Προς το περιεχόμενο

Τα καλύτερα videogames του 2015


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα θέμα γούστου φυσικά.Για μένα αυτά που περιγράφεις υπάρxουν και σε άλλα games,σε πολλά κιόλας.Υπάρχει για παράδειγμα  παιχνίδι που να μην ανταμοίβει την παρατηριτικότητα.? :S

Καλύτερο παιχνίδι της χρονιάς,καλύτερα γραφικά....Νομίζω πως δεν υπάρχει κάποια σταθερά ώστε να μετράμε για το παιχνίδι με τα καλύτερα γραφικά.Για μένα π.χ το Infamous second son ;ή το uncharted έχει καλύτερα,πως θα κάνουμε σύγκρηση...

Το ότι πήρες PS4 για αυτό το λόγω νομίζω δεν μπορεί να ληφθεί υπόψην..Εγώ το πήρα για uncharted -  ffvii,κάποιος για Until Dawn κλπ κλπ

Για μένα είναι ένα συνονθύλευμα μεταξύ Devil May Cry και Dark Souls..Απο τα οποία το DMC μου άρεσε πολύ ενώ το DS απλά πέρασε η ώρα.Πάλι καλά που ήταν δύσκολο αλλιώς δεν θα είχα κανένα ενδιαφέρον.

 

όπως και να έχει μην κολλάτε την γνώμη μου λέω.Για άλλον μπορεί το witcher να μοιάζει βαρετό και κόπια άλλου γνωστού rpg.Όπως είπατε γούστα.Απλά για μένα ούτε προσ συζήτηση το Bloodborne για 1η θέση.

αν ξέρεις μερικούς τίτλους που να έχουν τα παραπάνω χαρακτηριστικά θα ήθελα να τους προτείνεις...ίσως είναι δύσκολο να καταλάβεις τι πραγματικά εννοώ με το θέμα της παρατηρητικότητας στο Bloodborne...ναι είναι ένα παιχνίδι που δεν κάνει για όλους, ναι έχει ένα lore που ακόμα και εγώ με 200+ ώρες ακόμα δεν μπορώ να πω με σιγουριά οτι έχω αποκρυπτογραφήσει όλα τα μυστικά του, ναι έχει μια σαδιστική δυσκολία στις μάχες μιας και απαιτεί από το τον παίκτη να καταλάβει τα μοτίβα των επιθέσεων...κάθε αντικείμενο που κερδίζεις σε μάχη ή βρίσκεις ακόμα και μια μικρή ατάκα ενός NPC δεν είναι τυχαία βαλμένη, έχει λόγο ύπαρξης...τέτοια ψυχαναγκαστική λεπτομέρεια εγώ προσωπικά δεν έχω δει να υπάρχει σε παιχνίδι (εκτός των Souls)...H From είναι αυτή την στιγμή ίσως το καλύτερο team developer που υπάρχει στο κόσμο...μακάρι να συνεχίσει στο ίδιο μοτίβο και κόντρα στα δεδομένα της βιομηχανίας να μας παραδίδει τίτλους τέτοιας ποιότητας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν του witcher για μένα τα υπόλοιπα είναι απλά καλά παιχνίδια,με εξαίρεση το Until Dawn που είχε κάτι ξεχωριστό να δείξει..Σε άλλη εποχή,5-10 χρόνια πριν , θα περνούσαν απαρατήρητα τελείως τα υπόλοιπα...

 

Όταν βλέπω τόσα άτομα να κλαίγονται που το Bloodborne δεν είναι game of the year απορώ πια για πόσο ρηχούς gamers μιλάμε,που θεωρούν το προχοράω-βαράω με 0 βάθος και πλοκή ότι καλύτερο είχε η χρονιά.

 

Γενικά πάντως το Witcher δεν είναι καν κοντά με τα υπόλοιπα της λίστας.Πάρα πολύ εύκολα θα έλεγα πρώτο.

αυτη η ατελιωτη σαπιλα αυτο το αρρωστο πραγμα που εχουν φτιαξει ειναι οτι καλυτερο εχω δει εγω φετος μετα το witcher φυσικα.αλλα αυτα ειναι γουστα..0 βαθος δεν νομιζω...αν ψαξεις λιγο το lore του bloodborne θα το δεις και μονος σου..και γενικα αν δεν το χεις και πολυ με τα souls λογικο ειναι να μην σαρεσει κατι τετοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PC στο πηγάδι κατούρησε; ΒΤW καλύτερη αποκλειστικότητα (προς το παρόν) στο PC: DiRT Rally. Ά-νε-τα το driving game της χρονιάς.

αν και ακόμα δεν έχει βγει πλήρες θα συμφωνήσω μαζί σου είναι μακράν το καλύτερο Ράλλη που θα βγει ποτέ. Το wrc 5 απογοήτευση το sebastian loeb ελπίζω να εχει multi-player (καναπέ) 4αρων ατόμων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Witcher 3 τα λόγια είναι περιττά, οπότε δεν θα αναφερθώ σε αυτό.

Το παιχνίδι για το οποίο θέλω να αναφερθώ είναι το SOMA, που ήρθε σχεδόν από το πουθενά (χωρίς διαφημίσεις, hype κτλ). Ένας τίτλος που πραγματικά σε στοιχειώνει, με σενάριο που άνετα θα μπορούσε να ανήκει σε εξαιρετική sci-fi ταινία. Δώστε του μια ευκαιρία, δεν θα χάσετε.

Η στιγμή που όλοι κατάλαβαν ότι έχουν κάτι εξαιρετικό στα χέρια τους: “Why? I was okay... I was happy.”

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά , αγαπημένο μου παιχνίδι για φέτος είναι το Batman Arkham Knight. Το port του για το pc ήταν απογοήτευση , όχι το παιχνίδι. Πολύ μεγάλη παιχνιδάρα.

 

Θεωρώ πως δίκαια το Xbox One κερδίζει τη μάχη των κονσολών για το 2015. Πραγματικά το xbox one ίσως είναι η πιο μισητή κονσόλα χωρίς λόγο.

 

Το 2015 ήταν η χρονιά που απέδειξε  για τις κονσόλες ότι όντως υπάρχουν λόγοι αγοράς τους.Πολλά exclusives ήταν πολύ καλά παιχνίδια(halo 5, forza 6,rare replay, bloodborne, until dawn). Βέβαια τα περισσότερα έρχονται το 2016 ( quantum break , scalebound , gears of war 4 , recore , uncharted 4)

 

Το forza motosport 6 πάντως , χαλαρά το καλύτερο racing simulator που έχει βγει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν του witcher για μένα τα υπόλοιπα είναι απλά καλά παιχνίδια,με εξαίρεση το Until Dawn που είχε κάτι ξεχωριστό να δείξει..Σε άλλη εποχή,5-10 χρόνια πριν , θα περνούσαν απαρατήρητα τελείως τα υπόλοιπα...

 

Όταν βλέπω τόσα άτομα να κλαίγονται που το Bloodborne δεν είναι game of the year απορώ πια για πόσο ρηχούς gamers μιλάμε,που θεωρούν το προχοράω-βαράω με 0 βάθος και πλοκή ότι καλύτερο είχε η χρονιά.

 

Γενικά πάντως το Witcher δεν είναι καν κοντά με τα υπόλοιπα της λίστας.Πάρα πολύ εύκολα θα έλεγα πρώτο.

 

Από πότε τα παιχνίδια χρειάζονται πλοκή για να έχουν βάθος; Εχει το Street Fighter πλοκή; Τα super mario ίσως; Μηπως τα devil may cry; Σε λίγο θα μας πεις ότι επειδή τα Call of duty έχουν μια Χ πλοκή αυτόματα είναι καλύτερα από τα περισσότερα FPS ή επειδή το Mortal Kombat έχει κάποια πλοκή αυτόματα το κάνει και καλύτερο fighting από το Street Fighter. Σορρυ αλλά δεν είναι έτσι. 

 

Οσο για το αν το Bloodborne και λοιπά souls παιχνίδια αν έχουν βάθος ή όχι το αφήνω ασχολίαστο γιατί όσοι έχουν ασχοληθεί ξέρουν πολύ καλά τι εστί souls παιχνίδι. Βάθος δεν σημαίνει ότι έχω 1000 διαφορετικά πράγματα να κάνω αλλά έχω 10 πράγματα να κάνω αλλά και τα 10 παίζουν σημαντικό ρόλο στο σχεδιασμό και στη μηχανική του εκάστοτε παιχνιδιού.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πότε τα παιχνίδια χρειάζονται πλοκή για να έχουν βάθος; Εχει το Street Fighter πλοκή; Τα super mario ίσως; Μηπως τα devil may cry; Σε λίγο θα μας πεις ότι επειδή τα Call of duty έχουν μια Χ πλοκή αυτόματα είναι καλύτερα από τα περισσότερα FPS ή επειδή το Mortal Kombat έχει κάποια πλοκή αυτόματα το κάνει και καλύτερο fighting από το Street Fighter. Σορρυ αλλά δεν είναι έτσι. 

 

Οσο για το αν το Bloodborne και λοιπά souls παιχνίδια αν έχουν βάθος ή όχι το αφήνω ασχολίαστο γιατί όσοι έχουν ασχοληθεί ξέρουν πολύ καλά τι εστί souls παιχνίδι. Βάθος δεν σημαίνει ότι έχω 1000 διαφορετικά πράγματα να κάνω αλλά έχω 10 πράγματα να κάνω αλλά και τα 10 παίζουν σημαντικό ρόλο στο σχεδιασμό και στη μηχανική του εκάστοτε παιχνιδιού.  

Απο τότε που μερικοί θεωρούν βάθος να παίζεις το ίδο πράγμα 200 ώρες χωρίς τίποτα ουσιαστικό να αλλάζει.Με τραγικά rewards που για μένα δεν είναι καν rewards.Το DMC δεν έχει όχι,αλλά όταν βγήκε είχε μερικά νέα στοιχεία.To BB είναι απλά σαλάτα.

Τέσπα το να μαλώνουμε για γούστα δεν έχει νόημα.Εσένα άρεσε εμένα όχι.προφανός δεν ψάχνουμε τα ίδια πράγματα στα παιχνίδια.Εσύ βλέπεις μερικά θετικά στο παιχνίδι,και γω τα βλέπω απλά για μένα είναι ελάχιστα ενώ για σένα είναι το παν.Τι να κάνουμε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τότε που μερικοί θεωρούν βάθος να παίζεις το ίδο πράγμα 200 ώρες χωρίς τίποτα ουσιαστικό να αλλάζει.Με τραγικά rewards που για μένα δεν είναι καν rewards.Το DMC δεν έχει όχι,αλλά όταν βγήκε είχε μερικά νέα στοιχεία.To BB είναι απλά σαλάτα.

Τέσπα το να μαλώνουμε για γούστα δεν έχει νόημα.Εσένα άρεσε εμένα όχι.προφανός δεν ψάχνουμε τα ίδια πράγματα στα παιχνίδια.Εσύ βλέπεις μερικά θετικά στο παιχνίδι,και γω τα βλέπω απλά για μένα είναι ελάχιστα ενώ για σένα είναι το παν.Τι να κάνουμε τώρα.

 

Καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για παιχνίδια και όχι για ταινίες ναι; Το 200 ώρες το ίδιο πράγμα είναι πολύ σχετικό. Και το witcher μπορώ να το μειώσω με πολύ απλό τρόπο (σιγά μωρέ τι κάνεις, περπάτημα και κάποια quests...) αλλά προφανώς και δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Δεν είναι skyrim που πράγματι είναι ρηχή εμπειρία και γενικά πολύ ρηχό ως παιχνίδι. Ετσι και τα παιχνίδια που ανέφερα ως παράδειγμα δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Υπάρχει ολόκληρο οικοδόμημα από πίσω που δεν είναι απαραίτητο να πλαισιώνεται από πλοκή για να θεωρείται βαθύ ένα παιχνίδι. 

 

Είναι άλλο το τι θεωρείς εσύ ότι σου αρέσει και άλλο αν πράγματι ένα παιχνίδι είναι βαθύ ή όχι. Και το σκάκι δεν έχει πλοκή αλλά μια χαρά βάθος έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για παιχνίδια και όχι για ταινίες ναι; Το 200 ώρες το ίδιο πράγμα είναι πολύ σχετικό. Και το witcher μπορώ να το μειώσω με πολύ απλό τρόπο (σιγά μωρέ τι κάνεις, περπάτημα και κάποια quests...) αλλά προφανώς και δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Δεν είναι skyrim που πράγματι είναι ρηχή εμπειρία και γενικά πολύ ρηχό ως παιχνίδι. Ετσι και τα παιχνίδια που ανέφερα ως παράδειγμα δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Υπάρχει ολόκληρο οικοδόμημα από πίσω που δεν είναι απαραίτητο να πλαισιώνεται από πλοκή για να θεωρείται βαθύ ένα παιχνίδι. 

 

Είναι άλλο το τι θεωρείς εσύ ότι σου αρέσει και άλλο αν πράγματι ένα παιχνίδι είναι βαθύ ή όχι. Και το σκάκι δεν έχει πλοκή αλλά μια χαρά βάθος έχει. 

Όσο ρηχό είναι το skyrim άλλο τόσο το BB για μένα.Δεν είπα πως μόνο με πλοκή έχει βάθος ένα παιχνίδι,αυτό είναι κάτι που εσείσ εδώ το είπατε.Απλά τόνησα πως το εν λόγω δεν έχει.Προφανός και για μένα έχει έλειψη σε πάραααα πολλούς τομείς και όχι μόνο ελειψη σεναρίου.

Επίσης κανείς δεν σε εμπόδησε να πεις το οτιδήποτε για τo witcher.Ούτε καν θα ασχολούμουν με αντιπαράθεση ακόμα και αν το έλεγες.Δεν σου αρέσει καλώς,δεν πήρες λεφτά απο την δική μου τσέπη για να παίξεις.

Δεν θα αλλάξει την γνώμη μου η παράθεση στο ινσόμνια απο τον χ,ψ συμφορουμίτη.Εαν αυτή είναι η γνώμη σου κάνε ένα σχόλιο μην το λές σε μένα δε θα αλλάξει κάτι,όπως δεν θα αλλάξει αν σου πω εγώ τα δικά μου επιχειρήματα γι΄αυτό και βλέπεις δεν λέω πολλά.

Εμένα δεν μου κάνει και το θεωρώ απλά καλό και τίποτα παραπάνω.Δεν άρχησα χθές το gaming.

 

p.s το σκάκι θέλει στρατιγική,σκέψη κ.α κάτι που δεν μπορώ να πω για games στυλ bb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλει στρατηγική το Bloodborne??!!

 

Αν κρίνω από το Demon's Souls που με έχει "ξεφτιλισει" προσωπικά σαν ύπαρξη ... Χωρίς στρατηγική δεν βγαίνουν με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φευ, Splatoon και Super mario maker και μια ακόμη χούφτα τίτλοι δεν φέρνουν την άνοιξη στη Nintendo...

 

Τι κάνουμε αφού την συντριπτική πλειοψηφεία των υπολοίπων κυκλοφοριών τις παίζουμε στο pc, δεν έχουμε ανάγκη για δεύτερη κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...