Προς το περιεχόμενο

Lxle ή Lubuntu για παλιό netbook


jokerakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω πιο os να περάσω για παλιό netbook(n270,1gb)? δοκίμασα και τα δύο και είμαι ευχαριστημένος κλίνοντας προς το lxle λόγω ομορφιάς και extra...

 

p.s. είμαι αρχάριος για αυτό θα ακολουθήσουν και άλλες ερωτήσεις  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας αλλά θα συνεχίσω να πειραματίζομαι ακόμα με τα lxle...έχω ακόμα κάποιες ερωτήσεις... 

τις συγκεντρώνω και έρχομαι....


post-229927-0-48348300-1452959323_thumb.png

 

λοιπόν δεν άργησα.... :-D

 

πάνω δεξιά αν παρατηρήσετε είναι σαν να μην έχει αλλάξει το wallpaper γιατί?μπορώ να κάνω κάτι? αν αλλάξω το wallpaper εξαφανίζεται αλλά στην επόμενη επανεκκίνηση εμφανίζεται ξανά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το conky φταιει.

 

Πηγαινε στον home φακελο και πατα ctrl+h(ωστε να εμφανιστουν οι κρυφοι φακελοι και τα κρυφα αρχεια).

Θα δεις ενα αρχειο concy.rc (ή concy.config, δε θυμαμαι καλα)

Eκει θα βρεις την παρακατω γραμμη

own_window_transparent χχχ

Αλλαξε το χχχ αναλογα με το τι γραφει εσενα

αν ειναι on καν'το off.

 Καποιος που ξερει καλυτερα θα σου απαντησει πιο σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lubuntu να βάλεις το τελευταίο. το lxle θα σε ενθουσιάσει πιο πολύ γιατί έχει πιο φανταχτερό GUI και πολλές έτοιμες εφαρμογές (και πολλές άχρηστες), ωστόσο ο kernel είναι παλαιότερος όπως και κάποια άλλα πράγματα.

 

Και το lubuntu φτιάχνεται καλύτερο αν ψαχτείς λίγο όμως. Για μένα δεν υπάρχει λόγος.

Εγώ έβαλα lubuntu σε μηχανάκι 900Mhz με 1GB ram και πάει σφαίρα για τα δεδομένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά έβαλα τα lubuntu ξανά

δύο ερωτήσεις....

 

1.πως μπορώ να κάνω το numlock να ανάβει αυτόματα στην εκκίνηση και 

 

2.προσπαθώ να αλλάξω την login screen βρίσκω το folder για να κάνω paste την εικόνα αλλά δεν μ αφήνει τι κάνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω πρόχειρο στημένο lubuntu τώρα μπροστά μου αλλά

1) για δες στις προτιμήσεις/πληκτρολόγιο/διατάξεις/επιλογές.

Κάπου εκεί μέσα έχει επιλογές για πολλά πράγματα.

2) μέσα από διαχείρηση ή προτιμήσεις ψάξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά έβαλα τα lubuntu ξανά

δύο ερωτήσεις....

 

1.πως μπορώ να κάνω το numlock να ανάβει αυτόματα στην εκκίνηση και 

 

2.προσπαθώ να αλλάξω την login screen βρίσκω το folder για να κάνω paste την εικόνα αλλά δεν μ αφήνει τι κάνουμε?

Δε σ' αφήνει γιατί προσπαθείς να κάνεις αντιγραφή σε φάκελο που δεν ανήκει στο χρήστη που έχεις δημιουργήσει. Στο λίνουξ ο χρήστης έχει δικαίωμα τροποποίησης/αντιγραφής/διαγραφής κλπ μόνο στο φάκελο με το όνομά του, οι άλλοι φάκελοι ανήκουν στον υπερχρήστη(root) και γι' αυτό χρειάζεσαι δικαιώματα root. Αυτό γίνεται με τη χρήση του sudo. Αν θέλεις δηλαδή να αντιγράψεις κάτι στο φάκελο /usr/share/pictures για παράδειγμα, θα πρέπει ν' ανοίξεις το διαχειριστή αρχείων με δικαιώματα root. Γράφεις ας πούμε στο τερματικό "sudo pcmanfm"(ή όποιο file manager χρησιμοποιείς), δίνεις τον κωδικό, και μετά ανοίγει η εφαρμογή με δικαιώματα root.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α ευχαριστώ το δοκιμάζω και επανέρχομαι....έχω ακόμα πολλά να μάθω αλλά το παλεύω.... :-D

 

και άλλη μια ερώτηση χρειάζεται να ψάξω για drivers ? (τα πάντα έχουν αγνωριστεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας...να πω την αλήθεια μου έχει μπει το "μικρόβιο" και θέλω να δοκιμάσω και άλλες διανομές...μάλλον θα κάνω αρχή από το manjaro αλλά δε ξέρω πιο να κατεβάσω...ποιο από τα δύο xfce ή kde για το netbook και αν θέλετε να μου πείτε ποιες οι διαφορές τους??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το xfce γιατι ειναι πιο ελαφρυ.

Γενικα, ολα αυτα που βλεπεις πχ manjaro με xfce, με kde, με cinnamon κλπ, οπως και τα k/x/l/ubuntu, ειναι το ιδιο πραγμα κατω απο το "καπο" (manjaro ή ubuntu για το παραδειγμα) με διαφορετικο γραφικο περιβαλλον (desktop enviroment) απο πανω, δηλαδη kde, gnome, xfce, κλπ. Οτι μπορεις να κανεις στο ενα, μπορεις να κανεις και στο αλλο και οτι κουσουρι εχει το ενα σε επιπεδο λειτουργικου, πχ αθλια υποστηριξη για optimus, θα εχει και το αλλο.

Και εννοειται πως μπορεις να εχεις 2+ πεισσοτερα desktop enviroments ταυτοχρονα εγκατεστημενα και να επιλεγεις σε ποιο θες να μπεις οταν κανεις login.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περίπου έτσι το έχω καταλάβει ως τωρα...

 

Και εννοειται πως μπορεις να εχεις 2+ πεισσοτερα desktop enviroments ταυτοχρονα εγκατεστημενα και να επιλεγεις σε ποιο θες να μπεις οταν κανεις login.

 

πως το κάνω αυτό?α είδα οτι μπορώ να περάσω και τα ubuntu μαζί με lubuntu μόνο με μια απλη εντολή στο terminal (apt-get install ubuntu-desktop) ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...