Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφική μηχανή έως 250 ευρώ


et13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

ψάχνω μια φωτογραφική μηχανή με στόχο να αποθανατίσω, σε πολύ καλύτερη ποιότητα από ότι με το κινητό μου, οικογενειακές στιγμές, αλλά και για καμιά εκδρομή.

Με ενδιαφέρει και το βίντεο ιδιαίτερα.

 

Δεν έχω καμία σχέση με το άθλημα οπότε μπήκα στο skroutz και άρχισα το ψάξιμο με ένα budget στα 250.

 

Οπότε έχω δύο διαφορετικές προσεγγίσεις πλέον στο μυαλό μου...

 

Μία είναι για super zoom camera (τώρα έμαθα τον όρο)

http://www.skroutz.gr/s/2948401/Sony-Cyber-shot-HX300.html

 

και μία για κάτι πιο compact, γιατί δεν ξέρω κατά πόσο θα αξιοποίησω το zoom και ίσως βολέυει κάτι σε μικρότερο μέγεθος

http://www.skroutz.gr/s/2981209/Panasonic-Lumix-DMC-TZ40.html

 

Αυτό που δεν έχει η δεύτερη η επιλογή και θα μου άρεσε είναι tiltable screen.

 

Αν έχετε κάποια πρόταση / συμβουλή θα το εκτιμούσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτα τα λεφτα θα επαιρνα μια καλη κομπακτ η μια φτηνη Mirroless..

 

H mirrorless θέλει εναλλαγές φακών σωστά; Δεν το έχω και δεν ξέρω αν έχει νόημα να κάνω μια τέτοια αγορά.

 

Σε κομπακτ έχεις κάτι να προτείνεις (κατά προτίμηση με tiltable screen) σε αυτά τα χρήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Sony rx100 απλά ...

 

Ψάχνοντας λίγο, βλέπω ότι έχει πολύ καλές κριτικές.

 

Αυτή εδώ πως σου φαίνεται;

http://www.amazon.co.uk/Sony-DSCWX500-Digital-Compact-Tiltable/dp/B00WSIAE4Y/ref=lp_332215031_1_6?s=photo&ie=UTF8&qid=1452262668&sr=1-6

 

ξεφεύγει λίγο το budget αλλά έχει καλύτερο zoom και tiltable screen

Επεξ/σία από et13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κοιτα αν θες ζουμ πήγαινε καλύτερα σε αυτήν να τελειώνεις http://www.skroutz.gr/s/6288109/Nikon-Coolpix-P610.html?from=autocomplete&keyphrase=nikon+p610

 

Μιας και έφτασες εκεί την τιμή (δεν ξέρουμε αν θα ανέβει ο ενδιαφερόμενος στο ποσό αυτό), η Fz200 είναι μάλλον καλύτερη επιλογή.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H mirrorless θέλει εναλλαγές φακών σωστά; Δεν το έχω και δεν ξέρω αν έχει νόημα να κάνω μια τέτοια αγορά.

 

Σε κομπακτ έχεις κάτι να προτείνεις (κατά προτίμηση με tiltable screen) σε αυτά τα χρήματα;

οταν λες θελει?

ερχεται μαζι με φακο. δεν ειναι αναγκη να παρεις δευτερο.

τι ακριβως δεν εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες θελει?

ερχεται μαζι με φακο. δεν ειναι αναγκη να παρεις δευτερο.

τι ακριβως δεν εχεις?

 

Είχα την εντύπωση ότι χρειάζονται περισσότεροι του ενός φακοί, προκειμένου να χρησιμοποιούνται κατά περίπτωση.

 

Αυτό εννοούσα ότι δεν έχω! Τη γνώση γύρω από τη φωτογραφία και τις μηχανές... οπότε σκέφτηκα ότι ίσως θα ήταν καλύτερο να πάω σε μια κομπακτ λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κομπακτ εχει λιγο μικροτερο μεγεθος και αρκετα χειροτερη ποιοτητα εικονας και λιγο καλυτερη τιμη.

βλεπεις τι θελεις και αγοραζεις αναλογα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έφτασες εκεί την τιμή (δεν ξέρουμε αν θα ανέβει ο ενδιαφερόμενος στο ποσό αυτό), η Fz200 είναι μάλλον καλύτερη επιλογή.

 

Κοίτα ξεφεύγουμε από το αρχικό budget, αλλά το θέμα μου πρωτίστως είναι αν θα έπρεπε να πάω σε bridge camera για τη χρήση που θέλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η κομπακτ εχει λιγο μικροτερο μεγεθος και αρκετα χειροτερη ποιοτητα εικονας και λιγο καλυτερη τιμη.

βλεπεις τι θελεις και αγοραζεις αναλογα!

ανάλογος τι χρήματα διαθέτεις.. εγώ εχω την rx100 mark 4 και ξυρίζει .. επιδει εχω dslr με πόλους φακούς δεν ήθελα mirroless και ήθελα κάτι ποιο μικρό.... Επεξ/σία από girologos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανάλογος τι χρήματα διαθέτεις.. εγώ εχω την rx100 mark 4 και ξυρίζει .. επιδει εχω dslr με πόλους φακούς δεν ήθελα mirroless και ήθελα κάτι ποιο μικρό....

η rx100 ειναι η καλυτερη κομπακτ,

για συγκρινε τη με την καλυτερη mirrorless.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι δεν διαφωνώ αλλα για κάποιον που βαριέται να αλλάζει φακούς καλύτερα να μα πάει σε μια πολυ καλή compact (και ειδικα αν δεν ασχολείσαι και πολυ, στα μάτια του δεν θα δει και καμία σπουδαία διαφορά)με μια mirroless με τον κιτ φακό.

Επεξ/σία από girologos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...