Προς το περιεχόμενο

Μπορει ο μικρος μου γιος να γινει καποτε εφοπλιστης;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως πιστευεται μπορει ο υποτιθεμενος γιος μου που ειναι τωρα τριων ετων να γινει καποτε εφοπλιστης ειτε εκατομυριουχους, εξαιτιας του επαγγελματος του και μονο, το τονιζω!

Τι χρειαζεται να σπουδασει ακριβως, που, τι φροντιστηρια θα χρειαστει κατα την διαρκεια της ζωης του κτλ;

Ας πουμε οτι εγω σαν πατερας του με την μανα του βγαζουμε 2000 ευρω το μηνα σαν υπαλληλοι, αρα ανηκουμε ειτε στην εργατικη ειτε στην μικρομεσσαια ταξη.

 

Το θεμα εχει σκοπο να δουμε αν μπορει οντως καποιος απο το μηδεν η με την μικρη, βοηθεια των γονειων του να γινει στο μελλον "Καποιος" .

 

Μην το γυρισετε στην πολιτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εχεις ακούσει που λένε ότι αν  πιέζεις τα παιδιά βγαίνουν αντιδραστικά. Κοίτα μη σου βγει στο τέλος παρτ τάιμ μπασίστας σε μέταλ συγκρότημα στη κομοτηνή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι αλλη γενικουρα παρακαλω... Με επιχειρηματα μιληστε αν γνωριζεται πχ τη ζωη καποιου.

Ο μαρκ ζουμπεργκερ πχ ειχε μια ιδεα και εκανε το fb αλλα ξερουμε και σε τι σχολη ηταν..

 

Πιστευετε στο ρισκο βλεπω... Ειναι θεμα τυχης δηλαδη πιστευετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε εορταστικό ωράριο για αυτά τα θέματα τώρα τις γιορτές; :-)

 

Ναι.Η Παρασκευη λογω εορτων μεταφερεται στην Πεμπτη  :-D

 

Εγω παντως θα απαντησω σοβαρα.Η καλυτερη φαση (μετα απο το να γινει ολιγαρχης) ειναι να εχει τετοιες σπουδες ωστε να μπορει να δουλευει μεσω ιντερνετ απο το σπτι , αρα απο οποιοδηποτε μερος του κοσμου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι αλλη γενικουρα παρακαλω... Με επιχειρηματα μιληστε αν γνωριζεται πχ τη ζωη καποιου.

Ο μαρκ ζουμπεργκερ πχ ειχε μια ιδεα και εκανε το fb αλλα ξερουμε και σε τι σχολη ηταν..

 

Πιστευετε στο ρισκο βλεπω... Ειναι θεμα τυχης δηλαδη πιστευετε;

Ο χρυσός κανόνας είναι να μην παλέψει κανείς να γίνει Ζάκερμπεργκ. Τουλάχιστον από την οπτική της ιδέας που υλοποίησε. Δηλαδή μην τον κανείς προγραμματιστή και τον βάλεις να κάνει ένα social network, πλέον έχει πάθει overflow ο τομέας αυτός. Ειδικά όταν βλέπεις κολοσσούς όπως την Google να αποτυγχάνουν παταγωδώς σε αυτόν τον τομέα.

 

Γενικά ο προγραμματιστής είναι ένας άνθρωπος που μέχρι να έρθει εκείνη η στιγμή που κάποτε όλοι έχουμε και λέμε "εύρηκα", τον λιώνουν στην δουλειά οι εργοδότες και οι project managers. Είναι δύσκολη δουλειά και θέλει επιμονή και υπομονή αλλά πιστεύω ότι κάποια στιγμή αποδίδει.

 

Αυτά περί προγραμματισμού που από πολλούς θεωρείται η εύκολη οδός.

Δεν υπάρχει στάνταρ επάγγελμα που βγάζει φράγκα. Μαθηματικοί, η συντριπτική πλειοψηφία την βγάζει με ιδιαίτερα και μαθήματα σε σχολεία και μερικοί που το ασκούν σωστά και έχουν το μυαλό δουλεύουν σε NASA, spacex και σε πιο Νορμάλ επιχειρήσεις και οργανισμούς που βγάζουν χοντρό χρήμα όμως.

Φυσικοί το ίδιο.

Επίσης άλλοι φιλόλογοι διδάσκουν και άλλοι γράφουν βιβλία που πουλάνε εκατομμύρια αντίτυπα.

 

Καταλαβαίνεις που το πάω νομίζω. Δεν έχει τόσο σημασία το επάγγελμα αλλά το πως το ασκεί ο κάθε άνθρωπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι αλλη γενικουρα παρακαλω... Με επιχειρηματα μιληστε αν γνωριζεται πχ τη ζωη καποιου.

Ο μαρκ ζουμπεργκερ πχ ειχε μια ιδεα και εκανε το fb αλλα ξερουμε και σε τι σχολη ηταν..

 

Πιστευετε στο ρισκο βλεπω... Ειναι θεμα τυχης δηλαδη πιστευετε;

ο ζουκ δεν ειχε ιδεα, την εκλεψε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως πιστευεται μπορει ο υποτιθεμενος γιος μου που ειναι τωρα τριων ετων να γινει καποτε εφοπλιστης ειτε εκατομυριουχους, εξαιτιας του επαγγελματος του και μονο, το τονιζω!

Τι χρειαζεται να σπουδασει ακριβως, που, τι φροντιστηρια θα χρειαστει κατα την διαρκεια της ζωης του κτλ;

Ας πουμε οτι εγω σαν πατερας του με την μανα του βγαζουμε 2000 ευρω το μηνα σαν υπαλληλοι, αρα ανηκουμε ειτε στην εργατικη ειτε στην μικρομεσσαια ταξη.

 

Το θεμα εχει σκοπο να δουμε αν μπορει οντως καποιος απο το μηδεν η με την μικρη, βοηθεια των γονειων του να γινει στο μελλον "Καποιος" .

 

Μην το γυρισετε στην πολιτικη.

1. Μάθε του να διαβάζει βιβλία.

2. Καλλιέργησέ του καλές συνήθειες.

3. Μάθε του να είναι κοινωνικός γιατί ο κύκλος του καθενός μετράει περισσότερο από οτιδήποτε άλλο στη ζωή.

4. Μάθε του να είναι αυτόνομος, αντικειμενικός και ο αυστηρότερος κριτής του εαυτού του.

5. Στείλτον κάπου να ιδρώσει για να καταφέρει κάτι και να δει τι εστί βερίκοκο. Όσο πιο πολύ τόσο πιο καλά.

6. Φρόντισε να καταλάβει παρατηρώντας τον κόσμο γύρω του ότι ο μόνος σίγουρος τρόπος να πας μπροστά είναι να https://en.wikipedia.org/wiki/SMART_criteria

 

Αν τα κάνεις όλα αυτά εφοπλιστής μπορεί να μη γίνει, αλλά θα τα καταφέρει με όποιο τρόπο πιστεύει αυτός ότι έχει αξία. Και σαν γονιός δε μπορείς να ελπίζεις για κάτι περισσότερο.

 

Zuckerberg και τέτοιες αστειότητες τα λένε και τα πιστεύουν μόνο όσοι δεν έχουν καταλάβει ότι ο Zuckerberg θα πετύχαινε στη ζωή έτσι κι αλλιώς ο,τι κι αν έκανε. Κι ας μη τον ήξερε όλος ο πλανήτης επειδή έτυχε να είναι στο σωστό μέρος τη σωστή στιγμή με τη σωστή ιδέα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως πιστευεται μπορει ο υποτιθεμενος γιος μου που ειναι τωρα τριων ετων να γινει καποτε εφοπλιστης ειτε εκατομυριουχους, εξαιτιας του επαγγελματος του και μονο, το τονιζω!

Τι χρειαζεται να σπουδασει ακριβως, που, τι φροντιστηρια θα χρειαστει κατα την διαρκεια της ζωης του κτλ;

Ας πουμε οτι εγω σαν πατερας του με την μανα του βγαζουμε 2000 ευρω το μηνα σαν υπαλληλοι, αρα ανηκουμε ειτε στην εργατικη ειτε στην μικρομεσσαια ταξη.

 

Το θεμα εχει σκοπο να δουμε αν μπορει οντως καποιος απο το μηδεν η με την μικρη, βοηθεια των γονειων του να γινει στο μελλον "Καποιος" .

 

Μην το γυρισετε στην πολιτικη.

 

O... υποτιθέμενος γιος σου, που είναι τρία...να γίνει σαν τον.. ζουμπεργκερ. Μάλιστα. 

Έχω μια κόρη 2μιση ετών. Να μου πεις σε ποιο σχολείο θα πάτε, να την γράψω εκεί μπας και μας κάτσει κανα λαχείο και συμπεθερέψω με εφοπλιστές. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τον μάθεις να κλέβει και να μην υπολογίζει τίποτα κ κανεναν, οχι εφοπλιστή, πρωθυπουργο τον κάνεις...

 

Σοβαρά τώρα έχεις μια αγνη ζωή και θες να την βουτήξεις μεσα στα σκατά για τα φράγκα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ζουμπεργκερ,μόνο να τρώει χάμπουργκερ κάνει.

Αχυράνθρωπος είναι!

Είναι δυνατόν εκατοντάδες στρατολογημένοι επιστήμονες  της κοινωνικής μηχανικής που δουλεύουν
για λογαριασμό των (CIA-NSA) να μην έχουν σκεφτεί την ιδέα του facebook και να την σκεφτεί ένα μαθητούδι;

Να πιστέψω και οτι ο Ομπάμια κυβερνάει την Αμερική;
Ή μήπως το φάρμακο κατά του καρκίνου δεν θα ανακαλυφθεί από τις κορυφαίες φαρμακοβιομηχανίες του κόσμου,
αλλά από τον απλό φαρμακοποιό της γειτονιάς σας;

Αγαπητέ redhotstef θα σου πω κάτι που έλεγε και ο Λιαντίνης στις ομιλίες  του

Όλα στον κόσμο είναι ρευστά.Μπορεί αύριο να γίνει αυτό ή το άλλο,μπορεί σε μια νύχτα να γίνεις εκατομμυριούχος,
μπορεί,μπορεί,μπορεί.

Ένα είναι το μόνο σίγουρο.Οτι κάποια μέρα θα πεθάνεις.

Τελειώνοντας,να στο θέσω αλλιώς το ερώτημα;

Μπορεί ο μικρός σου γιος να γίνει κάποτε Άγιος;

Πέθανε ο Μέγας Αλέξανδρος,πάει πάπαλα,πέθανε ο Λεωνίδας πάει πάπαλα,πέθανε ο εφοπλιστής πάει πάπαλα.
Κανείς δεν τους ξαναείδε ποια.

Πέθαναν οι Άγιοι  εδώ και εκατοντάδες χρόνια και οι πιστοί τους βλέπουν στο ξύπνιο τους και κάνουν κουβεντούλα

Οπότε αδελφέ κάνε τον γιο σου να λατρέψει την ζωή (αγιότητα) και όχι τον θάνατο (ύλη)
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...