Προς το περιεχόμενο

H Sophos ανακοίνωσε το δωρεάν εργαλείο ασφαλείας Sophos Home


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα συμφωνησω με τον rfc,  το Avast internet security απο οσο ειδα μολις τωρα δεσμευει περιπου 35ΜΒ και με τις τρεις διεργασιες που τρεχουν, αρα τα 200+ μου φαινονται πολλα.

δεν ξερω φυσικα τα επιπλεον που κανει αν πραγματι δημιουργουν αυτην την διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Θα συμφωνησω με τον rfc,  το Avast internet security απο οσο ειδα μολις τωρα δεσμευει περιπου 35ΜΒ και με τις τρεις διεργασιες που τρεχουν, αρα τα 200+ μου φαινονται πολλα.

δεν ξερω φυσικα τα επιπλεον που κανει αν πραγματι δημιουργουν αυτην την διαφορα.

 

Παιδιά μπορεί να έχετε δίκιο αλλά εκτός αν μιλάμε για PC 10ετίας δεν έχει και πολύ σημασία. Τα Windows 7+ θέλουν τουλάχιστον 2GB RAM για να δουλέψουν ούτως ή άλλως. Στα σημερινά PC τα 4 GB είναι καθημερηνότητα. Ο Chrome και το Skype παίζει να τρώνε περισσότερη μνήμη από το Sophos.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μπορεί να έχετε δίκιο αλλά εκτός αν μιλάμε για PC 10ετίας δεν έχει και πολύ σημασία. Τα Windows 7+ θέλουν τουλάχιστον 2GB RAM για να δουλέψουν ούτως ή άλλως. Στα σημερινά PC τα 4 GB είναι καθημερηνότητα. Ο Chrome και το Skype παίζει να τρώνε περισσότερη μνήμη από το Sophos.

 

Αυτή την στιγμή, με οκτώ tabs ο Firefox στο PC καταλαμβάνει 750MB :) Τώρα, για τα υπόλοιπα εργαλεία που αναφέρονται, δεν θέλω να προσβάλω ή να κατακρίνω τις επιλογές κανενός, ο καθένας κάνει ότι γουστάρει, αλλά όταν διαβάζω για Avast και κάτι τέτοια παιδικά, θέλω να γελάσω και να ξεράσω παράλληλα... Άποψη μου, και σόρρυ αν στενοχώρησα κανέναν προκαταβολικά κιόλας, έτσι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω εγκαταστήσει εδώ και 4 μερες , ειναι λιγο βαρύ στη μνήμη .. εχω 4 ram , και αυτό το λέω γιατί μέχρι τωρα ειχα το bitdefender free που νομιζω οτι κανει την ιδια δουλειά με τον ιδιο απλοϊκό interface με πολύ λιγότερη ram. αλλα εντάξει για οποίον θελει ειναι καλη περίπτωση κατα την γνωμη μου . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω εγκαταστήσει εδώ και 4 μερες , ειναι λιγο βαρύ στη μνήμη .. εχω 4 ram , και αυτό το λέω γιατί μέχρι τωρα ειχα το bitdefender free που νομιζω οτι κανει την ιδια δουλειά με τον ιδιο απλοϊκό interface με πολύ λιγότερη ram. αλλα εντάξει για οποίον θελει ειναι καλη περίπτωση κατα την γνωμη μου . 

 

Ωραίο εργαλείο το bitdefender, σούπερ επίσης. Εδώ το θέμα είναι ότι η Sophos για πρώτη φορά στην ιστορία της δίνει τέτοια εφαρμογή δωρεάν. Έχει δώσει εργαλεία δωρεάν στους χρήστες, αλλά όχι κάτι παρόμοιo με το Sophos Home, και για αυτό η σχετική είδηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα PC, το "GA" έχω βάλει περιορισμούς σε ιστοσελίδες (violence, adult κ.λπ) επειδή τον χρησιμοποιεί παιδάκι, και για αυτό εχει μπλοκάρει οκτώ απόπειρες σύνδεσης και είχε και ένα alert για PUA...

SgYqLPb.png?1

0LLP79z.png?1

VhE5Fpz.png?1

να υποθεσω οτι ειναι καποιο bug? κοβει τις επικεφαλιδες ονοματων domain sites αλλα οχι το περιεχομενο ειδικα σε stream sites θα επρεπε να ξεχωριζει τι ειναι stream και τι προβολη video σε pc και οχι με ενα απλο proxy να site να παραβλεπεται, τωρα θα μου πεις για παιδια που θα το παρουν πρεφα? αναλογως αν προκειται για 8χρονα ισως οχι, τωρα  για 12-15 που ειναι πανεξυπνα και πανουργα σε αυτα δεν νομιζω οτι ειναι και σοβαρο εμποδιο οσο για την προστασια αν ειναι του αναλογου περι ορεξεως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να υποθεσω οτι ειναι καποιο bug? κοβει τις επικεφαλιδες ονοματων domain sites αλλα οχι το περιεχομενο ειδικα σε stream sites θα επρεπε να ξεχωριζει τι ειναι stream και τι προβολη video σε pc και οχι με ενα απλο proxy να site να παραβλεπεται, τωρα θα μου πεις για παιδια που θα το παρουν πρεφα? αναλογως αν προκειται για 8χρονα ισως οχι, τωρα  για 12-15 που ειναι πανεξυπνα και πανουργα σε αυτα δεν νομιζω οτι ειναι και σοβαρο εμποδιο οσο για την προστασια αν ειναι του αναλογου περι ορεξεως....

 

Τα άλλα εργαλεία το κόβουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα άλλα εργαλεία το κόβουν;

που θες να ξερω τι κανουν τα αλλα εργαλεια :P δεν τα χρησιμοποιω αλλα υποθετω πως οχι, δεν εμπιστευομαι τετοια utilites :D, προτιμω χειροκινητα με το hosts οχι οτι και αυτο τα μπλοκαρει με διαφορετικο τροπο απλα το βρισκω πιο αμμεσο και γρηγορo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που θες να ξερω τι κανουν τα αλλα εργαλεια :P δεν τα χρησιμοποιω αλλα υποθετω πως οχι, δεν εμπιστευομαι τετοια utilites :D, προτιμω χειροκινητα με το hosts οχι οτι και αυτο τα μπλοκαρει με διαφορετικο τροπο απλα το βρισκω πιο αμμεσο και γρηγορo

 

Ε και αυτό κάπως έτσι λειτουργεί. Κόβει μέσω firewall διάφορα domain που ανήκουν σε τέτοιες υπηρεσίες. Δεν νομίζω ότι τα άλλα free εργαλεία κάνουν κάτι καλύτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον.

 

 

Είμαι από Linux οπότε δεν με καίει ιδιαίτερα το anti-virus. Επίσης κανένα από τα δύο δεν υποστηρίζει Linux.

δεν έχεις ιδέα πόσο εύκολα μπορείς να φυτρώσεις virus στα linux σε εναν άσχετο χρήστη και να τον ξεγελάσεις να πατήσει και το admin account password.... (δοκιμασμένο 5 6 φορές σαν πείραμα οτι το κάθε os είναι το ίδιο ασφαλές όσο η νοημοσύνη του χρήστη του, και το ξέρεις  καλά ότι η μάζα είναι τέρμα άσχετη )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχεις ιδέα πόσο εύκολα μπορείς να φυτρώσεις virus στα linux σε εναν άσχετο χρήστη και να τον ξεγελάσεις να πατήσει και το admin account password.... (δοκιμασμένο 5 6 φορές σαν πείραμα οτι το κάθε os είναι το ίδιο ασφαλές όσο η νοημοσύνη του χρήστη του, και το ξέρεις  καλά ότι η μάζα είναι τέρμα άσχετη )

 

Προφανώς, αλλά δεν πρόκειται να φορτώσω Linux σε άσχετο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...