Προς το περιεχόμενο

Linux... Γιατί?


kaliakman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε συ μήπως τα παραλές με το antivirus? Βάλτης απλά ένα free, δλδ τι κάνει όπου δει κουμπί κλικ me πατάει πάνω του?

Ισχύουν όπως τα λέω. Χρειάζεται απαραιτήτως antivirus , όχι free και γνήσια windows και office.

Οπότε το κόστος είναι αυτό που λέω, μετρημένα τα τελευταία 12 χρόνια.

Γι'αυτό σκέφτομαι σοβαρά ότι πρέπει να εκπαιδευτεί σε λίνουξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύουν όπως τα λέω. Χρειάζεται απαραιτήτως antivirus , όχι free και γνήσια windows και office.

Οπότε το κόστος είναι αυτό που λέω, μετρημένα τα τελευταία 12 χρόνια.

Γι'αυτό σκέφτομαι σοβαρά ότι πρέπει να εκπαιδευτεί σε λίνουξ.

 

Κάνε ότι έκανα και γω με τη δικιά μου γυναίκα και κόρη :

 

Linux για τα πάντα και ένα virtualbox με windows χωρίς πρόσβαση στο νετ και ρίξε εκεί το ms office και ότι άλλο θες που δεν παίζει σε linux.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Dr 73

 

εχω μια παρομοια εμπειρια με την φιλη μου, η οποια για καλη μου τυχη δεν ειχε πιασει ποτε υπολογιστη στα χερια της.

Μετα απο 4 χρονια με LinuxMint το μονο που ξερει να κανει ειναι να ανοιγει τον Firefox για να ψωνιζει στο ebay, να ακουει ραδιοφωνο και να τα λεει με τις φιλες της στο skype.Εγω κανει τις ενημερωσεις στο συστημα και ετσι μ αγαπαει ακομα περισσοτερο.Μερικες φορες μονο μου κανει παραπονα γιατι οι φιλες της εχουν ιους στους υπολογιστες κι αυτη δεν εχει!!!

Αν εχεις γερα νευρα και ακομα πιο γερο στομαχι κανε μια προσπαθεια σε VirtualBox η σε καποιο μηχανημα που δεν το χρειαζεσαι κι αν δεις οτι η κυρια τα παιρνει τα γραμματα και δεν κινδυνευει η προσωπικη σου ζωη τοτε δοκιμασε ενα DualBoot, δηλαδη Windows με Linux στο ιδιο μηχανημα και βλεπεις.

Επειδη ομως οπως λες η γυναικα κανει επαγγελματικη δουλεια στον υπολογιστη, η προσωπικη μου γνωμη ειναι ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΦΩΤΙΑ, το πιο πιθανον ειναι να καεις....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ότι έκανα και γω με τη δικιά μου γυναίκα και κόρη :

 

Linux για τα πάντα και ένα virtualbox με windows χωρίς πρόσβαση στο νετ και ρίξε εκεί το ms office και ότι άλλο θες που δεν παίζει σε linux.

 

Διπλό το ξύλο δηλαδή;! :-D Έξυπνος είναι αυτός που μαθαίνει από τα λάθη του, σοφός αυτός που μαθαίνει από τα λάθη των άλλων!

 

Πέρα από την πλάκα, οκ, γίνεται πάρα πολύ ωραία με seamless mode στο virtualbox, αλλά και πάλι πολύ φιλικό στους πόρους δεν είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε με Ubuntu Studio 64bit και 4Giga παίζει ένα XP 32bit και ένα WIndows 7 32bit ταυτόχρονα, καi μπορείς να τα έχεις σε δίκτυο, για τίποτα δοκιμές!

Απλά υπάρχει θέμα με τα φορητά γιατί το Virtualiazation το έχουν κλειστό από Bios. (σε ένα Lenovo έπαιξε μόνο το XP με VirtualBox)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα μια ερωτησούλα, τρέχω εδώ και ένα μήνα περίπου mint 17.3 cinnamon σε γενικές γραμμές το έχω φέρει στα μέτρα μου , αυτό που ψάχνω είναι αν μπορείς να προσαρμόζεις την εξοδο του ήχου ανάλογα με το προγραμμα δλδ π,χ skype - voip μέσο του bluetooth , kodi-vlc μέσο οπτικής ίνας , firefox chrome για ράδιο youtube μέσο της αναλογικής εξόδου.

εγώ τώρα πρέπει κάθε φορά να κάνω την αντίστοιχη αλλαγή από κάτω δεξιά στο ηχείο.

δοκίμασα μέσα από το skype να ρυθμίσω τον ήχο αλλά έχει μονο μια επιλογή (pulse audio server local) .

στα windows Μπορούσες να το κάνεις αυτό.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ειμαστε οριτζιναλ εναλλακτικοι και προτιμαμε αντι το double click υων φλουφληδων παραθηρακηδων να λιωνουμε πληκτρολογια πληκτρολογωντας εκατομυρια εντολες, πονανε ωρε τα παλικαρια;

Εξ αλλου  βγαζουμε και καμια εναλλακτικια γκομενα με το λινουξ αμα λαχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, η αλήθεια είναι ότι τώρα τελευταία οι "Γνώσεις Linux" φιγουράρουν στις top3 καλύτερες μεθόδους για να πιάσεις "εναλλακτικια γκομενα" μετά το Latex και το functional programming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, η αλήθεια είναι ότι τώρα τελευταία οι "Γνώσεις Linux" φιγουράρουν στις top3 καλύτερες μεθόδους για να πιάσεις "εναλλακτικια γκομενα" μετά το Latex και το functional programming.

Σωθήκαμε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...