Προς το περιεχόμενο

Νέο toner, σκεψεις περι drum, ή αγορά νέου laser printer?


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω εδω και 8 χρονια εναν Brother laser printer, ο οποιος με εξυπηρετει μια χαρα. Η χρηση ειναι για το σπιτι, σχεδον καθημερινη, αλλα οχι ‘βαρια’, οχι κατι ιδιαιτερο.
Βρισκομαι στην 5η αλλαγη τονερ. Συμφωνα με τις προδιαγραφες, το καθε τονερ βγαζει 2-2.500 σελιδες, και το drum γυρω στις 12.000 σελιδες.

Συμφωνα λοιπον με προχειρους υπολογισμους, μιλαμε για 5 x 2.300(ας πουμε) σελιδες= 11.500 σελιδες.

Μεχρι ωρας δεν εχω δει καποιο προβλημα στις εκτυπωσεις, αν εξαιρεσει κανεις τις ξεθωριασμενες εκτυπωσεις (λογω τονερ που τελειωνει), και καποια ‘σκορπια μαυρα στιγματα’ κατα καιρους σε διαφορες εκτυπωσεις. Γενικα ομως, καλα εκτυπωνει.

Σκεφτομαι αν εχει νοημα να αγορασω νεο τονερ, σε λιγο που θα τελειωσει το υπαρχον, ή καλυτερα να σκεφτω για την αγορα νεου εκτυπωτη.
Για αλλαγη drum νομιζω δεν το συζητα κανεις, καθως θα κοστισει οσο κι ενας νεος εκτυπωτης.

Το ερωτημα μου ειναι, αν οντως ο εκτυπωτης ειναι στο τελος της χρησιμης ζωης του, κι αν εχει νοημα να αγορασω νεο τονερ, ή αν θα ειναι καλυτερο να δρομολογησω αγορα νεου laser printer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν αναφέρεις ποιον εκτυπωτή έχεις, αλλά θα σου απαντήσω για κάτι που ισχύει γενικά σε όλες τις μάρκες και τα μοντέλα.

Όταν έχεις έναν παλιότερο εκτυπωτή που δουλεύει κανονικά, δεν τον αλλάζεις. Ήδη μετά απο τα χρόνια κυκλοφορίας του οι τιμές για τα τόνερ του σε ανακατασκευασμένα ή ακόμη και γνήσια έχουν πέσει κατά πολύ, οπότε έχει γίνει ακόμη πιο συμφέρουσα η χρήση του.

 

Επιπροσθέτως, το drum δεν είναι κάποιο περίεργο ανταλλακτικό που να θέλει κόπο για να τοποθετηθεί, ή κάποια φασαρία. Είναι αναλώσιμο όπως και το τόνερ. Σε άλλους εκτυπωτές είναι μαζί, ενώ σε άλλους για οικονομία είναι ξεχωριστά. Όπως το περιγράφεις θεωρώ ότι ο brother που έχεις έχει ένα χαμηλό κόστος ανα σελίδα. Οι καινούριοι πάντα έχουν υψηλότερο κόστος ανα σελίδα, λόγω "φρέσκιας" τεχνολογίας.

 

Τελικά εσύ θα το αποφασίσεις τι σε συμφέρει ή όχι, αλλά προσωπικά (απο την στιγμή που δουλεύει μια χαρά ο εκτυπωτής σου) αγορά καινούριου εκτυπωτή θα πρότεινα μόνο αν είναι να πας για κάτι διαφορετικό (πχ έγχρωμο) ή για κάποιον εκτυπωτή με επιπλέον χαρακτηριστικά (πχ air & mobile print).

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι,συμφωνω. 

Καποια μοντελα παλια και αξιοπιστα δεν θα ξαναβγουνε.

Αν το starlet ή το golf του '93 χρειαζεται λαστιχα,αλλαζουμε λαστιχα ,οχι ολο το αμαξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μοντελο ειναι το HL 2030. Δεν το ανεφερα γιατι θεωρησα οτι δεν θα το ξερει κανεις...

 

Νομιζα οτι το drum ειναι παντα κατι ξεχωριστο απο το τονερ.

Στο συγκεκριμενο μηχανημα τι ισχυει;

 

Δεν ξερω αν αλλαζει ευκολα drum ή σε τι τιμη (ebay) κλπ.

 

Το σκεπτικο μου ειναι, να εχω μια καλη εικονα της καταστασης του μηχανηματος, και να παρω σωστη αποφαση.

Αν το drum ειναι ακριβο, ή αλλαζει δυσκολα, ή δεν υπαρχει κλπ κλπ κλπ, ή η αγορα νεου drum+toner παει οσο ενας νεος laser printer, δεν νομιζω να αξιζει η επανεπενδυση στον συγκεκριμενο.

Βασικα, η ερωτηση μου αφορουσε τελικα ποσο 'χρονο ζωης' εχει ο printer.

Αν εχει να δωσει, να παρω νεο τονερ.

Αν ομως προκειται να τα παιξει συντομα, γιατι το drum κοντευει να συμπληρωσει το οριο σελιδων, εχει νοημα να αγορασω νεο τονερ?

 

Τι λετε;

Επεξ/σία από mentoras99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζεις να αντιμετωπίζεις το drum σαν να είναι κάποιο μυστήριο ανταλλακτικό...

 

Τέσπα, δική σου η απόφαση. Εγώ αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι στην αγορά της Ελλάδας έχει ένα συμβατό drum για τον δικό σου εκτυπωτή γύρω στα 20-25 ευρώ, ότι μπαίνει και βγαίνει όσο εύκολα και το τόνερ και να μην προτιμήσεις αγορά από ebay αλλά από Ελληνικό κατάστημα, επειδή στο ebay κυκλοφορεί πολύ σαβούρα και μετά τρέχα γύρευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου είπαν και οι προηγούμενοι, το Drum δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Ούτως ή άλλως το αφαιρείς κατά την διαδικασία αλλαγής του Toner. Όταν θα χρειαστεί αλλαγή θα σου ανάψει το λαμπάκι. Στο παρακάτω link είναι το manual με την διαδικασία αλλαγής αναλωσίμων (Routine Maintenance). To κόστος κυμαίνεται όπως έγραψε ο highpriest από 20€ - 25€ + 10€ - 15€ για το τόνερ θα φτάσεις 30€ - 40€. Δεν νομίζω να είναι πολλά για να πεις ότι θα τον πετάξεις και θα πας σε καινούργιο. Το θέμα είναι καθαρά το πως το σκέφτεσαι εσύ. Αν είσαι σε φάση που θες να κάνεις αλλαγή προχώρα, αλλά αν σε καλύπτει με αλλαγή Drum - Toner θα είναι πάλι θεωρητικά καινούργιος...

 

Manual...

http://download.brother.com/welcome/doc000352/HL2000_UG_EEu_Eng_ver2.pdf

 

Αναλώσιμα...
http://www.skroutz.gr/c/926/compatible-toner-symvata.html?keyphrase=brother+hl-2030

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

 

 

Βασικα, η ερωτηση μου αφορουσε τελικα ποσο 'χρονο ζωης' εχει ο printer.

 

O printer δεν εχει οριο ζωης,και κανεις δεν το ξερει.

Τα αναλωσιμα ανταλλακτικα ομως του καθε printer εχουνε συγκεκριμενο οριο ζωης.

Τα αλλαζεις και προχωρας,θελεις να πας σε κατι καινουργιο και πιο γρηγορο και πιο high?αγοραζεις καινουργιο εκτυπωτη.

Ειμαστε ομως κατηγορηματικοι,την ποιοτητα κατασκευης που εχει ενας παλιος,δεν την εχει ενας καινουργιος,και αυτο οπως καταλαβαινεις ισχυει σε παρα πολλες κατηγοριες προιοντων.

toner και drum στην περιπτωση σου ειναι ξεχωριστα οποτε εχεις οφελος και απο εκει.

Επεξ/σία από Roger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, πολυ διαφωτιστικες οι απαντησεις σας, και σας ευχαριστω πολυ γι'αυτο!

 

Με κοστος ενα 25ευρω drum unit και ενα 15 ευρω το τονερ(συμβατο), συμφερει να τον διατηρησω.

 

Δεν καταλαβα βεβαια, αυτο που λεει ο SaFiS, οτι "ούτως ή άλλως το αφαιρείς κατά την διαδικασία αλλαγής του Toner." Μηπως αυτο δεν ισχυει? Εγω οταν αλλαζω τονερ....αλλαζω τονερ. Αλλαζω και drum unit μαζι? Δεν το νομιζω.

 

Δεν μπορω να θυμηθω οταν τον αγορασα, αν εγω ως χρηστης εγκατεστησα το drum unit, ή αν το ειχε ηδη εγκατεστημενο.

Συμφωνα με το manual παντως (thanks SaFis) φαινεται σχετικα ευκολη διαδικασια. Δηλαδη βγαζεις το τονερ, και μετα βγαζεις το drum unit, σωστα; Κατι διακοπτακια ειδα να εχει, λογικα δεν θελει καν κατσαβιδι, σωστα; Καλα τα λεω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια, πολυ διαφωτιστικες οι απαντησεις σας, και σας ευχαριστω πολυ γι'αυτο!

 

Με κοστος ενα 25ευρω drum unit και ενα 15 ευρω το τονερ(συμβατο), συμφερει να τον διατηρησω.

 

Δεν καταλαβα βεβαια, αυτο που λεει ο SaFiS, οτι "ούτως ή άλλως το αφαιρείς κατά την διαδικασία αλλαγής του Toner." Μηπως αυτο δεν ισχυει? Εγω οταν αλλαζω τονερ....αλλαζω τονερ. Αλλαζω και drum unit μαζι? Δεν το νομιζω.

 

Δεν μπορω να θυμηθω οταν τον αγορασα, αν εγω ως χρηστης εγκατεστησα το drum unit, ή αν το ειχε ηδη εγκατεστημενο.

Συμφωνα με το manual παντως (thanks SaFis) φαινεται σχετικα ευκολη διαδικασια. Δηλαδη βγαζεις το τονερ, και μετα βγαζεις το drum unit, σωστα; Κατι διακοπτακια ειδα να εχει, λογικα δεν θελει καν κατσαβιδι, σωστα; Καλα τα λεω;

 

Όχι, δεν αλλάζεις Drum. Απλά, η "κασετίνα" να στο πω απλά, που αφαιρείς για να αλλάξεις το Toner, είναι το Drum.

 

Δες και ένα video που μοιάζει με το δικό σου...

 

https://www.youtube.com/watch?v=470mJNbSTvw

Επεξ/σία από SaFiS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπραβο SaFiS, ειχες δικιο!

Καθε φορα που αλλαζω τονερ, βγαζω ολο το μηχανισμο με το drum unit, και ειναι τοσο απλο!

Θα αγορασω ενα drum unit και θα ειμαι ετοιμος για την επομενη....δεκαετια!

 

Ερωτηση:

Επειδη το να γεμισω το παλιο τονερ (κοντα στο σπιτι μου-δεν θα γυρισω την ελλαδα για να βρω καποιον να γεμιζει με 1-2 ευρω λιγοτερα), μου κοστιζει το ιδιο με το να αγορασω εξαρχης συμβατο τονερ (απο ebay-εχω αγορασει και παλιοτερα-μια χαρα),

εσεις τι θα επιλεγατε ως καλυτερη λυση;

Γεμισμα ή αγορα νεου συμβατου; (για τα ιδια χρηματα)

Επεξ/σία από mentoras99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση:

Επειδη το να γεμισω το παλιο τονερ (κοντα στο σπιτι μου-δεν θα γυρισω την ελλαδα για να βρω καποιον να γεμιζει με 1-2 ευρω λιγοτερα), μου κοστιζει το ιδιο με το να αγορασω εξαρχης συμβατο τονερ (απο ebay-εχω αγορασει και παλιοτερα-μια χαρα),

εσεις τι θα επιλεγατε ως καλυτερη λυση;

Γεμισμα ή αγορα νεου συμβατου; (για τα ιδια χρηματα)

 

 

Λοιπον, αποψεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειναι η πρωτη φορα που θα μου τυχει να φτασει ο εκτυπωτης να πει οτι θελει αλλαγη drum,

μπορει καποιος να μου πει, πριν φτασει να αναψει το λαμπακι για την αλλαγη,

αν εγω θα δω/παρατηρησω καποια αλλαγη στην 'συμπεριφορα' του εκτυπωτη;

Πχ θα τυπωνει χειροτερα, ή τι αλλο;

 

Αλλαξα προσφατα τονερ, το 5ο οπως ειπα και στο αρχικο ποστ - για τον συγκεκριμενο εκτυπωτη,

αλλα βλεπω οτι στην μεση της Α4 οταν τυπωνω, βγαζει μια εντελως αχνη αλλα ορατη μαυρη λωριδα-γραμμη,

οπως θα χετε δει οτι βγαζουν καμια φορα τα φωτοτυπικα οταν πλησιαζει η ωρα για συντηρηση.

Ειναι ασχετο με το drum, ή εχει να κανει με το νεο τονερ;

Με το παλιο τονερ παντως, αν και ειχε αδειασει και τυπωνε ξεθωριασμενα, δεν το εκανε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καθετη αχναδα ,μαυριλες και γενικως κακη ποιοτητα εκτυπωτης,ναι μπορει να φταιει το drum.

Αν ομως εχεις μια καθετη αχναδα,υπαρχει ενδεχομενο να εχεις λερωμα σε καποιον καθρεφτη του laser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καθετη αχναδα ,μαυριλες και γενικως κακη ποιοτητα εκτυπωτης,ναι μπορει να φταιει το drum.

Αν ομως εχεις μια καθετη αχναδα,υπαρχει ενδεχομενο να εχεις λερωμα σε καποιον καθρεφτη του laser.

Αυτα ειναι τα σημαδια του drum τις περισσοτερες φορες.

Ακομα ομως και να αναψει το λαμπακι,κανεις ενα reset και προχωρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...