Προς το περιεχόμενο

H Sophos ανακοίνωσε το δωρεάν εργαλείο ασφαλείας Sophos Home


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Sophos ανακοίνωσε την διάθεση ενός νέου δωρεάν εργαλείου ασφαλείας που σχεδιάστηκε για να προσφέρει την επιχειρησιακής-κλάσης ασφάλεια της Sophos στο σπίτι. Το Sophos Home.

Το Sophos Home περιλαμβάνει ένα εξαιρετικά απλό στην χρήση online dashboard, για την διαχείριση του προστατευόμενου ή των προστατευόμενων υπολογιστών του χρήστη, και το οποίο συνεργάζεται με την επιχειρησιακής κλάσης τεχνολογία προστασίας endpoint της Sophos για Mac και Windows.

 

Πέρα από προστασία απέναντι σε κακόβουλες ιστοσελίδες, malware, ιούς και άλλου είδους απειλές (όπως π.χ PUA, Potentially Unwanted Applications), το Sophos Home δίνει την δυνατότητα περιορισμού της πρόσβασης σε συγκεκριμένα είδη ιστοσελίδων που μπορεί να επισκέπτεται κάθε υπολογιστής.

 

Έτσι, μπορείτε να λαμβάνετε κάποια ειδοποίηση όταν πρόκειται να επισκεφτείτε συγκεκριμένα είδη ιστοσελίδων ή και να απαγορεύσετε την πρόσβαση σε ιστοσελίδες με ακατάλληλο περιεχόμενο, με βίαιο περιεχόμενο, σε ιστοσελίδες chat ή κοινωνικής δικτύωσης, σε ιστοσελίδες με online παιχνίδια ή τζόγο κ.ά.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Το Sophos Home με την τεχνολογία behavioral detection που παρακολουθεί τις εφαρμογές για κακόβουλη συμπεριφορά και τον άμεσο έλεγχο που πραγματοποιεί για να εξασφαλίσει ότι οι ιστοσελίδες που επισκέπτεστε δεν είναι κακόβουλες ή μολυσμένες, αποτελεί μία σύγχρονη λύση ασφαλείας, που αντιμετωπίζει τις σημερινές προκλήσεις και η οποία επιπλέον προσφέρει και ένα ισχυρό, νέο σύστημα διαχείρισης που έχει ειδικά σχεδιαστεί για τον home user, και είναι δωρεάν.

 

Με μία απλή εγγραφή, μπορείτε να κατεβάσετε το δωρεάν εργαλείο προστασίας της Sophos, Sophos Home από εδώ.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Link.png Site: NSS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To έχω εγκαταστήσει από αρχές Ιανουαρίου, είναι ότι καλύτερο έχω χρησιμοποιήσει και το πιο "επαγγελματικό" παρόλο που είναι απλούστατο στην χρήση (τα screenshots είναι δικά μου, από 4 υπολογιστές που ελέγχω με το online dashboard του εργαλείου).

 

Σε ένα PC, το "GA" έχω βάλει περιορισμούς σε ιστοσελίδες (violence, adult κ.λπ) επειδή τον χρησιμοποιεί παιδάκι, και για αυτό εχει μπλοκάρει οκτώ απόπειρες σύνδεσης και είχε και ένα alert για PUA...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι βαρύ το πρόγραμμα αυτό μιας και το έχεις εγκαταστήσει σε πολλούς υπολογιστές;

Κι εγώ για παιδί ενδιαφέρομαι τώρα του έχω από το opendns τους ειδικούς dns για φιλτράρισμα αν το λέω σωστά και δουλεύουν καλά αλλά αυτό είναι πιο ολοκληρωμένο όπως το καταλαβαίνω σε προστασία περιεχομένου και για malware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι αυτή την στιγμή έχει καταλάβει 212MB από την μνήμη και το CPU usage είναι κάτω από 0,1%... Γενικώς, δεν διαπίστωσα κάποιο ζήτημα.

Αν υπήρχε, θα το είχα πετάξει, να είσαι σίγουρος και δεν θα καθόμουν να γράψω καν την είδηση και να ασχοληθώ. Κατά την σάρωση, το CPU usage παίζει από 1,2% έως 3,8%-4,2% επίσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www1.k9webprotection.com/δεν περνά τίποτα ...

Το καλύτερο είναι στο play store που μπαίνουν τα μικρά και βάζουν 1 αστέρι  lol https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bluecoat.k9.android&hl=el

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι αυτή την στιγμή έχει καταλάβει 212MB από την μνήμη και το CPU usage είναι κάτω από 0,1%... Γενικώς, δεν διαπίστωσα κάποιο ζήτημα.

Αν υπήρχε, θα το είχα πετάξει, να είσαι σίγουρος και δεν θα καθόμουν να γράψω καν την είδηση και να ασχοληθώ.

 

Είναι τριετίας ο φορητός και από διαβάσματα στο φόρουμ του insomnia βγάζω συμπέρασμα ότι το avira free είναι ελαφρύτερο του avast free.

Ευκαιρία να κάνω την αλλαγή αυτή να το εξακριβώσω και μόνος μου πως πάει και μετά να του βάλω και το sophos home.για τα μικρά και το online dashboard στο δικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ενδιαφέρον.

 

http://www1.k9webprotection.com/δεν περνά τίποτα ...

 

Είμαι από Linux οπότε δεν με καίει ιδιαίτερα το anti-virus. Επίσης κανένα από τα δύο δεν υποστηρίζει Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον.

 

 

Είμαι από Linux οπότε δεν με καίει ιδιαίτερα το anti-virus. Επίσης κανένα από τα δύο δεν υποστηρίζει Linux.

Άμα βάλεις Linux σε παιδάκια θα σε βρίσουν ή θα βάλουν τα κλάματα γιατί δεν τρέχει το LOL :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα βάλεις Linux σε παιδάκια θα σε βρίσουν ή θα βάλουν τα κλάματα γιατί δεν τρέχει το LOL :P

 

Βασικά το τρέχει απλά όχι στη βέλτιστη επίδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι αυτή την στιγμή έχει καταλάβει 212MB από την μνήμη και το CPU usage είναι κάτω από 0,1%... Γενικώς, δεν διαπίστωσα κάποιο ζήτημα.

Αν υπήρχε, θα το είχα πετάξει, να είσαι σίγουρος και δεν θα καθόμουν να γράψω καν την είδηση και να ασχοληθώ. Κατά την σάρωση, το CPU usage παίζει από 1,2% έως 3,8%-4,2% επίσης.

 

 

Δε τα λες και λιγα οταν το panda σε idle σου τρωει 3-5 ΜΒ μονο ενω ολα τα υπολοιπα καλα free μεχρι 40. Βεβαια δεν εχουν αυτο το ωραιο web filtering κιολας.

 

Αυτα χωρις να θελω να κατατροπωσω το συγκεκριμενο εργαλειο διοτι η Sophos ειναι κορυφαια στο ειδος της πολλα χρονια τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...