Προς το περιεχόμενο

Πρώτη επαφή με το Lumia 550, την οικονομική Windows 10 Mobile πρόταση της Microsoft [Video]


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω πως κάνετε ένα λάθος. Το κάθε λογισμικό απευθύνεται σε διαφορετικό είδος κοινού. Οπότε το πιο λογισμικό είναι καλύτερο ας το αφήσουμε γιατί δεν θα καταλήξει πουθενά. Το καθένα έχει τα υπερ και τα κατά του. Ο καθένας όμως καλύπτεται από τα δικά του θέλω και ανάγκες.

 

Φιλικά,

Πάνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά καλησπέρα.Ειμαι εδώ και ένα μήνα κάτοχος Lumia 535.Ήμουν κάτοχος iPhone εδώ και 4 χρόνια!Παιδιά πριν είχα για δεύτερο κινητό δικαρτο android Samsung.Κουράστηκα να αδειάζω τη ραμ και τις εγκατεστημένες εφαρμογές μπας και τρέξει αξιοπρεπώς το 4πυρινο Android μου με 4.4.2 κιόλας!!Με το Lumia ηρέμησα.Δεν έχω κανένα πρόβλημα χρήσης.Το μόνο μόνο μείον είναι οι περιορισμένες εφαρμογές που φυσικά διορθώνεται.Οποιος υποστηρίζει φανατικά το Android σε αυτό το εύρος τιμής,απλά είναι fun boy!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρονια κατοχος android ακομα και τωρα.εχω το 535 και S3 Neo σχεση αποκρισεις το 535 ειναι παρα πολυ μπροστα σε οτι και να κανω.προγραμμα σερφαρισμα κτλ.το μονο που με κραται πισω και δεν τον εχω σαν βασικο κην ειναι λιγο η εφαρμογες που θελουν ακομα δουλεια για εμενα τουλαχιστον.απο την αλλη το S3 μου αρεσει γιατι μπορω να το μπλιμπλικιασο και εχει καλυτερες φτιαγμένες εφαρμογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το ''κακο'' με τα wp είναι ότι εχει υπερβολικα ευχαρηστιμενους πελατες,κ ετσι δεν τους δημιουργείται η αναγκη για αλλαγη  του τηλεφωνου.

 

 

Κάτοχος Samsung Ativ S σχεδόν 3 χρόνια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνδεικτικα ποσο καλυτερα εκμεταλλευεται την gpu το android σε σχεση με τα windows phone:

 

http://www.anandtech.com/show/9333/the-microsoft-lumia-640-review/2

 

75009.png

 

75022.png

 

Ας μιλησει καλυτερα το anandtech απο οτι ο καθε georgepppo με τα facepalm του...

haha,χωρις παρεξηγηση,οταν θα ποσταρεις κανενα benchmark απο καμια σοβαρη εταιρια που ασχολειται καμια 20ετια με τα benchmarks και να ξερει να γραφει benchmarks σε DirectX ,(εκτος αν γραφονται σε αλλη γλωσσα τα windows games και δε το ξερα)λεγεμε futuremark,τοτε να συζητησουμε σοβαρα για πoιο εκμεταλευεται καλυτερα το hardware και πιο οχι!

Με εταιριες που δημιουργήθηκα το 2011,για να κανουν τις αρπαχτες τους ξεκινοντας αρχικα απο την mobile πλατφορμα,λεγεμε GFXBench και με τα benchmarks τους να ειναι εντελως ακυρα  σε σχεση με τα υπολοιπα,δεν αξιζει καν ουτε να ασχοληθει κανεις με δ'αυτα,αλλα ουτε να συζητησεις σοβαρα μ'αυτους που τα ποσταρουν!

Αυτα και καλη συνεχεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

haha,χωρις παρεξηγηση,οταν θα ποσταρεις κανενα benchmark απο καμια σοβαρη εταιρια που ασχολειται καμια 20ετια με τα benchmarks και να ξερει να γραφει benchmarks σε DirectX ,(εκτος αν γραφονται σε αλλη γλωσσα τα windows games και δε το ξερα)λεγεμε futuremark,τοτε να συζητησουμε σοβαρα για πoιο εκμεταλευεται καλυτερα το hardware και πιο οχι!

Με εταιριες που δημιουργήθηκα το 2011,για να κανουν τις αρπαχτες τους ξεκινοντας αρχικα απο την mobile πλατφορμα,λεγεμε GFXBench και με τα benchmarks τους να ειναι εντελως ακυρα  σε σχεση με τα υπολοιπα,δεν αξιζει καν ουτε να ασχοληθει κανεις με δ'αυτα,αλλα ουτε να συζητησεις σοβαρα μ'αυτους που τα ποσταρουν!

Αυτα και καλη συνεχεια!!!

Οτι ο ektor7 δεν παιρνει στα σοβαρα το GFXBench δεν λεει κ πολλα. Tυγχανει να το χρησιμοποιουν τα μεγαλυτερα sites, oπως anandtech, gsmarena, arstechnica, engadget, phonearena .

 

Αλλα το προβλημα με την εκμεταλλευση της gpu στα wp παραμενει. 

Ενδεικτικο αλλο ενα benchmark που βλεπουμε 2 κινητα με ιδιο SoC - επεξεργαστη , αλλα με διαφορετικο λειτουργικο (Lumia 930 με wp και Nexus 5 με android):

 

http://www.anandtech.com/show/8441/nokia-lumia-930-review/3

 

sc6t6e.jpg

 

Oι χρηστες wp δυστυχως βλεπουν μειωμενη αποδοση της gpu σε σχεση με εναν κινητο με ιδιο επεξεργαστη κ gpu σε android.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα συνθετικά benchmarks δεν λενε τίποτα. Ακομη και το 3dmark που ανέφερε ο ektor έχει περάσει πια στην αφάνεια μιας και τα σοβαρά sites τεστάρουν πραγματικά παιχνίδια. Οποτε αν εχεις benches από πραγματικά παιχνίδια ποσταρετα αν όχι μην χαλάς άλλο ένα τοπίκ με ανούσιες υποθέσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι ο ektor7 δεν παιρνει στα σοβαρα το GFXBench δεν λεει κ πολλα.

 

 

Το οτι ο haha ποσταρει benchmarks σε openGL και  κανει γαργαρα το γεγονος οτι τα wp τρεχουν παιχνιδια σε directx και φανταζεται πως με αυτο τον τροπο εχει αποδειξει οτι το android εκμεταλευεται καλυτερα το hardware,αυτο απο μονο του λεει παρα πολλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι ο haha ποσταρει benchmarks σε openGL και  κανει γαργαρα το γεγονος οτι τα wp τρεχουν παιχνιδια σε directx και φανταζεται πως με αυτο τον τροπο εχει αποδειξει οτι το android εκμεταλευεται καλυτερα το hardware,αυτο απο μονο του λεει παρα πολλα!

Αρχικα, εβγαλες το GFXBench αρπαχτη που χρησιμοποιουν τα μεγαλυτερα site (anandtech, gsmarena, arstechnica, engadget, phonearena). Υστερα, δεν σου εκανε το Basemark.

Τέλος, αλλη μια φορα εχασες το νοημα:

 

Oι χρηστες wp δυστυχως βλεπουν μειωμενη αποδοση της gpu σε σχεση με εναν κινητο με ιδιο επεξεργαστη κ gpu σε android.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αυτά τα συνθετικά benchmarks δεν λενε τίποτα. Ακομη και το 3dmark που ανέφερε ο ektor έχει περάσει πια στην αφάνεια μιας και τα σοβαρά sites τεστάρουν πραγματικά παιχνίδια. Οποτε αν εχεις benches από πραγματικά παιχνίδια ποσταρετα αν όχι μην χαλάς άλλο ένα τοπίκ με ανούσιες υποθέσεις.

Ενας φιλος ηταν που το ζητησε:

 

...

Το windows phone λειτουργικό είναι φτιαγμένο για καμια δεκαριά συσκευές της ίδιας της ms,επομένως θα είναι πολύ πιο στρωτό απο το android που φτιάχνεται για χιλιάδες συσκευές,λογικό είναι,που είδες εσύ καλύτερη αξιοποίηση hardware?

...

 

Οτι μετα το συνεχισαν, εβγαλαν αρπαχτη το GFXBench κλπ, ειναι ενδεικτικο της τακτικης μερικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα σε ότι έχει πει ο haHa.

Το κινητό δεν ξέρω αν θα πάει καλά και για αυτό ευθύνονται και τα specs. Δεν γίνεται με τέτοιες τιμές να πουλάς τέτοια κινητά ενώ Κινέζοι δίνουν specs με το τσουβάλι σε χαμηλές τιμές. Microsoft είναι δικό της λειτουργικό και δικό της hardware έχει και απορώ και με τον CEO που δεν πατάει πόδι μπας και κινηθεί η αγορά τους. Από έγκυρες πηγές ποτέ δεν γούσταρε η MS να βγάζει hardware κινητά γιατί είναι αθέμιτος ανταγωνισμός στις άλλες εταιρίες που θέλουν να κάνουν κινητά wp και ήξερε ότι πάλι θα αποτύχουν τα wp αλλά συμφώνησε στο συμβούλιο για να τον έκαναν CEO .τώρα τα έχει αφήσει στη μοίρα τους (χέστηκα αν δεν με πιστεύετε ή με θεωρείτε φαντασιόπληκτο)

Είναι και ψυχολογικό το θέμα. Όταν βλέπεις τιμές με σάπιο hardware και ας είναι καλό το λειτουργικό ο κόσμος νιώθει ότι εξαπατάται.κακα τα ψέματα τα wp σιγά την διαχείριση ram που κάνουν. Αλλά αν πιάνετε android και ήσασταν πιωμένοι δεν φταίει το android.

Δεν πειράζει που μερικοί δεν ξέρουν βασικές έννοιες του android όπως bootloader, rom, root, custom recovery, nandroid κλπ και μακάρι να μην χρειαστείτε να τις μάθετε στα κινητά σας. Εκτίθεστε όμως όταν μιλάτε για αυτά,δεν ξέρετε που σας πάνε τα τέσσερα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν δημιουργηθεί ένα θέμα στο android με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα λυθεί το θέμα + την εξαιρετική ελευθερία που προσφέρει ένα πρόγραμα tasker.

Πρώην κάτοχος Lumia 920 και νυν oneplus one.

Μιλάμε για απλούς χρήστες, κανένας απλός-μέσος χρήστης δεν κάθεται να ασχοληθεί μ'αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά που ανοίγει ένα θέμα για wp, βλέπω κοκορομαχίες εδώ μέσα... Έχοντας περάσει και από iOS και από Android και πλέον wp, έχω να πώ πως με το φτηνιάρικο 535 κάνω κατά μέσο όρο 1700-2000 κλήσεις σε καθημερινή βάση (ναι το χρησιμοποιώ επαγγελματικά), δε μου κολλάει καθόλου και το τελευταίο restart που του έκανα ήταν όταν έκανε μια αναβάθμηση. Αν είχα Android, ούτε στα όνειρα μου θα μπορούσα να δουλέψω, εκτός αν είχα καμία ναυαρχίδα των 600+ευρώ και πάλι αμφιβάλω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά που ανοίγει ένα θέμα για wp, βλέπω κοκορομαχίες εδώ μέσα... Έχοντας περάσει και από iOS και από Android και πλέον wp, έχω να πώ πως με το φτηνιάρικο 535 κάνω κατά μέσο όρο 1700-2000 κλήσεις σε καθημερινή βάση (ναι το χρησιμοποιώ επαγγελματικά), δε μου κολλάει καθόλου και το τελευταίο restart που του έκανα ήταν όταν έκανε μια αναβάθμηση. Αν είχα Android, ούτε στα όνειρα μου θα μπορούσα να δουλέψω, εκτός αν είχα καμία ναυαρχίδα των 600+ευρώ και πάλι αμφιβάλω...

Δεν έκανες λάθος εδώ;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε Haha μας ζαλισες πια με την απόδοση της GPU!!!Δεν παίζουν όλοι παιχνίδια με τα κινητά τους!Και παραβλέπεις βασικά μειονεκτηματα του android με τα επανελειμενα κολλήματα του και τα λαγκαρισματα!Άλλαξε επιτέλους επιχειρήματα η άφησε μας στην ηρεμία του ποστ!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε Haha μας ζαλισες πια με την απόδοση της GPU!!!Δεν παίζουν όλοι παιχνίδια με τα κινητά τους!Και παραβλέπεις βασικά μειονεκτηματα του android με τα επανελειμενα κολλήματα του και τα λαγκαρισματα!Άλλαξε επιτέλους επιχειρήματα η άφησε μας στην ηρεμία του ποστ!!!!

Φιλε giodoul, αλλος κουρασε με το θεμα της gpu. Εγω εκανα μια απλη αναφορα για το οτι το android την εκμεταλλευται καλυτερα κ μετα μερικοι το συνεχισαν και ζητησαν να φερω στοιχεια, αφοτου ειδαν τα στοιχεια αποφασισαν να τα αμφισβητησουν , να βγαλουν αρπαχτη το GFXBench κλπ κλπ.

 

"Επιχειρηματα" θα πρεπει να αλλαξουν αυτοι που εχουν καταληξει να βγαζουν αρπαχτη το GFXBench και πληρωμενες τις ερευνες που δειχνουν τα wp να χανουν πελατες/εχουν χαμηλο loyalty . Αυτα τα "επιχειρηματα" θα επρεπε να σε ενοχλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έκανες λάθος εδώ;!

Όχι φίλε μου, κανένα λάθος. Είναι ο μέσος όρος των καθημερινών μου κλήσεων. Έγραψα κιόλας πως το τηλέφωνο το χρησιμοποιώ επαγγελματικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...