Προς το περιεχόμενο

Intel i5 6600K - GA-Z170-HD3P (Εμπειρίες)


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ontopic now...στα 4.2 με 1.3V είσαι too much...

Εγώ είμαι με 4790κ στα 4.7 με 1.245 και να δουλεύω τα onboard graphics...stable 24 ώρες prime blend

Άντε πάλι.

Διάβασες τι έγραψα;

 

Μην είστε τόσο τρομεροί Overclockers! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Για τα υπόλοιπα, δες τα links που έδωσε ο heatspreader για να τελειώνουμε τώρα γιατί βαριέμαι να ασχολούμαι.

Τι να δούμε ρε συ,επεξεργαστές τέρατα να τρέχουν παιχνίδια με 10 και με 40 FPS;;;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως τα ρευματα υπερβολικα για 4.2 !!

Ο δικος πχ 6700κ επαιζε στοκ 1.15 το οποιο το βρηκα μετα απο ψαξιμο το auto ρευμα της asus ειταν για πολυ ξυλο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να δούμε ρε συ,επεξεργαστές τέρατα να τρέχουν παιχνίδια με 10 και με 40 FPS;;;

Αν καταλαβαίνεις αυτό, προβληματίσου γενικότερα...

 

Οντως τα ρευματα υπερβολικα για 4.2 !!

Ο δικος πχ 6700κ επαιζε στοκ 1.15 το οποιο το βρηκα μετα απο ψαξιμο το auto ρευμα της asus ειταν για πολυ ξυλο!!!

Η απάντηση:

Αν δούμε ότι είναι Stable σε αυτήν την συχνότητα, τότε θα ρίξουμε χειροκίνητα την τάση. Σε μία γρήγορη έρευνα που έκανα έλεγαν για 1.275V για τα 4.2.
Το θέμα Stability απαιτεί πολύ χρόνο και υπομονή. Είναι αρκετοί που νομίζουν ότι είναι σταθεροί και δεν είναι. Ταλαντεύονται μεταξύ Stable και Unstable. Έχουν κρασαρίσματα στο Browser, παράξενες συμπεριφορές γενικότερα στο λειτουργικό και τις θεωρούν φυσιολογικές ή θέμα Software.
 
Στις τάσεις που αναφέρεις το PC δεν ξεκινούσε καν.
 
 
Επίσης... 
engineering samples 6700k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα games θα δείτε διαφορά στα cpu?αν δε σε κάνει bottleneck οι διαφορές είναι 2-3fps...αφού είναι 99% θέμα κάρτας γραφικών..εγώ πάντως δεν έχω δει διαφορά με [email protected] και 4790k @4.7

Και τη λέτε ο ένας στον άλλο για το rendering και τα benchmarks

Που σε καθημερινή χρήση δε θα δείτε καμία διαφορα...

Ε τότε να ρθω και εγώ με τον g3258 των 60 ευρώ να τρέξω superpi και έλα με όποιον AMD να με περάσεις...θα κερδίσω κατι?

 

Ontopic now...στα 4.2 με 1.3V είσαι too much...

Εγώ είμαι με 4790κ στα 4.7 με 1.245 και να δουλεύω τα onboard graphics...stable 24 ώρες prime blend

 

Αποφασίστε τελικά αν στα games παίζει ρόλο το cpu ή όχι επιτέλους.

 

Bottleneck είναι άλλο πράγμα, έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας. Μην ξαναλέμε τα ίδια.

 

Το superpi τρέχα το και 100 φορές αν θες, να χαρείς. Άλλο σας λέμε αλλά που να πάρεις πρέφα.

Τον G3258 βάφτον μπλε και πέτα τον στην θάλασσα.

Όσο για το 'καθημερινή χρήση', αν ο άλλος δουλεύει 3d max π.χ., το rendering ΕΧΕΙ σημασία και είναι η καθημερινή του χρήση.

Και τα gaming benchmarks ειναι ενδεικτικά της ισχύος του συστήματος, και σταμάτα να κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις! Όταν τα λαδιάρικα sites βγάζανε τους Intel με +40% στα gaming benchmarks όμως, ήταν καλά ε;

 

Ο επεξεργαστής με 1.2v τάση δεν έκανε καν post σε default. Ήμουν εκεί κι εγώ ξέρεις.

Σας το λέει και ο heatspreader επίσης, αλλά πέρα βρέχει.

Τι να δούμε ρε συ,επεξεργαστές τέρατα να τρέχουν παιχνίδια με 10 και με 40 FPS;;;

 

Σε χάλασε ε; Αμα έβγαζε ο ιντελ κανα +50% να δω αν θα έλεγες τα ίδια.

Σε χάλασε που σε 980 sli βγάζανε ιδια fps και πήγαινει και λίγο παραπάνω ο FX?

Εσείς λέγατε τις αηδίες εδώ ότι ένας AMD FX κάνει.. bottleneck (sic) σε οτιδήποτε πάνω απο 970, ακόμα και σε 1080p. 

 

Αϊντε....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εντάξει τρομεροι overclockers...μη πάθετε και τπτ..εμείς δε ξέρουμε από αυτα...

Και ναι έχεις δίκιο τονg3258 θα τον.πετάξω στη θάλασσα να κάνει παρέα στους AMD και θα κρατήσω μόνο τον 4790Κ που σας κάνει πλακα... γελάει ο κοσμος με τον φανμποισμο σας...έχετε μάλλον μετοχές στην AMD και πάτε για πτωχευση...δεν εξηγείται αλλιως .καλή συνέχεια στη κλίκα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εντάξει τρομεροι overclockers...μη πάθετε και τπτ..εμείς δε ξέρουμε από αυτα...

Και ναι έχεις δίκιο τονg3258 θα τον.πετάξω στη θάλασσα να κάνει παρέα στους AMD και θα κρατήσω μόνο τον 4790Κ που σας κάνει πλακα... γελάει ο κοσμος με τον φανμποισμο σας...έχετε μάλλον μετοχές στην AMD και πάτε για πτωχευση...δεν εξηγείται αλλιως .καλή συνέχεια στη κλίκα

Εννοείται πως μας κάνει πλάκα ο i7. Αυτό έλειπε να μην ήταν καλύτερος ο i7.  B) 

Εσύ το πας στο προσωπικό...  :-(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως μας κάνει πλάκα ο i7. Αυτό έλειπε να μην ήταν καλύτερος ο i7. B)

Εσύ το πας στο προσωπικό... :-(

Εγώ το πάω στο προσωπικο?

Εδώ ο φίλος Formation κάνει λες και του εβρισα τπτ.

Που προσωπικά δεν έχω καν ξαναγράψει στο φόρουμ..

Ε και είπα να το γυρίσω στην ειρωνεια αφού δεν είμαστε ικανοί να πούμε 2 κουβέντες χωρίς να τη λέμε ο ένας στον αλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anonymous hd διαφορετικά κλοκάρουν οι haswell και διαφορετικά οι skylake, μην συγκρίνεις πορτοκάλια με μήλα, αλλά θα συγκρίνεις μήλα με μήλα, δηλαδή skylake με skylake στο oc, μιας και έχουν διαφορετικές ανάγκες στα ρεύματα οι haswell με τους skylake. Οι haswell δέχονται για 24/7 μέχρι 1.3v ως μέγιστο ασφαλές ρεύμα, οι skylake μέχρι 1.4v. Παράδειγμα τέρμα χοντρικά, ένα μέσο κομμάτι 4790k θέλει ας πούμε 1.25v για τα 4.6, αντίστοιχα ένας μέσος 6700k θέλει 1.4v για τα 4.6, αυτή είναι λοιπόν η διαφορά στα ρεύματα, τώρα στην απόδοση φυσικά και υπάρχει διαφορά υπέρ του skylake. Ας μπει ένα τέλος εδώ με τους amd, ήδη είναι ανοιχτό ένα vs στην ενότητα των επεξεργαστών, ας μην γίνει κιάλλο μιας και είναι κρίμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη τσακώνεστε ρε παιδιά..δέν υπάρχει λόγος..για τα games που λέτε είναι και κάποια που είναι κυρίως cpu bound, ειδκα τα mmo, ε εκεί μετράνε οι intel όπως και να το κάνουμε..έπαιζα tera online παλιότερα και με έκοβε πολύ ο 8320 το είχα ξαναγράψει σε κάποιο post..και να μου πείς απο ένα game βγάζεις συμπέρασμα? ε εγώ αυτό έπαιζα..και το είδα με τα μάτια μου γτ είχα παίξει και σε άλλα pc με ι3 μέσα με παρόμοιες ή και χειρότερες κάρτες γραφικών..παρ ολα αυτα ο 8320 είναι τερατάκι ακόμα παρά τα χρόνια του, μη λέμε και ότι θέλουμε..τους μικρούς τους έχει για χάπι σε γενική χρήση..και φυσικά για κάποιον που ασχολείτε με rendering σε budget pc δεν έχει αντίπαλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 8320 είναι ένα καλό value για κάποιον που θέλει να κάνει τα πάντα, gaming και πολλά πράγματα μαζί. Για τα λεφτά του είναι αστέρι στο streaming, στο video rendering και βαριές δουλειές γενικότερα, αλλά δεν κάνει για mmo, υστερεί σε single core δύναμη, είναι γνωστό άλλωστε. Ακόμη και στοκ έχει αρκετή ισχύ για να ανοίξεις ότι θέλεις, δεν θέλει απαραίτητα κλοκάρισμα. Σε καμία περίπτωση αν δεν κλοκαριστεί στα 5 ghz δεν φτάνει σε συνολική ισχύ τον 4790k, είπαμε ο 4790k είναι αλλού σε δύναμη αλλά αλλού και σε τιμή, ωστόσο το κόστος για να φτάσει 5 ghz ο fx δεν αξίζει, θέλει custom υδρόψυξη και μια μητρική τύπου sabertooth / crosshair v formula z / asrock extreme 9, τα οποία ανεβάζουν αρκετά το κόστος και ο fx χάνει το value του, συν επίσης ότι η κατανάλωσή του είναι κοντά στα 300w μόνο ο επεξεργαστής στα 5 ghz με 1.5v ας πούμε (μην ξεχνάμε πως δεν πάνε όλοι οι fx 5 ghz, οπότε δεν είναι σίγουρο το 5αρι για κάποιον που το αναζητά και θέλει να επενδύσει στο am3+, εκτός βέβαια αν το γουστάρει το amd tweaking και δεν τον νοιάζει η ισχύς, εκεί πάσο :P). Το οποίο σημαίνει πως αν κάποιος σκέφτεται για 8320/8350 συν sabertooth συν custom υδρόψυξη ας πάει καλύτερα σε 4790k, μια z97 στο 150αρι και μια noctua nh-d15 πχ, 4.5 σίγουρα ghz με την noctua και απλά πολύ ανώτερη ισχύς από τον fx με τέρμα oc ανάλογα με το κομμάτι που θα τύχει. Αλλά είπαμε, καθένας έχει διαφορετικό budget και ανάγκες και για αυτό υπάρχουν και τόσες διαφορετικές επιλογές επεξεργαστών στην αγορά, για διαφορετικά πορτοφόλια. Αξίζει με χίλια ένας 8320 με μια 970a ud3p και μια 212 evo, καλό value και σηκώνει και ένα oc μέχρι τα 4.4 με κάτω από 65 βαθμούς που είναι το όριο, σε full load. Αυτά τα ολίγα για τον 8320, υπάρχουν εννοείται και επιλογές i5 στα ίδια χρήματα μαζί με mobo, απλά έκανα μια ανάλυση σχετικά με τον 8320 με βάση τα όσα ξέρω τόσο από το διάβασμα που έχω ρίξει αλλά και από προσωπική εμπειρία με τον συγκεκριμένο επεξεργαστή.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεστα ρε Multy πες τα! Με την κλικα τους θυμιζουν τον Λολεκ και τον Μπολεκ ωρες ωρες...

 

Ακριβως το ποστ απο πανω, δεν εχω να προσθεσω κατι. 1000 αρεσκω να ειχα :P

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ απορώ ένα topic τύπου hands on /review /πρώτες εντυπώσεις πως κατέληξε πάλι δε AMD vs Intel

 

Θα σου πω αμέσως  :-D

Μέχρι χτες οι ιντελ ήταν 100 φορές ταχύτεροι από AMD, τους διαλάγανε, τους εξαϋλώνανε, δεν τραβάγανε σε custom mmo servers με 1 τρισεκατομύριο users ταυτόχρονα, όποιος αγόραζε AMD για games έτρωγε μπουκάλι, πηρούνι, κουτάλι μαχαίρι, τραπεζομάντηλο και δεν ξέρω 'γω τι άλλο...

 

Σήμερα οι ιντελ δεν είναι 100 φορές ταχύτεροι απο τους AMD, αλλά απλά έχουν παραπάνω features και διάφοροι πέσανε απο τα σύννεφα πάλι.

 

Αύριο να δω τι θα διαβάσουμε πάλι από μερικά... παληκάρια δω μέσα.

 

Να κάπως έτσι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...