταια φορα που ασχοληθηκα με Apache, ηταν σε εκδοση 2.2 ενω πλεον ειναι σε εκδοση 2.4 και οι "σημειωσεις" που εχω κρατησει, δεν ισχυουν πλεον.

 

Π.χ στο παλιο (2.2) conf, υπηρχε ενα option +ExecCGI, το οποιο ειναι (ή ηταν) απαραιτητο να υπαρχει σαν παραμετρος στο <Directory>...</Directory> ωστε να μπορουν να εκτελεσουν τα cgi. Πλεον δεν υπαρχει, δοκιμασα να το προσθεσω στο νεο conf αλλα τζιφος.

 

Απο την αλλη, σκεφτομαι να το γυρισω σε κατι πιο απλο οπως nginx ή lighttpd, καθως εχει γινει υπερβολικα πολυπλοκος ο Apache, αλλα δεν ξερω τι παιζει με την υποστηριξη scripting σε αυτους τους εναλλακτικους μηχανισμους. 'Οποτε μπορεσω, θα κατσω να ριξω λιγο διαβασμα.

 

Greets,

R.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το cgi είναι το μόνο που παίζει και στα άλλα. Αν ακολουθήσεις τους οδηγούς που κυκλοφορούν, δε νομίζω να δυσκολευτείς να σετάρεις και τον apache.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης το 403 είναι forbidden και μπορεί να στο βγάλει για διάφορους λόγους, δες το παρακάτω λινκ για να μη στους γράφω εδώ:http://www.cyberciti.biz/faq/apache-403-forbidden-error-and-solution/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...