Προς το περιεχόμενο

Linux, Windows και Gaming


GrandGamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, εδώ και 3 μήνες περίπου τρέχω Manjaro σχεδόν αποκλειστικά. Έκανα την μετάβαση επιτέλους διότι απλά βαρέθηκα να ασχολούμαι με τη Μ$. Επειδή έχω προσπαθήσει και στο παρελθόν πάντα είχα ένα βασικό πρόβλημα, τα games και πάντα bootαρα σε Windows. Τώρα επειδή θέλω πραγματικά να ξεκόψω δεν θέλω να ανάβω καθόλου τα Windows και απλά logάρω μόνο linux, παρόλο που έχω dual boot.

 

Το πρόβλημά μου τώρα είναι για άλλη μία φορά τα games. Όσο καλό και αν έχει γίνει το WINE και όσο και να προσπαθεί η Valve να φτιάξει καλά το Steam και όσο και αν υποστιρίζουν τα linux oι μεγάλες μηχανές, πάρα πολλά games ακόμα τρέχουν αποκλειστικά σε Windows. Επειδή θέλω να ξεφύγω από το τρυπάκι του dual boot ψάχνω να βρω καλύτερη ενναλακτική.

 

Μία λύση που βρήκα και θέλω πολύ να δοκιμάσω είναι αυτό. QEMU-KVM το οποίο κάνει pass-through virtualization για το guest OS. Στην ουσία επιτρέπει πλήρης δυνατότητες hardware στο λειτουργικό και μπορεί να τρέξει τα παιχνίδια στο +90% από μία καθαρή εγκατάσταση.

 

Η ερώτηση μου είναι, έχει δοκιμάσει κάποιος από εσάς κάτι τέτοιο; Έχεται να προτείνετε κάποια άλλη καλή λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε διάφορα βίντεο που έχω δει παίζει μια χαρά

το μόνο που θες είναι μια dedicated κάρτα γραφικών για το vm και cpu που να το υποστηρίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο adslgr είναι ένα παλικάρι που το έχει στησει και είχε ανεβάσει εναν οδηγο. Δεν βρίσκω link τώρα όμως...

 

Σοβαρά; θα ρωτήσω κι εκεί άμα είναι τότε. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα επειδή θέλω πραγματικά να ξεκόψω δεν θέλω να ανάβω καθόλου τα Windows και απλά logάρω μόνο linux, παρόλο που έχω dual boot.

 

Μία λύση που βρήκα και θέλω πολύ να δοκιμάσω είναι αυτό. QEMU-KVM το οποίο κάνει pass-through virtualization για το guest OS.

Αφού και πάλι θα έχεις εγκατάσταση windows με αυτόν τον τρόπο ποια η διαφορά,εκτός του ότι θα πηγαίνουν ποιο αργά τα παιχνίδια...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού και πάλι θα έχεις εγκατάσταση windows με αυτόν τον τρόπο ποια η διαφορά,εκτός του ότι θα πηγαίνουν ποιο αργά τα παιχνίδια...

 

Η διαφορά είναι ότι δεν θα χρειάζεται να κάνω reboot για να μπω. Επίσης θα έχω μία 100% καθαρή εγκατάσταση χωρίς προγράμματα μέσα γιατί το μόνο που θα κάνει είναι games και όλα τα άλλα θα τρέχουν μέσω linux, δηλαδή skype, discord, browsers κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο adslgr είναι ένα παλικάρι που το έχει στησει και είχε ανεβάσει εναν οδηγο. Δεν βρίσκω link τώρα όμως...

http://www.adslgr.com/forum/threads/723524-Tutorial-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Xen-Hypervisor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και το vmware είναι επαγγελματικό αλλά ελεύθερο για οικιακή χρήση,πολύ ποιο εύκολο στην χρήση,δίνει και αυτό σχεδόν όλη την δύναμη και γενικά είναι από τα ποιο γρήγορα. (όχι ότι υπάρχουν και πολλά)

https://my.vmware.com/web/vmware/free#desktop_end_user_computing/vmware_workstation_player/12_0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ωωωω ωραίος, ευχαριστώ πολύ.

 

Δες και το vmware είναι επαγγελματικό αλλά ελεύθερο για οικιακή χρήση,πολύ ποιο εύκολο στην χρήση,δίνει και αυτό σχεδόν όλη την δύναμη και γενικά είναι από τα ποιο γρήγορα. (όχι ότι υπάρχουν και πολλά)

https://my.vmware.com/web/vmware/free#desktop_end_user_computing/vmware_workstation_player/12_0

 

Έχει το VMWare VGA Passthrough;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνει 3d acceleration και παίζει το παιχνίδι με την vga σου.

 

Ε αυτό δεν συγκρίνεται με το άλλο. Καλύτερα να προσπαθήσω περισσότερο με το WINE :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...