Προς το περιεχόμενο

Μπορει ο μικρος μου γιος να γινει καποτε εφοπλιστης;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτον όχι, δεύτερον και να έκανε δεν έχει σημασία.

 

 

Zuckerberg began using computers and writing software in middle school. His father taught him Atari BASIC Programming in the 1990s, and later hired software developer David Newman to tutor him privately. Newman calls him a "prodigy", adding that it was "tough to stay ahead of him". Zuckerberg took a graduate course in the subject at Mercy College near his home while still in high school. He enjoyed developing computer programs, especially communication tools and games. In one such program, since his father's dental practice was operated from their home, he built a software program he called "ZuckNet" that allowed all the computers between the house and dental office to communicate with each other. It is considered a "primitive" version of AOL's Instant Messenger, which came out the following year.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Είναι δύο πράγματα, τουλάχιστον ένα εκ των οποίων αγνοείς.

 

1. middle school = ~11-14 ετών

2. 11 > 5

 

Τι απ' τα δύο είναι;

 

ΥΓ ως αυτοδίδακτος στον προγραμματισμό από 7-8 χρονών (αργότερα και με μαθήματα) και team lead επαναλαμβάνω ότι δεν έχει σημασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπερδεύεις τους πολιτικούς με τους businessmen... η δε Merkel έχει και τον Wolfgang και άλλους.

 

Απάντηση επί της ουσίας πάντως (πάλι) δεν πήρα...

 

Τεσλα vs Ζουμπεργκερ.

 

Τον ξέρει κανείς τον Τέσλα;Πέθανε στην ψάθα;

 

Ο Ζουμπεργκερ τον γνωρίζει όλος ο κόσμος και έγινε παμπλουτος.

 

Γιατί έχουμε αυτή την διαφορά; Γιατί ο ένας ήταν επιχειρηματικά στούρνος ενώ ο άλλος ήταν επιχειρηματικό ξυράφι.

Σωστά;

 

Δηλαδή θέλεις πάλι να πιστέψω οτι ο στυλοβάτης του σημερινού πολιτισμού Τέσλα ήταν επιχειρηματικά κουμπούρας

εν αντιθέση με το μαθητούδι που ήταν επιχειρηματική "λεπίδα"

 

Πιστεψέ με και λοβοτομή να μου κάνεις,πάλι δεν θα μπορέσω να το καταπιώ

 

Ηθικό δίδαγμα.:Όποιος προσκυνά τους σιωνιστές (αυτοί δηλαδή που διοικούν τον κόσμο) "προκόβουν" κοινώς προωθούνται.Όποιος δεν τους προσκυνά τους τρώει το μαύρο σκοτάδι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να αρχισει απο το να σπρωχνει ναρκωτικα στους συμμαθητες του.

Η μονη προσγειωμενη απαντηση για ελλαδα

 

 

Ο Ζουμπεργκερ

 

Ηθικό δίδαγμα.:Όποιος προσκυνά τους σιωνιστές (αυτοί δηλαδή που διοικούν τον κόσμο) "προκόβουν" κοινώς προωθούνται.Όποιος δεν τους προσκυνά τους τρώει το μαύρο σκοτάδι

Οκ οι εξωγηινοι,καλα το ειπα πριν
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δύο πράγματα, τουλάχιστον ένα εκ των οποίων αγνοείς.

 

1. middle school = ~11-14 ετών

2. 11 > 5

 

Τι απ' τα δύο είναι;

 

ΥΓ ως αυτοδίδακτος στον προγραμματισμό από 7-8 χρονών (αργότερα και με μαθήματα) και team lead επαναλαμβάνω ότι δεν έχει σημασία.

 

 

Γιατί πρέπει να γίνεσαι πάντα επιθετικός και εξυπνάκιας;

 

ok δεν ξεκίνησε στα 5 αλλά στα 11. So what? Η βασική ιδέα αυτού που γράφω δεν αλλάζει. Οτι ξεκίνησε σε μικρή ηλικία και έκανε ιδιαίτερα με καλούς δασκάλους.. Αν ζούσε στην Ελλάδα εκείνη την εποχή δεν θα είχε καν υπολογιστή.

 

Εμένα η δική μου εμπειρία δείχνει ότι παίζει σημαντικό ρόλο η πρώιμη εκπαίδευση. Πολύ σπάνια θα βρεις καλό προγραμματιστή που να ξεκινάει στα 20 ή στα 30. Αυτό ισχύει σε πολλούς τομείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@21cm

Τουλάχιστον τώρα έγινες πιο σαφής... κάτι είναι κι αυτό.

Πάντως η σύγκριση Tesla με Zuckerberg είναι ολίγον τι άκυρη και χρονικά και τεχνολογικά αν θες. Να μου τον σύγκρινες με τον Thomas Edison (σιωνιστής κι αυτός; δεν ξέρω) να πω μάλιστα...

Μακάρι πάντως να είχαμε την start-up νοοτροπία που ευδοκιμεί σε ΗΠΑ/Ισραήλ και στην Ελλάδα. Μέχρι να την αποκτήσουμε, θα συνεχίσουμε να διαβάζουμε θέματα του στυλ «πως να ανοίξω καφέ/σουβλακέρι» στο insomnia.

 

Πάντως δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλό. Δηλαδή αν σου πω ότι εγώ δέχομαι να φιλήσω τις κατουρημένες ποδιές των Σιωνιστών, δεν σημαίνει ότι θα με κάνουν τον επόμενο Zuckerberg. Το παρουσιάζεις σαν να είναι πανάσχετος ο τύπος απο υπολογιστές και προγραμματισμό και απλά βρήκε βύσμα να του κάνουν ρουσφέτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πρέπει να γίνεσαι πάντα επιθετικός και εξυπνάκιας;

 

ok δεν ξεκίνησε στα 5 αλλά στα 11. So what? Η βασική ιδέα αυτού που γράφω δεν αλλάζει. Οτι ξεκίνησε σε μικρή ηλικία και έκανε ιδιαίτερα με καλούς δασκάλους.. Αν ζούσε στην Ελλάδα εκείνη την εποχή δεν θα είχε καν υπολογιστή.

 

Εμένα η δική μου εμπειρία δείχνει ότι παίζει σημαντικό ρόλο η πρώιμη εκπαίδευση. Πολύ σπάνια θα βρεις καλό προγραμματιστή που να ξεκινάει στα 20 ή στα 30. Αυτό ισχύει σε πολλούς τομείς.

 

Ειτε στα 10 ειτε στα 20 ειστε στα 30 τις ιδιες πιθανοτητες θα εχει για να ειναι καλος. Αυτο ισχυει σε ολους τους τομεις. Και επισης, αυτος που ειναι καλος σαν προγραμματιστης, συνηθως οτιδηποτε αλλο και να εκανε θα ητανε καλος και σε αυτο. Γιατι αυτο που χρειαζεσαι ειναι σκληρη δουλεια, διαβασμα και ικανονητα, και αυτα απαιτουνται σε οποιοδηποτε σχεδον επαγγελμα. 

 

Α και στοχος σου θα πρεπει να ειναι να γινει ενας ισορροπημενος ανθρωπος, παρα εφοπλιστης και αλλες τετοιες βλακειες. Δεν θα τον κανει αυτο πιο ευτηχισμενο. Μαλλον με την ματαιοδοξια σου θα εχει να κανει, αν φυσικα το εννοεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έγραφα το θέμα είχα στο μυαλό μου τον ιδιοκτήτη του Ολυμπίακου, Παναθηναϊκού, κτλ.. Έλληνες κυρίως.

Αυτοί είχαν την βάση της οικογένειας... Ψάξε αυτούς που έγιναν πλούσιοι από το μηδέν.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί είχαν την βάση της οικογένειας... Ψάξε αυτούς που έγιναν πλούσιοι από το μηδέν.

Αυτό προσπαθώ να αποδείξω μέσα από τις απαντήσεις σας..

Δεν γίνεται κάποιος από το μηδέν.. Όπως η δεύτερη γενιά πχ... Τα παιδιά μου/σου να φτάσουν κάποτε στη κορυφή όσον αφορά την οικονομική κατάσταση.

 

Επειδή σε ενα άλλο τοπικ διαβασα ότι ο πόλεμος των τάξεων ειναι θεωρίες συνωμοσίας.. Θέλω να δείξω ότι στοχεύουμε όλοι να γίνουμε πλούσιοι (θα θέλαμε) αλλά μπορούμε να φτάσουμε μέχρι τη μεσαία τάξη.. Ποτέ δεν θα μπορέσουμε να βρεθούμε στην άρχουσα, αν δεν ανηκΕ η οικογένεια μας ποιο πριν στην μεσαία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@21cm

 

Τουλάχιστον τώρα έγινες πιο σαφής... κάτι είναι κι αυτό.

 

Πάντως η σύγκριση Tesla με Zuckerberg είναι ολίγον τι άκυρη και χρονικά και τεχνολογικά αν θες. Να μου τον σύγκρινες με τον Thomas Edison (σιωνιστής κι αυτός; δεν ξέρω) να πω μάλιστα...

 

Μακάρι πάντως να είχαμε την start-up νοοτροπία που ευδοκιμεί σε ΗΠΑ/Ισραήλ και στην Ελλάδα. Μέχρι να την αποκτήσουμε, θα συνεχίσουμε να διαβάζουμε θέματα του στυλ «πως να ανοίξω καφέ/σουβλακέρι» στο insomnia.

 

Πάντως δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλό. Δηλαδή αν σου πω ότι εγώ δέχομαι να φιλήσω τις κατουρημένες ποδιές των Σιωνιστών, δεν σημαίνει ότι θα με κάνουν τον επόμενο Zuckerberg. Το παρουσιάζεις σαν να είναι πανάσχετος ο τύπος απο υπολογιστές και προγραμματισμό και απλά βρήκε βύσμα να του κάνουν ρουσφέτι.

 

 

Το ρανταρ ξέρεις ποιος το εφηύρε; (Σαντορίνης)

Μάλλον κουμπούρας πρέπει να ήταν και αυτός στα επιχειρηματικά για αυτο και τον έφαγε το

σκοτάδι.

 

Τον Σωτήρη Σοφιανόπουλο τον ξέρεις;

Αυτός που είχε την Χρωπει και παρήγαγε περισσότερα φάρμα από την bayern

Αυτός ντε που έκανε εξόρυξη πετρελαίου στην Ζάκυνθο

Αυτός ντε που ήταν έτοιμος να παράγει οπλικά συστήματα,αλλά τον έφαγε ο Έβερτ

κλεινωντάς του την εταιρεία

 

Αυτός λοιπόν ο φουκαράς στην ψάθα πέθανε και ξέρεις γιατί πέθανε στην ψάθα;

Γιατί ήταν επιχειρηματικά κουμπούρας.

 

Το ίδιο συνέβαινε για όλες τις ελληνικές εταιρείες.ΙΖΟΛΑ κ.τ.λ

 

Ήταν όλοι τους επιχειρηματικά κουμπούρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό προσπαθώ να αποδείξω μέσα από τις απαντήσεις σας..

Δεν γίνεται κάποιος από το μηδέν.. Όπως η δεύτερη γενιά πχ... Τα παιδιά μου/σου να φτάσουν κάποτε στη κορυφή όσον αφορά την οικονομική κατάσταση.

 

Επειδή σε ενα άλλο τοπικ διαβασα ότι ο πόλεμος των τάξεων ειναι θεωρίες συνωμοσίας.. Θέλω να δείξω ότι στοχεύουμε όλοι να γίνουμε πλούσιοι (θα θέλαμε) αλλά μπορούμε να φτάσουμε μέχρι τη μεσαία τάξη.. Ποτέ δεν θα μπορέσουμε να βρεθούμε στην άρχουσα, αν δεν ανηκΕ η οικογένεια μας ποιο πριν στην μεσαία..

Κάνεις λάθος, υπάρχουν χιλιάδες πλούσιοι από το μηδέν... Άσχετα αν δεν μπορούμε εμείς... Οι περισσότεροι πλούσιοι ξεκίνησαν από το μηδέν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό προσπαθώ να αποδείξω μέσα από τις απαντήσεις σας..

Δεν γίνεται κάποιος από το μηδέν.. Όπως η δεύτερη γενιά πχ... Τα παιδιά μου/σου να φτάσουν κάποτε στη κορυφή όσον αφορά την οικονομική κατάσταση.

 

Επειδή σε ενα άλλο τοπικ διαβασα ότι ο πόλεμος των τάξεων ειναι θεωρίες συνωμοσίας.. Θέλω να δείξω ότι στοχεύουμε όλοι να γίνουμε πλούσιοι (θα θέλαμε) αλλά μπορούμε να φτάσουμε μέχρι τη μεσαία τάξη.. Ποτέ δεν θα μπορέσουμε να βρεθούμε στην άρχουσα, αν δεν ανηκΕ η οικογένεια μας ποιο πριν στην μεσαία..

 

Σε λάθος ομάδες κοίταξες

ivan1.jpg

 

Επίσης άλλος που μου ήρθε στο μυαλό είναι ο Μουζενίδης, που από από οδηγός λεωφορείου σε ταξιδιωτικό γραφείο έφτασε να έχει δικιά του αεροπορική εταιρία 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμπλο Εμίλιο Εσκομπάρ

Ξεκίνησε πουλώντας τσιγάρα και που έφτασε,ε;

Επιχειρηματικό μυαλό,ρε! Τι να λέμε τώρα.

Στα 32 του έβγαζε $1.000.000 την εβδομάδα και το 1989 υπολογιζόταν πως ήταν ο 7ος πλουσιότερος άνθρωπος στον κόσμο.

Ψψψψψψψ,επιχειρηματίας κλάσης.

Θεός!

"Το 1991 οι άνθρωποι του Εσκομπάρ είχαν σκοτώσει 27.100 ανθρώπους εκ των οποίων οι 600 ήταν αστυνομικοί."

Όλες οι δουλειές έχουν και τα ατυχηματάκια τους

"Στόχος του ήταν να ασχοληθεί με τις επιστήμες, όμως απέτυχε,"

Ο άνθρωπος δεν ήταν γεννημένος επιστήμονας,αλλά γεννημένος επιχειρηματίας.
Το αποτέλεσμα το πιστοποιεί

"Το 1982 αποπειράθηκε να εισέλθει στην πολιτική ζωή της Κολομβίας, υποσχόμενος ακόμα να αποπληρώσει το δημόσιο χρέος της χώρας, ύψους 10 δισ. δολαρίων"

Εκτός από επιχειρηματίας,ήταν και πατριώτης!

"Έχτισε σχολεία, πάρκα, νοσοκομεία και πολλά σπίτια για τους φτωχούς ανθρώπους"

Επιχειρηματίας με φιλότιμο και ανθρωπια σου λέω!

Όλα τα είχε ο φούστης! Επιχειρηματίας άπαιχτος,πατριώτης,φιλάνθρωπος.Τα πάντα όλα!

 

Υ.Γ.:Μπαμπά όταν μεγαλώσω θα ήθελα να γίνω σαν τον Πάμπλο Εμίλιο Εσκομπάρ

 

 

Καλό θα είναι να βλέπουμε και τη σκοτεινή πλευρά όλων αυτών των φωτοστόλιστων φεγγαριών!

 

Καλά Χριστούγεννα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λάθος ομάδες κοίταξες

ivan1.jpg

 

Επίσης άλλος που μου ήρθε στο μυαλό είναι ο Μουζενίδης, που από από οδηγός λεωφορείου σε ταξιδιωτικό γραφείο έφτασε να έχει δικιά του αεροπορική εταιρία 

 

μιλας για τον Γεωργιανο εε..συγνωμη, "ομογενη" που κανει μπιζνες μονο με ρωσους? με πλατες απο το πρωην σοβιετικο μπλοκ?

που αγορασε μερικα σαπακια 20> ετων για να κανει "αεροπορικη"?

 

χμμμ παραδειγμα προς μιμηση, sure...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πρέπει να γίνεσαι πάντα επιθετικός και εξυπνάκιας;

 

ok δεν ξεκίνησε στα 5 αλλά στα 11. So what? Η βασική ιδέα αυτού που γράφω δεν αλλάζει. Οτι ξεκίνησε σε μικρή ηλικία και έκανε ιδιαίτερα. Αν ζούσε στην Ελλάδα εκείνη την εποχή δεν θα είχε καν υπολογιστή.

 

Εμένα η δική μου εμπειρία δείχνει ότι παίζει ρόλο η υποδομή. Πολύ σπάνια θα βρεις καλό προγραμματιστή που να ξεκινάει στα 20 ή στα 30.

Δε γίνομαι επιθετικός. Σίγουρα δεν αισθάνομαι έτσι. Την εξυπνάδα μπορείς αν θες να τη δεις σαν το τίμημα του να κάνεις μια extreme δήλωση, να σου λένε όχι και να επιμένεις χωρίς να έχεις αφιερώσει 10 sec για να δεις αν όντως αυτό που λες φαίνεται να ισχύει. Μικρή τιμωρία για μικρό ατόπημα, ίσως μία στις τόσες που το κάνω να έχει και αποτέλεσμα.

 

So what? Αυτό που έλεγες στην αρχή ακουγόταν σα να λες ότι ο Zuck τα κατάφερε επειδή ήταν once per generation μάγος των υπολογιστών -- που ούτε ήταν, και που ακόμα κι αν ήταν δε θα κατέληγε να είναι τώρα στη θέση που είναι γιατί αυτό θέλει άλλα skills. God of programming? John Carmack. Έμαθε στα teens του. Φτωχαδάκι δε τον λες, αλλά ούτε και Facebook.

 

Τώρα όσον αφορά το αν ζούσε στην Ελλάδα. Νομίζω ότι είμαι ο πλέον αρμόδιος να σου απαντήσει γιατί υπήρξα ας πούμε για τις ανάγκες της συζήτησης child prodigy στους υπολογιστές και επίσης παιδί οικογένειας που ήταν στενά οικονομικά. Εκεί που θα έπρεπε αν ένα παιδί είχε τα μέσα να είμαι εγώ, στην πράξη συνέβαινε το αντίθετο (δε χρειάζεται πιστεύω να μπω σε λεπτομέρειες). Αλλά here we are today και σου υπογράφω υπεύθυνα ότι αν έχεις τη δίψα, θα βρεις και πρόσβαση σε υποδομές. Δε μπορεί να υπήρχαν πολλά παιδιά γυμνασίου εκτός απο μένα που έμεναν 12 η ώρα το βράδυ μόνα τους στο κομπιουτεράδικο/φροντιστήριο να βοηθάνε τον υπεύθυνο να καθαρίσει Dark Avenger από τα PC. If the Scatman can do it, so can you.

 

Συμφωνώ για το ότι δεν είναι ιδανικό να ξεκινήσεις μετά τα 25 αλλά και πάλι, η ουσία της αντίρρησής μου είναι ότι καμία σχέση δεν έχουν τα mad skillz στον προγραμματισμό με την παγκόσμια επιτυχία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...