Προς το περιεχόμενο

terminal emulator, τι σας βολεύει


Ilias95

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας που το γύρισα σε tiling wm αναγκάστηκα να αντικαταστήσω και το drop down terminal που είχα συνηθίσει και χρησιμοποιούσα (guake).

Δοκίμασα πολλούς emulators αλλά ο ένας μου ξινίζει, ο άλλος μου βρωμάει. :P Προσωρινά έχω μείνει με τον terminator αλλά δεν καταστάλαξα ακόμα.

Οπότε γενική απορία, ποιον terminal emulator χρησιμοποιείτε και σας βολεύει;

Επεξ/σία από Ilias95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημά σου.

 

Το Terminator είναι καμιά 100στη φορές πιο feature complete από το Guake ενώ το workflow είναι εν πολλοίς το ίδιο.

 

Όταν θες κονσόλα, στο guake πατάς F12 και στο tiling πατάς το keyboard shortcut που ο ίδιος όρισες.

Όταν τέλειωσεις, στο guake πατάς ξανά F12 ενώ στο tiling πατάς πάλι ένα keyboard shortcut (είτε για να τον κλείσεις είτε για να αλλάξεις focus)

 

Επίσης το τι χρησιμοποιούμε εμείς δεν έχει καμία σημασία. Σημασία έχει να είσαι εσύ ευχαριστημένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνο, δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα, από περιέργεια ρωτάω περισσότερο. Συν ότι μπορεί να προταθεί κάποιος που δεν ξέρω και να με βολέψει όντως.

Ο terminator δεν μου φαίνεται και πολύ βολικός στο configuration. Οκ κατάφερα να ρυθμίσω κάποια βασικά που ήθελα (borderless, hide scrollbar κτλ.), αλλά πχ. το palette του μου φαίνεται πολύ ζόρικο να το ρυθμίσω χωρίς καμία έτοιμη επιλογή. Στο guake εκτός του ότι έχω gui configuration έχω και καμιά 100αρια επιλογές έτοιμων colorschemes-palettes. Εντάξει δεν έχουμε και όρεξη να λιώνουμε στα manuals της κάθε εφαρμογής που χρησιμοποιούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είσαι φοιτηταριό ασχολείσαι και με τα color palettes...

https://encrypted.google.com/search?hl=en&q=terminator%20color%20palettes


Άντε ψήσε και την irenegr να σου φτιάξει ένα custom theme

http://ciembor.github.io/4bit/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λολ. Το palette με νοιάζει μόνο γιατί ανάλογα το palette του terminal μου εμφανίζεται διαφορετικά το εκάστοτε colorscheme του vim. Δηλαδή το ίδιο vim colorscheme σε ένα 256 colors τερματικό θα εμφανιστεί εντελώς αλλιώς από ότι σε κάποιο άλλο 256. Ελπίζω να μην είμαι τελείως φάουλ και οφείλεται σε κάτι άλλο αυτό. (I'll not accept gvim as an answer :P)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα colorpalettes στα τερματικά είναι λίγο φρίκη. Μόνο κανένας imitheos παίζει να τα έχει σετάρει σωστά.

 

Anyway, το να ανοιγοκλείνεις το vim είναι πολύ αργό. gvim και το shortcut meta_key + tab για να αλλάζεις focus είναι η απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ κυρίως terminator χρησιμοποιώ αλλά δεν χρησιμοποιώ vim οπότε δεν ξέρω κατά πόσο παίζει θέμα με τα χρώματα. 

Μιλάμε για το background του emulator?

Τελικά στις τελευταίες εκδόσεις έχει gui configurator αλλά τον έχει καλά κρυμμένο... Πρέπει να κάνεις δεξί κλικ μέσα στο τερματικό και να επιλέξεις preferences. Από κει και πέρα έχει τελικά και κάποια έτοιμα palette schemes στο Profiles->Colors. Αν δοκιμάσεις να τα αλλάξεις θα δεις ότι αλλάζουν γενικά τα χρώματα όχι μόνο το background (δώσε πχ. ls και δες με τι χρώμα εμφανίζονται οι κατάλογοι). Απλά το περίεργο ( ; ) είναι ανάλογα την παλέτα του τερματικού εμφανίζεται διαφορετικά και το κάθε colorscheme του vim.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχα, έλα ρε απ' τη στιγμή που έχει κι άλλο "μενού" που είναι ορατό στο titlebar του που να σκεφτεί κανείς να κάνει κλικ εδώ κι εκεί. Συν ότι επειδή είναι καινούριο δεν το βρίσκεις εύκολα με googling.

Δεν την πάτησα μόνο εγώ πάντως και οι developers του συμφωνούν (κάτω απαντήσεις) :P
https://answers.launchpad.net/terminator/+question/234118

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συν ότι επειδή είναι καινούριο δεν το βρίσκεις εύκολα με googling.

Τα τελευταία 2-3 χρόνια πάντως εκεί είναι...

 

έχει κι άλλο "μενού" που είναι ορατό στο titlebar του

:confused:  :shifty: 

 

Κάτι έμαθα και σήμερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...