Προς το περιεχόμενο

Linux... Γιατί?


kaliakman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με την έλευση του Chrome το Linux έγινε μια καλή πλατφόρμα για Web Surfing - Εφαρμογές (Το Firefox ειδικά όταν πας να δεις κανα video, lockarei το μηχανημα). 

Eπειδή είμαι καινούργιος σε Xubuntu και μέχρι τώρα έχω μόνο Midori & Firefox , προτείνετε να βάλω και Chrome για youtube π.χ. ; Πλεονεκτεί ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Eπειδή είμαι καινούργιος σε Xubuntu και μέχρι τώρα έχω μόνο Midori & Firefox , προτείνετε να βάλω και Chrome για youtube π.χ. ; Πλεονεκτεί ;

 

 

Να ξέρεις όμως ότι με 5-6 καρτέλες ανοιχτές θα πάει για πλάκα στα 2 gb όμως...Αν δεν έχεις πρόβλημα με αυτό, βάλ' το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά ως χομπίστας χρήστης , έχοντας εμπειρία από windows κάπου 20 χρόνια (από τα w95)

αλλά καμία προγραμματιστική γνώση και καμία επαγγελματική σχέση με υπολογιστές γενικά

(είχα εμπειρία και παλιότερα από home υπολογιστές spectrum-cpc128 )

μετά από 2 μέρες αισθάνομαι άνετα με το xubuntu (το έβαλα σε ένα ξεχασμένο laptop του 2004).

 

Το ερώτημά μου είναι ...

ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΗ ΧΩΣΩ ΣΕ LINUX ;

Είναι δικηγόρος και χρησιμοποιεί για τη δουλειά της το Word και email (μόνο).

Τα χρησιμοποιεί κι αυτή τουλάχιστον 17-18 χρόνια ... αλλά από γενικές γνώσεις υπολογιστών ... άστα

(εγκατέστησε το word 2003 που είχε σε ένα νέο laptop και έψαχνε να βρει που είναι το εικονίδιο για να το τρέξει στα 10

ή με ρώταγε πως θα κάνει home page στον explorer μία σελίδα που χρησιμοποιεί).

 

ή την αφήνω σε αυτά που ξέρει για να μην φάω ξύλο ;

 

Στο παρελθόν σε δικό μου pc , το οποίο είχε LibreOffice (δεν θέλω πολλά πολλά με τη M$)

είχα δει ότι κατάφερνε να ανοίγει κείμενα που της στέλναν και να τα σώζει σε word97 φορμάτ

για να τα ανοίγουν συνεργάτες της , αλλά ... δεν ένοιωθε πολύ άνετα!

 

Με τα windows είναι ότι επειδή μπαίνει και στο ίντερνετ αρκετά από τα laptop της,

έχει προβλήματα με antivirus , adware , μηχανήματα που σέρνονται , αγοράζει συχνά άδειες word ,

οπότε αλλάζει τα laptop κάθε 2-3 χρόνια και πλέον δεν λέει ιδιαίτερα αυτό.

Κι από την άλλη τα κείμενα που δουλεύει , είναι maximum 30 σελίδες (άντε κάποια να είναι 60)

αλλά χωρίς εικόνες κτλ οπότε θεωρώ ότι με το xubuntu και libreoffice

θα την έβγαζε πολύ περισσότερα ένα laptop. Και τούτο το 12ετίας από το οποίο μπαίνω τώρα

μια χαρά θα έκανε τη δουλειά (ειδικά με τα 2gb ram ).

Tι λέτε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα windows είναι ότι επειδή μπαίνει και στο ίντερνετ αρκετά από τα laptop της,

έχει προβλήματα με antivirus , adware , μηχανήματα που σέρνονται , αγοράζει συχνά άδειες word ,

οπότε αλλάζει τα laptop κάθε 2-3 χρόνια και πλέον δεν λέει ιδιαίτερα αυτό.

Κι από την άλλη τα κείμενα που δουλεύει , είναι maximum 30 σελίδες (άντε κάποια να είναι 60)

αλλά χωρίς εικόνες κτλ οπότε θεωρώ ότι με το xubuntu και libreoffice

θα την έβγαζε πολύ περισσότερα ένα laptop. Και τούτο το 12ετίας από το οποίο μπαίνω τώρα

μια χαρά θα έκανε τη δουλειά (ειδικά με τα 2gb ram ).

Tι λέτε ;

 

Το LibreOffice είναι και σε Windows. Καλύτερα να κάτσει με αυτό, αλλιώς μου φαίνεται θα τρέχεις. Το Λίνουξ δεν είναι για όλους, θελεί δουλειά, να αφιερώσεις χρόνο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι έτσι και ειδικά για αυτήν και παρομοίες περιπτώσεις χρηστών που χρησιμοποιούν τον υπολογιστή για 5 συγκεκριμένα πράγματα και δε γνωρίζουν τίποτα περισσότερο για τη λειτουργία του. Είτε δουλέψουν σε linux είτε σε mac είτε σε windows το ίδιο τους κάνει, γιατί έτσι κι αλλιώς δε θα έχουν τις γνώσεις για την αντιμετώπιση οποιουδήποτε προβλήματος. Συνήθως τέτοιοι χρήστες δε γνωρίζουν ούτε πως να πλοηγηθούν στο δίσκο/ους τους συστήματός τους(εκτός ίσως από κάποιος συγκεκριμένους φακέλους) οπότε το λειτουργικό δεν κάνει καμιά ουσιαστική διαφορά, αφού που σε γενικές γραμμές το desktop είναι παρόμοιο. Από τη στιγμή λοιπόν που μπορεί να χρησιμοποιήσει libre office, θα είναι σε θέση να χρησιμοποιήσει ένα linux σύστημα με ένα ελαφρύ desktop enviroment όπως το xfce, ή to lxde που μοιάζουν με το desktop των windows xp, 7, από τη στιγμή που έχει εγκατασταθεί και ρυθμιστεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν μόνο ότι θα χάσει η γυναίκα σου τα κουμπιά, θα είναι αλλού για αλλού, αλλά ότι θα ανταλλάζει έγγραφα με πελάτες και συνεργάτες κι εκεί ξεκινάνε τα περίεργα. Φορμαρίσματα που χαλάνε, παρουσιάσεις πουτ@ν@ και στο excell να έχεις θέμα... Επειδή το θέμα "γυναίκα" είναι ευαίσθητο στο λινουξ, θα πρέπει να εξετάσεις τι θα βάλεις και πόσο μεγάλο είναι το WAF (wife acceptance factor). Η γυναίκα μου δουλεύει κανονικά και με λίνουξ και με windows γιατί οι απαιτήσεις της δεν είναι πάρα πολύ μεγάλες: σερφάρισμα, πολυμέσα, λίγο word χωρίς όμως περίεργες μορφοποιήσεις και καμιά παρουσίαση για τη δουλειά πάλι χωρίς τρελά πολυμέσα! Τελευταία ανεβαίνουν όλα στο slideshare και κρατάμε πολύ απλές τις παρουσιάσεις μας με το 6x6 rule! Θα μπορούσα να είμαι αμιγώς με Linux, αλλά 2-3 προγραμματάκια μας κρατάνε με μεικτό δίκτυο!

 

Εγώ θα σου έλεγα να μην τη βάλεις σε μπελάδες πριν καθίσεις μαζί της να δείτε μαζί κάποια πράγματα, μια μίνι εκπαίδευση δηλ. Για μας πχ. έχει σημασία να είναι γρήγορα τα μηχανήματα, να μην καταλαβαίνεις ότι πήγες από τον i5 (2015) στον AMD x2 4400 (2006) και γενικά η φιλοσοφία μας είναι να χρησιμοποιούμε προγράμματα που είναι συμβατά σε τρεις πλατφόρμες: Windows, linux και android για να μην έχουμε μεγάλο χρόνο εκμάθησης. Πχ. η γυναίκα μου έχει kodi στο Pi2, στο κινητό της, στο tablet και στον υπολογιστή... δεν καταλαβαίνει διαφορά και τελευταία μας έφτιαξα μια βάση δεδομένων για να συνεχίζει από εκεί που ξεκίνησε τις ταινίες ή να συγχρονίζει τη βιβλιοθήκη!

 

Μην ξεχνάμε πάντα το θέμα εξοικείωσης που είναι πάρα πολύ σημαντικό! Και το ότι τα windows σου έχουν θέμα με adware, bloatware κοκ είναι θέμα κακής εγκατάσταση, γιατί εάν φτιάξεις μια καθαρή εγκατάσταση σε windows με 10 προγράμματα και κλειδωμένο το λογαριασμό admin για να μην εγκαθιστά σαβούρα από ιστοσελίδες κοκ, τότε δεν έχεις θέμα ταχύτητας, ιδιαίτερα εάν έχεις κ έναν ssd πάνω, είσαι άρχοντας!

 

Εκεί που ψήνομαι τρελά και το συζητάω που κ που με τους φίλους εδώ είναι thin clients στο σπίτι, δηλαδή όλο το σερφάρισμα, πολυμέσα, offiice να περνάει από τον thin client server. Εκτός από παιχνίδια εννοείται, γι'αυτά υπάρχουν οι κονσόλες! Τρομερή οικονομία σε υλικό, αφού και με Rasberry Pis μπορείς να κάνεις την υλοποίηση, αλλά με προβληματίζουν οι επιδόσεις! Μόλις βρω λίγο χρόνο θα το δοκιμάσω στον σταθερό μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημά μου είναι ...

ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΗ ΧΩΣΩ ΣΕ LINUX ;

 

Είσαι τρελός? Για οτιδήποτε συμβεί στον υπολογιστή μετά υπεύθυνος θα είσαι εσύ και αυτό το πράγμα το NUX LANUX ή όπως το λέτε τέλος πάντων :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγότερα από 200 ευρώ πουλάνε φορητό με Window10 original. Μάλιστα αυτό που πήρε η γυναίκα μου έπαιρνε και δεύτερο δίσκο (ο πρώτος είναι για το λειτουργικό και τα προγράμματα), και έτσι βάλαμε έναν 250άρι SSD, περίπου 85 ευρώ. Μια χαρά μηχάνημα...αν δεν σε ενοχλεί η οθόνη των 13 ιντσών (το έχουμε βάλει σε 125% μέγεθος, οπότε είναι οκ.)

Δεν δούλευε σε Word, αλλά σε openoffice. Αλλά με το Ubuntu που είχε, υπήρχαν διαφορές και τώρα όπως λέει δεν έχει! Στο γραφείο έχει XP και δεν τα αλλάζει με τίποτα! Συμπέρασμα: Τα Windows έχουν το μερίδιο του λέοντος, και όχι τυχαία.

Αν είχε ξεκινήσει πρώτα το Linux θα ήταν διαφορετικά! Μιλάμε πάντα για τον απλό χρήστη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την περίπτωση της δικής μου συζύγου , τα laptop που χρησιμοποιεί για δικηγορική χρήση του word ...

έχουν αρκετό κόστος! Τώρα π.χ. πήρε 500ευρώ ένα laptop dell με οθόνη 17" ... επιπλέον κανά 50ρι κάθε χρόνο antivirus ...

(αν δεν το βάλει , στους 3 μήνες είναι τελειωμένο το laptop) ... το word επισης κανά 150ρι κάθε 3 χρόνια που αλλάζει laptop ...

 

Με το Linux , θα δούλευε το Laptop του 2004 ακόμη . Μόνο τα antivirus από τότε, είναι 600 ευρώ! Τα 4 λαπτοπ από τότε είναι 2000 ευρώ ... και τα 3 γνήσια word , άλλα 500 ευρώ χαλαρά ...

Οπότε το κέρδος δεν θα ήταν ασημαντο ... αλλά πάλι αν είναι να τρώω ξύλο και γκρίνια κάθε μέρα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύω linux τα τελευταία 5 χρόνια. Έμαθα στην δουλειά κάποια πράγματα αναγκαστικά αλλά προσαρμόστηκα εύκολα. Δεν αφήνω τα windows γιατί με βολεύουν πιο πολύ στις δουλειές μου αλλά έχω πάντα ένα vm σε ώρα ανάγκης για πράγματα τα οποία δεν μπορώ να κάνω στα windows.

Προγραμματιστής δεν είμαι αλλά με αναζητήσεις σε φορουμς και δοκιμές μόνος μου μπορώ να κάνω αρκετά.

Πιστεύω ότι για απλούς χρήστες που θέλουν το pc για κανά κειμενο , κανά ιντερνετ και κανα video είναι το καλύτερο να βάλουν ένα debian η κανά ubuntu

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει καλό antivirus  αλλά δουλεύει με  cloud ........http://www.immunet.com/free/index.html

Αν το φορητό το χρησιμοποιεί κανείς με αρχεία που σώνει σε dropbox ή άλλα παρόμοια...δεν έχει ανάγκη από antivirus. Οι εγκαταστάσεις προγραμμάτων και τα ξένα usb είναι το θέμα που χρήζει προσοχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την περίπτωση της δικής μου συζύγου , τα laptop που χρησιμοποιεί για δικηγορική χρήση του word ...

έχουν αρκετό κόστος! Τώρα π.χ. πήρε 500ευρώ ένα laptop dell με οθόνη 17" ... επιπλέον κανά 50ρι κάθε χρόνο antivirus ...

(αν δεν το βάλει , στους 3 μήνες είναι τελειωμένο το laptop) ... το word επισης κανά 150ρι κάθε 3 χρόνια που αλλάζει laptop ...

 

Με το Linux , θα δούλευε το Laptop του 2004 ακόμη . Μόνο τα antivirus από τότε, είναι 600 ευρώ! Τα 4 λαπτοπ από τότε είναι 2000 ευρώ ... και τα 3 γνήσια word , άλλα 500 ευρώ χαλαρά ...

Οπότε το κέρδος δεν θα ήταν ασημαντο ... αλλά πάλι αν είναι να τρώω ξύλο και γκρίνια κάθε μέρα ...

Ρε συ μήπως τα παραλές με το antivirus? Βάλτης απλά ένα free, δλδ τι κάνει όπου δει κουμπί κλικ me πατάει πάνω του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...