Προς το περιεχόμενο

Linux... Γιατί?


kaliakman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

01100010 01100101 01100011 01100001 01110101 01110011 01100101 00100000 01110100 01101000 01100101 00100000 01100011 01100001 01110100 00100000 01100110 01100001 01110010 01110100 01110011

 

01100101011110000110000101100011011101000110110001111001

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λίνουξ γράφεται απο προγραμματιστές για προγραμματιστές, απο δικτυάδες για δικτυάδες, απο sysadmins για sysadmins. Αν δε δοκιμάσεις εκτεταμένα θα μείνεις με την απορία. Αν νομίζεις οτι δεν υπάρχει λόγος να αφήσεις τα γουιντοζ μη τα αφήνεις. Απλό είναι.

Ο λόγος που θα μείνει για πάντα στο πολύ μικρό ποσοστό που έχει μέχρι τώρα είναι ακριβώς αυτού του τύπου οι απαντήσεις και η εντύπωση όσων το χρησιμοποιούν ότι ανήκουν σε μια πολύ ξεχωριστή ομάδα ανθρώπων με τρελές γνώσεις ξέρω γω.

Θα μιλήσει ο Λιακόπουλος σε λίγο για τους linuxάδες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν κλείνει αυτό το thread τελικά? νομίζω ο καθένας τοποθετήθηκε, και συμφωνώ με τον sundance kid στην  τελική.

Τώρα για αυτούς που μπήκαν να πουν οτι το linux είναι πίσω, μπροστά, πάνω, κάτω, αργό, χωρίς σοβαρά εργαλεία, για καθυστερημένους, με χίλιες διαφορετικές διανομές, ελεύθερα, spyware, σε linux ενότητα παρακαλώ

να γράψετε κάνα βιβλίο με τις ατυχίες-κακοτοπιές που είχατε με το ελευθερό λογισμικό μήπως και πιάσει.

Έτσι και αλλιώς φαίνεται οτι έχετε μέσα σας -εκεί βαθιά- ένα ξύσιμο........  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά το Android linux Kernel έχει...άρα μιλάμε μόνο για Desktop εφαρμογές. Εκεί δηλαδή που παλιά υποχρεωτικά πήγαινες (δεν υπήρχαν tablet, και οι φορητοί έκαναν τρεις φορές παραπάνω από τους desktop). Τώρα ποιος θέλει Desktop; Λιγότεροι, και για συγκεκριμένα προγράμματα. Τα γενικού σκοπού έγιναν οι φορητοί! Πόσοι φορητοί έρχονται χωρίς λειτουργικό και πόσοι από αυτούς παίρνουν μαϊμού Windows. Θα υπάρχουν σε λίγα χρόνια μαϊμού Windows;

Κατά τη ταπεινή μου γνώμη...τα Windows θα γίνουν τα αντι - android. Η μεγάλη πρόκληση είναι το ψηφιακό σπίτι. Αυτό σημαίνει...να έχουμε αισθητήρες πάνω σε ένα ασύρματο δίκτυο όπου τίποτα δεν θα είναι κεντρικό! Θα μιλάμε για προσβάσεις. Θα θυμίζεις platform game όπου πας σε αίθουσα και πατάς κωδικούς για να κάνεις κάτι! Εφόσον μιλάμε για "ολοκλήρωση" όπως θα έχουμε τα USB έτσι θα έχουμε τα διάφορα λειτουργικά από την συσκευή καρφίτσα στη μεγάλη οθόνη στο τοίχο που θα έχουν κοινό πρωτόκολλο επικοινωνίας και το λειτουργικό θα είναι δευτερεύον. Πρωτίστως θα επικοινωνούν οι εφαρμογές, και το τι θα χρειάζονται για να τρέξουν θα το παίρνουν άμεσα ή θα αλλάζουν και συσκευή. Θα δούμε δηλαδή το "αυτόματη σκάντζα συσκευής" βάσει προδιαγραφών και κατάσταση που θέλει να επιλύσει το πρόγραμμα. Σιγά που θα μείνει η πρόοδος στο Linux ή στα Windows...Απλά θα προσφέρουν όλοι τα καλύτερα κουλούρια για την ίδια πείνα. Αρκεί να υπάρχουν οι πεινασμένοι..Και για αυτό αν δεν τους βρίσκεις τους κάνεις..με αφαίρεση του γρήγορου πιάτου (βλέπε πειρατικά windows), αλλά και με επιχειρηματικά μέσα..όπως όποιος κερδίσει με καλό προϊόν πρώτος μετράει περισσότερο (έτσι έκαναν και τα windows..που στήθηκαν από επιχείριση με όλους τους πόρους και όχι από χομπίστες όπως οι λινουξάδες- τουλάχιστον στα πρώτα αλλά μεγάλα στάδια). 

Σήμερα λοιπόν το Linux, ειδικά oi Ubuntu διανομές για τους πολλούς και απλούς χρήστες είναι ό,τι πρέπει. Αλλά όπως έγραψα δεν ξέρω αν θα είναι έτοιμα για να μπουν στη νέα εποχή που ετοιμάζεται! Ενώ Microsoft και άλλες εταιρείες έχουν ήδη το μέλλον στο εργαστήριο, και δεν αργούν να μας το πετάξουν φόρα πατρίδα!

 

(και εσύ με τα bits..κόψτο γιατί βγήκε CRC ERROR)//

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά επείδη είμαι update hoe(κάθε μέρα έχω νέα updates), και λόγω AUR, ό,τι DEV tool φανταστείς ό,τι library, γενικά τα πάντα με ένα click installed.

 

Επίσης το σύστημα είναι πιο responsive και το κάνω customize όπως θέλω, να μην ξεχάσω ότι πλέον τα linux είναι πιο plug n play friendly απο τα windows, ασχολούμαι με drivers μόνο όταν κάνω επισκεύες σε άλλους στα win machines τους.

Ένα TPLINK wifi dongle δούλεψε plug n play και το Huion graphics tablet μου, ενώ στα win10 θέλω drivers και για τα 2 και μάλιστα οι community "drivers" των linux για το HUION είναι καλύτεροι.

Πράγματικα δεν βρίσκω ΚΑΝΕΝΑΝ λόγο να χρησιμοποιήσει κάποιος Windows αν δεν είναι gamer ή αν έχει κολλήσει με τα προγράμματα της adobe(και λέω κολλήσει γιατί GIMP/KRITA είναι το ίδιο καλά).

 

Να μην πιάσω Privacy και το Monopoly complex της MS γιατί θα γράφω μέχρι αύριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@shadowsora94

 

στο λινουξ υπαρχουν αρκετοι drivers ενσωματωμενοι στον κερνελ..αλλα μιλαμε για generic drivers.

 

Οταν στα windows παιρνεις πολυμηχανημα και εχει ολοκληρη σουιτα για updates/scanning/copying/printing/status μελανιων/ρυθμισεις εκτυπωσεις και ενα καρο αλλα εργαλεια..στο λινουξ απλα παιρνεις εναν generic driver..και ψαχνεις να βρεις προγραμμα για να κανει ολα τα υπολοιπα...

 

Μην συγκρινουμε ανομοια πραγματα..

 

Και την nvidia μου την βρισκουν τα 7/8/10αρια αλλα αμα δεν βαλω τον driver του κατασκευαστη θα παρω 2 @@ στα παιχνιδια ...

 

Με λιγα λογια , ναι το λινουξ ενσωματωνει καποιους/πολλους drivers χωρις να χρειαζεται να ψαχνεις δεξια και αριστερα για αυτους..απο την αλλη δεν ειναι του επιπεδου (για διαφορους λογους και οχι παντα ολοι φυσικα) των drivers που ψαχνεις δεξια και αριστερα στα windows.

 

Τελος το να συγκρινεις προγραμματα της Adobe (υποθετω αναφερεσαι στο photoshop) με αλλα προγραμμα οπως gimp/krita ειναι το λιγοτερο ιεροσυλια..

 

Αξιολογες προσπαθειες και φιλοτιμα προγραμμα , που ξεχωριζουν απο την σωρο..το gimp/krita αλλα μεχρι εκει...

 

Το photoshop εχει προχωρημενα εργαλεια (δεν ειμαι ειδικος να τα αναλυσω..) που το gimp ουτε τα εχει ονειρευτει.

 

Προχειρα να αναφερθω στο μενου 3D του photoshop με ο,τι αυτο περιλαμβανει...την δυνανοτητα να βαλεις "σκελετο" π.χ. σε ενα ζωγραφισμενο ανθρωπακι και να κουνας χερια ποδια με πιο αληθοφανη τροπο....σε 2d εικονα ολα αυτα...

 

Προχωρημενα πραγματα που πολλοι ισως δεν χρησιμοποιησουν ποτε...για απλες εργασιες προφανως gimp/krita ειναι υπεραρκετα , για κατι πιο επαγγελματικο / προχωρημενο...μενουν πισω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mphxths

 

Σε άποψη δυνατοτήτων οι αποστάσεις δεν είναι τόσο μεγάλες όσο μερικοί πιστεύουν, απλά η adobe έχει ένα army απο users πλέον που οτιδήποτε δε φέρει την στάμπα της adobe είναι για πέταμα by default λόγω fanboyismou και οι αντικειμένικοι κυρίως λένε "Τώρα έμαθα Photoshop όποτε δεν με απασχόλει κάτι άλλο".

Δεν λέω ότι το PS δεν είναι ανώτερο αλλά στο 95% των περιπτώσεων το Krita/Gimp θα σου προσφέρουν ακρίβως τα ίδια αποτελέσματα και τις ίδιες δυνατότητες ακόμα και σε επαγγελμάτικο επίπεδο, εκτός αν μιλάμε για τίποτα υπερπαραγώγες που εκεί πάω πάσο.

 

Όσο αφόρα τους drivers/modules το ξέρω ότι τους "έχει" ο kernel, τα πρόβληματα σε αυτόν τον τομέα είναι και στα 2 λειτουργικά.

Στα windows η η λίγο πάλια σου συσκευή δεν θα τρέχει στο καίνουριο version των windows, και στα linux η (πιό νέα) συσκευή σου ίσως να μην έχει κάποιο tool για πιό εξιδικευμένη χρήση.

 

Για αυτό κύριως αναφέρθηκα στο plug n play του θέματος και δεν το πήγα παρακάτω, έμεινα στο γιατί linux και όχι στο γιατί όχι linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mphxths

 

Σε άποψη δυνατοτήτων οι αποστάσεις δεν είναι τόσο μεγάλες όσο μερικοί πιστεύουν, απλά η adobe έχει ένα army απο users 

 

Οχι.

 

Απλα η adobe , ειναι επιχειρηση..εχει λεφτα..επενδυει σε προσωπικο και τεχνογνωσια και βγαζει ενα αποτελεσμα/προιον που ειναι σοβαρο και κοστιζει μια περιουσια.

 

Καλως ή κακως οπου εμπλεκεται ο ιδιωτικος παραγοντας..το αποτελεσμα ειναι πιο σοβαρο..ειτε ειναι απλο προγραμμα ειτε ολοκληρο λειτουργικο.

 

Για αυτο τα windows/osx εχουν λυσει τα ψυχολογικα τους εδω και χρονια και απλα εξελισσονται οταν απο την αλλη μερια , στο λινουξ παλευουμε με windows managers/desktop managers/themes/libraries/εξαρτησεις/γενικοτερα προβληματακια...

 

Απο την αλλη καποιες διανομες που προηλθαν απο εταιριες , βλεπε ubuntu , fedora , opensuse , debian , slackware κλπ κλπ.. ειναι πιο σοβαρες..και οργανωμενες..ασχετως αν δεν γουσταρουμε καποιες απο αυτες απο θεμα φιλοσοφιας... (για το ubuntu χτυπαει η καμπανα).

Περα απο αυτες εχουμε "based on" διανομες , spin-offs και απελπιδες προσπαθειες καποιων για 5 λεπτα δημοσιοτητας αλλαζοντας μια παπαρια σε μια ηδη υπαρχουσα διανομη.

 

Καποια στιγμη πιστευω οτι καποιες διανομες θα εκλειψουν ή θα περιθωριοποιηθουν και θα επικρατησουν (καλως ή κακως) καποιες βασικες...που στηριζονται απο πισω απο εταιριες που ειναι διατεθειμενες να σκασουν χρημα και να τις εξελιξουν.

 

Bεβαια οπου εμπλεκεται καποια εταιρια καπου εχουμε συμφεροντα , κατευθυνομενη γνωση/φιλοσοφια κλπ..αλλα δυστυχως σε αυτον τον πλανητη και σε αυτην την ζωη αν δεν εχεις πορους δεν παραγεις προιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου αναγνωρίζω το χιούμορ σου mphxths.

Αφού βλέπω πως το νήμα συνεχίζεται...

LINUX DOES WHAT WINDOW$ DONT

 

1)  Virus,  Καλώς η κακός αν επιλέξετε linux ξεχνάτε τα antivirus. 

- Τα linux δεν έχουν ιούς διότι δεν είναι ευρέως διαδεδομένα, θα πει ο windows power user -.

  Σωστά αλλά αυτό δεν αλλάζει  την πραγματικότητα.

 

2) Privacy,  Dialers να τρέχουν background, 37 malware, η μαμά microsoft να μοιράζεται πληροφορίες με τον Σάκη τον υδραυλικό και άλλα τραγελαφικά. Αλλά έχετε ωραίο desktop ντάξει - πείτε το 373 φορές στον ευατό σας να χαίρεστε -....

 

3) Το 95% χρηστών windows μετά την χρήση 6 μηνών ο υπολογιστής τους lagάρει, είναι πιο αργός, έχει θέματα, ..

 

4) Κόστος. το 99,9% των εργαλείων-προγραμμάτων στο linux είναι ύπο την άδεια GNU/GPL, δηλαδή ελεύθερα.

  Ναι δεν υπάρχει photoshop, adobe, office. Αν είσαι επαγγελματίας λοιπόν και χρησιμοποιείς τέτοια εργαλεία ξανασκέψου το.

 Έτσι και στην πληθώρα των περιπτώσεων με windows αυτά είναι σπασμένα-ΠΕΙΡΑΤΙΚΑ. GG

 

5) Οδηγοί για παλία hardware. Προσπάθησε να περάσεις το παλιό σου εκτυπωτή στα w8, και θα ανακαλύψεις ότι δεν υπάρχουν οδηγοί.  Στα linux παίζουν απροβλημάτιστα.

 

6) Ελευθερία.  Υπάρχουν εκατοντάδες διανομές, δεκάδες UI, χιλιάδες mod, εκατοντάδες εργαλεία να πειραματιστείς, να αλλάξεις και να φέρεις το desktop στα μέτρα σου. Στα windows αλλάζεις wallpaper, και είσαι κομπλέ.

 

7)Σταθερότητα.  Linux server.

 

8) Φιλοσοφία.  Εκατομμύρια χρήστες συνεισφέρουν σε κάτι και το κάνουν καλύτερο μέρα με την μέρα. Δημιουργούν κοινότητες, ξεπερνάνε προβλήματα. Δωρεάν και απεριόριστη υποστήριξη χρηστών.

 

9) Δώστε στον Δεκαπενταετίας Υπολογιστή σας Νέα Ζωή. Το εννοώ, για περισσότερα κάπου είχε γράψει ένα άρθρο o tritonas00 εδώ στο site.

 

Last but not least..

 

Γρηγοράδα.

Καλύτερη απόκριση, λιγότεροι χρησιμοποιούμενοι πόροι.

Ας δώσω ένα προσωπικό παράδειγμα. Τρέχω σε καθημερινή βάση, ένα πρόγραμμα grid για το οποίο μιλάω αναλυτικά εδώ.

Σε όλα τα τεστ που έχω κάνει χρησιμοποιώντας linux η απόδοση του συστήματος είναι 20% με 30% καλύτερη με αποτέλεσμα περισσότερα project ανά ώρα. Όποιος ενδιαφέρεται παραπάνω έχω και πινακάκι με αναλυτικά αποτελέσματα σε Libreoffice Calc.

Ας αφήσουμε αυτό και ας πούμε το εξής,

Θέλω παραδείγματος χάρη να μετατρέψω ένα αρχείο mp4 σε mp3.

Λοιπόν δεν ξέρω τι είδους freeware η ΠΕΙΡΑΤΙΚΟ θα κατεβάσεις, θα εγκαταστήσεις στα windows για μια δουλειά 5 δευτερολέπτων σε linux..

# pacpl --to mp3 αρχείο.mp4  

done.

Θέλω να κάνω resize μια φωτογραφία 640Χ320 σε 1920Χ1080.

#convert -resize 1920x1080 foto.jpg foto-new.jpg

done.

 

Θα ήθελα να πω κλείνοντας ότι το λειτουργικό που επιλέγει ο καθένας είναι προσωπική επιλογή με βάση τι αρέσει στον καθένα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι πόσοι από αυτούς που κλαψουρίζονται για το τι κακό και δύσχρηστο είναι το Linux έχουν προσφέρει στην κοινότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tuxpower

 

1) 2)

 

λες το ιδιο πραμα...την απαντηση την ξερεις αλλα την κανεις γαργαρα..

Να πω μονο οτι στο λινουξ εχουμε κατα καιρους bugs και προβληματα στο ιδιο το λειτουργικο που δεν χρειαζεται να χεις ιους :)

Να αναφερθω στο προσφατο θεμα με το grub και το backspace?

 

3)Στο φορητο ξεκινησα με την 1η technical preview των 10αριων και εχω φτασει αισιως μεχρι την retail / update2.

Η αποδοση του παραμενει η ιδια.

Τα μηχανηματα σερνονται για 2 λογους

α)Λαθος επιλογη λειτουργικου (βαρυ λειτουργικο , αδυναμος υπολογιστης)

β)Κακη χρηση (τιγκαρε το με 200 εικονιδια στην επιφανεια εργασια , 200 διεργασιες στο startup και 2-3 antivirus να γουσταρουμε και μετα ριχτα στο λειτουργικο)

Σε καμμια απο τις παραπανω περιπτωσεις δεν ειναι το φταιξιμο του λειτουργικου (Εκτος και αν μιλαμε για τα Vista , που ειναι προβληματικα απο τα γεννοφασκια τους)

 

4)Κανεις δεν πληρωνει τιποτα στα windows..κανεις home user..πειρατεια καργα..προφανως..αφου μπορει ο χρηστης γιατι οχι..αρα γιατι να παει στο λινουξ ..εχει καλυτερα εργαλεια στα windows (ναι με πειρατεια) απο οτι στο λινουξ..χεστηκε αν εκει ειναι νομιμως free.

 

5)Απο τα 8αρια και δωθε το 95% των συσκευων παιζουν με τους οδηγους των windows..αντε να περασεις κανα οδηγο για vga/sound/chipset..τιποτα αλλο.

 

6)Και στα windows καποτε παλιοτερα αλλαζες το UI , δεν θυμαμαι πως λεγοταν το mod..ειχε τρελα themes/skins κλπ...ο,τι κανει το λινουξ δηλ..αλλα χωρις να μπλεκει εξαρτησεις/libs και μαλακιες.. περνας το k-app , και τραβαει ολο το kde μαζι του...

περνας το g-app2 και τραβαει ολο το gnome...

Τι ωραια που περναμεεεε

 

7)Εχω δει windows servers και linux servers σε απλα pc cases πεταμενα σε μια γωνια να δουλευουν 24/7 για χρονια..το ιδιο σταθερα.

Δεν εχουν διαφορα στην σταθεροτητα..ειναι οσο σταθερα οσο το hardware τους σε τελικη αναλυση.

Απο κει και περα ειναι τι θες να σου κανει ο σερβερ..υπαρχουν windows server εκδοσεις πολυ σοβαρες..Απο τα παλια Windows NT/2000 μεχρι τα πιο προσφατα Windows 2003/2008 και δεν ξερωγω τι αλλη εκδοση εχει κυκλοφορησει.

Σοβαρα λειτουργικα οπως και οι αντιστοιχες λινουξ σερβερ διανομες.Θεμα γουστου και χρησης καταληγει να ειναι

 

8)Αν καποιος χρησιμοποιει το πισι σαν εργαλειο..ειναι η δουλεια του..βγαζει το ψωμι του..φερνει χρημα στην οικογενεια..δεν τον απασχολουν οι φιλοσοφιες..αλλα να βρει το καλυτερο εργαλειο για την δουλεια του.

Ημουν και γω καποτε ρομαντικος και φιλοσοφουσα με τις ωρες..μετα ενηλικιωθηκα.

 

9)Εδω οι λινουξ διανομες εχουν προβαδισμα , ειδικα καποιες φτιαγμενες για τετοιους σκοπους..αλλα καποιες παλιοτερες εκδοσεις windows ( xp , 7 home premium) και πειραζοντας τες λιγο , αφαιροντας πραγματα κλπ...ανασταινουν σχεδον το ιδιο καλα παλια μηχανηματα

 

 

Οσο για το αν ενα προγραμμα τρεχει γρηγοροτερα στο ενα λειτουργικο ή στο αλλο , αυτο επηρρεαζεται απο πολλους παραγοντες..το πως ειναι φτιαγμενο το καθε προγραμμα (η windows εκδοση του και η λινουξ εκδοση του εννοω ) , ποσο εγκυρο ηταν το τεστ σου..ησουν δηλ σιγουρος οτι την στιγμη της δοκιμης ετρεχαν ακριβως οι ιδιες διεργασιες στο background και δεν σου φαγε cpu time κατι αλλο εστω και για λιγο?


Αναρωτιέμαι πόσοι από αυτούς που κλαψουρίζονται για το τι κακό και δύσχρηστο είναι το Linux έχουν προσφέρει στην κοινότητα

 

ειχα κανει πακετο τον driver για τον εκτυπωτη μου στο AUR , οταν δεν υπηρχε ..σου αρκει?

 

ο χρηστης ειναι χρηστης..προσφερει οσο μπορει..τι εννοεις με το "προσφερει"? προγραμματιστικα? σχεδιαστικα?

με επευφημιες να δωσει θαρρος στους προγραμματιστες?

 

Δηλαδη αν η κουτση μαρια που ξερει να ανοιγει μονο φβ , πιασει το λινουξ , δεν την βολεψει , δεν μπορει να κλαψουρισει επειδη δεν "προσεφερε"??

σοβαρα το ειπες αυτο τωρα?

 

 

https://aur.archlinux.org/packages/epson-inkjet-printer-201201w/οριστε και το πακετο

 

καποια στιγμη μου στειλε εμαιλ ενας που εκανε maintain παρεμφερερη epson drivers και το κανα drop να το παρει.

 

Αυτη ειναι η συνεισφορα μου στο ARCH :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα κανει πακετο τον driver για τον εκτυπωτη μου στο AUR , οταν δεν υπηρχε ..σου αρκει?

 

ο χρηστης ειναι χρηστης..προσφερει οσο μπορει..τι εννοεις με το "προσφερει"? προγραμματιστικα? σχεδιαστικα?

με επευφημιες να δωσει θαρρος στους προγραμματιστες?

 

Δηλαδη αν η κουτση μαρια που ξερει να ανοιγει μονο φβ , πιασει το λινουξ , δεν την βολεψει , δεν μπορει να κλαψουρισει επειδη δεν "προσεφερε"??

σοβαρα το ειπες αυτο τωρα?

 

 

https://aur.archlinux.org/packages/epson-inkjet-printer-201201w/οριστε και το πακετο

 

καποια στιγμη μου στειλε εμαιλ ενας που εκανε maintain παρεμφερερη epson drivers και το κανα drop να το παρει.

 

Αυτη ειναι η συνεισφορα μου στο ARCH :P

Σοβαροτατα. Οταν εισαι μελος μιας κοινοτητας πρεπει εκτος απο το να ζητας να συνεισφερεις κιολας. Ειδα την προσφορα σου στο Arch, οριστε και η δικη μου

 

https://github.com/helixarch/debtap/blob/master/debtap

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...