Προς το περιεχόμενο

Linux... Γιατί?


kaliakman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ μου το χάλασες. Είναι σαν να λές έναν επαγγελματία οδηγό να αφήσω την εγνατία οδό και να πάει θεσσαλονίκη μέσω καστανιάς. Δε ξέρω αν έχεις ακούσει τη φράση: "Τα εργαλεία κάνουν το μάστορα" (με τη προυποθεση βέβαια ότι ο μάστορας ξέρει να τα χειρίζεται). Φίλος μου ασχολείται επαγγελματικά ως γραφίστας, φωτογράφος, model designer. Χρησιμοποιεί δηλαδή photshop,cinema4D, και γενικά σχεδόν όλη τη σουίτα της adobe(after effects, premiere κλπ). Πως να του πω αυτού του άνθρωπου βάλε linux??? Να αντικαταστήσει το photoshop με το gimp? Το cinema4D με το blender? -Καλά εργαλεία δε λέω αλλά δε χρησιμοποιεί αυτά τι να κάνουμε?. Επίσης προσπάθησα να βρω άξιους αντικαταστάτες των after effects και premiere αλλα δε μπόρεσα. Δε πειράζει όμως θα τα τρέχει μέσω wine ή απο vm αυτα. Με τα παραπάνω δεν υποστηρίζω καμιά ανωτερώτητα των windows λέω απλά τα πράγματα όπως είναι πραγματικά. Και αυτά από έναν που ο μόνος λόγος που ανοίγει παράθυρα είναι το visual studio.

*Α ναι ξέχασα, βγήκε το mono τώρα οπότε ας κάνω .net στο linux....

 

Εισαι σιγουρος πως οι επαγγελματιες οδηγοι δεν χρησιμοποιουν κατα κορον το επαρχιακο δικτυο? Ελα να δεις στο επαρχιακο δικτυο Θηβα-Μανδρα να δεις τι γινεται!  :) Σοβαρα τωρα, δεκτες οι επισημανσεις σου και φυσικα δεν τιθεται λογος στο να πεισουμε κανεναν να χρησιμοποιησει Linux. Απλα η δικια μου σκεψη ειναι πως αν καποιος θελησει να χρησιμοποιησει οτι μπορει να του δωθει μεσω της πλατφορμας Linux και μαλιστα εντελως δωρεαν, ειτε για προσωπικη ειτε για επαγγελματικη χρηση μπορει να κανει καλιστα την δουλεια του. Και εξακολουθω να υποστηριζω πως τα καλα εργαλεια δεν κανουν τον επαγγελματια. Δεν υπαρχουν μονοδρομοι, μονο ευκολες λυσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@M2000 

Γιατί να πειράζει? Αλλά πραγματικά δε βρίσκω το λόγο για κάτι τέτοιο...κανέναν όμως...

Πραγματικά, γιατί Chrome χρησιμοποιείς και απ' το Linux απ' ευθείας. :P

 

Αλλά φαντάζομαι ότι θέλει να πει ότι αν έχεις ανάγκη κάποια συγκεκριμένη εφαρμογή που δεν τρέχει σε Linux υπάρχουν και τα VMs. Συνήθως βέβαια δεν είναι καθόλου πρακτική μια τέτοια λύση, όπως και το dual boot (κατ' εμέ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  • Linux γιατί καταλαβαίνεις την έννοια του λειτουργικου συστήματος.
  • Έχεις όλο τον έλεγχο του συστήματος σε απλά "τεξτ" αρχεία, και μπορείς να πειράξεις το παραμικρό (έτοιμος να υποστείς τις συνέπειες βέβαια).
  • Μπορείς να το κάνεις compile ΜΟΝΟ για το hardware σου ή και για άλλες 10 αρχιτεκτονικές.
  • Δε θυμάμαι τους άλλους 1007 λόγους γιατί είναι πρωί.

 

 

Σωστα , καταλαβαινεις την εννοια του λειτουργικου συστηματος οταν δεν μπορεις να κανεις την δουλεια σου πληρως...

Οποιοσδηποτε συμβιβασμος χρειαστει οταν μεταβεις σε καποιο λειτουργικο διαφορετικο απο αυτο που χρησιμοποιουσες πριν..θεωρειται λαθος επιλογη..απλα και ξεκαθαρα.

 

Οσο για αυτο που εβαλα σε BOLD ειναι η κλασικη καραμελα των gentoo-αδων...να compile-αρουμε για το δικο μας συστημα..για το δικο μας hardware...

Λες και τα σημερινα συστηματα ειναι τοσο αργα..που η "απωλεια" βελτιστοποιησης απο τις generic-compiled διανομες..ειναι τραγικοτατη.

Συνελθετε εκει περα στο gentoo.

 

 

Καποτε ηταν αλλα τελευταια παρατηρω οτι και αλλοι players (πχ totem η οτιδηποτε εχει το mint by default) μια χαρα κανουν τη δουλεια τους.

 

Επισης στα windows και εγω ημουν φανατικος του mpc μεχρι που βρηκα καποιες μικρο ασυμβατοτητες και το γυρισα σε vlc. Επειδη και εκει προσφατα βρηκα ασυμβατοτητες (δεν παιζει ολα τα x265) αλλα και για την ελλειψη της ποικιλιας ελεγχου που σου δινει το mpc τελικα τα εχω και τα 2.

 

 

Αυτο που με ενοχλει εμενα στο linux ειναι οτι δεν μπορω να βρω τροπο να κοψω το tearing οχι μονο στις ταινιες αλλα και στο desktop στις υψηλες αναλυσεις.

Δεν εχει να κανει με drivers κλπ. Και στα forums που εψαξα πολλοι εχουν τετοια προβληματα. Απο λογους ποικιλουν οι θεωριες, μεχρι και για το συστημα γραφικων λενε καποιοι (X vs Wayland) οτι παιζει ρολο. Το θεμα ειναι οτι αρκετοι ακομα εχουν προβλημα ενω στα windows ειναι ολα βουτυρο εκτος αν δεν εχεις βαλει drivers.

 

Δεν ξερω τι ταινιες κατεβαζεις και βλεπεις..εγω μεχρι σημερα δεν εχω βρει κατι που δεν επαιξε στο mpc.

Και βλεπω 3-4 ταινιες καθημερινα για να περασω την ωρα μου.

 

Οσο για αυτο που λες για το tearing δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο.

Εχω φορητο με 1080p οθονη και οποτε περασα καποια διανομη λινουξ μου ζαλισε τα @@ το tearing... με επιανε πονοκεφαλος..

Δεν ξερω που οφειλεται..αλλα ηταν deal-breaker.

 

@alvin11

 

Μια εγκατασταση windows μπορει να παιξει σε αλλο συστημα απο αυτο που πρωτο-εγκατασταθηκε.. υπο προυποθεσεις που δεν ειναι του παροντος να αναλυθουν..εχει γινει ομως..

Σιγουρα θα ειναι λιγο dirty το συστημα...και ισως καταληξει ασταθες..αυτο ειναι αλλο καπελο.

Με το λινουξ σαφως ενα τετοιο σεναριο ειναι πιο ευκολο και ομαλο να γινει.

 

 

 

Τελος αυτα περι επαγγελματια , εργαλεια , φορτηγα και δρομους.

Ο επαγγελματιας (που ξερει την δουλεια του) κοιταει τι εργαλεια υπαρχουν , ποιο ειναι το καλυτερο και αυτο χρησιμοποιει.

Αν αυτο το εργαλειο (παμε στον τομεα των Η/Υ) βρισκεται στα windows , θα μεινει σε αυτα..αν ειναι στο λινουξ θα παει σε αυτο.

Χεστηκε αν το λινουξ γαμαει και δερνει και τα παραθυρα ειναι σκατενια..θα παει εκει που ειναι το εργαλειο του..τελεια και παυλα.

Κοινη λογικη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρησιμοποιώ τον Chrome επειδή και καλά δεν μπορώ να τον βάλω στο linux. Απλά θέλω να δείξω ότι το αν σου αρέσει κάτι δεν σε περιορίζει το λειτουργικό...αφού και αυτό το πας όπου θέλεις. Και το καλύτερο...Μπορείς με ασφάλεια να μπαίνεις στο ίντερνετ...μέσα από ένα κουτί ασφαλείας όπως είναι το Virtualbox. Μπορείς να κάνεις δίκτυο υπολογιστών Windows μέσα στο Virtualbox και να δοκιμάσεις να συνομιλούν δύο προγράμματα από το ένα στον άλλο υπολογιστή...

Και όλα αυτά μέσα σε ένα πρωτόγονο μεν αλλά βράχο...όπως το Linux...

Γιατί λέω πρωτόγονο το Linux....Διότι κάθε φορά έχουμε την παλιά εικόνα, που τρέχει καλά, και κάποιοι την νέα που εξετάζουν. Το Linux κάθε μέρα αναπτύσσεται. Είναι πάντα σε φάση προόδου. Τα Windows είναι πάντα σε φάση υποστήριξης. Είναι σαν το γέρο που βγάζει συνέχεια πρόβλημα. Κάποια στιγμή βαριούνται και σου λένε ..σκότωσε το, τα έφαγε τα ψωμιά του, και την προίκα του, τις εφαρμογές που έχεις αγοράσει...θάψε τες μαζί του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εξηγώ στη δεύτερη πρόταση. Δεν είναι το chrome ο λόγος της φωτογραφίας αλλά ότι μπορεί να σου αρέσει η αίσθηση των Windows, και δεν την χάνεις, επειδή μπορείς να τρέξεις το virtualbox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν ξερω τι ταινιες κατεβαζεις και βλεπεις..εγω μεχρι σημερα δεν εχω βρει κατι που δεν επαιξε στο mpc.

Και βλεπω 3-4 ταινιες καθημερινα για να περασω την ωρα μου.

 

 

Πληροφοριακα μονο για να σου λυσω την απορια, το mpc παντα δυσκολευοταν με αρκετα VOB (αρχεια που προερχονται απο dvd), και ειδικα με καποια που πειραζα εγω με εργαλεια οπως το avidemux.

 

Για ταινιες που κατεβαζεις οντως ποτε δεν ειχε προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κανενας απολυτως λογος.

Το "γιατί" και το "κανένας λόγος" είναι λίγο δύσκολο θέμα. Κάποιος μπορεί να πει αφού είσαι ευχαριστημένος στα windows γιατί να χάνεις το χρόνο σου με δοκιμές και κάποιος άλλος να το δει διαφορετικά και να πει γιατί να μένεις στα χειρότερα και να χάνεις κάτι καλύτερο.

 

Windows / Linux / BSD / Whatever είναι διαφορετικές λύσεις για το ίδιο πρόβλημα. Όλα έχουν τα πλεονεκτήματά τους και τα μειονεκτήματά τους. Ο καθένας μας ζυγίζει τα δύο και για κάποιον αξίζει η μετάβαση ενώ για κάποιον άλλον όχι.

 

 

Το Linux εχει απειρες διανομες που μεχρι να βρεις μια που σου ταιριαζει θα εχουν βγει τα μεθεπομενα Windows και τοτε η διανομη που βρηκες θα αλλαξει μορφη.

Εδώ και χρόνια δεν ισχύει κάτι τέτοιο πρώτα λόγω των livecd και μετέπειτα λόγω της virtualization. Μπορείς να μεταβείς σε μια "εύκολη" διανομή και ταυτόχρονα να δοκιμάσεις άλλες διανομές πολύ εύκολα μέχρι να βρεις ποια σου ταιριάζει.

 

Το Linux εχει το 1/1000 των προγραμματων των Windows και συνηθως αν παρεις το καλυτερο τους προγραμμα απο καθε κατηγορια, δεν θα πλησιαζει ουτε στο ελαχιστο το καλυτερο προγραμμα της αντιστοιχης κατηγοριας σε Windows.

Πλάκα κάνουμε ? Οι "μεγάλες" διανομές έχουν 30000 εφαρμογές τις οποίες μπορείς να δοκιμάσεις με το πάτημα ενός κουμπιού. Κάθε κατηγορία προγραμμάτων έχει 25 διαφορετικές εφαρμογές για το ίδιο πράγμα ώστε ο καθένας να χρησιμοποιεί αυτήν που του ταιριάζει.

 

Πες μου μία περίπτωση που αγόρασες υπολογιστή με windows και είχες ένα έτοιμο σύστημα να δουλέψεις ? Πρέπει να βάλεις ξεχωριστά το office, το powerdvd, κτλ. Και να μην ξεχνάμε ότι όλα αυτά τα πρόγράμματα κοστίζουν ένα σημαντικό ποσό χρημάτων. Πολλοί το ξεχνάνε αυτό επειδή τα κατεβάζουν από το θείο.

 

Το Linux εχει απαιτητικοτατο βαθμο προσαρμογης (το τονιζω αυτο γιατι διαβασα καποιο σχετικο σχολιο) και δεν ειναι παιξε γελασε. Με το παραμικρο λαθος (και οχι απαραιτητα δικο σου αλλα των εξαρτησεων / apt-get και δεν ξερω και εγω τι αλλο) θα ψαχνεσε με την γραμμη εντολων.

Έχω βάλει σε φίλους "εύκολες" διανομές τύπου ubuntu, fedora, κτλ και δεν είχανε κανένα πρόβλημα. Τους εμφανίζει ένα μήνυμα ότι υπάρχει η τάδε ενημέρωση χωρίς να κάνουν τίποτα. Ακόμη και το πέρασμα από την μία έκδοση στην άλλη μπορείς να κάνεις αυτόματα. Αυτό σπάει μερικές φορές αλλά και στα windows δεν είναι καλύτερα τα πράγματα. Πόσες φορές έχει φάει φρίκη μια ενημέρωση ? (θυμάμαι μια ενημέρωση 700mb στα 8άρια που πηδούσε όλο το σύστημα)

 

Αν θέλεις να ασχοληθείς με το σύστημά σου σε χαμηλότερο επίπεδο μπορείς να το κάνεις αλλά δεν είναι απαραίτητο. Μπορείς, όπως στα windows, να μην ασχοληθείς καθόλου με το πώς δουλεύει το θέμα και απλά να κάνεις τη δουλειά σου.

 

Το Linux απαιτει internet αν θες να περασεις τα προγραμματα σου. Δεν μπορεις να παρεις ενα exe οπως στα Windows και να το φυλας. Αν δεν εχεις διαδικτυο, ξεχνας το αγαπημενο σου προγραμμα και τις εξαρτησεις του (οι οποιες εξαρτησεις αλλαζουν απο διανομη σε διανομη ή ακομα και απο ιδια διανομη αλλα σε διαφορετικη εκδοση, οποτε δεν μπορεις καν να εισαι σιγουρος οτι θα εισαι ok αν φυλαξεις και τις εξαρτησεις).

Σε αυτό δεν διαφωνώ στην περίπτωση ενός αρχαρίου αλλά γενικά ούτε αυτό ισχύει. Μπορείς να περάσεις ό,τι θέλεις και χωρίς διαδίκτυο. Ο αδερφός μου έτρεχε debian testing την εποχή που είχαμε 384K adsl. Δεν θυμάμαι την ακριβή εντολή αλλά το apt μου παρήγαγε ένα shell script το οποίο έτρεχα στο πανεπιστήμιο και μου κατέβαζε όλα τα απαραίτητα deb, τα έφερνα με φορητό σκληρό και τα περνούσα κανονικά.

 

Ότι ακους για σταθεροτητα ειναι λαϊκα να το πω: τρίχες. Η σταθεροτητα υπαρχει σε διανομες που θυσιαζουν την αποδοτικοτητα για να προσφερουν ενα minimum περιβαλλον των 50mb. Στις μεγαλες διανομες και με το μπουρδουκλωμα των προγραμματων KDE σε Gnome και το αντιθετο, ετοιμασου για αρκετα κρασαρισματα, τα οποια πλεον τολμω να πω πως ειναι περισσοτερα απο τα κρασαρισματα σε Windows.

Εντάξει εδώ δεν έχω να απαντήσω τίποτα. Πιο FUD πεθαίνεις.

 

Οι λόγοι που εγώ χρησιμοποιώ Linux:

Εδώ καλά τα είπες.

 

 

 

Λες και τα σημερινα συστηματα ειναι τοσο αργα..που η "απωλεια" βελτιστοποιησης απο τις generic-compiled διανομες..ειναι τραγικοτατη.

Συνελθετε εκει περα στο gentoo.

Εννοείται πως στην πλειοψηφία των προγραμμάτων είναι όπως το λες αλλά σε ορισμένους τομείς υπάρχει όντως σημαντική διαφορά. Δεν λέω να το πάμε στα άκρα και να κάνουμε compile τα πάντα με τρελές cflags αλλά ούτε στο άλλο άκρο που προτείνουν μερικοί εν έτει 2015 να βάλεις 32bit έκδοση της διανομής γιατί με την 64bit δεν κερδίζεις τίποτα. Όπως και να χει αυτό δεν είναι του παρόντος νήματος.

 

whylinux.jpg

Μια και γενικά ψιλοξέφυγε το νήμα και σε συνδυασμό ότι δεν είδα να αναφέρθηκε, να γράψω την άχρηστη πληροφορία της ημέρας.

 

[Άχρηστη πληροφορία της ημέρας]

Η επικεφαλίδα στην εικόνα του tr3quart1sta είναι η δήλωση μιας fork bomb (ένας από τους πολλούς τρόπους δήλωσης).

 

 

) { : | : & }; :
Το κομμάτι ":() {}" ορίζει μία νέα συνάρτηση με όνομα :. Το ";" χωρίζει δύο εντολές δηλαδή την δήλωση της συνάρτησης με την επόμενη εντολή που είναι το ":" δηλαδή η εκτέλεσή της. Το σώμα της συνάρτησης είναι το ": | : &" δηλαδή εκτέλεση της συνάρτησης : και πέταγμα με pipe της εξόδου της στην εντολή : και όλο αυτό εκτέλεση στο παρασκήνιο.

 

Δηλαδή η κάθε εκτέλεση της : τρέχει δύο φορές τον εαυτό της στο παρασκήνιο με συνέπεια να τρώει όλους τους πόρους του συστήματος (αν η διανομή δεν έχει ρυθμίσει limits) και το σύστημα να σέρνεται μέχρι να τις σκοτώσεις (ή να κάνεις reboot).

 

Μία πιο εμφανής δήλωση είναι η παρακάτω

fbomb() {
  fbomb | fbomb &
}
fbomb 
[/Άχρηστη πληροφορία της ημέρας]
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κάτι που δεν είδα να αναφέρεται είναι πως στο linux έχεις τον απόλυτο έλεγχο για τη διαχείρηση των πακέτων. Στο windows ας πούμε η κάθε εφαρμογή είναι αναγκασμένη να το τσεκάρει αυτό ατομικά με κάποιο δικό της daemon ή στο startup της, Το ίδιο και με το ίδιο το λειτουργικό που χωρίς να σε ρωτήσει καν σου περνάει ό,τι upgrade βγαίνει.

 

Στο linux όχι απλά το κάνεις αυτό όποτε θες εσύ αλλά με ΜΙΑ εντολή κάνεις upgrade τα πάντα, και σε 10 λεπτά έχεις την τελευταία έκδοση κάθε πακέτου χωρίς να ασχοληθείς περεταίρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα χρησιμοποιω linux (καθε μερικα χρονια αλλαζω distro,ετσι για το κεφι και τωρα ειμαι με Fedora) σαν κυριο λειτουργικο γιατι για αυτα που θελω να κανω μου αρεσουν περισσοτερο τα προγραμματα του απο οτι τα αντιστοιχα των windows οπως π.χ. το Amarok. (  https://amarok.kde.org/) Επισης ειναι πιο ασφαλες συστημα,αν ξερεις πως να το στησεις οχι μονο απο θεμα ιων και hacking αλλα και λογω ιδωτικου απορρητου δηλαδη μπορεις να διαλεξεις σε πολυ μεγαλυτερο ποσοστο,ποσες απο τις ιντερνετικες σου δραστηριοτητες θα δημοσιοποιηθουν απο οτι στα windows 10.

 

Υπαρχουν ελαχιστες εφαρμογες που χρησιμοποιω που ακομη δεν εχουν κατι αντιστοιχα καλο σε linux οπως το chessbase αλλα τρεχει μια χαρα με το wine.Στα windows 10 με την νεα εποχη που εγκαινιασε η Microsoft παιρνονται πολλες αποφασεις μεσα στο λειτουργικο ερημην του χρηστη,που με εκνευρισε.

 

Για αλλους λογους ηδη εχουν αναφερθει καλα επιχειρηματα απο διαφορους στο νημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κάτι που δεν είδα να αναφέρεται είναι πως στο linux έχεις τον απόλυτο έλεγχο για τη διαχείρηση των πακέτων. Στο windows ας πούμε η κάθε εφαρμογή είναι αναγκασμένη να το τσεκάρει αυτό ατομικά με κάποιο δικό της daemon ή στο startup της, Το ίδιο και με το ίδιο το λειτουργικό που χωρίς να σε ρωτήσει καν σου περνάει ό,τι upgrade βγαίνει.

 

Στο linux όχι απλά το κάνεις αυτό όποτε θες εσύ αλλά με ΜΙΑ εντολή κάνεις upgrade τα πάντα, και σε 10 λεπτά έχεις την τελευταία έκδοση κάθε πακέτου χωρίς να ασχοληθείς περεταίρω.

 

Θα το πω ευγενικα μιας και ερχονται γιορτες...δεν ειναι ακριβως ετσι  :)

 

Καποιες εφαρμογες κανουν ελεγχο με καποιον daemon και καποιες στον startup τους..

Στο λινουξ τι γινεται ? Οι καπως αυτοματοποιημενες εχουν καποιον daemon που τσεκαρει τι updates υπαρχουν...οι υπολοιπες απλα πρεπει να τραβας χειροκινητα updates.

Που ακριβως ειναι χειροτερα τα παραθυρα?Οτι στο λινουξ εχουμε εναν daemon να τσεκαρει για ενημερωσεις ενω στα windows εχουμε χ δαιμονες..αναλογως ποιες εφαρμογες εχουμε εγκατεστημενες?

Αυτο ειναι το προβλημα μας τωρα?Εχουμε τα μηχανηματα με το 1gb ram και υπερφορτωσαμε το συστημα ε?Κανενα συγχρονο μηχανημα δεν θα χυσει ουτε ενα γραμμαριο ιδρωτα για τετοια ψιχουλοδαιμονοθεματα..

 

Να μιλησουμε για centralized package manager scheme vs συστημα εφαρμογων/ενημερωσεων στα windows γενικοτερα δεκτον...αλλα ολα τα υπολοιπα ειναι κατινιες.

 

Οσο για τις ενημερωσεις στα windows αν ασχοληθεις υπαρχουν 3 επιλογες που σου δινονται.. "κατεβασμα και εγκατασταση χωρις να ρωτησω κανεναν" , "κατεβασμα και ερωτηση αν πρεπει να εγκαταστησω" , "δεν κατεβαζω τιποτα"

 

Να κραζουμε αλλα οπως λενε και στην αμερικη "get your facts straight first"

 

Οσο για το μια εντολη , ενα κουμπι ενημερωση των παντων στο λινουξ..μην το λες και με τοσο καμαρι..ξερεις ποσα συστηματα εχουν σπασει μετα απο κατι dist-upgrades?

Το λινουξ θελει μια αλφα εξοικειωση , δεν ειναι για ολους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...