Προς το περιεχόμενο

Linux και SSD. Τι πρέπει να προσέξω?


cronos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι τα φώτα σας παρακαλώ.

 

Εδώ και πολύ καιρό σκέφτομαι να αλλάξω τον (δεκαετίας) σκληρό μου δίσκο με έναν SSD και πιο συγκεκριμένα τον Samsung 850 EVO 250GB. Επίσης σκέφτομαι να απαλλαγώ τελείως από τα Windows και να μεταβώ αποκλειστικά σε linux λειτουργικό σύστημα (αμφιταλαντεύομαι μεταξύ Kubuntu και MintLinux). Έχω διαβάσει διάφορα για τους SSD σκληρούς δίσκους, αλλά δεν είμαι σίγουρος πώς διάφορα πράγματα εφαρμόζονται σε linux. Οι απορίες μου είναι οι εξής:

 

- Έχω διαβάσει γενικά ότι δεν χρειάζεται swap partition στην περίπτωση ενός SSD. Όταν με το καλό θα κάνω clean install σε linux, μου δίνεται η επιλογή να μην δημιουργηθεί swap partition?

 

- Τι παίζει με το trim και πώς το ενεργοποιώ σε ubuntu διανομές?

 

- Από μια μικρή έρευνα που έκανα, διαπίστωσα ότι το Magician Software του Samsung δεν κυκλοφορεί σε linux έκδοση παρά μόνο σε command line. Παίζει μέσω Wine, ή θα διαλύσω το σύστημα? Πώς θα μπορέσω να κάνω firmware update αν χρειαστεί και γενικά πώς θα μπορώ να ελέγχω την υγεία του σκληρού δίσκου χωρίς το συγκεκριμένο πρόγραμμα. 

 

Τι άλλο πρέπει να προσέξω?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την υπόδειξη. 

 

(Το συγκεκριμένο link το πέτυχα και εγώ, αλλά είναι τόσο κακογραμμένο που δε μπορούσα να το διαβάσω. Εννοώ τις δύο στήλες.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν έτη 2015-16 τίποτα δεν χρειάζεται να κάνεις, σχεδόν τίποτα. Θα προσπαθήσω να απαντήσω όμως συγκεκριμένα.

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

 

- Έχω διαβάσει γενικά ότι δεν χρειάζεται swap partition στην περίπτωση ενός SSD. Όταν με το καλό θα κάνω clean install σε linux, μου δίνεται η επιλογή να μην δημιουργηθεί swap partition?

Το swap partition δεν έχει σχέση με τον δίσκο. Δηλαδή για το αν χρειάζεται ή όχι. Έχει σχέση με το πόση μνήμη RAM έχεις στο σύστημά σου. Προτείνω να δημιουργήσεις κανονικά swap partition κατά την εγκατάσταση. Έπειτα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το swappiness για να "πεις" στον πυρήνα να χρησιμοποιεί την swap μόνον όταν είναι απόλυτα απαραίτητο.

Αν σου την δώσει και δεν θέλεις swap partition καθόλου, το διαγράφεις εύκολα και μετά την εγκατάσταση.

 

- Τι παίζει με το trim και πώς το ενεργοποιώ σε ubuntu διανομές?

Είναι αυτοματοποιημένο και μιας και μιλάμε για Samsung SSD δουλεύει κανονικά. Δεν χρειάζεται να ασχοληθείς.

 

- Από μια μικρή έρευνα που έκανα, διαπίστωσα ότι το Magician Software του Samsung δεν κυκλοφορεί σε linux έκδοση παρά μόνο σε command line. Παίζει μέσω Wine, ή θα διαλύσω το σύστημα? Πώς θα μπορέσω να κάνω firmware update αν χρειαστεί και γενικά πώς θα μπορώ να ελέγχω την υγεία του σκληρού δίσκου χωρίς το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Όχι, αποκλείουμε την χρήση Wine για τέτοια πράγματα.

Όπως σωστά έψαξες και βρήκες το Magician υπάρχει σε Linux μόνο σε CLI mode. Αν θέλεις μάθε να το χρησιμοποιείς από εκεί (τι τους εμποδίζει να φτιάξουν ένα GUI δεν ξέρω).

Δες και αυτή την απάντηση στο AskUbuntu.

 

Τι άλλο πρέπει να προσέξω?

Τίποτα. Έχουμε τον ίδιο δίσκο (σε 120αρι όμως εγώ) και 3 περίπου χρόνια τώρα πάει σφαίρα και χωρίς προβλήματα.
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και πολύ καιρό σκέφτομαι να αλλάξω τον (δεκαετίας) σκληρό μου δίσκο με έναν SSD και πιο συγκεκριμένα τον Samsung 850 EVO 250GB. Επίσης σκέφτομαι να απαλλαγώ τελείως από τα Windows και να μεταβώ αποκλειστικά σε linux λειτουργικό σύστημα (αμφιταλαντεύομαι μεταξύ Kubuntu και MintLinux). Έχω διαβάσει διάφορα για τους SSD σκληρούς δίσκους, αλλά δεν είμαι σίγουρος πώς διάφορα πράγματα εφαρμόζονται σε linux. Οι απορίες μου είναι οι εξής:

Με μια φράση: να μην προσέξεις τίποτα :)

 

Εδώ και πολύ καιρό, όλα τα τμήματα πυρήνα / userspace συνεργάζονται σωστά και δεν χρειάζεται να λάβεις ειδικά μέτρα (πχ για alignment που χρειαζόταν παλιά).

 

Αναλυτικότερα ας δούμε παρακάτω.

 

- Έχω διαβάσει γενικά ότι δεν χρειάζεται swap partition στην περίπτωση ενός SSD. Όταν με το καλό θα κάνω clean install σε linux, μου δίνεται η επιλογή να μην δημιουργηθεί swap partition?

Αυτό που ίσως διάβασες είναι να μην μπαίνει swap σε SSD γιατί στο swap γράφονται και σβήνονται συνέχεια μικρά blocks (όσο λιγότερη μνήμη έχεις και μπαίνει το swap) οπότε εισάγεις φόρτο στον SSD το οποίο είναι διαφορετικό από το αν χρειάζεσαι ή όχι swap.

 

Όπως σου απάντησε και ο dragonborn, το αν χρειάζεσαι swap ή όχι δεν έχει καμμία σχέση με τον SSD. Το αν χρειάζεσαι swap εξαρτάται από το πόσο μνήμη έχεις σε συνδυασμό πάντα με το workload σου. Κάποιος που κάνει photo / video editing μπορεί να χρειαστεί swap με 8GB μνήμη και ένας που απλά βλέπει videos στο youtube να μην χρειαστεί με 2GB. Μια πρόταση που γίνεται συνήθως είναι ότι αν έχεις > 4GB δεν χρειάζεσαι swap αλλά όπως είπαμε δεν μπορεί να δωθεί δόκιμη απάντηση χωρίς να ξέρουμε το workload.

 

- Τι παίζει με το trim και πώς το ενεργοποιώ σε ubuntu διανομές?

Οι υλοποιήσεις trim είναι προβληματικές σε πολλές περιπτώσεις με συνέπεια να μην λειτουργούν σωστά. Συγκεκριμένα στον 850 Evo όμως η υλοποίηση είναι σωστή και λειτουργεί.

 

Υπήρχε ένα πρόβλημα που οδηγούσε σε corruption όταν είχες raid0 το οποίο αποδόθηκε στους samsung (λόγω ότι από τους 10 κατασκευαστές, οι 9 δεν το υλοποιούν σωστά) αλλά τελικά οι samsung λειτουργούσαν σωστά και ήταν πρόβλημα του πυρήνα το οποίο διορθώθηκε.

 

Με λίγα λόγια δηλαδή μπορείς άφοβα (τουλάχιστον με όσα ξέρουμε μέχρι τώρα) να χρησιμοποιήσεις το TRIM στον 850 evo/pro.

 

Το πως θα το κάνεις τώρα εξαρτάται. Όπως λέει και το Archwiki στο url που σου έδωσε ο ilias, μπορείς να ενεργοποίησει μια mount επιλογή ή καλύτερα να τρέχεις περιοδικά το fstrim.

 

 

- Από μια μικρή έρευνα που έκανα, διαπίστωσα ότι το Magician Software του Samsung δεν κυκλοφορεί σε linux έκδοση παρά μόνο σε command line. Παίζει μέσω Wine, ή θα διαλύσω το σύστημα? Πώς θα μπορέσω να κάνω firmware update αν χρειαστεί και γενικά πώς θα μπορώ να ελέγχω την υγεία του σκληρού δίσκου χωρίς το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Συνήθως εφαρμογές που επικοινωνούν σε χαμηλό επίπεδο με συσκευές, δεν δουλεύουν. Το Magician το δοκίμασα στο wine για να δω αν μπορώ να παράγω το iso για να κάνω firmware update και τρέχει κανονικά αλλά δεν μπορεί να δει ότι έχεις samsung δίσκο οπότε δεν μπορείς να εκτελέσεις κάποια λειτουργία. Οπότε δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Υπάρχουν όμως λύσεις σε linux (πχ smartctl) για τις λειτουργίες του.

 

Όπως σωστά έψαξες και βρήκες το Magician υπάρχει σε Linux μόνο σε CLI mode. Αν θέλεις μάθε να το χρησιμοποιείς από εκεί (τι τους εμποδίζει να φτιάξουν ένα GUI δεν ξέρω).

Το cli πρόγραμμα θεωρητικά είναι μόνο για τα enterprise μοντέλα και όχι για τα δικά μας. Πρακτικά όμως πολλοί το δούλεψαν και με τους δικούς μας. Δεν ξέρω όμως πώς βρίσκεις το firmware.

 

Αν δεν μιλάμε για τις άλλες λειτουργίες του Magician και μόνο για το firmware update, τότε η samsung δίνει iso με τα οποία μπορείς να κάνεις update (υπήρχε ένα iso για τον evo αλλά μάλλον είχε το ίδιο πρόβλημα bricking με τους pro γιατί το κατέβασαν την ίδια περίοδο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί το περιοδικό fstrim είναι καλύτερο από το discard στο fstab;

Το mount option στέλνει trim requests όπως τις παίρνει. Κάθε φορά που σβήνεται ένα block στέλνεται trim για εκείνο το block (δεν γίνεται ακριβώς έτσι αλλά χάριν ευκολίας ας θεωρήσουμε ότι γίνεται για κάθε block) με αποτέλεσμα άσκοπα rewrites κελιών. Εδώ και χρόνια οι SSD έχουν πολύ καλό αλγόριθμο επιλογής κελιών οπότε δεν θα υπάρξει τόση φθορά όση ακούγεται θεωρητικά αλλά γιατί να το κάνεις ?

 

Επίσης μια πιο πρακτική και πιο σημαντική διαφορά είναι ότι αν δεν μιλάμε για queued trim (που ισχύει για πολλούς SSD), τότε το trim blockάρει την ουρά με τις εντολές και μέχρι να γίνει το trim δεν μπορεί να εκτελεστεί τίποτα άλλο οπότε το discard (υπό συνθήκες) μπορεί να ρίξει τις επιδόσεις στα τάρταρα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το cli πρόγραμμα θεωρητικά είναι μόνο για τα enterprise μοντέλα και όχι για τα δικά μας. Πρακτικά όμως πολλοί το δούλεψαν και με τους δικούς μας. Δεν ξέρω όμως πώς βρίσκεις το firmware.

To CLI όπως σωστά λες έχει δημιουργηθεί για Linux Servers και μόνο για SSD branded δίσκους. Τύπου OEM κλπ δεν δουλεύουν.

Λειτουργεί όμως και στους δικούς μας μια χαρά. Σε ότι αφορά το Firmware η αναβάθμιση γίνεται μέσα σε 1 λεπτό μέσω του Magician, χωρίς πολλά-πολλά. Το ανιχνεύει αυτόματα (αν υπάρχει βέβαια αναβάθμιση) και σε ειδοποιεί.

Είναι σχετικά εύκολο στη χρήση. Δοκίμασε το, υπάρχει στο AUR ή εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To CLI όπως σωστά λες έχει δημιουργηθεί για Linux Servers και μόνο για SSD branded δίσκους. Τύπου OEM κλπ δεν δουλεύουν.

Λειτουργεί όμως και στους δικούς μας μια χαρά. Σε ότι αφορά το Firmware η αναβάθμιση γίνεται μέσα σε 1 λεπτό μέσω του Magician, χωρίς πολλά-πολλά. Το ανιχνεύει αυτόματα (αν υπάρχει βέβαια αναβάθμιση) και σε ειδοποιεί.

Είναι σχετικά εύκολο στη χρήση. Δοκίμασε το, υπάρχει στο AUR ή εδώ.

Δεν εννοούσα ότι δεν δουλεύει με OEM δίσκους (πχ δίσκους που γράφουν lenovo ενώ εσωτερικά είναι samsung) αλλά ότι και από τους samsung δίσκους θεωρητικά δουλεύει μόνο με τα enterprise μοντέλα. Πρακτικά σε κάποιους δούλεψε και με τα δικά μας consumer μοντέλα.

 

Όταν το είχα δοκιμάσει με τον δικό μου τον Evo δεν τον αναγνώρισε. Είχα δοκιμάσει και την έκδοση v1.0 που έδωσες και την πιο καινούρια v2.0 που υπάρχει εδώ. Ίσως βέβαια φταίει ότι έχω τον ελεγκτή σε ahci ή ότι έχω uefi. Καλά έκανες και έδωσες το link ώστε να δοκιμάσει όποιος θέλει μήπως λειτουργεί σε αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...