Προς το περιεχόμενο

Just GRUB things


gi0rikas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα που λέτε είπα να κάνω ένα upgrade στο λαπιτόπι και έβαλα SSD δίσκο(τούμπανο btw)! Σήμερα (που έπρεπε να διαβάζω για εξεταστική....) αποφάσισα να πάρω όλα τα αρχεία από το παλιό δίσκο(τον οποιο έχω βάλει σε θήκη για να τον κάνω εξωτερικό) και να τα βάλω σε έναν άλλο εξωτερικό ώστε να κανω format τον παλιό μου δίσκο και να τον έχω ως δεύτερο εξωτερικό. Μπαίνω στο linux(Ubuntu ftw), καρφώνω τα USB's και ξεκινάω τη μεταφορα των αρχειών.. Εκέι που είμαι cool και light εμφανίζονται updates για το linux και λεω αφού έχω ακόμα ώρα μέχρι να περάσουν τα αρχεία στον εξωτερικο, ας κάνω και τα updates. Μέσα στα updates ωστόσο βρίσκεται και #o_kariolis_o_GRUB (κάτι που φυσικά δε πρόσεξα..). Τελιεώνει η μεταφορά των αρχείων, τελειώνουν και τα updates και κάνω restart για να μπω windows και βλέπω καμία 15αριά έξτρα επιλογές για boot(!). Κύριος εγω πατάω widows 10 και βλέπω (error: cannot get C/H/S values). #αι_σταδιαλα λέω και μπαίνω Ubuntu να δω τι σκατά έκανα. Ψάχνω εκεί στα απύθμενα του ίντερνετ και...δε βρίσκω λύση  :mellow:. Που να πάει το μυαλό μου ότι συνέβη αυτό σε μένα(ας συνέβαινε σε κάποιον άλλον δηλαδή)? Μετά από ώρα, εντελώς τυχαία βάζω τον παλιο δίσκο στη θύρα USB και επιλέγω να bootάρω πάλι windows και βλέπω ότι κάνει μία προσπάθεια να bootάρει με theme από windows 8(windows 8 είχα στον παλιό δίσκο..νταφακ μανμο??). Κάποιο λάκκο έχει φάβα σκέφτηκα από μέσα μου. Μπαίνω πάλι linux και πάω να τσεκάρω grub.cfg μπας και βγάλω άκρη. Μάγκας τώρα το update του Grub, αποφάσισε να επιλέξει για τη λίστα του boot menu όλα τα paths από τον παλιο δίσκο που έιχα ακόμα συνδεδεμένο...(αχχαχαχα ο σατανάς τι έκανε??). Φτίαχνω τα paths τρέχω update-grub και σκέφτομαι "ρε μάνα γιατί με έκανες τόσο έξυπνο?". Κάνω restart να δοκίμασω windows και τίποτα.... Κοιτάω τις θύρες και έχω ακόμα καρφωμένο το δίσκο και σκέφτομαι "γιατί είμαι τόσο μ****ας Θεέ μου??". Ξανά μανά τα ίδια από την αρχή, δοκίμαζω πάλι.. works like a a charm  B) ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά γιατί σε έκανε τόσο έξυπνο, βρ'ηκες την απάντηση;

 

Το δουλεύω ακόμα... πάντως σίγουρα όχι για να φτιάχνω το pc μου σε τέτοιες περιπτώσεις  :-D .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...