Προς το περιεχόμενο

Τι μου προτείνεται?


lyrdim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνήσω με τους ανωτέρω, ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις αξιοπρεπείς φωτογραφίες σε τέτοιο χώρο, και με τέτοιας αξίας εξοπλισμό (και χωρίς να είσαι κανένας μεγαλογκουρού που θα κάνει απίστευτους υπολογισμούς φωτισμού/αποστάσεων και θα βάλει υποδειγματική επιδεξιότητα και φαντασία για να φέρει αποτέλεσμα), αλλά θα προσθέσω κι άλλον έναν παράγοντα: υπάρχει λόγος να χάσεις την βάφτιση της κόρης σου, αγχωμένος για να βγάλεις φωτογραφίες; Και ποιός θα σε βγάλει εσένα; Ή, μήπως πιστεύεις ότι θα βρεθεί τρόπος να είσαι στα στιγμιότυπα σε μια φάση πανικού που θα χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί την μάνα.

Στην καλύτερη των περιπτώσεων απλά θα τσακωθείς με τον/την σύζυγό σου στο τέλος  :-D

 

Όσον αφορά σε πρόταση σε αυτά τα λεφτά, και εφόσον ψάχνεσαι μόνο για οικογενειακές και γενικότερα απλές φωτογραφήσεις, ρίξε μια ματιά εδώ: https://www.skroutz.gr/c/1671/Compact.html?from=catspan&keyphrase=ricoh+gr

Στο budget, σε μέγεθος που στο τέλος θα την χρησιμοποιείς συνέχεια (και δεν θα ξεχαστεί μετά από έναν μήνα σε μια αποθήκη), και με ποιότητα εξαιρετική.

Επεξ/σία από dolph
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσα και να ζητάνε (εχουν πέσει αρκετά οι τιμές και στα μυστήρια) δώστα δεν υπάρχει καμμία πιθανότητα να τραβήξεις βαπτιση με 18-105 ή 18-140 ή οποιονδηποτε τέτοιων δυνατοτήτων φακό αν δεν είσαι απίστευτα εμπειρος τόσο σαν φωτογράφος(φωτισμός,ρυθμίσεις) όσο και στα μυστήρια (θέσεις, κίνηση κλπ). Μπορεί να βγάλεις 3-4 ικανοποιητικές την ώρα του μυστηρίου κατά τύχη αλλά ως εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις απλά μία μηχανή για οικογενειακές φωτογραφίες και δεν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς περαιτέρω με τη φωτογραφία πιστεύω δεν χρειάζεται να πας στη σειρά D5xxx με τη σειρά D3xxx είσαι καλυμμένος, την D3300 πχ. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα επιπλέον χρήματα που διαθέτεις για να πάρεις ένα καλύτερο all round φακό, όπως για παράδειγμα τον Nikkor 18-200 μεταχειρισμένο (τον έχω δει στα 350-400 ευρώ). Το ότι μία μηχανή έχει φοβερές δυνατότητες δεν λέει κάτι, το ζήτημα είναι πόσες από τις δυνατότητες που έχει σου χρειάζονται πραγματικά και πόσες θα χρησιμοποιήσεις.

 

Σχετικά με τη φωτογράφιση της βάφτισης θα συμφωνήσω με τους παραπάνω. Χρειάζεται γνώση και εξοπλισμός για να τραβήξεις αξιοπρεπείς φωτογραφίες σύν ότι θα χάσεις μία σημαντική οικογενειακή στιγμή για να τραβάς φωτογραφίες. Υπάρχουν πάρα πολλοί άνεργοι (δυστυχώς) φωτογράφοι που μπορούν να σε βοηθήσουν σε πραγματικά χαμηλή τιμή (αν ζητήσεις μόνο τις φωτογραφίες και όχι άλμπουμ κτλ θα είναι ακόμη χαμηλότερη).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να γίνω αγενής αλλά βλέποντας ότι δεν έχετε βασικές γνώσεις φωτογραφίας ακόμα κ με έναν επαγγελματικό εξοπλισμό δεν θα μπορούσατε να καλυψετε μια βαπτιση. Ή μηχανή δεν κάνει το φωτογράφο κ αυτό σημαίνει ότι ο επαγγελματίας δεν βγάζει καλές φωτό επειδή έχει πανάκριβο εξοπλισμό αλλά επειδή έχει γνώσεις κ πείρα . οι τιμές είναι διαπραγματευτιμές κ πιστεύω αντί να δώσετε τόσα λεφτά σε μια κάμερα ή οποία κατά κύριο λόγο μετά θα την φάει ή σκόνη να τα διαθεσετε με λίγο περισσότερο ψάξιμο σε κάποιον φωτογράφο για να καλύψει την βαπτιση κ για οικ. Φωτογραφίες δικές σας καθημερινές μια point and shoot είναι καλή επιλογή .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω να αγοράσει την μηχανή και να βγάλει ο ίδιος την βάπτιση. Έλεος, ας βγουν και με λίγο θόρυβο δε θα πάθει τπτ κανείς. Μια βάπτιση θα βγάλει, λες και τι είναι πια και πρέπει να βγουν οι φωτό τέλειες 100%. Το σημαντικό εδώ είναι ότι θα του μείνει η μηχανή και στην χειρότερη μέτριες προς κακές φωτογραφίες από μια βάπτιση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω να αγοράσει την μηχανή και να βγάλει ο ίδιος την βάπτιση. Έλεος, ας βγουν και με λίγο θόρυβο δε θα πάθει τπτ κανείς. Μια βάπτιση θα βγάλει, λες και τι είναι πια και πρέπει να βγουν οι φωτό τέλειες 100%. Το σημαντικό εδώ είναι ότι θα του μείνει η μηχανή και στην χειρότερη μέτριες προς κακές φωτογραφίες από μια βάπτιση. 

 

Ή τρολλάρεις ή εισαι παντελώς ασχετος απο φωτογραφία...Διάλεξε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο συγκεκριμενος 18-55 ειναι ψιλοχαλια και ειναι ο φτηνοτερος που ταιριαζει σε νικον . πηρα προσφατως μια 3200 γιατι ειχα στοκ φακους απο παλιες φωτογραφικες του πατερα μου και ο 18-55 ειναι τοσο πισω απο μεσαιους φακους των 90ς που ειναι αστειο...


προφανως τρολαρει ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοκαιρι 2015 βαφτιση γνωστου μου απο συνταξιουχο φωτογραφο 250€

Του δωσε 300 φωτο σε στικακι, το βιντεο σε dvd αλλά και στο στικακι σε mp4, 50 εμφανισεις φωτογραφιων που διαλεξε ο πελατης συν 4 σε Α4 μεγεθος. Γλιτωσε εξτρα 300 ευρω για τα λεγομενα ψηφιακα αλμπουμ που ειναι ιλουστριασιον αλμπουμ με τις φωτογραφιες εκτυπωμενες να καλυπτουν ολο το σκληρο χαρτονι. Δεν καταλαβα γιατι τοσο κοστος για αυτό.

Θα προτεινω οπως και οι υπολοιποι να προσλαβει φωτογραφο. Μηχανες υπαρχουν πολλες στην αγορά, μπορει να ασχοληθει αργότερα με αυτο το ζητημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλοκαιρι 2015 βαφτιση γνωστου μου απο συνταξιουχο φωτογραφο 250€

Του δωσε 300 φωτο σε στικακι, το βιντεο σε dvd αλλά και στο στικακι σε mp4, 50 εμφανισεις φωτογραφιων που διαλεξε ο πελατης συν 4 σε Α4 μεγεθος. Γλιτωσε εξτρα 300 ευρω για τα λεγομενα ψηφιακα αλμπουμ που ειναι ιλουστριασιον αλμπουμ με τις φωτογραφιες εκτυπωμενες να καλυπτουν ολο το σκληρο χαρτονι. Δεν καταλαβα γιατι τοσο κοστος για αυτό.

Θα προτεινω οπως και οι υπολοιποι να προσλαβει φωτογραφο. Μηχανες υπαρχουν πολλες στην αγορά, μπορει να ασχοληθει αργότερα με αυτο το ζητημα.

Ορίστε και ένα δείγμα από τη δουλειά του συνταξιούχου. Απ' τις καλές που διάλεξε ο πελάτης να τυπωθεί.

post-186856-0-78542000-1452371407_thumb.jpg

Επεξ/σία από Nahock
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άγνοια ή Θράσος;

Και τα δύο.

Μη παιδεύεσαι, διαφορετική αίσθηση του χιούμορ λέγεται.

Θελει ban-ακι το παλληκαρι μου φαινεται.

Για ποιο λόγο αν επιτρέπεται; Μας παρουσίασες, σχεδόν μας διαφήμισες μαύρη εργασία συνταξιούχου και εγώ θα φάω το μπαν επειδή σατύρισα φωτογραφία-βιντεοσκόπιση βάπτισης με 250 €; Μήπως είναι λίγο γελοία η τιμή και μαζί με την τιμή και η δουλειά;

 

Επίσης παράπονα κάντε σε moderator και μην χαλάτε το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...