Προς το περιεχόμενο

Η Intel εξαγόρασε την εταιρεία κατασκευής drones, Ascending Technologies


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Ascending Technologies, μία Γερμανική εταιρεία κατασκευής drones που ειδικεύεται στα συστήματα detect-and-avoid για UAVs, εξαγοράστηκε από την Intel.

Κατά την διάρκεια της παρουσίασης της Intel, στην έκθεση CES πέρυσι, η Ascending Technologies πραγματοποίησε επίδειξη του συστήματος της. Μία σειρά από drones της εταιρείας (AscTec Firefly) που εξοπλίζονταν με έξι κάμερες RealSense της Intel, μπορούσαν να κινούνται με εξαιρετικό έλεγχο αποφεύγοντας εμπόδια και ανθρώπους καθώς πλησίαζαν.

 

Η εξαγορά, ουσιαστικά δείχνει την δέσμευση της Intel στην αγορά των UAVs, αφού η Intel την χαρακτηρίζει ως μία “σπουδαία υπολογιστική πλατφόρμα για το μέλλον”. Η Ascending Technologies θα συνεχίσει να υποστηρίζει τους υπάρχοντες πελάτες της και θα συνεργαστεί με την ομάδα Perceptual Computing της Intel πάνω στην ανάπτυξη environment-aware drones.

 

Η κίνηση της Intel, έρχεται λίγες μόλις ημέρες μετά την ανακοίνωση της πλατφόρμας Snapdragon Flight της Qualcomm, ένα σύστημα με επεξεργαστή Snapdragon 801 που στοχεύει στην απλοποίηση της ανάπτυξης UAVs.

 

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος εργάζεται σε χρήση στην Κένυα σε αγροκαλλιεργεια ολανδικης εταιρίας uav. με υπέρυθρη κάμερα και τέτοια καλουδια ...δε φανταζεστε τι οικοσύστημα έχουν ήδη αναπττυξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σχέση έχει τώρα μία εταιρία επεξεργαστών και ηλεκτρονικών με συσκευές που.. πετάνε και γιατί έπρεπε να αγοράσει μία εγώ ακόμα δεν το κατάλαβα... Γιατί δεν πήρε και μία εταιρία που βγάζει μιξεράκια για φραπέδες ας πούμε;

 

(όχι δεν είναι το ίδιο το ξέρω αλλα δεν σχετίζονται με το αντικείμενο της intel και δεν αρκεί ότι χρησιμοποιούν επεξεργαστές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν να τα γράφετε και για τους απλούς χρήστες, το UAV που αναφέρει εδώ είναι το λεγόμενο Unmanned Aerial Vehicle δηλαδή μη-επανδρωμένα αεροσκάφη ενώ η εταιρία που εξαγόρασε η Intel έχει τεχνολογία στον εντοπισμό και την αποφυγή εμποδίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σχέση έχει τώρα μία εταιρία επεξεργαστών και ηλεκτρονικών με συσκευές που.. πετάνε και γιατί έπρεπε να αγοράσει μία εγώ ακόμα δεν το κατάλαβα... Γιατί δεν πήρε και μία εταιρία που βγάζει μιξεράκια για φραπέδες ας πούμε;

 

(όχι δεν είναι το ίδιο το ξέρω αλλα δεν σχετίζονται με το αντικείμενο της intel και δεν αρκεί ότι χρησιμοποιούν επεξεργαστές).

γιατί προφανώς θέλει να βγάλει επεξεργαστές με detect-and-avoid συστήματα για αυτοδηγούμενα αεροσκάφη και αυτοκίνητα. εκεί είναι το μέλλον και εκεί ήδη έχει κάνει κίνηση και η ανταγωνιστική στην intel, snapdragon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...