Προς το περιεχόμενο

ubuntu-win7 dual boot μανικι..


PappouC_ALeXi5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδιά και καλή χρονια να έχουμε

είχα που λέτε win7 σε laptop "lenovo g50-30
και θέλησα να ξανά βάλω τα ubuntu να τα έχω μαζί με τα win όπως τα είχα παλιά

 

μονο που μόλις ξεκίνησα την εγκατάσταση από live-usb έμπλεξα τα μπούτια μου με τα partitions στο σκληρό ώστε να κάνει dual-boot

 

ψάχτηκα λίγο δοκίμασα από disk mgmt (win7) να χωρίσω του χορούς ώστε όταν κάνω την εγκατάσταση από το usb (linux)
να γίνει χωρίς κανeνα πρόβλημα έγινε το install όλα κομπλέ
win7 εξαφανίστηκαν...

ξανά από την αρχή πάλι το ίδιο
δοκίμασα να κάνω από linux το gparted τα partitions όλα ok
κάπου βεβαια μου έβγαλε κάτι για GMT όταν πήγα να βάλω ξανά πρώτα τα win και γενικά δεν έβγαλα άκρη

αυτή τι στιγμή είμαι με ουμπούντου 15.10 και χρειάζομαι και τα win7 τα οποια τα κάνω install με usb..
ρίξτε καμια ιδέα τι να κάνω ώστε να είναι και τα 2 λειτουργικά στο laptop
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύτηκα από την περιγραφή σου κι έτσι δεν είμαι σίγουρος τι έκανες τελικά. Συνήθως παίρνεις ένα μηχάνημα και περνάς πρώτα τα windows και μετά το linux. Αυτή η διαδικασία έχει 2 σημεία που μπορούν να πάνε λάθος και πρέπει να είσαι προσεκτικός:

 

(1) Πρέπει να έχει σημειώσει από πριν τις διαστάσεις των partitions ώστε να διαλέξεις το σωστό partition για την εγκατάσταση του Linux. Αν δεν έχεις ετοιμάσει από πριν τα partitions γίνεται και κατά την εγκατάσταση του Linux αλλά συνήθως είναι λίγο μπέρδεμα για τους αρχάριους. Το κλασσικότερο λάθος είναι όχι να διαλέξει κανείς λάθος partition αλλά να επιλέξει όλο το σκληρό οπότε καταλήγει όχι με dual boot αλλά με ένα μόνο λειτουργικό σύστημα στο σκληρό δίσκο.

 

(2) Όταν τελειώσει η εγκατάσταση του Linux (στο δικό του partition και χωρίς να "πειραχτεί" το partition των windows) πρέπει κανείς να "επαναφέρει" τα windows. Παλαιότερα αυτό το βήμα δεν ήταν και τόσο απαραίτητο μιας και ο grub εμφάνιζε κανονικά την επιλογή κατά το boot. Σήμερα με τα καινούρια συστήματα (secure boot κλπ) δεν ξέρω πως γίνεται αυτό το βήμα αλλά βλέπω πολύ συχνά το ερώτημα εδώ κι εκεί.

 

Πρέπει να μας πεις σε ποια κατηγορία είσαι για να σου πούμε τι θα κάνεις.

 

Δες κι αυτά:

https://el.wikibooks.org/wiki/Linux_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82/%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82_%28Partitions%29

https://el.wikibooks.org/wiki/Linux_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82/%CE%95%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7_Linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις ήδη εγκατεστημένα τα ubuntu και το άλλο διαμέρισμα υπάρχει ακόμη, κάνε απλά εγκατάσταση των windows σε αυτό. Μετά θα χρησιμοποιήσεις το live cd/usb(ότι έχεις) των ubuntu για να εγκαταστήσεις τον grub ώστε να εμφανίζονται και τα ubuntu στις επιλογές εκκίνησης, μιας και τα windows θα τον αντικαταστήσουν με τον δικό τους bootloader που δε βλέπει λειτουργικά συστήματα εκτός των windows. Το πως εξηγείται εδώ:

http://www.pcsteps.gr/45364-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8C%CF%81%CE%B8%CF%89%CF%83%CE%B7-ubuntu-linux-mint-format-windows/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύτηκα από την περιγραφή σου κι έτσι δεν είμαι σίγουρος τι έκανες τελικά. Συνήθως παίρνεις ένα μηχάνημα και περνάς πρώτα τα windows και μετά το linux. Αυτή η διαδικασία έχει 2 σημεία που μπορούν να πάνε λάθος και πρέπει να είσαι προσεκτικός:

 

(1) Πρέπει να έχει σημειώσει από πριν τις διαστάσεις των partitions ώστε να διαλέξεις το σωστό partition για την εγκατάσταση του Linux. Αν δεν έχεις ετοιμάσει από πριν τα partitions γίνεται και κατά την εγκατάσταση του Linux αλλά συνήθως είναι λίγο μπέρδεμα για τους αρχάριους. Το κλασσικότερο λάθος είναι όχι να διαλέξει κανείς λάθος partition αλλά να επιλέξει όλο το σκληρό οπότε καταλήγει όχι με dual boot αλλά με ένα μόνο λειτουργικό σύστημα στο σκληρό δίσκο.

καλημέρα μάλλον έγινε αυτό που λες στο πρώτο

να πήρα όλο το partition και να mpeike 1 λογισμικό κάθε φορα που τα έβαζα

μια παρένθεση όταν λες κανεις εγκατάσταση το grub τι φάση??

 

τώρα πάντως έχω τα ubuntu δεν μου είναι κόπος να βάλω τα windows και ξανά τα linux απλά για να μην κάνω κάνα λάθος τώρα

 

ξεκινώντας την εγκατάσταση τον win να χωρίσω από την αρχή ποσα gb να πιάσουν τα windows η να το αφήσω να πιάσει όλο τον χορό και μετά όταν ξεκινήσω στα linux να το πειράξω από εκεί?

 

 

κάνω μια και αυτό που estle ο dancer βεβαια και στέλνω news

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξεκινήσεις από την αρχή δε χρειάζονται αυτά που έγραψα πριν. Θα διαγράψεις όλα τα διαμερίσματα(μάλλον ένα έχεις μόνο), θα ξεκινήσεις με την εγκατάσταση των windows και θα φτιάξεις ένα διαμέρισμα γι' αυτά με όσο χώρο θέλεις να έχει από το δίσκο(τον υπόλοιπο τον αφήνεις κενό). Αφού τελειώσεις με την εγκατάσταση των windows, θα ξεκινήσεις την εγκατάσταση του ubuntu. Δε θα επιλέξεις να χρησιμοποιήσει όλο το δίσκο. Έχει νομίζω μια επιλογή ακόμη όπου διαχειρίζεται τον κενό χώρο που έχεις, και μια επιλογή για χειροκίνητη διαχείριση δίσκου/ων. Αν επιλέξεις τη χειροκίνητη διαχείριση θ' ανοίξει το gparted όπου θα πρέπει να επιλέξεις τον ελεύθερο χώρο που έχεις αφήσει, τον οποίο θα διαμορφώσεις σε τύπο ext4 και θα προσαρτήσεις το  / που είναι το βασικό σύστημα αρχείων του linux. Καλό είναι να φτιάξεις και ένα διαμέρισμα με τύπο swap. Αυτά βέβαια θα τα κάνει αυτόματα αν επιλέξεις τον αυτόματο τρόπο, που μάλλον είναι καλύτερος για την περίπτωσή σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό είναι το θέμα ότι έκανα αυτά που λες καμια 3-4 φορες και πάντα λειτουργούσε 1 λογισμικό μονο μια φορα που μόλις έβαλα τα ubuntu και μπήκα μέσα είδα τους φακέλους από τα win
όσο για το χειροκίνητο που λες και εγώ κάπως έτσι τα θυμόμουν παλιά όταν τα είχα βάλει καμια 2-3 φορες τα ουμπούντου με win χωρίς κανένα πρόβλημα
μάλλον πρέπει να κάνω εγκατάσταση το grub άμεσος μετά από τα windows ώστε να λυθεί το πρόβλημα

btw στο swap area είχα βάλει και 1gb και 2gb αλλα αλλαγή δεν ida

πλέον αυτόματα δεν κάνει τίποτα γιατί μου έδειχνε επιλογές τύπου διαγραφή πχ windows και install μονο linux η κάτι άλλο που χωρίζεις τα partitions
ty έκτον προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει σε τι κατάσταση βρίσκεται αυτή τη στιγμή ο υπολογιστής σου. Αν μπορείς να μπεις στα ubuntu και από εκεί βλέπεις το δίσκο των windows, δε χρειάζεται να εγκαταστήσεις τίποτα. Αφού μπορείς να μπεις στα ubuntu, σημαίνει ότι ο bootloader σου είναι ο grub. To μόνο που χρειάζεται λοιπόν είναι ο grub να δει την εγκατάσταση των windows. Άνοιξε λοιπόν ένα τερματικό και δώσε την εντολή:

sudo update-grub

Θα σου ζητήσει τον κωδικό και μετά θα γίνει η αναβάθμιση του grub. Αν βρει την εγκατάσταση των windows θα δεις μια γραμμή που θα γράφει κάτι τέτοιο:

Found Windows 10 (loader) on /dev/sda2
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα παιδιά και καλή χρονια να έχουμε

 

είχα που λέτε win7 σε laptop "lenovo g50-30

και θέλησα να ξανά βάλω τα ubuntu να τα έχω μαζί με τα win όπως τα είχα παλιά

 

μονο που μόλις ξεκίνησα την εγκατάσταση από live-usb έμπλεξα τα μπούτια μου με τα partitions στο σκληρό ώστε να κάνει dual-boot

 

ψάχτηκα λίγο δοκίμασα από disk mgmt (win7) να χωρίσω του χορούς ώστε όταν κάνω την εγκατάσταση από το usb (linux)

να γίνει χωρίς κανeνα πρόβλημα έγινε το install όλα κομπλέ

win7 εξαφανίστηκαν...

 

ξανά από την αρχή πάλι το ίδιο

δοκίμασα να κάνω από linux το gparted τα partitions όλα ok

κάπου βεβαια μου έβγαλε κάτι για GMT όταν πήγα να βάλω ξανά πρώτα τα win και γενικά δεν έβγαλα άκρη

 

αυτή τι στιγμή είμαι με ουμπούντου 15.10 και χρειάζομαι και τα win7 τα οποια τα κάνω install με usb..

ρίξτε καμια ιδέα τι να κάνω ώστε να είναι και τα 2 λειτουργικά στο laptop

 

KAΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ , η λύση στο πρόβλημα είναι στο GRUB , δεν έχουν χαθεί τα Windows απλώς δεν σου τα εμφανίζει

Δώσε αρχικά αυτές τις εντολές στο terminal του ubuntu

sudo fdisk -l 

sudo parted -l

θα σου δείξει τα partitons

 

στο τέλος θα δώσεις στο τερματικό του ουμπουντου 

 

sudo update-grub

 

θα σου βγάλει τότε οτιδήποτε δείχνει στο grub (δηλαδή το περιεχόμενο)

 

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΤΟ GRUB ΜΕ ΤΑ WINDOWS 7 ΑΝ ΔΕΝ ΣΤΟ ΔΕΊΞΕΙ ΠΑΤΑ SHIFT ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΟΚ 

 

Υ.Γ. ΤΏΡΑ ΕΙΔΑ ΟΤΙ Ο ΠΡΟΛΑΛΗΣΑΣ ΜΕ ΕΙΧΕ ΠΡΟΛΑΒΕΙ 

Επεξ/σία από 8 Ball Pool
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το update-grub δε βρίσκει με τίποτα τα windows 10 (legacy boot). ???

Καλημέρα φίλε μου ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ έδωσες τις εντολές με την σειρά που έγραψα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε μου ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ έδωσες τις εντολές με την σειρά που έγραψα ?

Καλή χρονιά και σε εσένα. Τα έκανα όπως έχω δοκιμάσει διάφορα, μόνο με Ούλτρεξ δε λούστηκα. Τίποτα. Δεν εμφανίζονται τα windows. Με το grub customizer δεν μπορώ να το φτιάξω μόνος μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά και σε εσένα. Τα έκανα όπως έχω δοκιμάσει διάφορα, μόνο με Ούλτρεξ δε λούστηκα. Τίποτα. Δεν εμφανίζονται τα windows. Με το grub customizer δεν μπορώ να το φτιάξω μόνος μου;

Έχεις παρακολουθήσει κανένα tutorial , howto , ή κάτι , ώστε να ξέρεις τι θα πρέπει να κάνεις , για να μην τα κάνεις μαντάρα και να τρέχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις καλησπέρες μου στην παρέα
τελικά έγινε η δουλειά σωστά δεν είμαι 100% σίγουρος αλλα νομίζω από sτα bios έγινε η δουλειά εκεί με legacy και uefi αν θυμάμαι καλά..

για οποιον δίποτε έχει το ίδιο πρόβλημα με μένα...
στην συνεχεια έβαλα win7 με ένα κάποια gb από το σκληρό
next από το disk mngmt από windows πήρα λίγο χώρο από free που είχα αφήσει ώστε να βάλω τα ubuntu και όλα κύλησαν σωστά όπως παλιότερα :D
ευχαριστώ και πάλι τα αλάνια που ασχολήθηκαν και αυτοί που κοίταξαν έστω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις παρακολουθήσει κανένα tutorial , howto , ή κάτι , ώστε να ξέρεις τι θα πρέπει να κάνεις , για να μην τα κάνεις μαντάρα και να τρέχεις

Εννοείς για να προσθέσω μια ακόμα επιλογή στο grub menu για windows 10; Όχι. Έκανα διάφορες απόπειρες αλλά όταν επέλεγα τα windows 10, μου έβγαζε μήνυμα λάθους και δε φόρτωνε τίποτα. Επέστρεφα πίσω και έμπαινα κανονικά στο Linux. Για την ώρα το έχω παρατήσει και έχω απενεργοποιήσει εντελώς το grub menu, αλλά αν υπάρχει κάποια καλή ιδέα ή λινκ, καλοδεχούμενα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kirileman, επειδή δεν ξέρουμε τι έχεις κάνει και τι όχι και για να μην μπερδεύουμε τον κόσμο με το παρόν νήμα προτείνω να ανοίξεις ένα νέο νήμα και να εξηγήσεις την κατάσταση του συστήματος εκεί ώστε να πάρεις βοήθεια από κάποιον που ξέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...