Προς το περιεχόμενο

Με το πτυχίο μου, μονο, στο εξωτρικό!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε ξέρω πολύ καλό SPSS και την R την έχω λιώσει. Τώρα Matlab δεν μας κάναν ποτέ... για στατιστικό προγραμματισμό η R είναι υπεραρκετή και περιζήτητη παντού, μας λέγαν...

Αν κάνεις μια μικρή αναζήτηση για δουλειές στην στατιστική στο uk θα δεις οτι ζητάνε αυτά τα 3. matlab/sql/spss

 

Το λέω από προσωπική εμπειρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αν κάνεις μια μικρή αναζήτηση για δουλειές στην στατιστική στο uk θα δεις οτι ζητάνε αυτά τα 3. matlab/sql/spss

 

Το λέω από προσωπική εμπειρία

Ω ρε συ... δηλαδή μ@λακίες μας λέγαν για την R? ε θα κάτσω να στρωθώ να μάθω matlab ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω ρε συ... δηλαδή μ@λακίες μας λέγαν για την R? ε θα κάτσω να στρωθώ να μάθω matlab ....

Τουλάχιστον είσαι τυχερός και ξέρεις spss. Στα χρόνια που πήγαινε ο δικός μου, δεν τους το μάθαιναν καν, μόνος του έκατσε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι θέλεις κάνεις και όπου θέλεις δουλεύεις πλέον με πτυχίο στατιστικής. Ειδικά στο χώρο πληροφορικής γίνεται χαμός τελευταία 3-4 χρόνια με analytics.

 

Αρκεί να μην είσαι ορκ και να σκαμπάζεις απο υπολογιστές. Μάθε και μια γλώσσα προγραμματισμού σχετική με το domain σου. 

 

Επίσης το πιο σημαντικό είναι να αγαπάς και να είσαι πωρωμένος με αυτό που κάνεις. Το πτυχίο είναι κωλόχαρτο αν το κάνουμε κωλόχαρτο με την αχρηστίλα μας, και την έλλειψη πραγματικού ενδιαφέροντος για το domain. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

. Μάθε και μια γλώσσα προγραμματισμού σχετική με το domain σου. 

 

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο έχω καεί με την R (κλώνος της S-Plus)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως το domain της στατιστικής. 

 

Μέσες άκρες, με R κάνεις ό,τι θέλεις. Μπορεί μερικά functionalities/functions να είναι πιο εύχρηστα σε Matlab αλλά μερικά άλλα είναι πιο εύχρηστα σε R. 

 

Γενικά το θέμα είναι αυτό που είπε κάποιος στην αρχική σελίδα. Δίνεις την εντύπωση ότι το λες απλά για να περάσεις την ώρα σου σε ένα forum. 

 

 

My point? Κανείς δεν ήξερε όταν ξεκινούσε. Εάν θες να περιμένεις να μάθεις για να ξεκινήσεις τότε όταν θα είσαι έτοιμος να ξεκινήσεις κανείς δεν θα σε παίρνει. Είτε βουτάς και κολυμπάς, είτε περιμένεις να μάθεις κολύμπι στην μπανιέρα σου αλλά μετά δεν θα έχεις τα μέσα να πας στη θάλασσα... και ούτε  θα τα βρίσκεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το θέμα είναι αυτό που είπε κάποιος στην αρχική σελίδα. Δίνεις την εντύπωση ότι το λες απλά για να περάσεις την ώρα σου σε ένα forum. 

 

 

My point? Κανείς δεν ήξερε όταν ξεκινούσε. Εάν θες να περιμένεις να μάθεις για να ξεκινήσεις τότε όταν θα είσαι έτοιμος να ξεκινήσεις κανείς δεν θα σε παίρνει. Είτε βουτάς και κολυμπάς, είτε περιμένεις να μάθεις κολύμπι στην μπανιέρα σου αλλά μετά δεν θα έχεις τα μέσα να πας στη θάλασσα... και ούτε  θα τα βρίσκεις. 

E βασικά συλλέγω πληροφορία, τώρα που είναι το μεμπτό σε αυτό, αδυνατώ να καταλάβω. Και να βουτήξω στην θάλασσα, απλά δεν έχω τα οικονομικά μέσα ουτε καν τα εισητήρια να πληρώσω για να πάω εξωτερικό, ακόμη. Και προσπαθώ οσο πιο μεθοδικά και ψύχραιμα γίνεται να συλλέξω πληροφορίες ώστε να ξέρω τι να κάνω σε περίπτωση που αποκτήσω μια κάποια οικονομική ευχέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στο linkedin και δες τι ζητάνε. Πες τους οτι είσαι ο θεός της R. Κάνε και κανένα interview από skype για να μπαίνεις στο κλίμα και καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαν γενικά εξαρτάτε τη θες να κάνεις με το πτυχίο σου Γενικότερα θα σου πρότεινα να μάθεις μια γλώσσα ποιο προγραμματιστική απο την R σίγουρα είναι καλή και επίσης σίγουρα θες sql όμως η R  στα πολλά δεδομένα αργή, πλέον άμα δεις  παίζει πολύ python .any way παίζει πολλή εξειδίκευση πειραματίσου και στέλνε βιογραφικά σε αυτά που σε ενδιαφέρουν και θα βρεις άκρη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι κατάλαβα η προτεραιότητα παει κάπως έτσι :

  1. Matlab
  2. SQL
  3. Python

Ε εντάξει έβαλα λίγο μπρος το SQL δεν μου φαίνεται δράμα αλλά για να δαμάσω το matlab, είμαι σίγουρος οτι θα χυσω αίμα δάκρυα κ'ιδρώτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τι σημαινει γλωσσα ΠΟΙΟ προγραμματιστικη;

Η python σχετικα με την R προσφερει μεγαλητερη ελευθερια η R ειναι κυριως για στατιστικους σκοπους οπως και η spss ειναι κυριως για στατιστικες πανω σε ανθρωπιστικες επιστιμες κοινωνιολογια ψηχολογια και κλπ ,αμα πχ αργοτερα θελει να κανει machine learning σιγουρα θα αναγκαστη να γραψει σε python  any way επειδη ψαχνετε το παιδι του το ειπα στο data science ζητανε και R και python .Τωρα αμα θες την δικια μου αποψη προγραμματισμος δεν ειναι ουτε η python εγω τα λεω σουιτες συναρτισεων αυτες τις γλωσσες ψηλου επιπεδου αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα μεγαλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν θεωρείται hijacking αλλά υπάρχει κάποιος που έφυγε έτσι εξωτερικό σε graduate δουλειά σχεδόν αμέσως μετά το πτυχίο να μας πει περισσότερα; Τι απαιτήσεις έχουν ας πούμε γιατί υπάρχει το "ξέρω C++" πχ και "το έχω δουλέψει χοντρά χοντρά ό,τι είχαμε στη σχολή".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε graduate θέσεις δεν κοιτάνε σχεδόν καθόλου την εμπειρία, αυτά που έχεις κάνει στο πανεπιστήμιο θεωρούνται αρκετά. Φυσικά πρακτικές είναι πάντα καλοδεχούμενες και να είσαι σίγουρος ότι αυτοί που ανταγωνίζεσαι τις έχουν κάνει.

 

Από εκεί και πέρα συνήθως τέτοιες θέσεις θεωρούνται καλύτερες από μια απλή junior θέση και οι εταιρίες τα χρησιμοποιούν για να βρουν και να ετοιμάσουν άτομα για θέσεις υψηλής ευθύνης. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να μη σε ρωτήσουν τίποτα τεχνικό για την R πχ αλλά η διαδικασία επιλογής μόνο εύκολη δεν είναι. Συνήθως ξεκινάνε με μικρά τεστ (τα οποία με προπόνηση μαθαίνει κανείς πως πρέπει να απαντάει) και περιλαμβάνουν μερικούς γύρους συνεντεύξεων (behavioural και πάνω στο cv) και πολύ πιθανά κάποιο business case ατομικό ή ομαδικό που καλείσαι να λύσεις ένα case και να κάνεις παρουσίαση σε περιορισμένο χρονικό διάστημα (ή και κάποιο άλλο assignment ανάλογα πάντα τη δουλειά και το industry).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...