Προς το περιεχόμενο

Intel i5 6600K - GA-Z170-HD3P (Εμπειρίες)


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Formation ο inuyasha απλά σου λέει πως με intel θα έχεις αρκετά καλύτερα minimum και fps γενικότερα, όχι πως θα πιάνεις 500 fps αλλά πως θα κρατά σταθερά καρέ... Τέλος πάντων, να πω και εγώ την γνώμη μου πως mmo ποτέ δεν έπαιζα στην ζωή μου και για αυτό είμαι οκ με τον amd, αν έπαιζα mmo θα κοίταγα intel λύση, αλλά αν είχα 8320 θα κοίταγα για ένα φθηνό δεύτερο συστηματάκι με pentium στυλ htpc, με μια 750ti, δεν θα άλλαζα το σύστημα με τον fx σε καμία περίπτωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Formation ο inuyasha απλά σου λέει πως με intel θα έχεις αρκετά καλύτερα minimum και fps γενικότερα, όχι πως θα πιάνεις 500 fps αλλά πως θα κρατά σταθερά καρέ... Τέλος πάντων, να πω και εγώ την γνώμη μου πως mmo ποτέ δεν έπαιζα στην ζωή μου και για αυτό είμαι οκ με τον amd, αν έπαιζα mmo θα κοίταγα intel λύση, αλλά αν είχα 8320 θα κοίταγα για ένα φθηνό δεύτερο συστηματάκι με pentium στυλ htpc, με μια 750ti, δεν θα άλλαζα το σύστημα με τον fx σε καμία περίπτωση.

Κατάλαβα τι έγραψε και αυτός, και ο pelekakias (δεν είμαι κρετίνος).

Απλά θεωρώ πως υπάρχει μια τραγική τάση υπερβολής, που μεταφέρεται από το ένα σημείο στο άλλο γενικά όταν μιλάμε για ιντελ. Την μία ειναι ταχύτερος σε gaming, την άλλη ειναι καλύτερος για hign end gpu, την τρίτη είναι καλύτερος σε min fps ΕΙΔΙΚΑ στα MMO, την επόμενη ο G3258 παίζει καλύτερα Battlefield σε 64 DM από τον FX, και η λίστα δεν τελειώνει ποτέ! Kαι βλέπεις ότι όποτε ένα απο αυτά τα σενάρια καταρρίπτεται με πραγματικά results, αρχίζει η... "μετατόπιση" παραπέρα σε άλλο ζήτημα. Δηλαδή τι να κάνουμε; Να κάτσουμε να τεστάρουμε όλα τα πιθανά σενάρια εδώ για να δούμε τι ισχύει σε Intel και τι σε AMD, επειδή τα διάφορα sites λένε ότι θέλουν π.χ.;

 

 Έχω δύο ανήψια που καίγονται ολη μέρα στα MMO. AMD έχουν. Δεν είδα να παραπονιούνται, ούτε να έχουν.. μειονέκτημα στο gaming όπως περίπου μου είπε ο pelekakias και άλλοι. Νομίζω έγινα αντιληπτός... 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω σκοπό να μπω σε συζήτηση για περιπτώσεις που απλά μιλάμε για κώδικα της πλάκας, για software γραμμένο απο ερασιτέχνες που δεν μπορούν να κάνουνε threading, ούτε με περιπτώσεις υπερ-ειδικές. Για τα ΜΜΟ έχει ήδη απαντήσει ο TS και δεν έχω σκοπό να προσθέσω κάτι άλλο. 

 

Αν κάποιος κάθεται και παίζει ολη μέρα Tera online ή οτιδήποτε άλλο "τελειωμένο" mmo ας πάρει ότι θέλει.

Έχω δώσει την εντύπωση πως με απασχολεί ΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ; Ή λες να κάτσω να αντιμετωπίζω το pc σαν ένα μονοδιάστατο πράγμα που θα τρέχει όλη του την ζωή minecraft και lol;

 

 

Καλά που μου τα εξηγείς γιατί δεν έχω παίξει ποτέ Online. :P Αλλά οχι στα 10, στο 1 fps πέφτει ο FX ενώ ο i5 κρατάει... 500!

Όσοι έχουν AMD FX και παίζουν mmo χάνουν κάθε μάχη αν ο άλλος έχει ιντελ λόγο μειονεκτήματος στα min fps. Εχουμε φάει το πακέτο της αρκούδας ρε γμτ... Τι θα απογίνουμε; Θα πάρω έναν Celeron να παίζω Tera με τρακόσια fps.

 

Υ.Γ. Έχεις πολύ φαντασία!

 

ρε σύ δεν μπορώ να καταλάβω γιατι αρπάζεσαι τόσο και γίνεσαι εριωνικός..lol  :-D  ..σου αρέσει όλο αυτο μου φένεται ..έχει πλάκα δεν λέω..αλλά εσύ φαντάζεσαι και πράγματα..μίλησα εγώ για 500 fps?? για 10-15 fps διαφορά μίλησα, όπου σε συγκεκριμένες στιγμές κάνουν την διαφορά..εσυ καλα κάνεις και δεν χρησιμοποιείς το pc ως κάτι μονοδιάστατο, λόγω ίσως δουλειας γνώσεων κλπ, αλλα δεν είμαστε όλοι επιστήμονες και αρκετοί  χρησιμοποιούν το pc μόνο για να παίζουν κάποια "τελειωμένα" mmo.. και δεν τους ενδιαφέρει αν ο κώδικας είναι της πλάκας, ή αν έχει πληρώσει η ιντελ..τους ενδιαφέρει η ουσία..πρέπει να χωνέψεις λοιπόν ότι οι ιντελ είναι καλύτεροι σε κάποια τελειωμένα mmo, δεν βγάζουν 50 100 και 500 fps παραπάνω, μην αρχίσεις πάλι..

δηλαδή σε φίλο μου που ψάχνετε για pc και παίζει μόνο mmo, πραγματικά δεν κάνει τπτ άλλο, και στο budget χωράει fx6300 ή κάποιος ι3, είναι καλύτερα να τον πάω σε fx??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mερικοί την βρίσκουν έτσι, μην το ψάχνετε. Αναφορά στα επίμαχα ποστ και πάμε για άλλα. :)

 

Θέλω να πω απλά ένα μπράβο στον Τζιμάρα για τις απαντήσεις του.  :ph34r: Δεν το περίμενα.

Mutly και άλλοι, τσάμπα γράφετε, ας κάνουν έναν amd fan club να μιλάνε μεταξύ τους, και να μην τους ενοχλούμε. Να αλλάξει ο τίτλος όμως για να ξεχωρίζει και να μην μπερδευτεί κανένας ότι είναι σοβαρό thread.

 

Απορία το έχω ακόμα και όταν βγούνε οι ΖΕΝ θα λέτε ότι οι FX ήταν καλύτεροι, η χρυσή ιστορία της AMD? Να ξέρω δηλαδή υποστηρίζετε FX ή AMD για να φτιάξουμε τον τίτλο κατάλληλα.

 

Όπως είπα και χθες με π.μ σε κάποιον, πρόβλημα δεν έχω να συζητάω με κάποιον που διαφωνώ. Κάτι θα μάθω-κερδίσω και το ίδιο και εκείνος αν είναι έξυπνος. Για λαϊκίζοντες της πλάκας, απλά...

Popcorn-.2_1.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε σύ δεν μπορώ να καταλάβω γιατι αρπάζεσαι τόσο και γίνεσαι εριωνικός..lol  :-D  ..σου αρέσει όλο αυτο μου φένεται ..έχει πλάκα δεν λέω..αλλά εσύ φαντάζεσαι και πράγματα..μίλησα εγώ για 500 fps?? για 10-15 fps διαφορά μίλησα, όπου σε συγκεκριμένες στιγμές κάνουν την διαφορά..εσυ καλα κάνεις και δεν χρησιμοποιείς το pc ως κάτι μονοδιάστατο, λόγω ίσως δουλειας γνώσεων κλπ, αλλα δεν είμαστε όλοι επιστήμονες και αρκετοί  χρησιμοποιούν το pc μόνο για να παίζουν κάποια "τελειωμένα" mmo.. και δεν τους ενδιαφέρει αν ο κώδικας είναι της πλάκας, ή αν έχει πληρώσει η ιντελ..τους ενδιαφέρει η ουσία..πρέπει να χωνέψεις λοιπόν ότι οι ιντελ είναι καλύτεροι σε κάποια τελειωμένα mmo, δεν βγάζουν 50 100 και 500 fps παραπάνω, μην αρχίσεις πάλι..

δηλαδή σε φίλο μου που ψάχνετε για pc και παίζει μόνο mmo, πραγματικά δεν κάνει τπτ άλλο, και στο budget χωράει fx6300 ή κάποιος ι3, είναι καλύτερα να τον πάω σε fx??

 

Μαλιστα. Οκ να εξηγήσω.. Ναι οταν λέω για.. 500 fps, προφανώς υπερβάλλω για να δώσω έμφαση στα λεγόμενα διάφορων εδώ!

 

Για τα υπόλοιπα... σου απάντησα. Αν κάποιος παίρνει pc για να παίζει Tera online ΜΑΓΚΙΑ ΤΟΥ. Αλλά δεν θα βγει μετά να βγάλει συμπέρασμα για το cpu με βάσει του tera online λέγοντας "oi FX ειναι μάπες" επειδή το ΚΑΚΟΓΡΑΜΜΕΝΟ και άθλιο Tera σέρνεται γιατί θα πέσει καρπαζίδι!

Mερικοί την βρίσκουν έτσι, μην το ψάχνετε. Αναφορά στα επίμαχα ποστ και πάμε για άλλα. :)

 

Θέλω να πω απλά ένα μπράβο στον Τζιμάρα για τις απαντήσεις του.  :ph34r: Δεν το περίμενα.

Mutly και άλλοι, τσάμπα γράφετε, ας κάνουν έναν amd fan club να μιλάνε μεταξύ τους, και να μην τους ενοχλούμε. Να αλλάξει ο τίτλος όμως για να ξεχωρίζει και να μην μπερδευτεί κανένας ότι είναι σοβαρό thread.

 

Απορία το έχω ακόμα και όταν βγούνε οι ΖΕΝ θα λέτε ότι οι FX ήταν καλύτεροι, η χρυσή ιστορία της AMD? Να ξέρω δηλαδή υποστηρίζετε FX ή AMD για να φτιάξουμε τον τίτλο κατάλληλα.

 

Όπως είπα και χθες με π.μ σε κάποιον, πρόβλημα δεν έχω να συζητάω με κάποιον που διαφωνώ. Κάτι θα μάθω-κερδίσω και το ίδιο και εκείνος αν είναι έξυπνος. Για λαϊκίζοντες της πλάκας, απλά...

Popcorn-.2_1.jpg

 

Καλά ΜΙΛΑΣ ΣΟΒΑΡΑ τώρα περί AMD fan club όταν σε ΚΑΘΕ thread που κάποιος σκέφτεται να πάρει AMD το καταστρέφετε βγαίνοντας και προτείνοντας intel για ηλίθιους λόγους με ανύπαρκτα επιχειρήματα. ΣΟΒΑΡΑ; Μιλάς ΕΣΥ και κάτι άλλοι π.χ. The ELF κ.λ.π. για... fan club? Έλα κάνε μας την χάρη. Περνιέσαι και για γνώστης τρομάρα σου εδώ; Αλλά έτσι είναι στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος.

Mερικοί την βρίσκουν έτσι, μην το ψάχνετε. Αναφορά στα επίμαχα ποστ και πάμε για άλλα. :)

 

Θέλω να πω απλά ένα μπράβο στον Τζιμάρα για τις απαντήσεις του.  :ph34r: Δεν το περίμενα.

 

 

Ναι.. Μπράβο στον Τζιμάρα. Σλουρπ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Pelekakias αγόρι μου δε ξέρεις εσυ...που το έχεις φάει στη μάπα το κακό γραμμένο τερα...φταίνε οι άσχετοι προγραμματιστες...στο κάτω κάτω να αλλάξεις παιχνιδι...ότι θες εσύ θα παιζεις? Παίξε λολ

Για 10 και 15 fps δε θα ξαναμιλησεις...από 200 και πάνω θεωρείται διαφορα...

Παρωπιδες All the way...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα υπόλοιπα... σου απάντησα. Αν κάποιος παίρνει pc για να παίζει Tera online ΜΑΓΚΙΑ ΤΟΥ. Αλλά δεν θα βγει μετά να βγάλει συμπέρασμα για το cpu με βάσει του tera online λέγοντας "oi FX ειναι μάπες" επειδή το ΚΑΚΟΓΡΑΜΜΕΝΟ και άθλιο Tera σέρνεται γιατί θα πέσει καρπαζίδι!

 

 

συμφωνούμε εδώ..δεν μπορείς να κρίνεις ένα cpu από ένα, πέντε και δέκα games, αλλά σε αυτά όμως είναι πίσω ο fx, πως να το κάνουμε τώρα..Τώρα αν κάποιος κάνει το λάθος και πεί ότι  "oi FX ειναι μάπες" λόγω tera, τότε μαζί σου..Καρπαζίδι, φάλαγγα, απαγχονισμό (εσύ θα είσαι ο δήμιος να το χαρείς κιόλλας) , ηλεκτρική καρέκλα κλπ κλπ  :-D :-D  :-D

 

 

Pelekakias αγόρι μου δε ξέρεις εσυ...που το έχεις φάει στη μάπα το κακό γραμμένο τερα...φταίνε οι άσχετοι προγραμματιστες...στο κάτω κάτω να αλλάξεις παιχνιδι...ότι θες εσύ θα παιζεις? Παίξε λολ

Για 10 και 15 fps δε θα ξαναμιλησεις...από 200 και πάνω θεωρείται διαφορα...

Παρωπιδες All the way...

χαχααχ έλα ντε , τι ηλίθιος που είμαι και γώ..;επαιζα tera.. σιγά τώρα 15 fps διαφορά??se minimum frames  το ίδιο πράμα είναι τι να λέμε τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον υπάρχει θέμα για benchmarks εδω Benchmarking ... Let's see how good we are ... ; οποτε καλό θα ηταν το φίλος που άνοιξε το θέμα να γράψει εδώ , 2ον για τους υπόλοιπους ( ξέρουν ποιοι ειναι αυτοί ) που θα ξανα κάνουνε ενα θέμα σε intel vs amd με χαρακτηρισμούς κτλπ θα φύγουν μαζικά bans για 1 μήνα

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...