Προς το περιεχόμενο

Μέσα στα επόμενα δύο χρόνια θα μπορείτε να “καλείτε” το Tesla σας από οπουδήποτε


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φυσικά όπως όλοι οι έλληνες χαίρομαι κι εγώ που έχω....Tesla!

Oύτε και επιταχυντή αδρονίων έχει σπίτι του,αλλα με την πρόοδο επιστημονικών/τεχνολογικών επιτευγματων ο κόσμος τείνει να χαίρεται,και ειναι κ λογικό.

Its a good thing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρε ουτε απο χομπι. το εχω συχαθει. μονο ποδηλατακι.

εδιτ:

που ειναι ολοι αυτοι που βλεπουν την ανεργια σε καθε τεχνολογικη προοδο? τοσους ταξιτζηδες και σωφερ θα αφησει ανεργους ο κακος Ελον :P

 

Σαρανταπέντε είμαι και ΟΥΔΕΠΟΤΕ οδήγησα - πάντα έβρισκα τον ΚΟΠΑΝΟ που 'χει λόξα με το αμάξι (ακόμα και γκόμενες!) και παρίστανε τον... Σουμάχερ, οπότε ΜΟΝΙΜΑ είχα/έχω σοφέρ!

 

Τραβάτε να πληρώνετε "τον πωπό" σας για την αγορά οχημάτων, που ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ (η τιμή) απ' την στιγμή που 'σαι εκτός εκθέσεως (μόλις το αγόρασες), που αυτομάτως γίνεται ο "νταβατζής" σου και ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ χώνεις χρήμα (σε ζημιές, σε τέλη, σε ασφάλειες, σε... σε...) και ΟΥΔΕΠΟΤΕ κάνεις την παραμικρή απόσβεση...

 

Αυτά. Ο τότε... σοφέρ μου, θα καλεί το αμάξι "Γκελ-μπουρντά, Κιτ" και θα με πηγαίνει στο προορισμό μου.

Κι εγώ θα πληρώνω ΜΟΝΟ την βενζίνη (και τα διόδια, το καλοκαίρι) που θα καταναλώσει, όπως κάνω τόσες δεκαετίες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαρανταπέντε είμαι και ΟΥΔΕΠΟΤΕ οδήγησα - πάντα έβρισκα τον ΚΟΠΑΝΟ που 'χει λόξα με το αμάξι (ακόμα και γκόμενες!) και παρίστανε τον... Σουμάχερ, οπότε ΜΟΝΙΜΑ είχα/έχω σοφέρ!

 

Τραβάτε να πληρώνετε "τον πωπό" σας για την αγορά οχημάτων, που ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ (η τιμή) απ' την στιγμή που 'σαι εκτός εκθέσεως (μόλις το αγόρασες), που αυτομάτως γίνεται ο "νταβατζής" σου και ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ χώνεις χρήμα (σε ζημιές, σε τέλη, σε ασφάλειες, σε... σε...) και ΟΥΔΕΠΟΤΕ κάνεις την παραμικρή απόσβεση...

 

Αυτά. Ο τότε... σοφέρ μου, θα καλεί το αμάξι "Γκελ-μπουρντά, Κιτ" και θα με πηγαίνει στο προορισμό μου.

Κι εγώ θα πληρώνω ΜΟΝΟ την βενζίνη (και τα διόδια, το καλοκαίρι) που θα καταναλώσει, όπως κάνω τόσες δεκαετίες...

Να υποθέσω ότι δεν έχεις οικογένεια και παιδιά αλλιώς δεν εξηγείται που κες ότι δεν κάνει απόσβεση. Εκτός και αν μένεις δίπλα στο σχολείο και δίπλα στο γιατρό. Για τη δουλειά ΑΝ ειναι στο κέντρο εξυπηρετησαι μια χαρά με συγκοινωνίες. Άρα αφού δεν έχεις οικογένεια γι αυτό και πας με άλλον και μάλιστα διακοπές που ξέρουμε ότι πιο πολλά πράγματα εχουν τα παιδιά από ότι εμείς. Εκτός και αν και πάλι το κτελ κάνει στάση έξω από το σπίτι που κάνεις διακοπές. Τότε ναι συμφωνώ ότι δεν χρειάζεται αυτοκίνητο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ τι δουλεια κανεις αληθεια και δεν ανησυχεις?  Να υποθεσω δημοσιος υπαλληλος ή οικονομημενος.. 

Σου φαινεται περιεργο να ανησυχει ο κοσμος,  οταν με την προηγ.  τεχνολογικη προοδο μειωθηκε ηδη δραστικα η αναγκη για εργατες,  ενω το μελλον δειχνει σχεδον μηδενισμο της αναγκης για εργασια. 

Η ανεργια ειναι παγκοσμιο φαινομενο.  Πουθενα δε βρισκεις ευκολα δουλεια,  και συνηθως ειναι κακοπληρωμενη. 

 

μεσοπρόθεσμα μπορεί να υπάρξει πρόβλημα ανεργίας απο την ανάπτυξη της ρομποτικής αλλά μακροπρόθεσμα απλά θα δουλεύουμε πολύ λιγότερο με τις ίδιες ή καλύτερες απολαβές. Ο πλούτος πρέπει να διανέμεται προκειμένου να υπάρχει κατανάλωση. Το iphone 20 δεν θα το αγοράζουν οι μηχανές, οι άνθρωποι πρέπει να το αγοράσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαρανταπέντε είμαι και ΟΥΔΕΠΟΤΕ οδήγησα - πάντα έβρισκα τον ΚΟΠΑΝΟ που 'χει λόξα με το αμάξι (ακόμα και γκόμενες!) και παρίστανε τον... Σουμάχερ, οπότε ΜΟΝΙΜΑ είχα/έχω σοφέρ!

 

Τραβάτε να πληρώνετε "τον πωπό" σας για την αγορά οχημάτων, που ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ (η τιμή) απ' την στιγμή που 'σαι εκτός εκθέσεως (μόλις το αγόρασες), που αυτομάτως γίνεται ο "νταβατζής" σου και ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ χώνεις χρήμα (σε ζημιές, σε τέλη, σε ασφάλειες, σε... σε...) και ΟΥΔΕΠΟΤΕ κάνεις την παραμικρή απόσβεση...

 

Αυτά. Ο τότε... σοφέρ μου, θα καλεί το αμάξι "Γκελ-μπουρντά, Κιτ" και θα με πηγαίνει στο προορισμό μου.

Κι εγώ θα πληρώνω ΜΟΝΟ την βενζίνη (και τα διόδια, το καλοκαίρι) που θα καταναλώσει, όπως κάνω τόσες δεκαετίες...

 

Ρε lupus αφου άλλο σκέφτεσαι στην πραγματικότητα..

OCULUS και δεν βγαίνω καν από το σπίτι! :-Ρ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός του ότι με UPDATE παίρνουν τέτοιες σοβαρές λειτουργίες τα αυτοκίνητα της Tesla με ξεπερνά! Respect

 

Ναι όντως. Και για όσους δεν κατάλαβαν τι εννοείς, μια μέρα οι ιδιοκτήτες Tesla ξύπνησαν, μπήκαν στο αμάξι να πάνε στην δουλειά τους και διαπίστωσαν οτι είχε αναβαθμηστεί και διέθετε αυτόματο πιλώτο πλέον.

 

Και προφανώς δεν πήγαν στην δουλειά τους εκείνη την μέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεσοπρόθεσμα μπορεί να υπάρξει πρόβλημα ανεργίας απο την ανάπτυξη της ρομποτικής αλλά μακροπρόθεσμα απλά θα δουλεύουμε πολύ λιγότερο με τις ίδιες ή καλύτερες απολαβές. Ο πλούτος πρέπει να διανέμεται προκειμένου να υπάρχει κατανάλωση. Το iphone 20 δεν θα το αγοράζουν οι μηχανές, οι άνθρωποι πρέπει να το αγοράσουν.

Αυτο που λες μπορει να ισχυει. Δεν εχεις διαβάσει ομως τι εχει συμβει στην ιστορία καθε φορα που αλλαζαν τα μεσα παραγωγης. κυνηγος- αγροτης - βιομηχανικος εργάτης κλπ). Μεχρι να γίνει αυτη η προσαρμογή σε ενα νεο πολιτισμο ουσιαστικά οπου το κυριαρχο βαρος και η εξουσία αλλαζει χερια ΠΑΝΤΑ τουλάχιστον μεχρι σήμερα, αυτή η προσαρμογή γίνεται βίαια, αναρχα, με πολλα θυματα, φτωχια κλπ και αυτη η κατάσταση διάρκει καπου 30-200 χρονια.

Στη Foxconn πως τη λενε, αυτη τη στιγμη βαζουν 20χ ρομπότ. Μολις είναι πληρως έτοιμα θα απολυθουν 200χ ατομα. Θα κλαψουν 200χ οικογένειες. Μαντεψε τι θα κάνουν ολα τα υπολοιπα εργοστάσια αργα ή γρήγορα για να παραμείνουν ανταγωνιστικα, οταν αυτοι ΔΕΝ θα εχουν εργατικο κοστος.

Τραβα πισε τους ιδιοκτήτες να δινουν τσαμπα λεφτα καθε μηνα στους απολυμενους. Αν τους πισεις πριν περασουν 30 χρονια, ελα να σου δωσω το νομπελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες μπορει να ισχυει. Δεν εχεις διαβάσει ομως τι εχει συμβει στην ιστορία καθε φορα που αλλαζαν τα μεσα παραγωγης. κυνηγος- αγροτης - βιομηχανικος εργάτης κλπ). Μεχρι να γίνει αυτη η προσαρμογή σε ενα νεο πολιτισμο ουσιαστικά οπου το κυριαρχο βαρος και η εξουσία αλλαζει χερια ΠΑΝΤΑ τουλάχιστον μεχρι σήμερα, αυτή η προσαρμογή γίνεται βίαια, αναρχα, με πολλα θυματα, φτωχια κλπ και αυτη η κατάσταση διάρκει καπου 30-200 χρονια.

Στη Foxconn πως τη λενε, αυτη τη στιγμη βαζουν 20χ ρομπότ. Μολις είναι πληρως έτοιμα θα απολυθουν 200χ ατομα. Θα κλαψουν 200χ οικογένειες. Μαντεψε τι θα κάνουν ολα τα υπολοιπα εργοστάσια αργα ή γρήγορα για να παραμείνουν ανταγωνιστικα, οταν αυτοι ΔΕΝ θα εχουν εργατικο κοστος.

Τραβα πισε τους ιδιοκτήτες να δινουν τσαμπα λεφτα καθε μηνα στους απολυμενους. Αν τους πισεις πριν περασουν 30 χρονια, ελα να σου δωσω το νομπελ.

 

Για να φτιαχτούν τα 20χ ρομπότ που λες, χρειάστηκαν εργάτες, πρώτες ύλες που εξορύχθηκαν από εργάτες, hardware-software engineers κλπ.

 

Επίσης χρειάζεται προσωπικό για τον χειρισμό την συντήρηση και την αναβάθμισή τους, ανταλλακτικά και αναλώσιμα που παράγονται από εργάτες κλπ.

 

Η λογική είναι πως καθώς ο άνθρωπος εξελίσσετε, αλλάζει και ο τρόπος εργασίας του όπως και το αντικείμενο. Δεν πιστεύω πως θα ήθελες τα παιδιά σου να είναι εργάτες σε εργοστάσιο. 

 

Τέλος πιστεύω πως όσοι μείνουν χωρίς δουλεία λόγο ρομπότ, θα βρουν κάτι άλλο να απασχοληθούν. Το σημαντικό είναι να έχουν μπράτσα, όρεξη για δουλειά και πάνω απ'όλα σωματική υγεία ώστε να μπορούν να ανταπεξέλθουν στις δύσκολες συνθήκες εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...