Προς το περιεχόμενο

Linux... Γιατί?


kaliakman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προβλημα με linux lite τα εγκατεστησα πριν 3 μερες και σημερα που ανοιξα  τον υπολογιστη μου βγαζει διπλα στο ρολοι το no indicators , ειχα συνδεση με wifi στο ιντερνετ αλλα δεν μου συνδεεται με κανενα δικτυο και εβαλα συνδεση με καλωδιο , σας επισυναπτω και ενα printscreen.

post-176091-0-41307900-1455208463_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 322
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

προβλημα με linux lite τα εγκατεστησα πριν 3 μερες και σημερα που ανοιξα  τον υπολογιστη μου βγαζει διπλα στο ρολοι το no indicators , ειχα συνδεση με wifi στο ιντερνετ αλλα δεν μου συνδεεται με κανενα δικτυο και εβαλα συνδεση με καλωδιο , σας επισυναπτω και ενα printscreen.

 

Σχετικό με το θέμα δεν το λες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικό με το θέμα δεν το λες...

συγνωμη που βγαινω εκτος θεματος αλλα αν υπαρχει αλλο θεμα που να μπορω να απευθυνθω να μου το πειτε , ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη που βγαινω εκτος θεματος αλλα αν υπαρχει αλλο θεμα που να μπορω να απευθυνθω να μου το πειτε , ευχαριστω πολυ.

Μπορείς να απευθυνθείς στο φόρουμ του distro: https://www.linuxliteos.com/forums/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το rendering των Fonts σε Java σε SWING applications είνα τρισάθλιο στο Linux (πρόβλημα του JDK - όχι του Linux), και εφόσον φαίνεται χάλια το εργαλείο με το οποίο βγάζω το ψωμάκι μου (IntelliJ IDEA - SWING based)  - άσε που σαν τα Consolas δεν υπάρχει άλλο coding font, δεν παίζει να γίνει μετάβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως παίρνει παραμέτρους; Δηλαδή κοίτα αν γίνεται να χρησιμοποιήσεις το αντίστοιχο του ClearType. Να ξέρεις βέβαια ότι και αυτό στα Windows...δεν δουλεύει για κείμενο με γωνία άλλη από τις μηδέν μοίρες (το κανονικό δηλαδή). Με το που πας να εμφανίσεις κείμενο με το GDI σε γωνία..έρχεται με γρέζια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ ubuntu εδώ και 3-4 χρόνια.  Πολλά τα καλά του αλλά έχω ρίξει άπειρο βρισίδι και ξενύχτια για πράγματα που δε δουλεύανε όπως νόμιζα στα windows.  Εντάξι, εγώ ασχολήθηκα και μπορώ να κάνω τη δουλειά μου.  Και όταν παρουσιαστεί πρόβλημα ξέρω που να ρωτήσω και που να βρω βοήθεια.  Οπότε το συνεχίζω.

 

ΟΜΩΣ τα laptop/pc τα χρησιμοποιεί και η γυναίκα μου για τη δουλειά της.  Η οποία είναι ψιλοάσχετη από υπολογιστές.  Σκέφτομαι ότι αν εγώ δεν είμαι κοντά να τη βοηθήσω, τι θα κάνει?

 

Η λύση είναι να την πάω σε windows.  Διότι αν κάτι πάει στραβά, οποιοσδήποτε πιτσιρικάς ή μαγαζί που κάνει υποστήριξη σε pc μπορεί να τη βοηθήσει.  Ubuntu Ποιός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το λές αυτό. Οσο ποιο άσχετος είναι κάποιος με τα λειτουργικά τόσο ποιο εύκολο είναι να προσαρμοστεί για τον απλό λόγο ότι δουλεύουν πάντα συγκεκριμένα προγράμματα και δεν σκαλίζουν ποτέ το λειτουργικό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ubuntu Ποιός?

 

Το google?

 

Να τους μαθαίνετε να λύνουν τα προβλήματα μόνοι τους είναι διπλό το κέρδος.

 

Εγώ θα κάνω την ανάποδη ερώτηση Windows....Γιατί; Εκτός από Οffice, παιχνίδια και  εφαρμογές συγκεκριμένου σκοπού δεν βλέπω άλλον λόγο για Win.

 

 

Απεξαρτημένος από το 2011.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα πάντως το intellij idea με java-1.8.0-openjdk-infinality-ultimate

φαίνεται πολύ καλό

 

Οκ τώρα θα με πείτε εκνευριστικό. Δεν είναι του επιπέδου Windows η Mac. Σε Windows 10 με cleartype είναι σαφώς καλύτερα

 

Επιπλέον έχεις 3 άχρηστες μπάρες που σου πιάνουν πολύτιμο vertical space ενώ θα μπορούσε να μην υπάρχει το Title μπαρ, και το Menu bar να είναι ενσωματωμένο στο Action bar του Gnome...όπως στο Unity με το Jayatana.

 

Λεπτομέρειες αλλά για μένα κάνουν τη διαφορά.

 

post-56025-0-92343000-1455814672_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...