Προς το περιεχόμενο

Απορία για φιλτρο ND


Sttathiss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι να αγορασω το συγκεκριμενο φιλτρο.

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Haida-Slim-ND-Graufilter-Pro-II-MC-ND400x-40-5-mm-inkl-Cap-/251315093363?hash=item3a838bff73:g:zAMAAOSwY45URaIy

 

Το Graufilter τι σημαινει; Το θελω για να βαζω αργους χρονους την ημερα αλλα και στα ηλιοβασιλεματα σε νερα, συννεφα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φίλτρο ουδέτερης πυκνότητας, neutral density στα αγγλικά και κάνει για τη δουλειά που το θέλεις (ποιοτικά για τη συγκεκριμμένη μάρκα δεν γνωρίζω). To Graufilter προφανώς είναι η γερμανική του ονομασία; Ας διαφωτίσει κάποιος γερμανόγλωσσος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φίλτρο ουδέτερης πυκνότητας, neutral density στα αγγλικά και κάνει για τη δουλειά που το θέλεις (ποιοτικά για τη συγκεκριμμένη μάρκα δεν γνωρίζω). To Graufilter προφανώς είναι η γερμανική του ονομασία; Ας διαφωτίσει κάποιος γερμανόγλωσσος.

Ευχαριστω πολυ. Η Haida ειναι καλη μαρκα απο τι ξερω. Περιμενω και αλλες γνωμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περιπου 8 stop κατω , μια χαρα ειναι..... την συγκεκριμμενη μαρκα δεν την γνωριζω εγω χρησ παντα hoya και Kenko (αναλογα με τον φακο, δεν θα αγοραζα hoya για τον κιτ 18-55 :) ).

Αν τραβας με πολυ φως μην ξεχασεις ειτε να κλεινεις το eyepiece ειτε να δουλευεις μεσω της οθονης ωστε να κλεινει ο καθρεπτης

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε θελω να γίνω γραφικός...αλλά σύμφωνα με φίλους (pro και μή) στα φίλτρα ότι πληρώσεις παίρνεις...

 

Οπότε πάρε κάτι επώνυμο..επώνυμο. Βέβαια, ανάλογα τι Φ φακού έχεις, μπορει να χρησιμοποιηθεί και σε αλλους μελλοντικούς φακούς.

Οπως σωστά ειπώθηκε, για μια πλαστικαδούρα 18-55 (που χω κι εγώ πχ) δε θα εδινα λεφτά.

 

Απο την άλλη, ομως, αν δε προβλέπεται σύντομα να αλλαξεις εξοπλισμό, πάρε ένα καλό φιλτρο.

 

Ψαξε στο ebay.de ,ενας πολωνός δίνει τα Hoya PROND 1000 σε πολυ καλή τιμή...35ε κατω απο ελλάδα τουλάχιστο.

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια που λεει ο φιλος αυτα παραπανω εχω να προσθεσω το εξης.... αν εισαι fan των φιλτρων, αλλα επι της παρουσης δεν εχεις καλο φακο...μπορεις να παρεις ενα πιο μεγαλο φιλτρο (πχ στα mm του φακου που καποια στιγμη θες να παρεις...πχ tokina 11-16 :) ) και να βαλεις stepup αντατορα...ετσι οταν θα αλλαξεις φακο θα εχεις τον φιλτρο και θα μπορεις να τον δουλευεις και με αλλουσ φακους

 

EDIT: και οντως η ποιοτητα των φιλτρων παιζει αμεσο ρολο στο τελικο αποτελεσμα....εκ πειρας :)

Επεξ/σία από blu3_orion
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό blu, περι ανταπτορα. Ολοι έτσι κάνουν.

 

Οπως λένε και τα μαστόρια, το μεγάλο γίνεται μικρό, τ'αντίθετο όχι.

 

Εγώ πχ (παρολο που'ναι τα πρωτα φιλτρα που αγοράζω) πήγα κατευθείαν σε πολωτικό hoya HD pro και το ND που ανέφερα απο πάνω.

 

ΚΑτα ενα περίεργο λογο το πολωτικό είτε ελλάδα ειτε εξωτερικό ηταν στα ίδια λεφτα αλλά το ND εχει 35ε ακριβώς διαφορά...(ισως και 30 και να μη θυμάμαι καλά).

 

Υ.Γ. καλά αυτός ο τοκινα μαμεί και δέρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη χρονια σε ολους. Λοιπον. Εχω μηχανη sony a5000 και φακο της sony 16-50mm, 40.5 διαμετρο.  Hoya δεν βρισκω για το φακο μου οποτε θα παρω haida nd400 για το οποιο εχω διαβασει μονο καλα σχολια. Πολλοι το χαρακτηριζουν και ισαξιο με hoya.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...