Προς το περιεχόμενο

Linux... Γιατί?


kaliakman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@irenegr

 

υπαρχουν πολλοι χρηστες που απλα χρησιμοποιουν το πισι για 2-3-4-5 δουλειες..δεν τους ενδιαφερει να μαθουν την επιστημη των υπολογιστων.

Ειναι σαν να πεις σε εναν που απλα θελει αυτοκινητο "εχω αυτο..τραβα παρτο απο την αντιπροσωπεια ετοιμο με το κλειδι στο χερι..αλλα εχω και το αλλο που ειναι πιο γρηγορο ,πιο ομορφο , πιο δυνατο  αλλα θα πρεπει να το συναρμολογησεις μονος σου..."

 

οπως ειπα αλλο target group το ενα λειτουργικο , αλλο το αλλο λειτουργικο.

 

 

Εχοντας περασει απο windows και απο λινουξ επι μακρωθεν οπως εγραψε και ο συμφορουμιτης παραπανω , με τα windows ενιωθα ασφαλεια..και οταν λεω ασφαλεια..οτι δεν θα μου ζαλισουν τα @@ και θα παιξουν ολα σωστα αργα ή γρηγορα..θα βρω προγραμματα να κανω την δουλεια μου κλπ κλπ.

Με το λινουξ εχω μαθει να κανω καποια πραγματα που στα windows δεν προκειται ποτε να συνηθισω να τα κανω (σερβερ καταστασεις περισσοτερο) αλλα οταν προκειται για καθημερινες δουλειες...πως να το πω..δεν νιωθω ανετα..

Νιωθω οτι δουλευω με κατι κουτσο ενω υπαρχει κατι πληρες που θα με καλυψει περισσοτερο και πιο ευκολα.

Ισως ειναι θεμα συνηθειας των παραθυρων...

 

ΥΓ 1 : για τις δουλειες που θελω το φορητο μου , θα βολευομουν και με λινουξ..αλλα οσες φορες το δοκιμασα ηταν αποτυχια (ενεκα nvidia optimus και αδυναμια να παιξω κανα δυο παιχνιδια που θελω οταν μου την βαρεσει).

 

ΥΓ 2 : κοπελα παθιασμενη με λινουξ ..καπως ετσι πρεπει να ναι οι κοπελες στον παραδεισο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

My 2 cents

 

Έχω γράψει αρκετές φορές στο φόρουμ, ότι για μένα πλέον είναι αδιάφορο το λειτουργικό, μιας και τα περισσότερα προγράμματα που χρησιμοποιώ καθημερινά είναι και στις 2 πλατφόρμες. Μη γελιόμαστε, chrome/firefox που περνάμε το 95% του χρόνου μας λειτουργούν απρόσκοπτα και στα 2 περιβάλλοντα. Έτσι 2 από τα desktops στο σπίτι και ο ένας φορητός έχουν windows 10. Γιατί; Γιατί τα έστησα πανομοιότυπα με τα ίδια προγράμματα και έχω αυτοματοποιήσει κάποιες από τις λειτουργίες τους: αναβαθμίσεις, αντιβιωτικά, backup κτλ.

 

Τώρα ένας φορητός και το Netbook έχουν debian stretch γιατί είναι μηχανήματα του 2009 με ssd βέβαια και max μνήμη, αλλά η αίσθηση του mate πάνω σε αυτά ήταν απείρως καλύτερη από τα windows 7. Μιλάμε για ταχύτητα στο boot, άνοιγμα προγραμμάτων, διαχείριση μνήμης κτλ. Και υπόψη, το mate τρώει πόρους, δεν είναι το openbox. O file/media/web/tvheadend/owncloud server στο σπίτι είναι ubuntu 14.04 γιατί απλά όλα λειτουργούν χωρίς περίεργες ρυθμίσεις, χωρίς να έχω πρόβλημα στις εξαρτήσεις κτλ. Απλά εκεί επιλέγω τις αναβαθμίσεις που θα κάνω... κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε!

 

Τα 2 Pi2 που υπάρχουν στο σπίτι έχουν open elec πάνω, πάντα για τον ίδιο λόγο: ευκολία στην εγκατάσταση, ρύθμιση και συντήρηση. Τα κινητά μας έχουν android και είναι ρυθμισμένα να έχουν πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες του διαδικτύου. Τώρα, περιφερειακά, πχ στο σπίτι στο χωριό που πάμε μερικές φορές, υπάρχει σταθερός με debian 7 και backports ώστε να βλέπουμε κάτι στα γρήγορα ή καμιά ταινία ή για κάνα παιχνιδάκι σε emulation γιατί είναι μηχάνημα του 2006 με ssd βέβαια... και ο λόγος που δεν πάω σε jessie ή σε stretch είναι ο χρόνος που ΔΕ θέλω να αφιερώσω για να τον αναβαθμίσω...

 

Κι εγώ πέρασα από την εποχή που έκανα αφισοκόλληση, πορείες, καταλήψεις, συζητήσεις σε αμφιθέατρα και υπερασπιζόμουν με πάθος την ανωτερότητα του λίνουξ απέναντι σε άλλα λειτουργικά αλλά μάλλον άρχισα να εγκαταλείπω τις ιδέες του Richard Stallman λόγω χρόνου και ευκολίας και να συμβιβάζομαι :-P Λέτε να πάω σε Mac ή υπάρχει ακόμα σωτηρία; χαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν να ξεχωρίσουμε κάποια πράγματα.

Ειναι σαν να πεις σε εναν που απλα θελει αυτοκινητο "εχω αυτο..τραβα παρτο απο την αντιπροσωπεια ετοιμο με το κλειδι στο χερι..αλλα εχω και το αλλο που ειναι πιο γρηγορο ,πιο ομορφο , πιο δυνατο  αλλα θα πρεπει να το συναρμολογησεις μονος σου..."

 

Αν κάποιος ξεκινάει με ένα έτοιμο, στημένο pc/laptop, φάει 3-5-10 χρόνια και μάθει το λειτουργικό, μάθει πoιο πρόγραμμα κάνει τι, που να βρίσκει ότι θέλει και πως να κάνει τη δουλειά του και μετά (έχοντας όλη αυτή την εμπειρία), συγκρίνει αν είναι πιο εύκολο να στήσει μόνος του ένα pc με ένα λειτουργικό που δε γνωρίζει και με μια λογική διαφορετική από αυτή που ξέρει, ΦΥΣΙΚΑ και θα του φανεί δύσκολο και θα νιώθει ανασφάλεια.

Φαντάσου την πιο δύσκολη γλώσσα για σένα. Που όμως τη μαθαίνεις από παιδί και τώρα την ξέρεις και να ξεκινήσεις να μάθεις την πιο απλή γλώσσα του κόσμου. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι θα σου φαίνεται δύσκολη και θα νιώθεις ανασφάλεια να συνενοηθείς. Έτσι όμως δεν κάνουμε σύγκριση γλωσσών, απλά συμφωνούμε πως ότι ξέρεις (που μπορεί να έχεις χτυπηθεί κάτω να το μάθεις ή νάχει γίνει κόμπος η γλώσσα σου) όταν το μάθεις σου φαίνεται πιο απλό και από το πιο απλό πράγμα που όμως δεν γνωρίζεις ;)

 

Σε αυτή την περίπτωση, αν κάποιος ξέρει κάτι ήδη και μπορεί να κάνει τη δουλειά του και δεν έχει διάθεση να μάθει κάτι καινούριο εννοείται πως δεν θα μπω στη διαδικασία να του αναφέρω τα "καλά" του linux. 

 

Για να κάνουμε σωστά τη σύγκριση θα πρέπει να πάρουμε όμοιες καταστάσεις. Είτε έναν αρχάριο χρήστη που δεν ξέρει κανένα λειτουργικό και παίρνει pc για πρώτη φορά έτοιμο και στημένο και με τα δύο λειτουργικά και απλώς το χρησιμοποιεί για τις 3-4-5 απλές δουλειές που ανέφερες, είτε ο ίδιος αρχάριος χρήστης το στήνει μόνος του.

 

Στην πρώτη περίπτωση (όλα έτοιμα και στημένα για απλή χρήση) το πιθανότερο είναι πως τα προγράμματα που θα χρησιμοποιήσει και στα windows θα είναι ίδια με αυτά που θάχει και στο linux. (firefox, vlc, utorrent κλπ.) Ακόμη παραπέρα, αυτός ο αρχάριος, όταν θα χρειαστεί ένα ακόμη πρόγραμμα, μόλις μάθει πως το λένε, είναι πιο εύκολο να το κάνει εγκατάσταση με ένα pacman,yum,apt-get... install όνομα προγράμματος παρά να ψάχνει να το βρει, να το σκανάρει, να το κάνει εγκατάσταση (και βέβαια δε μιλάω για την περίπτωση να χρειαστεί και να το κάνει να δουλέψει για παραπάνω από 30 μέρες).

Στην περίπτωση που είναι και αρχάριος και χρειάζεται να στήσει μόνος του και το λειτουργικό, η εγκατάσταση linux είναι στο 95% βόλτα στο πάρκο σε σχέση με την κόλαση των cd.

Δεν είναι τυχαίο ότι από τότε που άρχισα να χρησιμοποιώ linux αποκλειστικά, σταμάτησα να αγοράζω σουβέρ. :P Αυτή τη στιγμή έχω τον καφέ μου πάνω σε ένα cd για gigabyte motherboard ,που όσο έβαζα και windows το πρόσεχα, γιατί χωρίς αυτό τα windows πάθαιναν κρίση ταυτότητας και δεν ήξεραν που πάω να τα βάλω. Στην εγκατάσταση linux δεν μου χρειάζονται.  ;)

 

Στο κομμάτι ότι όλα στα windows θα δουλέψουν... έχω στη λίστα του teamviewer μου 11 άτομα αυτή τη στιγμή, γιατί είχα φρικάρει να περιγράφω τηλεφωνικά την τοπολογία της οθόνης και που να γίνει το κλικ. Και τα 11 είναι για χρήστες windows που το λειτουργικό τους δε δουλεύει πάντα σωστά.

Απλά ένας χρήστης που ασχολήθηκε, μπορεί να βρει τρόπο να τα κάνει να δουλέψουν, αλλά αυτό θα συμβεί και στο linux.

 

Για να καταλήξω λοιπόν:

 

Αν κάποιος δεν ξέρει ΚΑΝΕΝΑ λειτουργικό και θέλει να στήσει όσο γίνεται πιο εύκολα κάποιο ΜΟΝΟΣ του, το linux είναι πιο εύκολο.

 

Αν κάποιος ξέρει καλά ένα λειτουργικό, όποιο και νάναι αυτό, τότε είναι το λειτουργικό που θα του φαίνεται πιο εύκολο.

 

Αν κάποιος θέλει να κάνει συγκεκριμένες δουλειές και το software που χρειάζεται υπάρχει μόνο για ένα λειτουργικό, είναι το λειτουργικό που θα πρέπει να του φανεί εύκολο θέλει δεν θέλει.

 

Αν κάποιος έχει το σαράκι της έρευνας και γουστάρει να μαθαίνει πράγματα και να εξερευνεί καταστάσεις, όταν εξαντλήσει ότι επιτρέπεται στα windows, είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα περάσει στο linux, γιατί εκεί το μόνο όριο είναι η διάθεση του να μαθαίνει.

 

 

ΥΓ 2 : κοπελα παθιασμενη με λινουξ ..καπως ετσι πρεπει να ναι οι κοπελες στον παραδεισο  :)

 

Και στον παράδεισο νάσαι, αν έχεις pc μια κόλαση τη ζεις, είτε είναι dll hell είτε dependency hell   :devil:

 

υγ. Από προσωπική εμπειρία: Σε 7χρονο είχα στήσει υπολογιστή με linux (δεν είχε χρησιμοποιήσει τίποτα πριν) που τον κράτησε για 4 χρόνια. Όταν του έστησα και windows στα 11 (για να παίζει με τους φίλους του τα ίδια παιχνίδια online) ΦΡΙΚΑΡΕ με το πόσο δύσκολα ήταν, τι λαβύρινθος να βρει ένα πρόγραμμα να εγκαταστήσει, τι @#$@ ήταν να προσέχει ότι κατεβάζει και πάει λέγοντας.  ;)

 

Καλημέρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παραθεσω και γω μια εμπειρια δικη μου. Φετος το καλοκαιρι εκλεισα διακοπες στη Παρο. Αεροπορικα απο Θεσσαλινκη για Αθηνα, και απο κει πλοιο για τη Παρο. Ξενοδοχειο κλπ τα παντα απο το ιντερνετ. Στο αεροδρομιο ανοιγω το tablet για να συνδεθω στο internet με wifi, και μοy πεταει ενα pop up του google now " η πτηση σας για Αθηνα αναχωρει σε 25 λεπτα, το πλοιο για Παρο σε τοσες ωρες και η κρατηση του ξενοδοχειου σας εχει επιβεβαιωθεί.

Οταν γυρισα απο τις διακοπες το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να παρατησω τα windows 10 και το gmail. Μου πηρε αρκετο καιρο και αφου δοκιμασα αρκετες διανομες, εχω καταφερει να κανω οτι εκανα στα windows - του skype.

Σιγουρα θελει να μαθεις καποια πραγματα απο την αρχη, σιγουρα θα υπαρχουν μικρα bugs σε εφαρμογες και παιχνιδια που παιζουν με play on linux. Αλλα απο το να χρησιμοποιουν πληροφοριες δικες μου χωρις την αδεια μου το προτιμω.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω το θέμα της ευκολίας μετάβασης ή ξεκινήματος σε ένα λειτουργικό εξαντλήθηκε. Επειδή η χρήση μετράει σε σχέση με το αποτέλεσμα, ως λειτουργικό το Linux δεν έχει αδυναμίες, μπορεί άνετα να χειριστεί πολυμέσα. Μάλιστα η Ubuntu Studio διανομή δίνει προτέρημα σε εφαρμογές που θέλουν ελάχιστη υστέρηση (lag). Έτσι το ζήτημα εστιάζεται στις εφαρμογές...με ονόματα. Θες να χρησιμοποιήσεις Firefox ή Chrome...γίνεται και είναι πιο γρήγορα σε linux. Δηλαδή η εφαρμογή που θες και το που παίζει ορίζει το λειτουργικό που θα έχεις.

Να γιατί πούλησε το Android ... σου δίνει apps. Το έκανε αυτό από την αρχή το Linux, ερχόταν με πακέτα εφαρμογών, αλλά είχες και έχεις την αγορά, όπου 0.1% είναι με χρήματα..Τα windows δεν το είχαν, και τώρα σου χαρίζουν το 10 για να μπεις στην αγορά τους (που δεν μπήκες με τα 8, γιατί κόλλησες με το αποπροσανατολιστικό metro σύστημα και δεν το κατάλαβες ότι είχε αγορά). Και πάλι ένα 10% πήγε στα 10, και νομίζω ότι θα το δίνουν τσάμπα χωρίς υποστήριξη τηλεφωνική, και θα τα βγάζουν τα λεφτά τους από τα ποσοστά από την αγορά apps/games αλλά και αρχείων ήχου, εικόνας, βίντεο. Θα παρέχονται αυτά σε linux; Ασφαλώς γιατί κανείς δεν θέλει αποκλεισμούς από αγορές.

Τι συμβαίνει σήμερα όμως; Μπορώ να βάλω το Word στο linux, ως διανομή επί πληρωμή; Όχι. Ακόμα υπάρχουν αποκλειστικές εφαρμογές. Είμαστε σε μεταβατικό στάδιο. Το λειτουργικό τείνει να χάσει την αξία του. Από linux αφήνεις τα αρχεία σου στο δίκτυο, πας στο γραφείο και τα εκτυπώνεις σε Windows. Η εφαρμογή πριν το λειτουργικό είναι ο κανόνας.

Ο νέος που δεν έχει ιδέα από εφαρμογές θα πάρει ότι του συστήσουν. Από το τι πουλάει η αγορά συμπεραίνουμε τι συστήνουν οι περισσότεροι... Windows. Αν μετρήσουμε όμως βασική εγκατάσταση ανά μηχάνημα τότε έχω την εντύπωση ότι το Android έρχεται πρώτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@irenegr

 

Σε καποια συμφωνω , σε καποια οχι :)

Για παραδειγμα

 

"Στην πρώτη περίπτωση (όλα έτοιμα και στημένα για απλή χρήση) το πιθανότερο είναι πως τα προγράμματα που θα χρησιμοποιήσει και στα windows θα είναι ίδια με αυτά που θάχει και στο linux. (firefox, vlc, utorrent κλπ.) Ακόμη παραπέρα, αυτός ο αρχάριος, όταν θα χρειαστεί ένα ακόμη πρόγραμμα, μόλις μάθει πως το λένε, είναι πιο εύκολο να το κάνει εγκατάσταση με ένα pacman,yum,apt-get... install όνομα προγράμματος παρά να ψάχνει να το βρει, να το σκανάρει, να το κάνει εγκατάσταση (και βέβαια δε μιλάω για την περίπτωση να χρειαστεί και να το κάνει να δουλέψει για παραπάνω από 30 μέρες).

Στην περίπτωση που είναι και αρχάριος και χρειάζεται να στήσει μόνος του και το λειτουργικό, η εγκατάσταση linux είναι στο 95% βόλτα στο πάρκο σε σχέση με την κόλαση των cd.

Δεν είναι τυχαίο ότι από τότε που άρχισα να χρησιμοποιώ linux αποκλειστικά, σταμάτησα να αγοράζω σουβέρ.  :P Αυτή τη στιγμή έχω τον καφέ μου πάνω σε ένα cd για gigabyte motherboard ,που όσο έβαζα και windows το πρόσεχα, γιατί χωρίς αυτό τα windows πάθαιναν κρίση ταυτότητας και δεν ήξεραν που πάω να τα βάλω. Στην εγκατάσταση linux δεν μου χρειάζονται. "

 

Ε οχι :) Αρχικα οταν βαζω λινουξ και οταν βαζω παραθυρα δεν χρησιμοποιω τα ιδια προγραμματα...οχι οτι επιλεγω αναγκαστικα καλυτερα στα παραθυρα..ισως πιο βολικα.. π.χ. στα παραθυρα παιζω με τον media player classic home cinema

All around player..τον εβαλα και παιζω τα παντα εκει...δεν ξερω αν ο vlc ειναι καλυτερος..αλλα δεν με βολευει..οταν παω σε λινουξ ομως..θα αναγκαστω να παιξω με vlc , μιας και θεωρω οτι ειναι κλασεις ανωτερος απο οτιδηποτε αλλο κυκλοφορει.

Δευτερο παραδειγμα με software , gimp / photoshop...δεν ειμαι εξπερ γραφιστας..προφανως με καλυπτουν και τα 2..στα παραθυρα ΕΙΧΑ εγκαταστησει το gimp..εγκαθιστω προχτες ενα πενακι wacom με εναν φιλο μου να δοκιμασουμε κατι..ανοιγω gimp..δουλευε το πενακι αλλα LAG-αριζε..ο,τι και να εκανα..λεω κατσε να βαλω photoshop..το βαζω...το πενακι....αψογη χρηση...

Αν βαλω λινουξ θα αναγκαστω να παιξω με το gimp...

 

Που θελω να καταληξω ...οτι στο λινουξ λιγο πολυ εκτος και αν κανεις καμμια περιεργη δουλεια..θα καλυφθεις με το software..αλλα πολλες φορες θα κανεις υποχωρησεις..ειτε στην εμφανιση (ναι κανεις δεν θελει ασχημο λειτουργικο και προγραμματα) ειτε σε δυνατοτητες.

 

Επισης θεωρω πιο ευκολο να ψαξω ενα προγραμμα στο γοογλε παρα να δω πως ακριβως λεγεται το πακετο στον package manager :) . Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειμαι υπερμαχος του package manager scheme.

 

Οσο για τις εγκαταστασεις..μην κοροιδευομαστε...9.99999 στους 10 που πανε να βαλουν λινουξ , τα σκατωνουν ιδιως οταν ερχεται η ωρα να κοψουν τον δισκο σε partitions..Εκτος και αν μιλαμε για installer..που δεν σε ρωταει..

Στα windows..δεν γινεται να αποτυχεις στην εγκατασταση...ειναι μακραν πιο αυτοματοποιημενα με μακραν λιγοτερες "ερωτησεις".

 

 

Εχω περασει απο ολα τα λειτουργικα.. (95-98-me-xp-2000-nt-7-8-10) και λινουξ λειτουργικα και καθως και πολλα flavors unix σε εποχες που οπως εχω ξαναπει το γραφικο περιβαλλον στο λινουξ ηταν επιπεδου απλα να τρεξει το startx και πολυ μας ηταν.

Οπου επρεπε να κανεις τον κερνελ compile και να ευχεσαι οτι δεν εκανες μαλακια στα modules και να χασεις 30 λεπτα απο την ζωη σου.

Δηλαδη καταστασεις που πολλοι που ασχολουνται πλεον με το λινουξ δεν θα τις ζησουν..εχω δει την εξελιξη του λινουξ...και ειναι αλματωδης.

 

Αλλα λιγο η συνηθεια των windows , λιγο η πληροτητα σε προγραμματα , λιγο ο λιγοτερος πλουραρισμος (καλως ή κακως εχοντας ενα γραφικο περιβαλλον ειναι ολα πιο οργανωμενα απο το να εχεις 50 διαφορετικα με ο,τι αυτο συνεπαγεται) ,λιγο οτι καποιος απλα θελει να κανει 2-3 συγκεκριμενα πραγματα και δεν τον ενδιαφερει να μαθει πως δουλευει under the hood..τα windows κρατανε την πελατεια τους.

 

Οπως ειπα αλλο ταργκετ γκρουπ τα 2 λειτουργικα..Προσωπικα αν ειχα αλλο φορητο (χωρις διπλες καρτες) ισως ασχολιομουν να το βαλω σαν κυριο λειτουργικο...μεχρι τοτε...

 

@Μ2000

 

Αυτο πιστευω και γω..κοιτας αν οι εφαρμογες που θες να χρησιμοποιησεις υπαρχουν καπου..και παιζουν σωστα..και βασει αυτου επιλεγεις το λειτουργικο σου.

Απλα βλεπω οτι πολλες εταιριες δεν γουσταρουν για καποιο λογο να βγαλουν τις εφαρμογες τους σε λινουξ...Ειναι δυσκολο δηλ να βγαλει η microsoft την office suite για λινουξ?ή η adobe τα δικα της προγραμματα?

Για καποιον λογο δεν γουσταρουν..υποθετω οτι θεωρουν οτι αφου βγαζουν τα λεφτα τους απο τους windows users ποιος τους γαμει τους αλλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[troll mode on]

 

θα κανεις υποχωρησεις..ειτε στην εμφανιση (ναι κανεις δεν θελει ασχημο λειτουργικο και προγραμματα) είτε ...

Ι think that I qualify for that! Δεν είναι ότι θέλω άσχημο λειτουργικό αλλά αρνούμαι να δαπανήσω έστω και 5 λεπτά για να φτιάξω κάτι πέρα από κανένα font rendering issue.


[troll mode off]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mphxths

Έχει ανοιχτεί μια συζήτηση με θέμα ποιός ο λόγος/λόγοι κάποιος που δεν ξέρει για το linux να το χρησιμοποιήσει και επιμένεις να λες για ποιούς λόγους ΕΣΥ, ξέροντας τις ανάγκες σου και τι τις καλύπτει, δεν το χρησιμοποείς και προτιμάς τα windows. Δεκτό και σεβαστό.

Δεν έχω καμμιά αντίρρηση για τις επιλογές σου ή τις προτιμήσεις σου αφού σε καλύπτουν, ακόμη και αν μου έλεγες ότι χρησιμοποιείς millenium και internet explorer.  :ph34r:

Όταν όμως κάποιος δεν έχει κατασταλάξει αν θέλει ή αν χρειάζεται κάτι, απλά αναφέρουμε τους λόγους που μπορεί να το θέλει ή πως μπορεί να το πετύχει. Γενικά και αν γνωρίζουμε. Το αν θα τον βολέψει, ΜΟΝΟ ο ίδιος μπορεί να το πει όταν θα το έχει δοκιμάσει. Μπορεί ναι, μπορεί και όχι, επίσης μπορεί ναι αλλά για κανέναν από τους λόγους που του το πρότειναν μα για κάποιον εντελώς δικό του.

 

Το ότι εσένα δε σε βόλεψε το linux ή το ότι εμένα με βόλεψε και κάποιον άλλον το os x, δεν έχει να κάνει με το αν υπάρχουν λόγοι να το κάνει. 

Παίρνει κάποιες απαντήσεις γιατί ΜΠΟΡΕΙ να θέλει να δοκιμάσει, δοκιμάζει και αποφασίζει. Το ότι εγώ προτιμώ ie και συ iceweasel είναι αδιάφορο. Όπως αδιάφορο είναι σε μια γενική ερώτηση "γιατί να διαλέξω freeBSD", το ότι το δικό μου λάπτοπ έχει τεχνολογία optimus και του διπλανού onboard intel και δεν χρειάζεται καν εξτρα driver στο linux.

 

Φυσικά η απάντησή μου θα ήταν διαφορετική αν κάποιος ρωτούσε κάτι συγκεκριμένο, με περιγραφή απαιτήσεων και δεδομένα στο hardware. Όσο όμως η ερώτηση είναι "Γιατί να χρησιμοποιήσω linux" η απάντηση "εμένα δε με βόλεψε γιατί έχω κάρτα optimus και θέλω να χρησιμοποιώ το lightroom" ΔΕΝ είναι λόγος να μην το χρησιμοποιήσει κάποιος άλλος. ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@irenegr

 

Δεν επιασες την επαγωγικη / συλλογικη μου σκεψη... :)

 

ΑΝ εμενα (επουδενι δεν ειμαι το αντικειμενικο κριτηριο φυσικα) , δεν με βολεψε με την οποια προιστορια και χρηση και εμπειρια ειχα...σκεψου καποιον πιο αδαη απο μενα..πιο βολεψακια σε καποιους τομεις απο μενα..αν θα τον βολεψει..

 

Οποτε στην ερωτηση "Γιατι λινουξ" απο καποιον που δεν γνωριζει ΤΙΠΟΤΑ απο λινουξ η απαντηση ειναι "Δεν υπαρχει λογος για να χρησιμοποιησεις λινουξ" :)

 

Γενικη ερωτηση , γενικη απαντηση.

 

Στην περιπτωση για τους χ,ψ λογους δεν καλυπτεται απο το λινουξ προφανως η απαντηση ειναι η ιδια .

Αν καλυπτεται απο το λινουξ , γιατι να παει σε αυτο?

Μιλαμε για χρηστη που δεν εχει ιδεα απο λινουξ , αρα δεν τον ενδιαφερει να αρχισει να σπαταλαει απειρες ωρες με αυτο...Αρα και παλι η απαντηση ειναι "Δεν υπαρχει λογος να παει στο λινουξ"

Αν καλυπτεται απο το λινουξ , σιγουρα καλυπτεται και απο τα παραθυρα..αρα μενει σε αυτα.

 

Γενικο παραδειγμα , γενικος χρηστης , γενικες απαντησεις...

 

Αν πιασουμε πιο ειδικα παραδειγματα , αναγκες και χρηστες..εκει το αναλυουμε αλλιως :)

 

Προσωπικα δεν μπορω να πω σε καποιον ξεκινα λινουξ...και οταν λεω καποιον εννοω τον μεσο χρηστη..ξερω που τον χωνω..ξερω οτι ο πολυς ο κοσμος θα πελαγωσει...ξερω οτι θελει out of the box λειτουργικο και οχι να παλευει να το σεταρει 2 μερες πριν το χρησιμοποιησει...

 

Αν ξερω οτι ειναι κομπιουτερακιας , εκει αλλαζει το πραμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ mphxths

Ε οχι :) Αρχικα οταν βαζω λινουξ και οταν βαζω παραθυρα δεν χρησιμοποιω τα ιδια προγραμματα...οχι οτι επιλεγω αναγκαστικα καλυτερα στα παραθυρα..ισως πιο βολικα.. π.χ. στα παραθυρα παιζω με τον media player classic home cinema

All around player..τον εβαλα και παιζω τα παντα εκει...δεν ξερω αν ο vlc ειναι καλυτερος..αλλα δεν με βολευει..οταν παω σε λινουξ ομως..θα αναγκαστω να παιξω με vlc

 

 

  - Vlc, Banshee, SMPlayer, Miro, MPV, εκτός απο video player πρόσθεσε podcast, internet radio κ.α.

 

 

Δευτερο παραδειγμα με software , gimp / photoshop...δεν ειμαι εξπερ γραφιστας..προφανως με καλυπτουν και τα 2..στα παραθυρα ΕΙΧΑ εγκαταστησει το gimp..εγκαθιστω προχτες ενα πενακι wacom με εναν φιλο μου να δοκιμασουμε κατι..ανοιγω gimp..δουλευε το πενακι αλλα LAG-αριζε..ο,τι και να εκανα..λεω κατσε να βαλω photoshop..το βαζω...το πενακι....αψογη χρηση...

Αν βαλω λινουξ θα αναγκαστω να παιξω με το gimp...

 

 

  - Gimp, Wine (photoshop), Inkscape, Pinta, ακόμα και Blender.

 

 

Που θελω να καταληξω ...οτι στο λινουξ λιγο πολυ εκτος και αν κανεις καμμια περιεργη δουλεια..θα καλυφθεις με το software..αλλα πολλες φορες θα κανεις υποχωρησεις..ειτε στην εμφανιση (ναι κανεις δεν θελει ασχημο λειτουργικο και προγραμματα) ειτε σε δυνατοτητες.

 

   - Ίσα ίσα που αν θες καμιά περίεργη δουλειά θα καλυφθείς με το linux, δες Fritzing, ELKI  JFractionLab και πολλά άλλα που μπορώ να βαρεθώ να κάνω link. To καλύτερο είναι οτι είναι free.

Διαφορετικά target group για τα 2 λειτουργικά θα το δεχόμουν πριν 10 χρόνια. Το μόνο που μπορώ να καταλάβω είναι τον hard core gamer. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tuxpower

 

οσον αφορα τους media players..για μενα ειναι θεμα συνηθειας ο media player classic home cinema.

 

Τον εβαλα , ουτε να ψαξω codecs και λοιπα μπλιμπλικια..Ειδικα σε windows υπαρχουν και αλλοι...αλλα δεν με συγκινησαν.

Στο λινουξ το μονο που με συγκινησε ειναι ο vlc , οι αλλοι ολο και καποιο θεμα μου εβγαζαν (που ηθελε ψαξιμο που δεν ημουν διατεθειμενος να κανω).

 

Παμε στα περι gimp/photoshop κλπ

Δεν αναφερομαι στα "κλπ" γιατι ειναι γατακια μπροστα στο gimp/photoshop.Απο την στιγμη που εβαλες το "wine" μπροστα στο photoshop..εχασες το παιχνιδι.

Γιατι να παω στο gimp?Γιατι να παω σε οτιδηποτε οταν το photoshop μην γελιομαστε ειναι το απολυτο εργαλειο στον τομεα του.

Και μεσω wine δεν δουλευει πληρως απο οτι βλεπω https://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=25607

Kαι στην τελικη μιλαμε για ενα εργαλειο που αν καποιος το εχει μαθει , με ποια λογικη να το αλλαξει με το gimp ή καποιο υποδυεστερο?

 

Το blender κανω πως δεν το ειδα..τι να κλασει μπροστα σε 3ds max / maya κλπ ?Και παλι μιλαμε για εξιδικευμενα εργαλεια που καποιος επαγγελματιας δεν θα εχει λογο να τα αλλαξει επειδη απλα δεν υπαρχουν στο λινουξ..απλα δεν θα παει στο λινουξ.

Δεν αλλαζει καποιος τα εργαλεια του για να προσαρμοστει στο λινουξ..το αντιθετο γινεται.

 

"Το καλυτερο ειναι οτι ειναι free" 

 

Ναι σωστα γιατι στα παραθυρα χεστηκαμε να πληρωνουμε...ας ειμαστε ρεαλιστες..ημαρτον δηλ.

 

Eπαγγελματιες που εχουν συνηθισει σε συγκεκριμενα προγραμματα/εργαλεια που δεν υπαρχουν στο λινουξ  ..δεν παιζει με την καμμια να πανε στο λινουξ επειδη εκει ισως βρουν κατι αντιστοιχο..υποδυεστερο ή μη...για να κανουν την δουλεια τους..

Καποιοι το πισι το εχουν εργαλειο δουλειας..οχι απλα να παιζουν παιχνιδια και να σκαλιζουν τις ρυθμισεις του.

Kαι τελος να αναφερθω σε ασυμβατοτητες με hardware?που οκ δεν ειναι παντα προβλημα του λινουξ αλλα νοοτροπιας κλειστων οδηγων κλπ..αλλα ο end user χεστηκε ποιος φταιει...την δουλεια του κοιταει να κανει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mphxths

Δεν είναι συμβατά λειτουργικά Windows και Linux. Κάτι πάνε να κάνουν με το Wine αλλά ακόμα αργεί το πράγμα. Όμως το πρόβλημα που περιέγραψα για το Linux είναι ότι η συνεχή αναβάθμιση..το σπάει, δηλαδή θα φτάσει κάποιος να αναβαθμίζει και παράλληλα να κάνει εγκαταστάσεις με το χέρι..και να η σαλάτα..Θα σου λέει ότι δεν μπορεί χωρίς την τάδε βιβλιοθήκη αλλά δεν θα στην φέρνει το σύστημα γιατί είναι η παλιά ενώ έχει την καινούρια. Θα πρέπει να κάνεις ένα "WineLinux" δηλαδή να κάνεις εκκίνηση με δική σου αρχικοποίηση για κάθε συστατικό, το που είναι δηλαδή. Και πώς ξέρεις τι χρειάζεσαι...δηλαδή πάρ' τ' αυγό και κούρευτο...που λέμε! Και γιατί αυτό να το αναλάβουν οι επιχειρήσεις; Έτσι θα πρέπει να έχουν πακέτα και το επιτελείο της διανομής να τους βάζει εντός. Να γιατί δεν το παρέχουν: δεν θέλουν αγά, και με ένα 4% λινουξάδες μπορούν να ζήσουν χωρίς αυτό! 

stats-platforms.png

 

Όμως η Oracle με το VirtualBox, έχει δείξει ότι μπορούν εφαρμογές να γραφτούν για όλους, και είναι μεγάλη μαγκιά αυτό που έχει κάνει!

Πιστεύω ότι θα αλλάξει το πράγμα. Αλλά και το Linux πρέπει να φτιάξει ένα αυτόματο WineLinux για να κλείνεις εκεί ότι θες να είναι πάντα σε ετοιμότητα με δικές του ρουτίνες. Κάποιοι προσφέρουν κάτι τέτοιο αλλά για κώδικα που έχει πάρει εντός όλες τις ρουτίνες στο στάδιο του linker.

 

Στη γυναίκα μου της έφτιαξα ένα Ubuntu απλό σε ένα "της πλάκας" φορητό. Δυσανασχέτησε για δυο μέρες, ήθελε να αντιγράφει τους υπότιτλους από τα σίριαλ, και τελικά αλλάξαμε "explorer" για να κάνει την δουλειά όπως ήθελε...Παίζει και το VirtualBox παρόλο που ο κατασκευαστής έχει κλειδωμενο το Hardware Virtualization - Lenovo είναι το μηχάνημα.. (δεν παίζει τα 7 αλλά τα Xp πολύ καλά) και έτσι έχει ένα πρόγραμμα για βαθμολογίες που της είχα γράψει και είναι ικανοποιημένη, Ούτε antivirus ούτε τίποτα. Κόψαμε και την αναβάθμιση σε μη μακράς διαρκείας πράγματα και είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@irenegr

 

Δεν επιασες την επαγωγικη / συλλογικη μου σκεψη... :)

 

ΑΝ εμενα (επουδενι δεν ειμαι το αντικειμενικο κριτηριο φυσικα) , δεν με βολεψε με την οποια προιστορια και χρηση και εμπειρια ειχα...σκεψου καποιον πιο αδαη απο μενα..πιο βολεψακια σε καποιους τομεις απο μενα..αν θα τον βολεψει..

 

Οποτε στην ερωτηση "Γιατι λινουξ" απο καποιον που δεν γνωριζει ΤΙΠΟΤΑ απο λινουξ η απαντηση ειναι "Δεν υπαρχει λογος για να χρησιμοποιησεις λινουξ" :)

 

Φαντάσου λοιπόν την έκπληξή μου διαβάζοντας αυτό και κάνοντας αναγωγή στη δική μου φάση. Δεν ήξερα τίποτα από linux, δεν ήμουν καμμιά ...κομπιουτερού λόγω επαγγέλματος ή σπουδών και δεν ήξερα ΤΙΠΟΤΑ από υπολογιστές (για την ακρίβεια μέχρι τα 30 μου δεν είχα αγγίξει υπολογιστή). Απλά και μόνο όμως, επειδή μου έφερναν εμετική διάθεση τα πρωινάδικα, είπα να ασχοληθώ.

Και κοίτα να δεις... και κατάφερα να ψιλομάθω και με βόλεψε τελικά το linux.

 

Οπότε εδώ έβγαλες το μεγαλύτερο επιχείρημα γιατί να ασχοληθεί κάποιος με linux.

 

Γιατί θέλει, γιατί μπορεί και γιατί το να μην μάθει κάτι επειδή δεν το ξέρει, ΔΕΝ είναι επιχείρημα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάσου λοιπόν την έκπληξή μου διαβάζοντας αυτό και κάνοντας αναγωγή στη δική μου φάση. Δεν ήξερα τίποτα από linux, δεν ήμουν καμμιά ...κομπιουτερού λόγω επαγγέλματος ή σπουδών και δεν ήξερα ΤΙΠΟΤΑ από υπολογιστές (για την ακρίβεια μέχρι τα 30 μου δεν είχα αγγίξει υπολογιστή). Απλά και μόνο όμως, επειδή μου έφερναν εμετική διάθεση τα πρωινάδικα, είπα να ασχοληθώ.

Και κοίτα να δεις... και κατάφερα να ψιλομάθω και με βόλεψε τελικά το linux.

 

Οπότε εδώ έβγαλες το μεγαλύτερο επιχείρημα γιατί να ασχοληθεί κάποιος με linux.

 

Γιατί θέλει, γιατί μπορεί και γιατί το να μην μάθει κάτι επειδή δεν το ξέρει, ΔΕΝ είναι επιχείρημα. :P

 

Δηλ μου λες οτι ειχες μια καποια προιστορια/εμπειρια με τα windows και αποφασισες μια μερα να ασχοληθεις με το λινουξ και σου αρεσε ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ σε ολους τους τομεις ?

Αδυνατω να το πιστεψω :)

 

Αν ειχες μηδεν εμπειρια με παραθυρα μηδεν εμπειρια με λινουξ...απολυτο μηδεν ομως..και επιασες το λινουξ..οκ βολευτηκες..δεν ειχες καποια αλλη εμπειρια να συγκρινεις...εκει το δεχομαι.Με τον ιδιο τροπο που συνηθισες το λινουξ και σου αρεσε...το ιδιο μπορει να ειχε συμβει αν ειχες επιλεξεις να ασχοληθεις με τα windows..δεν υπαρχει απλα μετρο συγκρισης σε αυτο το σεναριο.

 

Ο μεσος χρηστης θα επιλεξει παραθυρα για πολλους λογους που εχουν αναφερθει πολλακις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...