Προς το περιεχόμενο

Linux... Γιατί?


kaliakman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουν γραφτεί τόσα άκυρα πράγματα που κουράζομαι και μόνο στην ιδέα ότι θέλω να απαντήσω. Έτσι και αλλιώς τα περισσότερα έχουν απαντηθεί ήδη, οπότε no comment από εμένα.

 

Απλά, mphxths, το ότι το linux δεν είναι για όλους το ξέρουμε (και αν δεν το ήξερε κάποιος, σίγουρα το κατάλαβε). Για εσένα πχ, δεν κάνει το linux. Το έβαλες, το δοκίμασες, δε σου έκατσε και τέλος.

Επειδή όμως δεν έκατσε σε εσένα, δε σημαίνει ότι δε θα βολέψει έναν αρχάριο. Το ίδιο ισχύει και για τα windows, φυσικά. Κάποιος τους βολέβουν, κάποιους όχι. Επειδή όμως κάποιος αρχάριος θα βρει πιο εύκολα κάποιον να τον βοηθήσει στα παράθυρα απ'ότι στον πιγκουίνο, θα τα μάθει με το στανιό.

 

ps1 Αν δεν έχεις δοκιμάσει daum potplayer, να τον δοκιμάσεις. Καλός ο mplayer classic αλλά προσωπικά με βόλεβε περισσότερο ο daum.

 

ps2 Έχω περάσει από όλα τα ms λειτουργικά από ms-dos 4 (αν θυμάμαι καλά), μέχρι win 7, 8+ δεν έβαλα ποτέ σε δικό μου μηχάνημα. Είχα κάνει και εγώ τις δοκιμές μου με το linux παλιότερα, το έβαζα dual boot με τα windows, έπαιζα λίγο και το άφηνα. Δεν είχε κάτσει ποτέ να το χρησιμοποιήσω για καιρό.

Πριν από 1.5 χρόνο ψόφησε ο δίσκος στο laptop και έμεινα μια βδομάδα χωρίς δίσκο. Όλο αυτό τον καιρό τη δουλειά μου την έκανα με live usb, διάφορα linux distros (το είδα και σαν ευκαιρία να δοκιμάσω διανομές - συνήθως άλλαζα 1-2 διανομές τη μέρα). Από τότε κόλλησα με τον πιγκουίνο γιατί είναι (ω, ναι) πιο όμορφο λειτουργικό, πιο γρήγορο και μέχρι στιγμής απροβλημάτιστο (σε αντίθεση με τα windows που ακόμα και εμένα που είμαι έμπειρος χρήστης, τα updates είχαν δημιουργήσει ουκ ολίγα προβλήματα). 

Αυτή τη στιγμή, τόσο σε laptop, όσο και στο desktop έχω dual boot win7-kubuntu 14.04 και μάντεψε... Όσο έμπαινα στο linux παλιά, τόσο μπαίνω windows τώρα. Από το Μάρτιο που έστησα το desktop, ζήτημα είναι να έχω κάνει 6-7 logins στα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 322
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Ubuntu (οι εκδόσεις με τα ζυγά νούμερα) αν δεν βγεις από το πλαίσιο, δηλαδή αν κατεβάζεις μόνο από την αγορά, είναι πανεύκολο, μπαίνει σε λίγα λεπτά και δεν χρειάζεσαι τίποτα από γνώσεις για υπολογιστές. Δεν χρειάζεται επιμέρους ρυθμίσεις..είναι έτοιμο από την αρχή! Το είδα με ένα Hp σαρωτή που έχω..δούλεψε κατευθείαν! Κατέβασα και το Xsane, τέλειο!

Όπως έγραψα όμως πας στο λειτουργικό ανάλογα με την εφαρμογή που θες...Αν είσαι στο στάδιο του "δεν ξέρω" τότε πας με ότι σου δείξουν...στραβοί κουτσοί στον Άγιο Παντελεήμονα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το πω ευγενικα μιας και ερχονται γιορτες...δεν ειναι ακριβως ετσι  :)

 

Καποιες εφαρμογες κανουν ελεγχο με καποιον daemon και καποιες στον startup τους..

Στο λινουξ τι γινεται ? Οι καπως αυτοματοποιημενες εχουν καποιον daemon που τσεκαρει τι updates υπαρχουν...οι υπολοιπες απλα πρεπει να τραβας χειροκινητα updates.

Που ακριβως ειναι χειροτερα τα παραθυρα?Οτι στο λινουξ εχουμε εναν daemon να τσεκαρει για ενημερωσεις ενω στα windows εχουμε χ δαιμονες..αναλογως ποιες εφαρμογες εχουμε εγκατεστημενες?

Αυτο ειναι το προβλημα μας τωρα?Εχουμε τα μηχανηματα με το 1gb ram και υπερφορτωσαμε το συστημα ε?Κανενα συγχρονο μηχανημα δεν θα χυσει ουτε ενα γραμμαριο ιδρωτα για τετοια ψιχουλοδαιμονοθεματα..

 

Να μιλησουμε για centralized package manager scheme vs συστημα εφαρμογων/ενημερωσεων στα windows γενικοτερα δεκτον...αλλα ολα τα υπολοιπα ειναι κατινιες.

 

Οσο για τις ενημερωσεις στα windows αν ασχοληθεις υπαρχουν 3 επιλογες που σου δινονται.. "κατεβασμα και εγκατασταση χωρις να ρωτησω κανεναν" , "κατεβασμα και ερωτηση αν πρεπει να εγκαταστησω" , "δεν κατεβαζω τιποτα"

 

Να κραζουμε αλλα οπως λενε και στην αμερικη "get your facts straight first"

 

Οσο για το μια εντολη , ενα κουμπι ενημερωση των παντων στο λινουξ..μην το λες και με τοσο καμαρι..ξερεις ποσα συστηματα εχουν σπασει μετα απο κατι dist-upgrades?

Το λινουξ θελει μια αλφα εξοικειωση , δεν ειναι για ολους...

Καταρχήν δεν καταλαβαίνω προς τι το αμυντικό ύφος. Ούτε έκραξα ούτε αναφέρθηκα σε κανέναν. Αυτό που είπα ισχύει. Με έβαλες να μπουτάρω από windows για να το επιβεβαιώσω. Πιο συγκεκριμένα σε windows 10 professional που είμαι τώρα αν μπω στα settings έχω 2 επιλογές. Είτε "Automatic" είτε "Notify to schedule restart".

 

Επίσης υπάρχει και μια επιλογή να τικάρω "Defer upgrades" η οποία αυτό που κάνει είναι απλά να με βάζει σε ένα άλλο branch που παίρνει τα upgrades καθυστερημένα, a la debian. Το οποί όμως απ' ό,τι διαβάζω δεν υπάρχει στα home edition.

 

Τα updates δηλαδή εγώ θα τα παίρνω θέλω δε θέλω, και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να τα παίρνω καθυστερημένα ( κι αυτό μόνο με restart ). Αν η MS αποφασίσει ένα πρωί να κάνει relase ένα major upgrade που να αλλάζει διάφορα εγώ θα το βάλω και θα πω κι ένα τραγούδι. Εκτός κι αν φυσικά του κόψω το internet ή υπάρχει κάποια χακιά απ' τη registry.

 

Όσον αφορά το linux η μόνη εφαρμογή που ξέρω να αναβαθμίζεται αυτόνομα ήταν το steam κι αυτό γιατί κάνει κάτι μεγάλα upgrade. Όλα τα υπόλοιπα μέσω του packager. Κανένας daemon. Το μόνο daemon που μπορείς να έχεις μπορεί να είναι κάτι distro specific notifier όπως του ubuntu, που μπορείς φυσικά να αγνοήσεις κανονικά ή να το κλείσεις τελείως.

 

Επίσης στο linux υπάρχει η απόλυτη ελευθερία να κάνεις downgrade ό,τι θες, blacklist πακέτα, να έχεις δικά σου repositories, να μπουτάρεις με παλιότερους kernel, κι ό,τι άλλο. Τι από αυτά γίνεται σε windows?

 

Γενικά πολλά περιστρέφονται γύρω από τη monolithic ή όχι λογική του packager όπως λες κι εσύ, το οποίο αργότερα ανοίγει διάφορα άλλα issues. Κι εκεί το windows μόνο στις τελευταίες εκδόσεις πάει να κάνει κάτι, αλλά ακόμη αν εγώ ας πούμε θέλω να κατεβάσω chrome μετά το installation ένα exe θα κατεβάσω δε θα μπω να το ψάξω στο software center της ms ( που σε φακελώνει κιόλας παρεμπιπτόντως ).

 

Το να σου σπάσει το σύστημα με ένα dist-upgrade εξαρτάται τη διανομή. Έχω περάσει από 4-5 διαφορετικές εκδόσεις Ubuntu LTS και μη, δε μου έχει σπάσει ποτέ τίποτα. Το ίδιο θα συμβαίνει πιθανότατα και με debian stable. Ε τώρα αν πας να βάλεις κάτι rolling και bleeding edge παράλληλα φυσικά επιβάλλεται πως θα διπλοτσεκάρεις πριν πατήσεις proceed, αλλιώς πας γυρεύοντας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έκανα τελικά τη μετάβαση, σε σημείο που να μην μπαίνω πια καθόλου σε windows. Ειδικά τώρα που έφτιαξα την κάρτα ήχου να παίζει σωστά το 5.1 μέσω spdif. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα Autocad στο wine. Αν δουλέψει σχετικά καλά, τα windows θα τα έχω μόνο για παιχνίδια (τα οποία εδώ και 2 μήνες δεν έχω ακουμπήσει λόγω υποχρεώσεων και του μωρού).

 

Άρα, ένα πιο ώριμο συμπέρασμα είναι ότι, όταν αρχίζουν όλα αυτά που θες και χρησιμοποιείς συχνά να λειτουργούν σωστά (κάτι το οποίο απαιτεί αρκετό χρόνο και μελέτη), η ανασφάλεια είναι δυνατόν να φύγει και να έχεις μια πολύ ευχάριστη καινούρια εμπειρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά, mphxths, το ότι το linux δεν είναι για όλους το ξέρουμε (και αν δεν το ήξερε κάποιος, σίγουρα το κατάλαβε). Για εσένα πχ, δεν κάνει το linux. Το έβαλες, το δοκίμασες, δε σου έκατσε και τέλος.

Επειδή όμως δεν έκατσε σε εσένα, δε σημαίνει ότι δε θα βολέψει έναν αρχάριο. Το ίδιο ισχύει και για τα windows, φυσικά. Κάποιος τους βολέβουν, κάποιους όχι. Επειδή όμως κάποιος αρχάριος θα βρει πιο εύκολα κάποιον να τον βοηθήσει στα παράθυρα απ'ότι στον πιγκουίνο, θα τα μάθει με το στανιό.

 

χαχα πως φαινεται οτι δεν παρακολουθεις την συζητηση..

 

Εχω φαει πολλα χρονια με λινουξ..σε εποχες που εμοιαζε με το dos.Στην εμφανιση :)

 

Δεν το δοκιμασα απλα για 10 λεπτα και ειπα..τι μαλακια ειναι αυτη.

 

Εβγαλα καλους στα δαχτυλα πληκτρολογοντας σε τερματικο...

Και μου αρεσει...δεν ειπα ποτε το αντιθετο..αλλα δυστυχως με τα windows κανω την δουλεια μου καλυτερα.

 

Οταν ομως ειχα μισθωσει dedicated server..τον πηρα με λινουξ λειτουργικο...θεωρω οτι ειναι πολυ πιο ευχρηστο βασει της εμπειριας μου να χειριστω σερβερ καταστασεις με λινουξ...

 

@the other one

 

οταν αναφερθηκες για τις επιλογες των ενημερωσεων στα παραθυρα δεν μιλησες συγκεκριμενα για τα 10αρια...εκτος και αν δεν ειδα καλα.

Οντως στα 10αρια οι επιλογες που ανεφερα δεν υπαρχουν..αλλαξε τακτικη η MS σε αυτο το θεμα.

Προσωπικα χεστηκα..υπαρχει ενημερωση στα windows που δεν πρεπει να την περασει ??..εχω στο φορητο μου τα 10αρια απο την πρωτη technical preview μεχρι την κανονικη εκδοση σημερα..περναω την μια εκδοση πανω στην αλλη..περναω ο,τι update μου βγαζει..το συστημα πορευεται χωρις το παραμικρο προβλημα.

 

Υπο αλλες συνθηκες , υπο αλλη εκδοση windows θα ειχα τις επιφυλαξεις μου..δεν ξερω τι σκατα κανανε στα 10αρια..οταν περναω οτιδηποτε απο ενημερωση/νεα εκδοση(upgrade) δεν εχω κανενα αγχος οτι θα γαμηθει κατι...

 

Παμε στο λινουξ τωρα.

Εκει εχεις 2 δρομους

 

Να το παιξεις hardcore-guru-wannabe computer freak και να τραβας χειροκινητα τερματικο->update process εν ετει 2015 που παμε στο φεγγαρι και στον Αρη

Ή να βαλεις τον notifier και καποιον updater gui που λες..αρα ερχομαστε στα λογια μου περι daemon update...

 

Οσα ομορφα μου λες περι downgrade/blacklist και αλλα τετοια..απο την μια δειχνει την ευελιξια και την γαματοσυνη των package managers απο την αλλη δειχνει τι πουταναριο γινεται μετα τα πακετα , τις εξαρτησεις , τις βιβλιοθηκες και τις εκδοσεις τους...

Οπως εχω πει ο πλουραρισμος ειναι γαματος..αλλα εχει και παρενεργειες...

 

Και οταν λεω οτι σπανε διανομες προφανως μιλαω για rolling διανομη..εκτος και αν μιλαμε για σερβερ που εκει θα βαλεις καποια stable που ενημερωνεται μια φορα του αγιου φουτσου...ή εισαι κανα γεροντι που φοβασαι την αλλαγη...

Αλλιως αν θες να λεγεσαι σωστος λινουξας πας σε rolling και ο package manager γινεται ο κολλητος σου που πρεπει να κρατας ευχαριστημενο για να μην στα γαμησει ολα :)

 

 

Tελος τελευταια στα παραθυρα γινονται προσπαθειες για καπως πιο centralized update των εφαρμογων..εχω δει τελευταια το avast να μου βγαζει μηνυμα οτι καποιες εφαρμογες δεν ειναι ενημερωμενες και προτεινει να τις ενημερωσει...καποιες ομως..οχι ολες..κατι winrar/flash/java/browser..

 

Αγαπαω το λινουξ , τα παραθυρα δεν με συγκινουν..αλλα μου κανουν την δουλεια μου..απλα πραγματακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρουσιάζεις πολύ άσπρο-μαύρο. Οι επιλογές σου δεν είναι gentoo ή ubuntu. Τι το hardcore έχει ας πούμε να πατήσεις ένα apt-get update; apt-get dist-upgrade

Την ίδια δουλειά με το graphic utility θα κάνει.

 

Το θέμα με το linux είναι πως σου ΔΙΝΕΙ αυτή τη δυνατότητα να επιλέξεις το κατά πόσο παραμετροποιήσιμο ή "hardcore" θα είναι το σύστημά σου. Δες ας πούμε την πολιτική της microsoft για τα upgrades. Εκεί που σου άφηνε ένα βαθμό ελευθερίας στα 7, στα 10 είναι όλα κλειδωμένα. Ότι τι; τότε ήταν χαρντκορίλα ενώ τώρα easy peasy;

 

Αντίστοιχα και σχετικά με τα branches δεν είναι έτσι ακριβώς. Πχ το ubuntu είναι μεν staged αλλά δεν το λες και outdated σε καμία περίπτωση. Η ας πούμε το LMDE είναι μεν rolling αλλά τραβά απ' το debian testing στο οποίο κάνει επίσης δικό του testing κάτι που το κάνει αρκετά stable.

 

Αυτό που λες για centralized upgrade είναι μες στη σωστή κατεύθυνση αλλά το θέμα είναι να γίνεται από τα ίδια τα windows κι όχι από ένα third party πρόγραμμα όπως το avast.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@the other one

 

Απο την στιγμη που βαζει τον χρηστη να ασχοληθει με τα updates..εχει χαθει το παιχνιδι της ευχρηστιας.

Προτιμω ενα λειτουργικο που να μου λεει ..ξερεις τοσα updates..αυτα..τα θες?

και οχι να πλεκω με τον apt και τον καθε package manager.

 

Εχεις δικιο που λες οτι το λινουξ δεν ειναι ασπρο μαυρο..υπαρχουν hardcore διανομες..λιγοτερο hardcore..μεση κατασταση...αυτοματοποιημενες...ολες ομως απαιτουν μια μικρη ενασχοληση με το ιδιο το λειτουργικο , με τερματικο κλπ..καπου εκει χανεται κατ'εμε το παιχνιδι..

 

Στα windows ποσες φορες εχεις ασχοληθει με registry, dll , ini κλπ?με το οσο μας επιτρεπουν τα windows να επεμβουμε..

Σιγουρα πολυ λιγοτερο απο το οσο εχεις ασχοληθει με ρυθμισεις στο λινουξ...Γιατι?Γιατι απλα ολα δουλευουν και απλα κανεις την δουλεια σου.

Το λινουξ εχει ριξει τα φωτα της δημοσιοτητας στο ποσο παραμετροποιησιμο και ελευθερος εισαι να το πειραξεις...δηλ στο ποσο καλα μπορεις να παιξεις με το ιδιο το λειτουργικο...

Οπως εχω πει αυτο εχει και θετικα και αρνητικα..μην πλατιασω παλι..εχουν χιλιοειπωθει.

 

Ειναι τι ζηταει καποιος απο το λειτουργικο...να κανει την δουλεια του?ποια δουλεια?να παιξει?να μαλακιστει?

 

Οσο αυτο που λες για τα centralized updates..εχεις δικιο...θα πρεπει να αρχισει να το κανει το ιδιο το λειτουργικο στα παραθυρα..και οπως πολλες εταιριες για το λινουξ φτιαχνουν τα δικα τους repos..ετσι μπορει να γινει και στα παραθυρα...

Πιστευω οτι στο μελλον ειναι πολυ πιθανο να υλοποιηθει..εχει περισσοτερα ωφελη απο την κατασταση που επικρατει τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τώρα αν πας να βάλεις κάτι rolling και bleeding edge παράλληλα φυσικά επιβάλλεται πως θα διπλοτσεκάρεις πριν πατήσεις proceed, αλλιώς πας γυρεύοντας.

Ετσι εκανα παλια αλλα αλλαξα συστημα. Παταω περηφανα enter κανοντας το σημα της νικης, και αν χαλασει κατι:

  • διαολοστελνω με ιεραρχια: packagers (αφου το ειδαν(?) οτι το γ@μημενο εχει θεμα τι το πακεταρουν και δεν περιμενουν λιγο για κανα patch) --> developers (πχ σαν τον αλλον που εσπασε το rename/move στον thunar προσφατα γιατι τον ενοχλησε φαινεται η glib)
  • τρωω δουλεμα απο την κοπελα που οταν εχει προβλημα στα win της λεω στο linux δεν εχουμε θεμα.

:P

 

Kατα τα αλλα η σχεση μου με το linux ειναι πλεον εθισμος. Δεν μπορω να αλλαξω OS. Κανω οτι χρειαζομαι, τιποτα λιγοτερο/περισσοτερο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ αν έχεις συνηθίσει και ξέρεις τι φάση παίζει και να σπάσει κάτι δεν έχεις θέμα, εγώ που δεν έχω κλείσει ούτε τρίμηνο με arch όποτε βλέπω πως πάει να μου αλλάξει kernel ή xorg/nvidia drivers ρίχνω 3 προσευχές στον Αλλάχ μη χρειαστεί να μάθω απέξω όλο το troubleshooting section του wiki. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα με nvidia σπανια ειχα θεμα. Βεβαια, οταν καηκε η παλια μητρικη, λεω αφου δεν παιζω παιχνιδια παμε σε intel σκετη (haswell desktop/broadwell laptop). Απο τοτε απολυτη ζωαρα.
 
Kernel δεν φοβαμαι, ο Linus δεν ειναι παιδικη χαρα, ανοιγει το στοματακι του. Αλλους ηλιθιους φοβαμαι. (παραδοξως στο τελευταιο gtk3 update δεν φαινεται να εσπασε κατι, και μαλιστα ο φουρνος διπλα ειναι στη θεση του...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οσο για αυτο που εβαλα σε BOLD ειναι η κλασικη καραμελα των gentoo-αδων...να compile-αρουμε για το δικο μας συστημα..για το δικο μας hardware...

Λες και τα σημερινα συστηματα ειναι τοσο αργα..που η "απωλεια" βελτιστοποιησης απο τις generic-compiled διανομες..ειναι τραγικοτατη.

Συνελθετε εκει περα στο gentoo.

 

Δεν καταλαβαίνω τι θα πεί "συνέλθετε"; Σου είπε κανείς βάλε gentoo ή κάνε compile;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ήξερα! Ευχαριστώ!

Συνήθως κοίταζα εδώ: http://www.majorgeeks.com/

αλλά προφανώς αυτό που έβαλες κοιτάει αν όλα αυτά μπορούν να συνυπάρχουν (αυτό το νόημα έχει ο packager)


Και φυσικά το πολύ καλό ελληνικό http://www.dwrean.net/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν χρειάζεσαι κάποια προγράμματα που είναι μόνο σε Windows or Mac, θα είσαι ΟΚ με Linux. Θα ζοριστείς όμως λίγο στην αρχή γιατί πρέπει να μάθεις το τερματικό, όχι ότι είναι δύσκολο βέβαια, μιας και υπάρχουν πολλά tutorials στο youtube.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ ο τύπος που άνοιξε το θέμα δεν έχει απαντήσει καν. Πετάει ένα "Γιατί...Linux" και στανταράκι ποπ-κορν στο χέρι και παρακολουθεί τις εξελίξεις-επεισόδια της σαπουνόπερας που εξελίσσεται εδώ, καθημερινά.

 

Μια απάντηση ταιριάζει σε τέτοιες ερωτήσεις, αυτή που συνήθως δίνουν παιδιά 3-5 ετών.

 

- Γιατί Linux ;

- Γιατί έτσι.

 

Τέλος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...