Προς το περιεχόμενο

Ποιά DSLR;


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρετε παιδιά,μιας και χρειάζομαι μια κάμερα για την σχολή μου,αλλά και επιθυμία είχα να ασχοληθώ περισσότερο με την φωτογραφία(+βίντεο) ..

Το θέμα είναι ότι δε ξέρω τί να κοιτάξω..από ελάχιστες πληροφορίες που είχα από τις combact μηχανές,μια canon ixus 70 έχω,που δε νομίζω να είναι το ίδιο.

Ταβάνι έχω τα 600€,μαζί με φακούς θα προτιμούσα από την αρχή.

Φωτίστε με λιγάκι.

Από αυτά που μου είπαν λίγο στα πεταχτά φίλοι,έχω καταλάβει ότι την δουλειά την βαρβάτη την κάνει ο φακός.

 

Θέλω πχ να μπορώ να τραβήξω μια καλή νυχτερινή φωτογραφία-βίντεο,να μπορέσω να τραβήξω ένα βίντεο και να το μοντάρω μετά σε ''ταινία'' .

Να μπορέσω να χω καλές κοντινές λήψεις με λεπτομέρεια.

wifi δε με ενδιαφέρει να χει και ότι άλλο δεν έχει να κάνει με την φωτογραφία.

 

Ψάχνοντας 2 μήνες τώρα,είχα βάλει στο μάτι τις nikon.Μιας και στο πλαίσιο της βρίσκω σε bundles με φακούς και τσάντα,κοίταξα για μόνο για σώμα και χώρια φακούς-τσάντες,αλλά δε με συμφέρει και τόσο,και θα ναι δύσκολο αργότερα να αποκτήσω κάποιον φακό.Αν υπάρχει κάτι άλλο,τα φώτα σας!

Και μιας και είναι γιορτές έχει προσφορές.

 

http://www.plaisio.gr/Compare.aspx?Catalog=57&Category=1000003216&Products=2411954,2411938

 

 

μόνο με φακό:

βέβαια έχει και μια μοναδική σονι

http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/cams-all/Sony-Digital-Camera-SLT-A58K-18-55mm-SLTA58K-CEC.htm

 

 

http://www.e-shop.gr/canon-eos-1200d-body-sigma-18-250mm-f-35-63-dc-os-hsm-p-PER.520577

παρακαλώ να μην περάσουμε τα 600€ με ότι συνδυασμό προτείνετε

Επεξ/σία από xtrmsnpr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω θα ημουν μεταξυ της 1200D ή της 5200. Για βιντεο προτεινουν Cannon γενικα και η αληθεια ειναι οτι η nikon υστερει σε καποια θεματα οσον αφορα το βιντεο

 

Εγω οταν ηταν να επιλεξω διαλεξα 5200 με 90% φωτογραφια, 10% βιντεο (ασχετα αν συνηδητοποιησα αργοτερα πως το βιντεο με dslr εχει πολλες προοπτικες). εξαιρετικη για φωτογραφια, στο βιντεο δεν με ενθουσιασε, οχι η ποιοτητα αλλα οι λειτουργιες (περιορισμοι).

 

Οι cannon προσωπικα ποτε δεν μου εκατσαν καλα στο χερι, ηταν λες και κραταγα ψευτοπλαστικουρα αλλα αυτο ειναι καθαρα προσωπικη αποψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια επειδη θελω και εγω μια φωτογραφικη \ μπορειτε να με βοηθηστεε?την θελω για να κανω review πραγματα

και για να βγαζω vlogs Και αλλα τεοτια (κυριως κοντινες φωτο,βιντεο ,και τοπια χρειαζομαι)προαιρετικο ειναι η οθονη να γυρναει ετσι ωστε να βλεπω οταν βγαζζω τον εαυτο μου...τωρα απο τιμη οσο πιο φθηνα γινεται ...(μολις μπηκα στο τει ) !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φωτογραφικη με σπαστη οθονη απο nikon τουλαχιστον σε σειρα 5χχχ

φιλε μου ποια μου προτεινεις

για ολα αυτα που ειπα εκτος απο την οθονη? το χρηματικο ποσο ειναι γυρω στα 200 -250

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα ημουν μεταξυ της 1200D ή της 5200. Για βιντεο προτεινουν Cannon γενικα και η αληθεια ειναι οτι η nikon υστερει σε καποια θεματα οσον αφορα το βιντεο

 

Εγω οταν ηταν να επιλεξω διαλεξα 5200 με 90% φωτογραφια, 10% βιντεο (ασχετα αν συνηδητοποιησα αργοτερα πως το βιντεο με dslr εχει πολλες προοπτικες). εξαιρετικη για φωτογραφια, στο βιντεο δεν με ενθουσιασε, οχι η ποιοτητα αλλα οι λειτουργιες (περιορισμοι).

 

Οι cannon προσωπικα ποτε δεν μου εκατσαν καλα στο χερι, ηταν λες και κραταγα ψευτοπλαστικουρα αλλα αυτο ειναι καθαρα προσωπικη αποψη

την canon την έβαλα για πολύ σφιχτά,γιατί και τα 600 είναι πάρα πολλά,και είναι 50€ η διαφορά..Αν και έχει πολύ παραπάνω ISΟ..Τί άλλα έχει;

Γιατί λες ότι η nikon 5200 δεν είναι τόσο για βίντεο;Τί περιορισμούς έχει δηλαδή;

θα ήθελα παραπάνω πληροφορίες όχι μόνο γιαυτές τις δυο,αλλά και για άλλα μοντέλα και συμβουλές.

Να ξέρω τί να κοιτάξω.

Μιας και λές 90-10%, γίνεται να συνδυαστεί κάτι ώστε να πλησιάζει και το βίντεο πιο κοντά.

Για όποιον έχει τελειώσει πολιτισμική τεχνολογία,την χρειάζομαι για τις οπτικοακουστικές τέχνες.

Περιλαμβάνει και βίντεο και φωτογραφία το μάθημα,αν αυτό βοηθάει σε αυτό που είπα.

Επίσης θα έχω μεγάλη δυσκολία στο να μάθω να τις δουλεύω τις κάμερες αυτές;

 

Πάντως με 600€ παίρνεις την a6000 που (αν και όχι dslr) είναι καταπληκτική σε video ή την nx500 που έχει και 4k.

Αν γίνεται να μου λέτε και τις εταιρίες ώστε να είμαι σίγουρος τι googlαρω :-D

Θα ήθελα dslr όχι mirrorless..

Τα 4k τί να τα κάνω όμως;Πού θα τα δω τα βίντεο χωρίς οθόνη 4k :D ;

ευχαριστώ πάντως.

 

-----

 

Θα παρακαλούσα ακόμα όποιος απαντάει να κάνει quote,για να ξέρω ότι απαντάει σε εμένα και όχι στο άλλο παιδί σε περίπτωση που αναπτυχθεί το θέμα,για να γίνεται εύκολη η ανάγνωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα κι από εμένα!

 

Eνδιαφέρομαι για videography και low light usage, κάτι σε entry - mid-range level. Σκέφτομαι τις εξής:

  • canon 70d
  • canon 750d
  • canon 700d
  • sony a6000

και πιστεύω τα εξής:

  • 70d σε συνδυασμό με τον 18-135mm (STM), σουπερ. αλλά too much η τιμή της για αυτά που προσφέρει σε σύγκριση με τις παρακάτω. Αξίζει να την πάρω μεταχειρισμένη, τουλάχιστον, με περίπου 10k clicks ή να περιμένω - το λιγότερο - ένα εξάμηνο, μπας και κατέβει;
  • γενικά κομπλέ η 750d, αν και 95% ovf coverage
  • 700d: νομίζω πως εδώ είμαι, με έναν καλό φακό.
  • η a6000 σε όλα τα photo forums "βγαίνει" πρώτη, αλλά το kit παραείναι μάπα, η ποικιλιά των φακών είναι μικρή και οι τιμές τους ξεφεύγουν

Και τώρα, ας σχολιάσουν οι γνώστες/-ριες. Όποια άλλη πρόταση, καλοδεχούμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@xtrmsnpr
Sony a6000 και Samsung NX500 (αλλά αφού δεν θες mirrorless τότε άκυρο). Από dslr η Canon 700d στα 450€ που λέει και ο oliamak είναι καλή περίπτωση.
 
@EimaiMiaXara
Κοίτα εδώ (μόνο που εξαντλήθηκε η J4)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου ποια μου προτεινεις

για ολα αυτα που ειπα εκτος απο την οθονη? το χρηματικο ποσο ειναι γυρω στα 200 -250

 

φιλε μου λυπαμαι αλλα σε αυτα τα χρηματα δε γνωριζω κατι εκ πειρας να σου προτεινω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@xtrmsnpr

Sony a6000 και Samsung NX500 (αλλά αφού δεν θες mirrorless τότε άκυρο). Από dslr η Canon 700d στα 450€ που λέει και ο oliamak είναι καλή περίπτωση.

 

@EimaiMiaXara

Κοίτα εδώ (μόνο που εξαντλήθηκε η J4)

Με έβαλες σε σκέψεις..

βλέπω το ISΟ είναι 12800,πολύ πιο πάνω από την nikon που είναι 6400..

βέβαια έχει έναν φακό,και δεν έχει 2ο και τσάντα μεταφοράς..

Έχει 50€ επιστροφή..Αλλά πόσο κάνει ένα τρίποδο-τσάντα-φακός;θα πάω +200?

(παρατήρησα ότι οι canon έχουν 1 μόνο χρόνο εγγύηση....κανονικά 2 χρόνια δε θα έπρεπε λογω ΕΕ; )

 

θα μπορούσες γιατί να πάω σε canon;

Ρωτώ για να μάθω αν την επιλέξω σε σχέση με την nikon.

 

επίσης τι διαφορά έχει αυτή

http://www.cptpapadakisphoto.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=7771

από αυτή http://www.cptpapadakisphoto.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=5477 ;

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Η διαφορα ειναι στον φακο.Η μια ειναι με τον φακο χωρις IS(Image Stabilization)  και η αλλη εχει σταθεροποιητη εικονας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@xtrmsnpr

 

Χωρίς να ξέρω αν ισχύουν αυτα και για τις Cannon, εγώ είχα τα εξής θέματα με τη 5200 στο βίντεο

 

1) Κακό autofocus

2) Αν θες να κάνεις αλλαγές στις ρυθμήσεις π.χ. διάφραγμα πρέπει να βγείς από video mode, να αλλάξεις το διάφραγμα και μετά πα΄λι να μπεις στο βίντεο mode.

3) Έχει επιπρόσθετο 1.3 crop το οποίο σε άθροιση με του APS-C sensor,  κανει ακόμα και τον Tokina 11-16 να είναι κλειστός αρκετά.

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ρε παιδιά μην αγοράζετε κάτι με τη ελπίδα ότι θα το χρειαστείτε. Αναφέρομαι στους φακούς και ειδικά στους τηλεφακούς. Μην σας εντυπωσιάζουν τα megapixel και το zoom. Εξάλλου πόσα πουλάκια πάνω στα κλαδιά θα φωτογραφίσετε; Με το κινητό πως τραβάτε; Ειδικά στο video (vlogs, reviews ακόμα και ταινιάκια) τι να το κάνετε το zoom; Μόνο στις σαπουνόπερες ζουμάρει ο φακός στο πρόσωπο του πρωταγωνιστή στο τέλος της σκηνής.

https://www.youtube.com/watch?v=H0FoAilP1K0

:-D

Δουλέψτε με τον kit (απλά φροντίστε να έχει σταθεροποίηση) και αργότερα ανάλογα με τις ανάγκες αγοράστε. Πιο πιθανό είναι να σας χρειαστεί ένας prime φακός (που είναι φωτεινοί και μπορείτε να αγοράσετε φτηνά) παρά ένας zoom. Ειδικά όσοι προέρχονται από τις compact, το μέγεθος και η μεταφορά της γκουμούτσας καθώς και η εναλλαγή φακών, ανάλογα τη χρήση, θα τους ξενίσει/ξινίσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα ειναι στον φακο.Η μια ειναι με τον φακο χωρις IS(Image Stabilization)  και η αλλη εχει σταθεροποιητη εικονας.

Μάλιστα :)

Άρα να κοιτώ με IS;

η nikon δεν έχει καμία από αυτές,μόνο οι φακοί της ε;

 

@xtrmsnpr

 

Χωρίς να ξέρω αν ισχύουν αυτα και για τις Cannon, εγώ είχα τα εξής θέματα με τη 5200 στο βίντεο

 

1) Κακό autofocus

2) Αν θες να κάνεις αλλαγές στις ρυθμήσεις π.χ. διάφραγμα πρέπει να βγείς από video mode, να αλλάξεις το διάφραγμα και μετά πα΄λι να μπεις στο βίντεο mode.

3) Έχει επιπρόσθετο 1.3 crop το οποίο σε άθροιση με του APS-C sensor,  κανει ακόμα και τον Tokina 11-16 να είναι κλειστός αρκετά.

χμμ..το focus δε μπορείς εσύ να το ρυθμίσεις;

Αλλά είσια γενικότερα ευχαριστιμένος;

 

Αν μπορεί να μας πει κάποιος έξτρα για τις canon; Γιατί και γω,είχα μείνει στις nikon και έψαχνα.

Βέβαια αυτό με τον 1 χρόνο εγγύηση μόνο με ξινίζει αρκετά..όπως και το κιτ που είναι πιο μικρό από της nikon..

Με την canon θα μπορέσω να βγάζω νυχτερινές λήψεις; φωτογραφίας και βίντεο χωρίς πολύ θόρυβο;

 

θα ήθελα μια καθοδήγηση και συμβουλές,παρά σκέτες προτάσεις για κάμερες,για να ξέρω που πατώ και που βρίσκομαι.

+

-

αν κάποιος μπορεί να πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...