Προς το περιεχόμενο

Linux... Γιατί?


kaliakman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλ μου λες οτι ειχες μια καποια προιστορια/εμπειρια με τα windows και αποφασισες μια μερα να ασχοληθεις με το λινουξ και σου αρεσε ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ σε ολους τους τομεις ?

Αδυνατω να το πιστεψω :)

Πριν ασχοληθώ με το linux, ξεκίνησα φυσικά με ότι είχε ο υπολογιστής μου, δηλαδή windows. Πόση θεωρείται αρκετή εμπειρία σε windows δεν ξέρω. Είχα φτάσει στο σημείο να μπορώ να τα χειρίζομαι άνετα, να επιδιορθώνω συνηθισμένα προβλήματα, να βοηθάω άλλους να διορθώνουν προβλήματα, να ασχολούμαι με καθαρισμούς ή αλλαγές απευθείας με το regisrty, να βρω οπουδήποτε πρόγραμμα που με ενδιέφερε (εποχή warez και πολύ πριν τα torrents) κλπ. Θεωρώ λοιπόν ότι μια χαρά μπορούσα να συγκρίνω. :)

Οπότε πολλές φορές αυτό που δεν μπορούμε να πιστέψουμε, δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να συμβεί. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάσου λοιπόν την έκπληξή μου διαβάζοντας αυτό και κάνοντας αναγωγή στη δική μου φάση. Δεν ήξερα τίποτα από linux, δεν ήμουν καμμιά ...κομπιουτερού λόγω επαγγέλματος ή σπουδών και δεν ήξερα ΤΙΠΟΤΑ από υπολογιστές (για την ακρίβεια μέχρι τα 30 μου δεν είχα αγγίξει υπολογιστή). Απλά και μόνο όμως, επειδή μου έφερναν εμετική διάθεση τα πρωινάδικα, είπα να ασχοληθώ.

Και κοίτα να δεις... και κατάφερα να ψιλομάθω και με βόλεψε τελικά το linux.

 

Οπότε εδώ έβγαλες το μεγαλύτερο επιχείρημα γιατί να ασχοληθεί κάποιος με linux.

 

Γιατί θέλει, γιατί μπορεί και γιατί το να μην μάθει κάτι επειδή δεν το ξέρει, ΔΕΝ είναι επιχείρημα. :P

Το ξεκίνησες λοιπόν σαν χόμπυ(αντικατέστησες τα πρωινάδικα με το linux -well played here- ). Οπότε ναι, αν θέλει κάποιος να ξεκινήσει το linux από χόμπυ, είτε επειδή έχει ελεύθερο χρόνο είτε επειδή θέλει να μάθει τι διάλο είναι αυτό το linux είτε επειδή το μόνο που κάνει στον υπολογιστή είναι web surfing τότε ναι, ας πάει στο linux. Τώρα να πάρω τον επαγγελματία που εξαρτάται η δουλειά του από το pc και να του πω, ξέρεις τι? Ασε τα παράθυρα και έλα να δεις τον ελεύθερο και μαγικό κόσμο του linux...το θεωρώ έγκλημα. Και να τον πείσω, στη πρώτη στραβή θα μου ρίχνει κατάρες και θα με φωνάζει να πάω να του φτιάξω το μηχάνημα. Όχι ευχαριστώ, θέλω και εγώ και αυτός την ησυχία μας.

Οπότε όχι, αν είσαι επαγγελματίας και η δουλειά σου εξαρτάται από το pc και έχεις μαθει αυτή τη δουλειά να τη κάνεις καλά στα windows μη βάλεις linux. Τώρα αν θες να μάθεις κάτι καινούργιο ή δεν εξαρτάσαι αποκλειστικά από το pc σου το linux είναι εκεί και σε περιμένει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@irenegr

 

Αρα εφτασες σε ενα σημειο και ειπες οτι τα windows ειναι ασχημα και δυσλειτουργικα και δεν με καλυπτουν , ας δοκιμασω τι λεει και το λινουξ?

 

Χλωμο..απλα ασχοληθηκες για χομπυ που λεει και ο allischaos με το ποστ του οποιου συμφωνω απολυτως.

 

Kαι για να δειξω πως οι επαγγελματιες προσκολλουνται σε αυτο που ξερουν και δουλευει..ετυχε πριν πολλα χρονια να παω σε πελατη - λογιστικο γραφειο για να τσεκαρω μηχανηματα κλπ..και ο σερβερ..ετρεχε.. (καθεστε?) ..ΝΟVELL

Για οσους ειναι νεοι ... σκεφτειται ενα dos-like λειτουργικο με δικτυακο/multi user προσανατολισμο.

To ειδα και μου ρθε ενα μικρο εγκεφαλικο..η δικαιολογια ηταν "Σε novell δουλευει το προγραμμα ...με αυτο θα μεινουμε μια ζωη"...


Το Maya υπάρχει για Linux...

 

το maya επισημα υποστηριζεται απο καποιες διανομες..στις υπολοιπες..δεν ξερεις τι μπορει να γινεται..απο το να μην δουλευει καθολου..εως να ψαχνεις εξαρτησεις και libs επι ωρες για να παιξει...

 

Στην τελικη για καποιον που εχει μαθει maya..οκ ειναι μια καλη εναλλακτικη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω παιδιά... εσείς ξέρετε καλύτερα για τις επιλογές μου.

Αφού συμφωνήσατε κιόλας, αυτό θάναι το σωστό. :P

 

Σοβαρά τώρα, αυτό που θέλω να πω είναι το εξής: Αν κάτι δεν κάνει σε μας, αν κάτι δεν αρέσει σε μας, αν κάτι δεν καταφέραμε εμείς, αν κάτι στην τελική δεν το θελήσαμε, δεν είναι συμπαντικός νόμος, ούτε χρειάζεται να βρούμε εξήγηση για να απορίψουμε γιατί σε κάποιον άλλο ήταν διαφορετικά.

 

Όπως ίσως έχετε καταλάβει προτιμώ το linux (σώωωπα), παρόλα αυτά μπορώ κάλλιστα να απαντήσω με λόγους σε ένα θέμα με τίτλο "Windows... Γιατί?" και ας μην είναι η επιλογή μου. Και σίγουρα η απάντησή μου δεν θάναι, "εμένα με βόλεψε το linux γιατί δε χρειάζομαι antivirus και η κάρτα γραφικών μου έχει driver στον kernel". Επειδή αυτός ΔΕΝ είναι λόγος να χρησιμοποιείς windows ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@irenegr

 

Δεν ειναι ακριβως ετσι.

 

Δεν μπορει να ερθει καποιος και να μου πει οτι του αρεσε περισσοτερο και βολευτηκε περισσοτερο με το DOS απο οτι με τα windows.

Ok εκει περα αρχιζει το τρολλαρισμα..το τι αρεσει στον καθενα οκ ειναι υποκειμενικο..αλλα υπαρχουν και καποια αντικειμενικα δεδομενα.

 

Δεν μπορει να ερθει ο αλλος που παιζει π.χ. LOL που για να το περασεις στο λινουξ θες αλχημειες και δεν ειναι και σιγουρο οτι θα παιζει απροβληματιστα και να πει οτι τον βολευει να το παιζει στο λινουξ...

 

Δεν μπορει να ερθει καποιος που αν γαμηθει κατι στο λινουξ πρεπει να χει γνωσεις πληροφορικαριου για να βγαλει ακρη..και να μου πει οτι ειναι πιο ευχρηστο.

 

Ο καθενας προφανως μπορει να γουσταρει ο,τι θελει για οποιους λογους θελει και κανεις δεν ειναι σε θεση να τον κρινει..αλλα οχι να μας πουλαει φυκια για μεταξωτες κορδελες :P

 

Δεν φτιαχνουμε κανα μπλογκ λεω εγω να μιλαμε με τις ωρες για το λινουξ ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον σαν (περιστασιακος πλεον) χρηστης Linux από το 1998 θα σου πω και την δικη μου γνωμη στην ερωτηση "για ποιον λογο να περασω σε Linux). Η συντομη απαντηση ειναι: Δεν υπάρχει κανενας απολυτως λογος.

Εξηγουμαι:

 

Το Linux εχει απειρες διανομες που μεχρι να βρεις μια που σου ταιριαζει θα εχουν βγει τα μεθεπομενα Windows και τοτε η διανομη που βρηκες θα αλλαξει μορφη.

Το Linux εχει το 1/1000 των προγραμματων των Windows και συνηθως αν παρεις το καλυτερο τους προγραμμα απο καθε κατηγορια, δεν θα πλησιαζει ουτε στο ελαχιστο το καλυτερο προγραμμα της αντιστοιχης κατηγοριας σε Windows.

Το Linux εχει απαιτητικοτατο βαθμο προσαρμογης (το τονιζω αυτο γιατι διαβασα καποιο σχετικο σχολιο) και δεν ειναι παιξε γελασε. Με το παραμικρο λαθος (και οχι απαραιτητα δικο σου αλλα των εξαρτησεων / apt-get και δεν ξερω και εγω τι αλλο) θα ψαχνεσε με την γραμμη εντολων.

Το Linux απαιτει internet αν θες να περασεις τα προγραμματα σου. Δεν μπορεις να παρεις ενα exe οπως στα Windows και να το φυλας. Αν δεν εχεις διαδικτυο, ξεχνας το αγαπημενο σου προγραμμα και τις εξαρτησεις του (οι οποιες εξαρτησεις αλλαζουν απο διανομη σε διανομη ή ακομα και απο ιδια διανομη αλλα σε διαφορετικη εκδοση, οποτε δεν μπορεις καν να εισαι σιγουρος οτι θα εισαι ok αν φυλαξεις και τις εξαρτησεις).

Ότι ακους για σταθεροτητα ειναι λαϊκα να το πω: τρίχες. Η σταθεροτητα υπαρχει σε διανομες που θυσιαζουν την αποδοτικοτητα για να προσφερουν ενα minimum περιβαλλον των 50mb. Στις μεγαλες διανομες και με το μπουρδουκλωμα των προγραμματων KDE σε Gnome και το αντιθετο, ετοιμασου για αρκετα κρασαρισματα, τα οποια πλεον τολμω να πω πως ειναι περισσοτερα απο τα κρασαρισματα σε Windows.

 

Οι περισσοτεροι που μιλανε για ασφαλεια και σταθεροτητα ειναι γιατι κανουν εγκατασταση μονο μεσα απο το καταστημα τους (και μονο κλασσικα πραγματα) και δεν εχουν κατσει να το λιωσουν στις εγκαταστασεις με τον ιδιο τροπο που ελιωναν και τα Windows (δηλαδη απο ανεξαρτητες πηγες και εγκατασταση μεσω γραμμης εντολων).

 

Οι λόγοι που εγώ χρησιμοποιώ Linux:

 

⚫ Το να δοκιμαζω νεες διανομες μου φαινεται το ιδιο μαγικο όσο μου φανηκε και 17 χρονια πριν. Το ποσο ευκολα παρουσιαζεται μια διανομη για οικιακη χρηση ειναι αλλο θεμα (το ποσοστο ειναι μικροτερο απο 1%)

⚫ Λατρευω να χρησιμοποιω την γραμμη εντολων η οποια (με τα καταλληλα plugin πολλες φορες) σου επιτρεπει να κανεις τα παντα. Απο εγγραφη cd/dvd/bluray, αποστολη email, διαγραφη - ανακτηση αρχειων, προβολη ιστοσελιδων χωρις τα γραφικα τους, μεχρι χακαρισματα διαφορων τυπων, μεσα απο το εγγυημενο μινιμαλιστικο μαυρο περιβαλλον που αν μαθει καποιος να το κατεχει, τρεχει linux και σε εναν 30386, αφου δεν θα απαιτει πολλα γραφικα και βαρια προγραμματα.

⚫ Δεν υπαρχει τιποτα πρακτικοτερο απο το να εχεις ενα usb φλασακι με διανομες για καθε εργασια περασμενες.

⚫ Η σουίτα Aircrack

 

Σοβαρα τωρα, το να πας σε Linux δεν θα σου δωσει κανενα σοβαρο πλεονεκτημα αν ψαχνεις κατι αποκλειστικα για εσενα. Επειδη ομως υποψιαζομαι οτι η σχολη στην οποια αναφερεσαι ειναι η "Πληροφορικης και Τηλεπικοινωνιων", ειναι αληθεια πως το Linux εχει καποια πολυ καλα εργαλεια για την ειδικοτητα σου και το Linux παιζει πολυ σε Servers (που θα πρεπει να ξερεις να τους παιζεις στα δαχτυλα πριν την αποφοιτηση σου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να πας με τα πόδια κάπου όταν μπορείς να πας με το αμάξι;

Γιατί να μάθεις μαθηματικά όταν υπάρχει το κομπιουτεράκι; 

Γιατί linux όταν υπάρχει το W;

Κάπως έτσι είναι τα πράγματα. Ζυγίζεις τα πλεονεκτήματα του να κάνεις τα "δυσκολα" έναντι των "ευκολων" και αποφασίζεις.

Σίγουρα το να μάθεις κάτι διαφορετικό ή να ζοριστείς είναι πιο δύσκολο και δε βολεύει. Στο τέλος όμως βγαίνεις πάντα κερδισμένος.

 

Όσον αφορά το λογισμικό οι συγκρίσεις είναι άτυχες. Υπάρχουν άπειρα προγράμματα τα οποία τρέχουν σε linux και δεν υπάρχουν ούτε κατά διάννοια σε windows. 

 

Μετά από καιρό ενασχόλησης και χρήσης θα καταλάβεις το γιατί linux ή όχι linux, κάτι που εξαρτάται από εσένα μόνο.

 

Αναρωτιέμαι τι ενεργειακό όφελος θα είχε ο πλανήτης, από το ρεύμα που σπαταλάται μόνο και μόνο για να γίνουν κάποια updates της microsoft, για να τρέχει πάντα το antivirus, το αντι-χ-ψ-ζ, έρματα που δεν χρειάζονται να υπάρχουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πρέπει να γίνει ένας απλός (απλούστατος) διαχωρισμός.

 

professional vs home user.

 

Ο επαγγελματίας χρησιμοποιεί τα καλύτερα εργαλεία για τη δουλειά του όποια και αν είναι αυτά. Τελεία και παύλα.

 

Ο φωτογράφος photoshop. O μηχανικός Autocad ή κάτι αντίστοιχο. Κάποιος που προγραμματίζει με .NET χρησιμοποιεί Visual Studio. Η πλειοψηφία αυτών που κάνουν web development (ιδίως χρησιμοποιώντας scripting γλώσσες) χρησιμοποιούν και κάποιο Unix-οειδές (αν όχι locally, τότε remotely είτε μέσω Virtualization).

 

Εξαιρέσεις υπάρχουν φυσικά αλλά δεν έχει νόημα να συζητάμε για αυτές. Όπως δεν έχει νόημα να συζητάμε τι αρέσει στον καθένα.

 

Για home users, οι διαφορές μεταξύ των 3 βασικών λειτουργικών που προσφέρονται για Desktop πλέον δεν είναι ουσιώδεις αλλά κυρίως θέμα κόστους/αισθητικής. Τα υπόλοιπα είναι απλά για να συζητάμε. Το κάθε λειτουργικό έχει τα πλεονεκτήματά και τα μειονεκτήματά του, αλλά και με τα 3 μπορείς κάλλιστα να κάνεις τη δουλειά σου (internet, multimedia, office)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγκατάσταση Linux..είναι παιχνίδι. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει εξάπλωση και αυτό όχι γιατί είναι κακό ή ιδιόρρυθμο αλλά για δυο πραγματικά γεγονότα:

1. Τα windows έχουν μεγάλη προβολή

2. Τα linux δεν τρέχουν όλες εκείνες τις εφαρμογές που ήδη ξέρει ο χρήστης.

 

Οπότε ο νέος χρήστης πέφτει στο 1, και ο παλιός στο 2. 

 

Το ερώτημα είναι..Και ποιος πάει στα linux; 

1. Αυτός που δεν θαμπώθηκε από το (1)

2. Αυτός που ψάχνει για εναλλακτικές εφαρμογές - βλέπε τσάμπα- και δεν θέλει να κάνει αλχημείες με ύποπτα σπαστήρια...

 

Άρα ή πάει στο Linux αυτός που πείστηκε χωρίς να δει τα windows ότι το Linux είναι καλό...ή εν γνώση του θέλει το κάτι άλλο.

Έτσι εξηγείται το 4% των χρηστών που έχουν Linux.

Δεν υπάρχει για μένα διαχωρισμός οικιακών και μη υπολογιστών, αλλά δείτε πώς. Κάθε υπολογιστής είναι για εξυπηρέτηση, όχι για να μπει δίπλα στη γλάστρα. Οπότε με τον όρο αυτό κάθε υπολογιστής πρέπει να εξυπηρετεί τις ανάγκες του χρήστη! 

 

Το Linux μπορεί να το κάνει αυτό! Αλλά δεν το ξέρει πολύς κόσμος! Και από τις "τέλειες" εφαρμογές η χρήση των "τέλειων" δυνατοτήτων....χάνονται όταν περάσει καιρός και πρέπει να κάνει κανείς αλλαγή. Σε αντίθεση με τα προγράμματα ελεύθερου λογισμικού που είναι πάντα "φρέσκα".

 

Aν έμπαινε μια διαφήμιση του ubuntu θα του έδινε αέρα, αλλά δεν βλέπετε ούτε του ububtu....ούτε της Microsoft...γιατί;

Επειδή έχουν το κόλπο με το ΟΕΜ...Δηλαδή πας στο μαγαζί και στα έχουν όλα σε ένα! Θα δεις και ένα δυο μηχανήματα με Ubuntu.

Τι θα κάνει ο άλλος Να πάρει το "τσαφ τσουφ" που δεν έχει ακούσει ποτέ του ή το windows...

Έτσι είναι τα πράγματα και μην το ψάχνετε...παραπάνω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει για μένα διαχωρισμός οικιακών και μη υπολογιστών, αλλά δείτε πώς. Κάθε υπολογιστής είναι για εξυπηρέτηση, όχι για να μπει δίπλα στη γλάστρα. Οπότε με τον όρο αυτό κάθε υπολογιστής πρέπει να εξυπηρετεί τις ανάγκες του χρήστη!

 

Υπάρχουν πάρα πολλοί επαγγελματίες οι οποίοι δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν παρά μόνο windows γιατί μόνο εκεί υπάρχουν προγράμματα για τη δουλειά τους. Η παράθεση της λίστας δεν έχει νόημα γιατί είναι πάρα πολύ μακρυά.

 

Υπό αυτή τη έννοια ο διαχωρισμός σε οικιακούς χρήστες και μη έχει απολύτως νόημα γιατί οι επαγγελματίες θα χρησιμοποιήσουν μόνο ότι τους κάνει τη δουλειά τους. Οι οικιακοί χρήστες πάλι θα χρησιμοποιήσουν μόνο αυτό που κάνει τη καύλα τους (με το συμπάθειο πάντα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες λες κάτι άλλο...και οι δύο λες δεν θα έχουν απλά έναν υπολογιστή αλλά θα τον χρησιμοποιούν, άρα θα είναι χρήσιμος! Οπότε δεν έχει σημασία η σπουδαιότητα της στιγμής. Κάθε λεπτό είναι σπουδαίο!  Αυτό που θες να πεις είναι ότι ο επαγγελματίας δεν έχει επιλογές. Το τι είναι και τι όχι επιλογή μας παίζει πάρα πολύ. Εγώ το είδα από τη πλευρά της χρησιμότητας. Το πόσο χρήσιμο είναι δεν το κανονίζει το επάγγελμα. Κάποιοι άνθρωποι δίνουν εξίσου σημασία το τι θα κάνουν στον ελεύθερο χρόνο τους...με επαγγελματική συνείδηση..μάλιστα. Θέλουν να κερδίσουν και όχι να χάσουν!

 

(π.χ. η ρύθμιση του καυστήρα απαιτεί ένα βαλιτσάκι με ανιχνευτή CO2 αλλά κανείς δεν το παίρνει γιατί κοστίζει και δεν θέλει να χαλάσει φράγκο αφού τον πληρώνουν χωρίς αυτό..Δηλαδή το σωστό δεν είναι πάντα επιλογή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ε οχι :) Αρχικα οταν βαζω λινουξ και οταν βαζω παραθυρα δεν χρησιμοποιω τα ιδια προγραμματα...οχι οτι επιλεγω αναγκαστικα καλυτερα στα παραθυρα..ισως πιο βολικα.. π.χ. στα παραθυρα παιζω με τον media player classic home cinema

All around player..τον εβαλα και παιζω τα παντα εκει...δεν ξερω αν ο vlc ειναι καλυτερος..αλλα δεν με βολευει..οταν παω σε λινουξ ομως..θα αναγκαστω να παιξω με vlc , μιας και θεωρω οτι ειναι κλασεις ανωτερος απο οτιδηποτε αλλο κυκλοφορει.

 

Καποτε ηταν αλλα τελευταια παρατηρω οτι και αλλοι players (πχ totem η οτιδηποτε εχει το mint by default) μια χαρα κανουν τη δουλεια τους.

 

Επισης στα windows και εγω ημουν φανατικος του mpc μεχρι που βρηκα καποιες μικρο ασυμβατοτητες και το γυρισα σε vlc. Επειδη και εκει προσφατα βρηκα ασυμβατοτητες (δεν παιζει ολα τα x265) αλλα και για την ελλειψη της ποικιλιας ελεγχου που σου δινει το mpc τελικα τα εχω και τα 2.

 

 

Αυτο που με ενοχλει εμενα στο linux ειναι οτι δεν μπορω να βρω τροπο να κοψω το tearing οχι μονο στις ταινιες αλλα και στο desktop στις υψηλες αναλυσεις.

Δεν εχει να κανει με drivers κλπ. Και στα forums που εψαξα πολλοι εχουν τετοια προβληματα. Απο λογους ποικιλουν οι θεωριες, μεχρι και για το συστημα γραφικων λενε καποιοι (X vs Wayland) οτι παιζει ρολο. Το θεμα ειναι οτι αρκετοι ακομα εχουν προβλημα ενω στα windows ειναι ολα βουτυρο εκτος αν δεν εχεις βαλει drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Linux γιατί καταλαβαίνεις την έννοια του λειτουργικου συστήματος.

Έχεις όλο τον έλεγχο του συστήματος σε απλά "τεξτ" αρχεία, και μπορείς να πειράξεις το παραμικρό (έτοιμος να υποστείς τις συνέπειες βέβαια).

Μπορείς να το κάνεις compile ΜΟΝΟ για το hardware σου ή και για άλλες 10 αρχιτεκτονικές.

Δε θυμάμαι τους άλλους 1007 λόγους γιατί είναι πρωί.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εφτασε καποιος στο να δημιουργησει ενα thread με τιτλο "Linux.. Γιατί?" τοτε πολυ απλα το linux δεν κανει για εσενα. Αν ψαχνεις λογους και αιτιες που ισως σε πεισουν να το χρησιμοποιησεις εναντι των Windows (η να υπερασπισεις τις αξιες των Windows), εχεις κανει λαθος σκεψη απο την αρχη. Αν δεν του εχεις δωσει ευκαιρια να το χρησιμοποιησεις εξ ολοκληρου για ενα διαστημα και να βολευτεις/ξεβολευτεις με οτι εχει αυτο σαν εγγενεις εφαρμογες να σου προσφερει, η εστω και με συμβιωση win εφαρμογων μεσω wine/play on linux, το να σταθεις στην φαντεζι εμφανιση του καθε λειτουργικου αξιοποιωντας το μονο για firefox/chrome δεν εχει νοημα.

 

Αυτα τα γραφει ενας πρωην χρηστης Windows απο την εποχη των 95, που περιστασιακα ψαχνοταν με τις αρχαϊκες εκδοσεις των Mandrake, Fedora και Suse, σε περιοδους χρησης ωρων αντε ισως και ημερας, και ξαναεπεστρεφε στα Windows αφοριζοντας οτιδηποτε αλλο. Πλεον οι μοντερνες εκδοσεις των διαφορων distro ειναι το λιγοτερο εξωπραγματικες απο την ωρα που καλυπτουν τα παντα και καθε απαιτηση. Θα αναφερω μονο ενα πλεονεκτημα που μου εχει λυσει τα χερια και δειχνει την απιστευτη προσαρμοστικοτητα του Linux. Εχω εγκατασταση σε ενα λαπτοπ Mint 17. Παιρνω τον δισκο και τον εγκαθιστω σε ενα αλλο λαπτοπ, διαφορετικης μαρκας και specs οτιδηποτε. Το οτι θα τρεξει κανονικα ειναι δεδομενο και μαλιστα χωρις να δημιουργησει προβληματα σε κανενα driver. Αλλα ακομα και αυτο να γινει το πιο πιθανο θα ειναι να χτυπησει σε κανενα εξωτικο σχεδιασμο καρτας amd η κανενα νεο τυπου καρτας wifi. Μιλαμε για ποσοστο 1% που τις περισσοτερες φορες λυνεται με ενα μικρο script, ουτε καν εγκατασταση drivers κλπ. Απο οσο γνωριζω αυτο δεν γινεται σε καμια εγκατασταση Windows χωρις να μπει κανεις στην διαδικασια να ξαναπερασει ολους τους drivers, και ακομα και τοτε η ασταθεια του συστηματος θα ειναι δεδομενη. Χωρια που και αυτο θα θεωρειται παραβιαση της license agreement αφου γινεται παρανομη χρηση του σε αλλο συστημα. :)

 

Ξεκινησα την εφαρμογη Linux στα λαπτοπ των γονιων μου κυριως για να εχω την ηρεμια πως δεν θα μπορουν με ενα κλικ να εγκαταστησουν οτι να ναι μεσα απο διαφορα pop ups. Τους τα εχω στημενα με Linux Μιντ 17 εδω και ενα χρονο και δεν εχω ασχοληθει καθολου ξανα μαζι τους. Να αναφερω πως με Windows 7 που ετρεχαν πρωτα καθε λιγο και λιγακι κατι θα ειχε εγκατασταθει, κατι θα κολουσε, κατι..  σε δουλεια να βρισκεσαι. Ετσι βλεποντας αυτο το αποτελεσμα ηταν λογικο και για εμενα να μεταπηδησω στην πλατφορμα αυτη κυριως για να ξεφυγω απο μπαλωματα, ασκοπες ενασχολησεις και ημιμετρα. Αφιερωσα μερικες μερες στην αρχη για να στησω ενα συστημα οπως το ηθελα, και δεν εχω ασχοληθει ξανα με το λειτουργικο εδω και ενα χρονο πλεον. Για εμενα αυτο ειναι κατι που μου αλαξε την καθημερινοτητα προς το καλυτερο, και δεν χρειαστηκα κανενα λογο να ρωτησω γιατι να βαλω Linux η να μου κανουν διαφημιση/πλυση εγκεφαλου. Ο καλυτερος γνωμωνας ειναι οι αναγκες που εχει ο καθε ενας απο εμας. 

 

Και επειδη ειπωθηκε παραπανω πως ο καλος επαγγελματιας χρειαζεται τα καταλληλα εργαλεια..  για εμενα ο καλος επαγγελματιας προσαρμοζεται σε οτι μπορει να βρει και να χρησιμοποιησει για την δουλεια του. Δωστε τα καλυτερα εργαλεια σε εναν "επαγγελματια" και θα πανε χαραμισμενα..  παλι δωστε απλα εργαλεια σε ενα πραγματικο επαγγελματια και παλι θα κανει παπαδες. Τα εργαλεια απο μονα τους δεν κανουν κανεναν επαγγελματια. Καμια exclusive επαγγελματικη εφαρμογη δεν καθιστα οτιδηποτε αλλο ανυπαρκτο. Απλα ειναι η ευκολη ατακα για να υποστηριζει καποιος την ανωτερωτητα του συστηματος που λειτουργει, οπως εχει καταντησει καραμελα πχ οτι τα mac ειναι μονοδρομος για τους γραφιστες..  εγω θα ελεγα πως ειναι μονοδρομος για τους γραφικους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδη ειπωθηκε παραπανω πως ο καλος επαγγελματιας χρειαζεται τα καταλληλα εργαλεια..  για εμενα ο καλος επαγγελματιας προσαρμοζεται σε οτι μπορει να βρει και να χρησιμοποιησει για την δουλεια του. Δωστε τα καλυτερα εργαλεια σε εναν "επαγγελματια" και θα πανε χαραμισμενα..  παλι δωστε απλα εργαλεια σε ενα πραγματικο επαγγελματια και παλι θα κανει παπαδες. Τα εργαλεια απο μονα τους δεν κανουν κανεναν επαγγελματια. Καμια exclusive επαγγελματικη εφαρμογη δεν καθιστα οτιδηποτε αλλο ανυπαρκτο. Απλα ειναι η ευκολη ατακα για να υποστηριζει καποιος την ανωτερωτητα του συστηματος που λειτουργει, οπως εχει καταντησει καραμελα πχ οτι τα mac ειναι μονοδρομος για τους γραφιστες..  εγω θα ελεγα πως ειναι μονοδρομος για τους γραφικους.

Εδώ μου το χάλασες. Είναι σαν να λές έναν επαγγελματία οδηγό να αφήσω την εγνατία οδό και να πάει θεσσαλονίκη μέσω καστανιάς. Δε ξέρω αν έχεις ακούσει τη φράση: "Τα εργαλεία κάνουν το μάστορα" (με τη προυποθεση βέβαια ότι ο μάστορας ξέρει να τα χειρίζεται). Φίλος μου ασχολείται επαγγελματικά ως γραφίστας, φωτογράφος, model designer. Χρησιμοποιεί δηλαδή photshop,cinema4D, και γενικά σχεδόν όλη τη σουίτα της adobe(after effects, premiere κλπ). Πως να του πω αυτού του άνθρωπου βάλε linux??? Να αντικαταστήσει το photoshop με το gimp? Το cinema4D με το blender? -Καλά εργαλεία δε λέω αλλά δε χρησιμοποιεί αυτά τι να κάνουμε?. Επίσης προσπάθησα να βρω άξιους αντικαταστάτες των after effects και premiere αλλα δε μπόρεσα. Δε πειράζει όμως θα τα τρέχει μέσω wine ή απο vm αυτα. Με τα παραπάνω δεν υποστηρίζω καμιά ανωτερώτητα των windows λέω απλά τα πράγματα όπως είναι πραγματικά. Και αυτά από έναν που ο μόνος λόγος που ανοίγει παράθυρα είναι το visual studio.

*Α ναι ξέχασα, βγήκε το mono τώρα οπότε ας κάνω .net στο linux....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...