Προς το περιεχόμενο

Με το πτυχίο μου, μονο, στο εξωτρικό!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θα ήθελα να μάθω αν με ένα πτυχίο (στατιστικής, παπει) έχω κάποιο μέλλον στο εξωτερικό, γιατί προφανώς στην υπερτεχνολογική ελαντιτσα, που παράγει πυρηνικές κεφαλές και εκτοξεύει πυραύλους δεν έχω μέλλον με ένα ταπεινό πτυχίο. Ξέρω πάντως πως στην Αγγλία υπάρχουν θέσεις κατ'εξοχήν για πτυχιούχους (graduate). Άμα γνωρίζει κάποιος να ενημερώσει, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Γιατι όχι. Εξαρταται βεβαια τους στοχους σου και τη "στρατηγική σου" .. φυσικά υπάρχουν και πολλά πράγματα που μπορούν να σου δώσουν επιπλέον ποντους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι όχι. Εξαρταται βεβαια τους στοχους σου και τη "στρατηγική σου" .. φυσικά υπάρχουν και πολλά πράγματα που μπορούν να σου δώσουν επιπλέον ποντους

Εντάξει δεν έχω και τίποτα στόχους να κατακτήσω τα ουράνια, μια αξιοπρεπής ζωή, βασισμένη σε μια αξιοπρεπής δουλειά η οποια θα μου εξασφαλίζει τα βασικά ... αυτά για πρώτη φάση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα ήθελα να μάθω αν με ένα πτυχίο (στατιστικής, παπει) έχω κάποιο μέλλον στο εξωτερικό, γιατί προφανώς στην υπερτεχνολογική ελαντιτσα, που παράγει πυρηνικές κεφαλές και εκτοξεύει πυραύλους δεν έχω μέλλον με ένα ταπεινό πτυχίο. Ξέρω πάντως πως στην Αγγλία υπάρχουν θέσεις κατ'εξοχήν για πτυχιούχους (graduate). Άμα γνωρίζει κάποιος να ενημερώσει, ευχαριστώ!

 

 

Οχι. Γιατι αμα κανεις τοσο σημαντικη ερωτηση για το μελλον σου σε δυο γραμμες, χωρις να το εχεις ψαξει καθολου (αλλιως θα το αναφερες στην ερωτηση σου), δεν εχεις στον ηλιο μοιρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θέσεις "graduate" δεν είναι θέσεις γενικά για πτυχιούχους. Είναι θέσεις για "φρέσκους" πτυχιούχους που μπαίνουν σε θέσεις ταχείας εξέλιξης σε μια εταιρεία. Απαιτούν πχ το πτυχίο σου να μην είναι πριν από πχ 2 χρόνια ... ε και να έχεις και κάτι ισχυρό να δείξεις στο μεταξύ.

 

Ένας έλληνας πτυχιούχος που έχει παρει πτυχίο πριν 4-5 χρόνια και στο μεταξύ έχει δουλέψει μόνο τηλεφωνικό κέντρο δεν έχει ιδαίτερη ελπίδα σε τέτοιες θέσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. Γιατι αμα κανεις τοσο σημαντικη ερωτηση για το μελλον σου σε δυο γραμμες, χωρις να το εχεις ψαξει καθολου (αλλιως θα το αναφερες στην ερωτηση σου), δεν εχεις στον ηλιο μοιρα.

 

Καλά χαλάρωσε παπακαλιάτη, μια ερώτηση έκανε το παιδί. Τα όχι με bold και δεν έχεις στο ήλιο μοίρα δεν βοηθάνε κάπου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. Γιατι αμα κανεις τοσο σημαντικη ερωτηση για το μελλον σου σε δυο γραμμες, χωρις να το εχεις ψαξει καθολου (αλλιως θα το αναφερες στην ερωτηση σου), δεν εχεις στον ηλιο μοιρα.

Ε προσπαθώ να το ψάξω όσο μπορώ.... για αυτό προσπαθώ να συλλέξω πληροφορίες από όπου μπορώ. Και σύμφωνα με σένα δηλαδή αμα έγραφα ένα κατεβατό 2 σελίδων Α4 θα είχα στον ήλιο μοίρα; Κατά την ταπεινή μου άποψη θεωρώ πως στην προσπάθεια να συλλεξει κανείς πληροφορίες πρέπει να όσο πιο περιεκτικός γίνεται.  :-)

Οι θέσεις "graduate" δεν είναι θέσεις γενικά για πτυχιούχους. Είναι θέσεις για "φρέσκους" πτυχιούχους που μπαίνουν σε θέσεις ταχείας εξέλιξης σε μια εταιρεία. Απαιτούν πχ το πτυχίο σου να μην είναι πριν από πχ 2 χρόνια ... ε και να έχεις και κάτι ισχυρό να δείξεις στο μεταξύ.

 

Ένας έλληνας πτυχιούχος που έχει παρει πτυχίο πριν 4-5 χρόνια και στο μεταξύ έχει δουλέψει μόνο τηλεφωνικό κέντρο δεν έχει ιδαίτερη ελπίδα σε τέτοιες θέσεις.

Το καλοκαίρι του 2015 το πήρα το πτυχίο... Δηλαδή πρέπει να βιαστώ ,ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά χαλάρωσε παπακαλιάτη, μια ερώτηση έκανε το παιδί. Τα όχι με bold και δεν έχεις στο ήλιο μοίρα δεν βοηθάνε κάπου.

 

 

 Φυσικα και βοηθανε αμα κατσει και το ψαξει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλοκαίρι του 2015 το πήρα το πτυχίο... Δηλαδή πρέπει να βιαστώ ,ε;

 

E καλά δεν είπα ότι μετράνε μέρες αλλά κατάλαβες το νόημα. ΟΙ θέσεις στην κατηγορία "graduate" αφορουν "φρέσκους", πολλά υποσχόμενα πτυχιούχους όχι γενικά απλά αποφοιτους πολυτεχνείου.

 

Το αν θα πρέπει να "βιαστείς" είναι σχετικό ? ... κάνεις κάτι καλύτερο τώρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E καλά δεν είπα ότι μετράνε μέρες αλλά κατάλαβες το νόημα. ΟΙ θέσεις στην κατηγορία "graduate" αφορουν "φρέσκους", πολλά υποσχόμενα πτυχιούχους όχι γενικά απλά αποφοιτους πολυτεχνείου.

 

Το αν θα πρέπει να "βιαστείς" είναι σχετικό ? ... κάνεις κάτι καλύτερο τώρα ?

Δεν είναι ότι κάνω κάτι καλύτερο τώρα.... απλά εχω ένα θεματάκι με το αρχικό κεφάλαιο που απαιτείται για μια τέτοια μετακίνηση, το θεματάκι του είναι, οτι είναι ανύπαρκτο... απλά θέλω να μαζέψω όσο πιο πολλές πληροφορίες μπορώ... για να είμαι προετοιμασμένος σε περίπτωση που μπορέσω να συσσωρεύσω κάποιο κεφάλαιο... 10 Δεκέμβρη απολύθηκα από στρατό και δεν έχω προλάβει να κάνω κατι ουσιώδες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με σκέτη στατιστική, δύσκολο. Αλλά, μάθε οπωσδήποτε το spss και Matlab. Αν τα ξέρεις αυτά ΠΟΛΥ καλά βρίσκεις δουλειά.

Ε ξέρω πολύ καλό SPSS και την R την έχω λιώσει. Τώρα Matlab δεν μας κάναν ποτέ... για στατιστικό προγραμματισμό η R είναι υπεραρκετή και περιζήτητη παντού, μας λέγαν...(και θαρρώ πως είχαν ποιντ , ας πούμε το clustering με SPSS είναι άθλιο σε σύγκριση με την R)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...