Προς το περιεχόμενο

Feedback από αγορά Φορητού Υπολογιστή


Kostas93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά αγόρασα και εγώ το συκεκριμένο λάπτοπ.

Χωρις να έχω πρηγουμενη εμπειρια απο λαπτοπ, η διάρκεια της μπαταριας μου φαίνεται αρκετα μικρή.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω πως θα επιλύσω ένα θεμα που υπάρχει με το camera app στα windows 8. Μάλλον δεν υπήρχε ο συγκεκριμένος driver στο cd εγκαταστασης?

 Πιο λαπτόπ αγόρασες , το K550JX που πήρα και εγώ ? Εγώ τέσταρα την μπαταρία οπως έγραψα και παραπάνω σε αναπαραγωγή βίντεο και είχε διάρκεια 3ωρες και 40 λεπτα. Σε web browsing ισως φτάνει και τις 4 ωρες το πολύ. Περίμενες μεγαλύτερη διάρκεια ?

Σε εμένα η webcam δουλεύει κανονικά με το camera app (αν και η ποιοτητά της δεν είναι και οτι το καλύτερο...). Βέβαια εγώ έχω windows 10. Δεν ξέρω αν το πρόβλημα σου έχει να κάνει με drivers. Στο device manager σου αναγνωρίζει την καμερα κανονικά ? Δοκίμασε να δεις αν η κάμερα δουλεύει στο skype γιατί μπορεί να έχει πρόβλημα το camera app των windows 8

 

Επίσης παρατήρησες και εσύ το πρόβλημα με τον ηχο οταν το λαπτοπ είναι κλειστό όπως περιγράφω στο προπροηγούμενο ποστ μου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

http://www.majorgeeks.com/files/details/intelburntest.html

 

Το κανεις extract στο C: του υπολογιστη (η σε φάκελο που δεν εχει ελληνικους χαρακτηρες στη διαδρομη, καλυτερα οχι στην επιφανεια εργασας)

 

Ανοιγεις το προγραμμα. Στο times to run 10 και πανω, καλυτερα 20. Threads All. Stress level Maximum και αμεσως Start

 

οσο τρεχει δεν κανεις τιποτα και εχεις κλεισει προηγουμενως ολα τα παραθυρα, ακομα και antivirus.

 

Το μονο που θα εχεις να τρεχει διπλα στο παραθυρο του IntelBurnTest ειναι το προγραμμα που θα σου δειχνει τις θερμοκρασιες.

 

Μολις τελειωσει το τεστ κανε print screen να δουμε τι μεγιστες βαρεσε το λαπτοπ αλλα και ποσα Gflops επιασε ο επεξεργαστης (περιμενω 25+)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το hwmonitor να ξέρεις ότι μπορείς να δεις και την φθορά της μπαταρίας σου (wear level). Να το έχεις κατα νου. Κατα τα αλλα μια χαρά φαίνεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.majorgeeks.com/files/details/intelburntest.html

 

Το κανεις extract στο C: του υπολογιστη (η σε φάκελο που δεν εχει ελληνικους χαρακτηρες στη διαδρομη, καλυτερα οχι στην επιφανεια εργασας)

 

Ανοιγεις το προγραμμα. Στο times to run 10 και πανω, καλυτερα 20. Threads All. Stress level Maximum και αμεσως Start

 

οσο τρεχει δεν κανεις τιποτα και εχεις κλεισει προηγουμενως ολα τα παραθυρα, ακομα και antivirus.

 

Το μονο που θα εχεις να τρεχει διπλα στο παραθυρο του IntelBurnTest ειναι το προγραμμα που θα σου δειχνει τις θερμοκρασιες.

 

Μολις τελειωσει το τεστ κανε print screen να δουμε τι μεγιστες βαρεσε το λαπτοπ αλλα και ποσα Gflops επιασε ο επεξεργαστης (περιμενω 25+)

 

χα! το εκανα στα default

παραλληλα εκανα και αλλα ομως

 

2rhvgcw.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, το ετρεξα και εγω αυτο το προγραμμα, και στις ρυθμισεις που ειπες Κωστα (20 / maximum) αλλά ρε παιδια προειδοποιηστε πρωτα οτι θα κανει να τελειωσει 1μιση ωρα, και καθομουν και περιμενα χωρις να μπορω να κανω τιποτα αλλο στο λαπτοπ! :P

 

H βλακεια ειναι οτι εκανα μια μ@λ@κια και εσβησε το παραθυρο τη στιγμη που πηγαινα να βγαλω screenshots. Ευτυχως θυμαμαι τα αποτελεσματα του πινακα.

 

Στο Time (S) ειχε περιπου 227.000~ , στο Speed (GFlops) ειχε σταθερα 80-81.000 , και στο Results 3.221454e-002 κτλ κτλ.

 

Πώς φαινεται το νουμερο του GFlop που ελεγες?

Απο θερμοκρασιες, καθ ολη τη διαρκεια, πανω κατω ηταν αυτες που φαινονται στο screenshot που παραθετω.

 

post-231966-0-84712200-1461594603_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανακαντο και βάλε run times 2 και Κάνε πριντ σκριν τα αποτελέσματα του χωρίς θερμοκρασίες κτλ μόνο και μόνο για τα gflops

 

σιγά, σε παλιά λάπτοπ κάνει μισή μέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανακαντο και βάλε run times 2 και Κάνε πριντ σκριν τα αποτελέσματα του χωρίς θερμοκρασίες κτλ μόνο και μόνο για τα gflops

 

σιγά, σε παλιά λάπτοπ κάνει μισή μέρα!

Ηθελα να δω GOT, και η αναμονη ηταν βασανιστικη! :P

 

Εδω ειμαστε.

 

 

post-231966-0-57105800-1461597679_thumb.png

 

η 2η μετρηση ειναι στα πλαισια που εβγαλε η προηγουμενη 20πλή μετρηση που εκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα να δω GOT, και η αναμονη ηταν βασανιστικη! :P

 

πιο βασανιστικη απο την τελευταια σκηνη; :P

 

μια χαρα παντως φαινονται, ο ταπεινος μου 4005U τα κοιταει με κυαλια αυτα τα αποτελεσματα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 81 γιγαφλοπς μου μαμησαν την ψυχολογία :P

 

τι να πει μπροστά τους ο ταπεινός core duo p8600.

 

Έχω κι άσχημα νέα πάντως. οι θερμοκρασίες είναι λίγο ψηλές (στα 90ρια αναφέρομαι)

 

ήταν με βάση από κάτω; αν ναι δλδ χωρίς βάση Πόσο θα πιάνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πιο λαπτόπ αγόρασες , το K550JX που πήρα και εγώ ? Εγώ τέσταρα την μπαταρία οπως έγραψα και παραπάνω σε αναπαραγωγή βίντεο και είχε διάρκεια 3ωρες και 40 λεπτα. Σε web browsing ισως φτάνει και τις 4 ωρες το πολύ. Περίμενες μεγαλύτερη διάρκεια ?

Σε εμένα η webcam δουλεύει κανονικά με το camera app (αν και η ποιοτητά της δεν είναι και οτι το καλύτερο...). Βέβαια εγώ έχω windows 10. Δεν ξέρω αν το πρόβλημα σου έχει να κάνει με drivers. Στο device manager σου αναγνωρίζει την καμερα κανονικά ? Δοκίμασε να δεις αν η κάμερα δουλεύει στο skype γιατί μπορεί να έχει πρόβλημα το camera app των windows 8

 

Επίσης παρατήρησες και εσύ το πρόβλημα με τον ηχο οταν το λαπτοπ είναι κλειστό όπως περιγράφω στο προπροηγούμενο ποστ μου ?

Αγόρασα αυτο με την HD, νομίζω το JF είναι! Ναι άλλαξα και εγω τις ρυθμίσεις για τη μπαταρία και κρατάει πιο πολύ απο πρίν, αλλα με μικρότερη απόδοση φυσικά! Δεν παρατήρησα κάνεναν ήχο όταν το λάπτοπ είναι κλειστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...