Προς το περιεχόμενο

Linux... Γιατί?


kaliakman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σοβαροτατα. Οταν εισαι μελος μιας κοινοτητας πρεπει εκτος απο το να ζητας να συνεισφερεις κιολας. Ειδα την προσφορα σου στο Arch, οριστε και η δικη μου

 

https://github.com/helixarch/debtap/blob/master/debtap

 

 

ποιος σου ειπε οτι καποιος που βαζει λινουξ "ειναι μελος μιας κοινοτητας"? Ετσι το βλεπεις εσυ..δεν παει να πει οτι ετσι ειναι.

 

Ειναι σαν να πας στο σουπερ μαρκετ...να ψωνισεις 2 εξαδες μπυρες και να ερθει ο υπαλληλος και να σου πει "Παρε το καροτσι με τα αναψυκτικα και βαλτα στο ραφι..πως την ειδες δηλ?μπηκες στο σουπερ μαρκετ , αρα εισαι μελος του σουπερ μαρκετ!!!"

 

Ρε πας καλα?Επειδη εσυ μπορεις να συνεισφερεις προγραμματιστικα παει να πει οτι πρεπει να το κανουν ολοι?Οτι ειναι υποχρεωμενοι?Αλλιως δεν μπορουν να κλαψουρισουν?

Και για να το δικαιολογησεις πετας ενα "Εισαι μελος μια κοινοτητας , πρεπει να το κανεις!!"

 

Συνελθετε οι wannabe-guru-hardcore-linux-usahs.

 

Ο αλλος ψαχνει λειτουργικο να κανει την δουλεια του..οχι να κατσει να το φτιαξει ο ιδιος.

Αν εσυ μπορεις να συνεισφερεις μιση γραμμη κωδικα στο λινουξ , μπραβο σου και μαγκια σου..αυτο δεν σημαινει οτι ΠΡΕΠΕΙ να το κανουν ολοι..αλλιως δεν μπορουν να εκφερουν γνωμη για το λειτουργικο.

 

Τι θα ακουσω αλλο θεε μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 322
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ποιος σου ειπε οτι καποιος που βαζει λινουξ "ειναι μελος μιας κοινοτητας"? Ετσι το βλεπεις εσυ..δεν παει να πει οτι ετσι ειναι.

 

Ειναι σαν να πας στο σουπερ μαρκετ...να ψωνισεις 2 εξαδες μπυρες και να ερθει ο υπαλληλος και να σου πει "Παρε το καροτσι με τα αναψυκτικα και βαλτα στο ραφι..πως την ειδες δηλ?μπηκες στο σουπερ μαρκετ , αρα εισαι μελος του σουπερ μαρκετ!!!"

 

Ρε πας καλα?Επειδη εσυ μπορεις να συνεισφερεις προγραμματιστικα παει να πει οτι πρεπει να το κανουν ολοι?Οτι ειναι υποχρεωμενοι?Αλλιως δεν μπορουν να κλαψουρισουν?

Και για να το δικαιολογησεις πετας ενα "Εισαι μελος μια κοινοτητας , πρεπει να το κανεις!!"

 

Συνελθετε οι wannabe-guru-hardcore-linux-usahs.

 

Ο αλλος ψαχνει λειτουργικο να κανει την δουλεια του..οχι να κατσει να το φτιαξει ο ιδιος.

Αν εσυ μπορεις να συνεισφερεις μιση γραμμη κωδικα στο λινουξ , μπραβο σου και μαγκια σου..αυτο δεν σημαινει οτι ΠΡΕΠΕΙ να το κανουν ολοι..αλλιως δεν μπορουν να εκφερουν γνωμη για το λειτουργικο.

 

Τι θα ακουσω αλλο θεε μου...

Σοβαροτατα No2. Ευτυχως ή δυστυχως, καλως ή κακως, το Linux και η πλειοψηφια των projects που σχετιζονται με αυτο, ειναι κοινοτικο λογισμικο. Δεν απαιτουμε να γινουν ολοι προγραμματιστες. Οταν ομως  πολλοι απο εμας εχουμε λιωσει πανω σε ενα PC για να βελτιωσουμε και να κανουμε πιο ευχρηστο αυτο το οικοδομημα, εχουμε και μια Χ απαιτηση οποιος ασχοληθει με Linux να κανει την δικη του ερευνα γυρω απο αυτο. Οι περισσοτεροι απο οσους κλαψουριζουν περιμενουν να ερθει καποιος να τους πιασει απο το χερακι και να τους οδηγησει στρατα-στρατουλα στην επιλυση των προβληματων τους. Γκρινιαζουν για ολα αυτα που τους κανουν να δυσανασχετουν στο  Linux. Αντιπροτασεις; Μηδεν. 'Η βγαζουν γενικα συμπερασματα για το Linux με 5 ωρες ή μερες ενασχολησης. Συνεισφορα δεν ειναι μονο ο προγραμματισμος. Ειναι το bug reporting, το troubleshooting, η διαδοση του ελευθερου λογισμικου, οι δωρεες ακομα και το να δημιουργησει καποιος artwork. Επειδη ασχολουμαστε με Linux δεν σημαινει οτι ειμαστε ολοι προγραμματιστες.

 

Τι αλλο θα ακουσω Θεε μου...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Oxygene σου ξέφυγε λιγάκι το θέμα νομίζω

 

Έστω ότι κάποιος έδωσε 20$ στην Canonical, μπορεί να την κράζει;

 

 

Screen_Shot_2015_12_22_at_19_42_35.png

Μιλωντας παντα με επιχειρηματα (επιχειρημα δεν ειναι το donation, ασχετως αν βοηθαει τον προγραμματιστη να βγαλει ενα κερδος που θα τον βοηθησει οπως νομιζει αυτος), γιατι να μην μπορει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαροτατα No2. Ευτυχως ή δυστυχως, καλως ή κακως, το Linux και η πλειοψηφια των projects που σχετιζονται με αυτο, ειναι κοινοτικο λογισμικο. Δεν απαιτουμε να γινουν ολοι προγραμματιστες. Οταν ομως  πολλοι απο εμας εχουμε λιωσει πανω σε ενα PC για να βελτιωσουμε και να κανουμε πιο ευχρηστο αυτο το οικοδομημα, εχουμε και μια Χ απαιτηση οποιος ασχοληθει με Linux να κανει την δικη του ερευνα γυρω απο αυτο. Οι περισσοτεροι απο οσους κλαψουριζουν περιμενουν να ερθει καποιος να τους πιασει απο το χερακι και να τους οδηγησει στρατα-στρατουλα στην επιλυση των προβληματων τους. Γκρινιαζουν για ολα αυτα που τους κανουν να δυσανασχετουν στο  Linux. Αντιπροτασεις; Μηδεν. 'Η βγαζουν γενικα συμπερασματα για το Linux με 5 ωρες ή μερες ενασχολησης. Συνεισφορα δεν ειναι μονο ο προγραμματισμος. Ειναι το bug reporting, το troubleshooting, η διαδοση του ελευθερου λογισμικου, οι δωρεες ακομα και το να δημιουργησει καποιος artwork. Επειδη ασχολουμαστε με Linux δεν σημαινει οτι ειμαστε ολοι προγραμματιστες.

 

Τι αλλο θα ακουσω Θεε μου...

 

παλι καλα που δεν σου ανηκει το λινουξ γιατι βλεπω να εριχνες πορτα σε ΠΟΟΟΟΛΛΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ...

Και απο την στιγμη που δεν σου ανηκει...πιστεψε με μπορεις να εχεις ο,τι απαιτηση θες...σε καποιο αλλο παραλληλο συμπαν.

Σε αυτο καμμια.

 

Οπως εγραψα και στο προηγουμενο ποστ..καποιος ψαχνει ενα λειτουργικο να κανει την δουλεια του.

Αυτο τον ενδιαφερει ..να κανει την δουλεια του..ειτε αυτο ειναι το φβ..ειτε το viber..ειτε επεξεργασια πυρηνικων αποβλητων.

Αυτον δεν τον ενδιαφερει πως θα βελτιωθει το λειτουργικο.

Το βλεπει..του αρεσει μενει..δεν του αρεσει ..ΠΟΥΛΟ.

Το πολυ πολυ να πατησει "send bug report" στο popup..

Aν εσυ εχεις καβλα να προγραμματιζεις..δικο σου προβλημα.

 

Οι περισσοτεροι λινουξ users εχουν την νοοτροπια την δικη σου..και ειναι εποικοδομητικη..αν θες να ασχοληθεις με το λειτουργικο...αλλα θα το πω για μια ακομα φορα..αν το λινουξ θελει μεγαλυτερο μεριδιο ΟΙΚΙΑΚΗΣ χρησης..εχει πολυ δρομο ακομα

και το να βγαινεις ΕΣΥ και να λες "εχω Χ ΑΠΑΙΤΗΣΗ" μονο καλο δεν του κανεις του ΑΔΑΗ χρηστη...

Ξερω χεστηκες για αυτην την μεριδα χρηστων..αν ο αλλος δεν ειναι hardcore-guru-programmer-scripter-hacker-phreaker-compiler-whatever ας μεινει μακρυα απο το λινουξ..δεν ειναι για αυτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος σου ειπε οτι καποιος που βαζει λινουξ "ειναι μελος μιας κοινοτητας"? Ετσι το βλεπεις εσυ..δεν παει να πει οτι ετσι ειναι.

 

Ειναι σαν να πας στο σουπερ μαρκετ...να ψωνισεις 2 εξαδες μπυρες και να ερθει ο υπαλληλος και να σου πει "Παρε το καροτσι με τα αναψυκτικα και βαλτα στο ραφι..πως την ειδες δηλ?μπηκες στο σουπερ μαρκετ , αρα εισαι μελος του σουπερ μαρκετ!!!"

 

 

Άκυρος παραλληλισμός, αν οι μπύρες είναι τζάμπα και έχεις χέρια να το κάνεις το κάνεις.

 

Δεν σου υποχρεώνει κανείς να κάνεις contribute, μπόρει κάποιος να θέλει απλά να κάνει την δουλειά του και προφάνως και είναι σεβάστο, το λείτουργικο είναι έκει για όλους.

Το community θα παραμείνει και ο απλός user θα είναι πάντα αυτός που δεν θα κάνει πότε στην ζώη του contribute, δεν ύπαρχει νόημα σε αυτή την συζήτηση.

 

Επίσης για το πόσο "snappy" είναι το λειτουργικο, ότι λάπτοπ έχω "επισκευάσει" τα τελευταία 3 χρόνια τους έβαλα Lubuntu δοκιμάστικα να μου πουν πως τους φάνηκαν, 8/10 μου λένε πόσο πιό γρήγορο έγινε το PC και ότι θα το κρατήσουν έτσι.

Βέβαια μιλάω για Facebook users libreoffice καμιά ταινιούλα και flash games.

Επίσης πάντα τεστάρω να δω πως πάει η τελευταία έκδοση των windows σε κάθε μηχάνημα που επισκευάζω μάλιστα με tweaking (disabling services που δεν θα χρείαστουν ποτέ, κ.α) και ΠΑΝΤΑ η διαφόρα είναι χαοτική όταν το μηχάνημα έχει ΣΚΛΗΡΟ και όχι ssd.

Να βλέπεις 100% τον δισκό χώρις λόγο και απο πίσω πάντα να είναι κάποιο service που η MS δεν σε αφήνει να κάνεις disable.

Και όχι δεν είναι diagnostics ούτε ο defender.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλι καλα που δεν σου ανηκει το λινουξ γιατι βλεπω να εριχνες πορτα σε ΠΟΟΟΟΛΛΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ...

Και απο την στιγμη που δεν σου ανηκει...πιστεψε με μπορεις να εχεις ο,τι απαιτηση θες...σε καποιο αλλο παραλληλο συμπαν.

Σε αυτο καμμια.

 

Οπως εγραψα και στο προηγουμενο ποστ..καποιος ψαχνει ενα λειτουργικο να κανει την δουλεια του.

Αυτο τον ενδιαφερει ..να κανει την δουλεια του..ειτε αυτο ειναι το φβ..ειτε το viber..ειτε επεξεργασια πυρηνικων αποβλητων.

Αυτον δεν τον ενδιαφερει πως θα βελτιωθει το λειτουργικο.

Το βλεπει..του αρεσει μενει..δεν του αρεσει ..ΠΟΥΛΟ.

Το πολυ πολυ να πατησει "send bug report" στο popup..

Aν εσυ εχεις καβλα να προγραμματιζεις..δικο σου προβλημα.

 

Οι περισσοτεροι λινουξ users εχουν την νοοτροπια την δικη σου..και ειναι εποικοδομητικη..αν θες να ασχοληθεις με το λειτουργικο...αλλα θα το πω για μια ακομα φορα..αν το λινουξ θελει μεγαλυτερο μεριδιο ΟΙΚΙΑΚΗΣ χρησης..εχει πολυ δρομο ακομα

και το να βγαινεις ΕΣΥ και να λες "εχω Χ ΑΠΑΙΤΗΣΗ" μονο καλο δεν του κανεις του ΑΔΑΗ χρηστη...

Ξερω χεστηκες για αυτην την μεριδα χρηστων..αν ο αλλος δεν ειναι hardcore-guru-programmer-scripter-hacker-phreaker-compiler-whatever ας μεινει μακρυα απο το λινουξ..δεν ειναι για αυτον.

Θα το επαναλαβω για τριτη φορα (και τεταρτη και οσες ακομα χρειαστει για να γινει κατανοητο). Το Linux ειναι κοινοτικο λογισμικο. Ανηκει σε ολους οσους θελουν να ασχοληθουν με αυτο και να το βελτιωσουν/διαδωσουν. Πορτα δεν δειχνω σε κανεναν. Ακομα και στα help vampires (αν και θα επρεπε). Αν ομως περιμενεις να σε ταισουν με το κουταλι για να βρεις την λυση... ατυχησες απλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου υποχρεώνει κανείς να κάνεις contribute, μπόρει κάποιος να θέλει απλά να κάνει την δουλειά του και προφάνως και είναι σεβάστο, το λείτουργικο είναι έκει για όλους.

 

 

Το Linux ειναι κοινοτικο λογισμικο. Ανηκει σε ολους οσους θελουν να ασχοληθουν με αυτο και να το βελτιωσουν/διαδωσουν. 

 

@shadowsora94

 

εσυ λες οτι το λειτουργικο ειναι εκει για ολους , ο oxygene λεει οτι ανηκει σε αυτους που θελουν να ασχοληθουν με αυτο.

Το καταλαβαινεις οτι τα λεγομενα σας πεφτουν σε αντιφαση?

Δεν πειραζει αρκει να του κανεις like :)

 

To linux ηταν η προσπαθεια καποιων να φερουν τα unix λειτουργικα στα personal computers.

Μπορει να βγει η κοινοτητα (εσεις ντε) και να πει "δεν μας ενδιαφερει η εξαπλωση του λειτουργικου..το βελτιωνουμε για την παρτι μας..να πατε να γαμηθειτε ολοι οι υπολοιποι"

Δεν βγαινει ομως..και δεν το λεει.

Γιατι μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλακι μας..το λινουξ (η κοινοτητα ντε) , θελει μεριδα απο την πιτα..απο τους home users.

Και οταν καποιος εχει αναγκη καποιον αλλον (ναι αναγκη τον εχεις τον user..γιατι σπιτι σπιτι αμα διαδωθει..θα βελτιωθει...θα εχει βαση..θα ασχοληθουν οι εταιριες..ο κοσμος..κλπ)..τοτε δεν του λες "εχω απαιτηση να κανεις contribute"

Τον γλειφεις τον πελατη..του προσφερεις πραματα..ευχρηστια..εργαλεια...παρθενες και σφαγμενες κοτες.

 

Οποτε τετοιες νοοτροπιες "κανε contribute" "μην κλαιγεσαι αν δεν συνεισφερεις" "μαθε τερματικο γαμαει" "τι θες gui?ΠΟΥΛΟ" "τι?θες και update notifier?θα αστειευεσαι μαλλον!τερματικο ΕΙΠΑΜΕ", πρεπει να εκλειψουν...αλλιως θα μεινει στο 2-5% της πιτας και θα ασχολιουνται οι wannabe hackers ή οι μερακληδες κομπιουτερακηδες ολων των συναφων κλαδων.

 

Τι συζηταμε..εδω εν ετει 2015 που παμε στον Αρη και προσγειωνουμε πυραυλους με τον ποπο και καποιοι ακομα compile-αρουν και προσπαθουν να μας πεισουν οτι ειναι η βελτιστη κατασταση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να ξερα που βλεπεις την αντιφαση. Μαλλον σε καποιο παραλληλο συμπαν που λες κι εσυ. Αλλα επειδη βλεπω οτι σε τρωει, που λες και συ Νο2, θα σου απαντησω. Το οτι καποιοι απο μας νοιαζομαστε ή/και βελτιωνουμε το ελευθερο λογισμικο δεν σημαινει οτι οποιον δεν ανηκει στην ιδια ιδεολογια τον διωχνουμε. Αυτα που κανεις bold ενισχυουν την θεση μου. Αυτο που ανεφερα και ξαναλεγω ειναι οτι με το κλαψουρισμα και την γκρινια η κοινοτητα ΔΕΝ παει μπροστα. Κι οταν δεν θες να παει μπροστα η κοινοτητα (στην οποια οικιοθελως συμμετασχεις) τουλαχιστον μην την βλαπτεις κανοντας διατριβη στο rant. Αν και παλι δεν εγινα κατανοητος δεν πειραζει... Εδω ειμαστε και ορεξη υπαρχει αρκετη για διαλογο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το οτι καποιοι απο μας νοιαζομαστε ή/και βελτιωνουμε το ελευθερο λογισμικο δεν σημαινει οτι οποιον δεν ανηκει στην ιδια ιδεολογια τον διωχνουμε.

 

Σιγουρα ομως δεν σου ανηκει κιολας το λειτουργικο οπως πολυ γλαφυρα εγραψες

 

 

Ανηκει σε ολους οσους θελουν να ασχοληθουν με αυτο και να το βελτιωσουν/διαδωσουν. 

 

Σαν να λες οποιως δεν θελει να ασχοληθει με το λειτουργικο , να το βελτιωσει και να το διαδωσει..να παρει πουλο..εγω αυτο καταλαβαινω.

 

Η πλακα ειναι οτι νομιζεις οτι ειμαι υπερμαχος των windows ε? χαχα

 

Εχω ασχοληθει παρα πολυ με το λινουξ στην ζωη μου..απλα εχω βαρεθει να ασχολουμαι με τα προβληματα του.Το πιο απλο πας να κανεις και πρεπει να διαβασεις τα wiki.

Τωρα πλεον για χομπυ..να κραταω επαφη..να βλεπω την εξελιξη...

Οταν κανει το επομενο αλμα , ξερεις , να βγαλει τις πανες , εδω θα ειμαι , δεν το εχω διεγραψει απο την ζωη μου :)

 

 

Κι οταν δεν θες να παει μπροστα η κοινοτητα (στην οποια οικιοθελως συμμετασχεις) τουλαχιστον μην την βλαπτεις κανοντας διατριβη στο rant. 

 

Δεν θελω να παει μπροστα η κοινοτητα?

 

Ρε τριτωνα δειξε εκεινο το ποστ που καναμε τον οδηγο για το gentoo...ωραιες εποχες...ειχαμε ορεξη και μαζοχισμο:)

Για να παει η κοινοτητα μπροστα το καναμε ..οχι για να παει πισω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα ομως δεν σου ανηκει κιολας το λειτουργικο οπως πολυ γλαφυρα εγραψες

Ειπα οτι ανηκεις σε ολους οσους επιθυμουν να το χρησιμοποιησουν και να το διαδωσουν/βελτιωσουν. Δηλαδη ΚΑΙ σε μενα. Εχεις προβλημα με τα ελληνικα; Αν ναι, δεν ειμαι ο αρμοδιος να βοηθησω.

Η πλακα ειναι οτι νομιζεις οτι ειμαι υπερμαχος των windows ε? χαχα

Δεν νομιζω τιποτα. Αλλα οποιος εχει την μυγα...

Δεν θελω να παει μπροστα η κοινοτητα?

 

Ρε τριτωνα δειξε εκεινο το ποστ που καναμε τον οδηγο για το gentoo...ωραιες εποχες...ειχαμε ορεξη και μαζοχισμο:)

Για να παει η κοινοτητα μπροστα το καναμε ..οχι για να παει πισω!!

Φοβερο επιχειρημα. Μου κανες την μουρη κρεας. Τωρα πλεον εχεις το ακαταλογιστο να βγαλεις οση χολη θελεις για το Gentoo, ε Linux ηθελα να πω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και την nvidia μου την βρισκουν τα 7/8/10αρια αλλα αμα δεν βαλω τον driver του κατασκευαστη θα παρω 2 @@ στα παιχνιδια ...

 

 

 

Γιατι? Αφου ο driver που περιλαμβανουν ειναι αυτος που τους δινει η nvidia και που οι περισσοτεροι gamers κατεβαζουν απο την ιδια την nvidia να εγκαταστησουν.

Απλως ειναι λιγους μηνες πισω. Και ο driver που εχεις στο cd πλεον μαζι με την καρτα ο ιδιος ειναι, εκτος απο ειδικες περιπτωσεις.

 

Μαλιστα, στα windows update μπορεις να επιλεξεις να αναβαθμιζονται και οι drivers των συσκευων. Ποτε δεν θα εισαι bleeding edge μενοντας εκει αλλα ουτε και πολυ πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bspus

 

δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες..αλλα νομιζω οτι ισχυει τωρα τελευταια.. δηλαδη απο εποχη 8αριων και δωθε

 

νομιζω στα 7αρια και στις πιο πριν εκδοσεις περνουσε κατι microsoft drivers...wddm drivers δηλαδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για αυτο τα windows/osx εχουν λυσει τα ψυχολογικα τους εδω και χρονια και απλα εξελισσονται οταν απο την αλλη μερια , στο λινουξ παλευουμε με windows managers/desktop managers/themes/libraries/εξαρτησεις/γενικοτερα προβληματακια...

 

 

Νομίζω πως κάπου εδώ η διαφορά φιλοσοφίας και αντίληψης είναι εμφανής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...