Προς το περιεχόμενο

Τι μου προτείνεται?


lyrdim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Θέλω να αγοράσω φωτογραφική μηχανή για οικογενειακή χρήση. Μέχρι πριν ένα χρόνο είχα μία Sony Sony DSC-F828 η οπόία με κάλυπτε απόλυτα. Δυστυχώς όμως χάλασε και έτσι είμαι σε αναζήτηση καινούργιας. Τα χρήματα που διαθέτω είναι μέχρι 700 ευρώ. Σε λίγο καιρό βαφτίζουμε την μικρή μας και σκεφτόμουν αντί να δώσω τα λεφτά σε φωτογράφο να πάρω μία καλή φωτογραφική να μου μείνει κιόλας. Οπότε χρειάζομαι μία που να βγάζει καθαρές και φωτεινές φωτογραφίες και σε κλειστούς χώρους. 

Στην αρχή ήμουν ανάμεσα σε αυτές τις δύο 

 

http://www.dpreview.com/products/panasonic/compacts/panasonic_dmcfz1000/specifications

 
 
αλλά μετά σκέφτηκα μήπως με τόσα λεφτά άξιζε να πάω σε DSLR. 
 
Τι θα μου προτείνατε εσείς? Θέλω απαραίτητα να έχει ζουμ στον φακό και όχι με κουμπάκι και η οθόνη της να μπορεί να περιστρέφεται. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον καταλήγω σε DSLR. ο φακός 18-55 με καλύπτει για τις ανάγκες που έχω? ποια η διαφορά του από τον 55-200 που κάποιοι τον δίνουν σαν πακέτο με άλλα μοντέλα nikon?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή λέω να πάω με έναν φακό και μετά να πάρω και δεύτερο. Για κλειστούς χώρους και για την βαπτιση που με ενδιαφέρει ποιος είναι καλύτερος ο 15-55 ή 18-105?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εννοείται ο 18-105

 

και μη νομιζεις παντως οτι η βαφτιση ειναι ευκολη φωτογραφια.... αν εισαι και αρχαριος το πιο πιθανο ειναι οι περισσοτερες φωτογραφιες να ειναι off

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα μάλλον αυτή είναι η καλύτερη επιλογή. http://www.e-shop.gr/nikon-d5200-18-105mm-vr-black-p-PER.567471

 

Αν κατάλαβα καλά για κοντινές αποστάσεις είναι ο 18-105. Για μακρινές πρέπει να πάρω κανέναν 55-200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το "κοντινες" και "μακρυνες" είναι σχετικό φιλε... Αν μπορείς να ξεφύγεις στο budget και θες εναν all around φακο....o 18-200 VR (ο Ι οχι ο ΙΙ) ED είναι παρα πολυ καλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε απογοητευσω αλλα αν πάς να βγάλεις βάπτιση με τον συγκεκριμενο εξοπλισμό και χωρίς γνώσεις και εμπειρία στην καλύτερη των περιπτώσεων θα βγάλεις κακές φωτογραφίες.....στην χειρότερη θα βγουν ολες θολές, κίτρινες τιγκα στον κόκκο και με χάλια κάδρα

 

 

Οι πειραματισμοι σε γεγονότα που δεν ξαναεπαναλαμβάνονται ειναι πολύ κακή ιδέα, εφόσον θες ο γιος-κόρη σου να εχει κατι ωραίο να θυμάται οταν μεγαλώσει

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Rush13..... είναι οι συνθήκες δύσκολες λόγω χαμηλού φωτισμού, βάλε και το γεγονός ότι δε γνωρίζεις τις απαραίτητες ρυθμήσεις που σε συνδιασμό με την απώλεια απαραίτητου εξοπλισμού (κυρίως έντονου τεχνητού φωτισμού με προβολείς, remote φλας κτλπ), πονταρω σιγουρα σε φωτογραφίες που θα ειναι γεμάτες θόρυβο ή θολές σε περίπτωση που πας να τραβήξεις κίνηση (πχ τον παπα που βαζοβγαζει το μωρο στην κολυμπυθρα)

 

EDIT: εγω εχω την 7200 προς το παρον απο τις καλυτερες crop μηχανες. Βγαζω παρα πολυ ομορφες φωτογραφιες τοπια εχω ριξει πολυ μερακι. Το Σαββατο ημουν σε μια βαφτιση που ειχε επαγγελματια φωτογραφο που ειχε σεταρει πολυ καλο φωτισμο. Δοκιμασα να τραβηξω λοιπον φωτογραφιες και για αναμνηση αλλα πες το και σαν πειραματισμο.

 

αποτελεσμα απο εναν ανθρωπο που ειναι ερασιτεχνης, ξερει 5 πραγματα αλλα δεν ειναι και pro φωτογραφος..... με φωτισμο σεταρισμενο απο επαγγελαμτία.........----> ΚΑΚΟ :)

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διαφωνώ ότι είναι ρίσκο αλλά τα ποσά που ζητάνε οι φωτογράφοι είναι άστα.......Δεν αμφιβάλω ότι το ιδανικό θα ήταν να έχω φωτογράφο στο μυστήριο.

Επίσης η φωτογραφική θα κοπεί τιμολόγιο οπότε σε σε σχέσει με τους φωτογράφους είμαι στα μισά.  

Με αρκετές πρόβες πριν με κίνηση και χαμηλό φωτισμό πιστεύω κάτι θα κάνω.....

 

Απλα επειδή βλέπω να υπάρχουν διάφορα κιτ θέλω να πάρω αυτό που θα με βολέψει καλύτερα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...