Προς το περιεχόμενο

Linux... Γιατί?


kaliakman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ αυτή τη ιδεολογία την έχω μέχρι και στο χρήμα και χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα Bitcoin :P

Όμως που μπορείς να το ξοδέψεις; Απλά να το έχεις και να πέριμένεις πότε όλοι θα θέλουν να αγοράσουν bitcoin για να τα πουλήσεις δεν είναι και τόσο σίγουρο όσο το cash (άντε και η debit).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος τα ξοδεύω μια χαρά όποτε χρειάζεται υπάρχουν και κάρτες που τις φορτώνεις με bitcoin και αγοράζεις τα πάντα και υπάρχουν και πάρα πολλοί που δέχονται άμεσα bitcoin που είναι και ακόμα καλύτερη διαδικασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βεβαίως! πχ:

Πας να περάσεις εξετάσεις και μπαίνοντας στον τομογράφο για αξονική πετάγεσαι από το κρεβάτι και λες του ακτινολόγου «Ελπίζω να είναι GPL το firmware διαφορετικά αρνούμε να εξεταστώ σε μηχάνημα με ιδιόκτητους drivers».

 

xaxaxa,όχι.

Για δικές σου επιλογές μιλάω,αλλιώς ούτε σε αεροπλάνο δεν θα πρεπε να μπαίνεις :P

Salman knows, Jehovah witnesses 2 

 

ps: Μου απάντησες για το glx, παραδέξου το

Αφού σε ενδιαφέρει να καταλάβεις τα περί ιδεολογίας σου προτείνω το παρακάτω άρθρο:https://elkosmas.gr/2013/01/14/agora/
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ ο τύπος που άνοιξε το θέμα δεν έχει απαντήσει καν. Πετάει ένα "Γιατί...Linux" και στανταράκι ποπ-κορν στο χέρι και παρακολουθεί τις εξελίξεις-επεισόδια της σαπουνόπερας που εξελίσσεται εδώ, καθημερινά.

 

Μια απάντηση ταιριάζει σε τέτοιες ερωτήσεις, αυτή που συνήθως δίνουν παιδιά 3-5 ετών.

 

- Γιατί Linux ;

- Γιατί έτσι.

 

Τέλος.

 

Διαφωνω. Μαθαίνουμε και μεις οι άσχετοι από τη συζητηση.

Τα θέματα που ανοιγουν δεν αφορουν μονο τους topic starters. Υπάρχουν και άλλοι που ενδιαφέρονται.

Και ομολογω, so far, βρίσκω πολύ ευχάριστη την ανταλλαγή απόψεων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος τα ξοδεύω μια χαρά όποτε χρειάζεται υπάρχουν και κάρτες που τις φορτώνεις με bitcoin και αγοράζεις τα πάντα και υπάρχουν και πάρα πολλοί που δέχονται άμεσα bitcoin που είναι και ακόμα καλύτερη διαδικασία. 

Dude I just learned something.

Καλη φαση...ειναι απολυτα συνδεδεμενες οι εννοιες ΒΟΛΗ και "πειρατικο λογισμικο" !!! χαχχαχα

 

Για αυτο τα χρησιμοποιουμε..γιατι ειναι ΒΟΛΙΚΑΑΑΑ..αν ηταν ετσι..γιατι να μην παμε στο free software του λινουξ να μην εχουμε και την ρετσινια του ΠΕΙΡΑΤΙΚΟΥ?

χαχαχαχα

 

αν ειναι δυνατον...

 

θα στο πω και αλλη μια φορα μπας και το πιασεις..το κλειστο λογισμικο σε καποιους τομεις ειναι ΚΛΑΣΕΙΣ ανωτερο απο το ανοιχτο.

Το οτι καποιοι το παιρνουν "σπασμενο" εχει να κανει και με θεμα ΚΟΣΤΟΥΣ.

Θα μου πεις αφου δεν μπορεις να το πληρωσεις ..τραβα στο λινουξ που ειναι δωρεαν..

 

Μπα...αφου υπαρχει η πειρατεια...και θα υπαρχει για πολλους αιωνες...γιατι να βγαλω τα ματια μου με τα ιδια μου τα χερια?

 

Απλα για να το παιξω επαναστατης οπως ο tux ?

 

Αν ειναι δυνατον....

 

Σαν να βρισκεις το βαλε_επωνυμο_κινητο_εδω απο πακιστανο στο 1/3 της τιμης και να του λες..οχι οχι...εγω θα το παρω απο το βαλε_επωνυμο_καταστημα_εδω γιατι θελω να ειμαι νομιμος...

 

ΝΑΙ ΑΜΕΕΕ....στο λειτουργικο το παιζετε ολοι νομοταγεις και φιλοσοφοι και δεν θελω παραβιαση της ιδιωτικοτητας μου...παραεξω υποκλισεις στο συστημα....

Δεν είναι απλά τα πράγματα. Πχ. αν κάποιος έχει δαπανήσει Χ εργατοώρες για να γίνει εχξπερ σε ένα ιδιοταγές λογισμικό πως πας στο Ψ που είναι ελεύθερο. (Μιλάμε στην περίπτωση του επαγγελματία και όχι μόνο της μάνας μας εξάλλου θα χρησιμοποιήσει ότι της πασάρεις και είναι μια γενιά που κάποτε θα πεθάνει ποιο γρήγορα από την δικιά μας.)

 

Απο την άλλη είναι ευκαιρεία να σκευτούμε πως θα κάνουμερ το λογισμικό Ψ να έχει τισ 2*Χ δυνατότητες του Χ και να είναι και εύκολο ως πρός το migration.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γιατί πιάνεις δυσκολότερα Ιούς.

 

Πάντως εγκατέστησα σε ένα pc που δεν χρησιμοποιώ πλέον το Kubuntu Kde 4 και είναι πολύ της πλάκας.Ούτε εφέ,ούτε πρόγραμμα αναπαραγωγής ταινιών, άντε να βγάλω άκρη.

 

Θα το κάνω format και σκέφτομαι να εγκαταστήσω το Lubuntu ή το Puppy σε πρόσφατες εκδόσεις αφού τις κατεβάσω και τις μεταφέρω σε usb stick.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχετε αναρωτηθεί ποτέ όμως γιατί ξέρετε τα windows και γιατί όλοι ξέρουν από windows και σκέφτονται για την μετάβαση στα λινουξ . Γιατί όλοι ξεκινήσαμε μαθαίνοντας και δουλεύοντας σε windows και όχι σε λινουξ ;

Γιατί να μην πωλούνται πισι με λίνουξ σε μεγάλο αριθμό ;

Γιατί όλοι σκεφτόμαστε του θείου τα windows και όχι τα open source που είναι δωρεάν .

"Δύσκολη η μετάβαση από windows ", φυσικά αν έχεις μάθει σαυτα ! Γι αυτό μήπως να φροντίσουμε να διαδωθουν λίγο παραπάνω τα λινουξ ;

Εγώ είμαι ,και εγώ ,windows χρήστης αλλά ο τεχνικός πέρασε τα 7αρια του θείου στο λάπτοπ . Τώρα που πήρα και ssd θα βάλω και τα λινουξ και θα είμαι ήσυχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε αναρωτηθεί ποτέ όμως γιατί ξέρετε τα windows και γιατί όλοι ξέρουν από windows και σκέφτονται για την μετάβαση στα λινουξ . Γιατί όλοι ξεκινήσαμε μαθαίνοντας και δουλεύοντας σε windows και όχι σε λινουξ ;

 

Τα windows ειναι πιο παλια. Ξερω οτι υπηρχαν διανομες linux απο αρχες 90 αλλα ως ουσιαστικη επιλογη για το μεσο χρηστη μπηκε στο χαρτη μετα την ελευση του broadband internet οπου μπορουσες να χρησιμοποιησεις ανετα repositories.

Γιατί να μην πωλούνται πισι με λίνουξ σε μεγάλο αριθμό ;

Γιατί όλοι σκεφτόμαστε του θείου τα windows και όχι τα open source που είναι δωρεάν .

 

Δεν υπαρχουν open source windows. Υπαρχει το reactos project που αν προχωρουσε θα γινοταν αυτο που λες. δυστυχως 10 χρονια παρακολουθω την προοδο του και εχει βαλτωσει.

"Δύσκολη η μετάβαση από windows ", φυσικά αν έχεις μάθει σαυτα ! Γι αυτό μήπως να φροντίσουμε να διαδωθουν λίγο παραπάνω τα λινουξ ;

Εγώ είμαι ,και εγώ ,windows χρήστης αλλά ο τεχνικός πέρασε τα 7αρια του θείου στο λάπτοπ . Τώρα που πήρα και ssd θα βάλω και τα λινουξ και θα είμαι ήσυχος

 

Ωραιος τεχνικος...

Οι δυσκολιες που εχουν οι power users στη μεταβαση διαφερουν απο αυτες των απλω χρηστων. Ο εμπειρος και ψαγμενος χρηστης windows ανετα μπορει να μαθει να λειτουργει σε linux αλλα δεν θελει να χασει τη μεγαλη ποικιλια προγραμματων και παιχνιδιων. Οι υποστηρικτες του linux μπορουν να λενε οτι θελουν για την ποιοτητα του open source και οτι υπαρχουν εφαμιλλες εναλλακτικες αλλα στην πραξη βλεπω μεγαλο ποσοστο χρηστων να μη συμφωνουν.

 

Οι απλοι χρηστες που θελουν μονο internet και κανενα word processor βολευονται πιο ευκολα, φτανει να εισαι εκει τη στιγμη που θα τυχει κατι. Μπορει να ειναι υποθεση 2 λεπτων στο google αλλα παλι εσενα θα παρουν τηλεφωνο. Εγγυημενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Τα μηχανήματα με Lubuntu τα έχουμε αποκλειστικά για σερφάρισμα στο internet, πετάνε, σχεδόν πριν πατήσεις enter  μπαίνουν στις σελίδες.

 

2) Τα laptop με Windows τα έχουμε για εργασία. Έχουν επαγγελματικό software πάνω που δεν δουλεύει στο linux.

 

Αυτή είναι η ουσία. 

 

Με την έλευση του Chrome το Linux έγινε μια καλή πλατφόρμα για Web Surfing - Εφαρμογές (Το Firefox ειδικά όταν πας να δεις κανα video, lockarei το μηχανημα). 

Δεν υπάρχει αρκετό καλό software. Και δυστυχώς τα πράγματα κινούνται σε ρυθμούς χελώνας

 

1) Που είναι το Wayland - Mir? Tearing - Flickering - Σκουπίδια σε τυχαίες μεριές ( Πχ fedora - menu lo). Πόσα χρόνια θα περιμένουμε απο το 2010? Έμαθα ένα κουφό bug που δεν λύνεται: Αν έχεις ανοικτο ένα menu (πχ File Edit) δεν ενεργοποιείται το screensaver.

2) Που είναι οι stable gpu drivers? Απο τον καιρό της ati9600pro ο fglrx είναι ο ίδιος σκουπιδοdriver.

3) Που είναι η σοβαρή-σταθερή σουίτα Office για Linux. Μόλις φορτώσεις λίγο το Libreoffice με εικόνες, ΜΠΑΜ, κρασάρει. 

4) Πότε σκέφτονται τελικά να βγάλουν το Vulkan? Πότε θα το δούμε σε drivers - διανομές? το 2020?

 

Τώρα για να γράφεις κώδικα, να στείνεις server, να χρησιμοποιείς τις networking δυνατότητες του  είναι πολυεργαλείο.

 

Αλλά δεν πρόκειται να τραβήξει χρήστες αν δεν λυθούν τα 1-4 και άλλα τόσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε συγνώμη αλλά το OpenOffice είναι μια χαρά! Εγώ έχω Ubuntu Studio 14.04 και σε άλλο δίσκο το 15.04

Πήγα στο 14.04 όταν αγόρασα ένα SSD δίσκο. Μπορώ να ξεκινήσω τον υπολογιστή με όποιο θέλω και βλέπω τα αρχεία  στο Home και από τα δύο λειτουργικά (όχι σε ένα Home),(δεν με αφήνει να μπω στο prive χώρο του άλλου λειτουργικού).

Σε δευτερόλεπτα ξεκινάει (δεν βγαίνουν καθόλου οι τέσσερις τελείες στην εκκίνηση του Ubuntu Studio, αλλά απευθείας desktop και είναι συνδεδεμένο, έχω wifi πάνω σε tower μηχάνημα). Επειδή το έχω συνέχεια για ενημέρωση (Αλλά μόνο Long Term) δεν αντιμετωπίζω προβλήματα (έχει φάει κάνα δυο κολλήματα αλλά ξεκινάει άνετα). Αν θέλω δηλαδή μπορώ να αντιγράψω όλα τα αρχεία μου σε άλλο δίσκο και να περάσω το Ubuntu φρέσκο, και τα προγράμματα. Μερικά προγράμματα τρέχουν απευθείας από το Home και έχουν ότι χρειάζονται.

Σε λίγο καιρό αλλάζουν τα πράγματα. Ξεχάστε τα "Σπασμένα" Windows. Θα πληρώνεις φθηνά Windows σε μηχανήματα επίσης φθηνά και θα σου παίρνουν συνδρομές. Αν δεν θες κάτι επαγγελματικό θα σου δίνουν και το απλό πρόγραμμα για να λες ότι έχεις προγράμματα που κάνουν τα πάντα αλλά δεν έχεις χρόνο να ασχοληθείς! (όπως ο πλούσιος έχει πολλά εξοχικά και δεν έχει χρόνο  να πάει, αλλά αισθάνεται πλούσιος). Ήδη βιώνει αρκετό καιρό ο κόσμος το "Δωρεάν" πρόγραμμα με διαφημίσεις στο Android. Ξέρουν ότι η τηλεόραση πάει για εξαφάνιση, άρα πρέπει να βρουν τρόπο να σου περάσουν διαφήμιση, να σου δώσουν για να πάρουν. Οπότε θα σου λέει πάρε τον επεξεργαστή κειμένου δωρεάν, και κάθε φορά που θα λειτουργεί, θα σου πετάει στοχευμένες διαφημίσεις (αφού θα ξέρει ποιος είσαι).

Απλά στο Linux δεν μπορούν να στο κάνουν! Γιατί είναι ανοικτού κώδικα και ένας θα δώσει το φάρμακο σε δυο λεπτά να καταργηθεί η διαφήμιση. Άρα το σύστημα για να λειτουργήσει πρέπει να "χαρίσει" ένα κλειστό λειτουργικό, που θα το πάρεις με συγκατάθεση...του τύπου "κάνε ότι γουστάρεις". Οπότε Έλληνα διαλέγεις...θες την ησυχία σου ή θες να δώσεις την προσοχή σου (και την ψυχή σου) για να πάρεις το επαγγελματικό;

(προφανώς αυτός που θα αγοράζει το ίδιο λειτουργικό σε έκδοση Ultimate...δεν θα έχει διαφημίσεις...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Linux γιατί; Γιατί μπορώ με ρετάλια να φτιάξω υπηρεσίες στο σπίτι που στις άλλες εταιρίες τα πληρώνεις χρυστό: NAS, voip server, media streamers, game-elearning services... πρακτικά τα πάντα με κομμάτια από αναβαθμίσεις, προσωπικές, φίλων και ό,τι βρω στο ebay!

 

Έχω ένα μεικτό δίκτυο σπίτι και στη δουλειά με μηχανήματα windows, linux και android και 9/10 φορές μου είναι αδιάφορο τι τρέχουν. Όσο μοιράζονται αρχεία, παίζουν ό,τι και αν τους ρίξω και γενικά δε χρειάζεται να κάνω πολλές ώρες συντήρηση είμαι κομπλέ! Αν αποφασίσει η M$ κάποια στιγμή να μας σπάσει τα ούμπ@λ@ με διαφημίσεις θα φύγουμε όπως κάναμε από την canonical και το unity της... μέχρι τότε όμως είμαστε κομπλέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Linux γιατί; Γιατί μπορώ με ρετάλια να φτιάξω υπηρεσίες στο σπίτι που στις άλλες εταιρίες τα πληρώνεις χρυστό: NAS, voip server, media streamers, game-elearning services... πρακτικά τα πάντα με κομμάτια από αναβαθμίσεις, προσωπικές, φίλων και ό,τι βρω στο ebay!

 

Έχω ένα μεικτό δίκτυο σπίτι και στη δουλειά με μηχανήματα windows, linux και android και 9/10 φορές μου είναι αδιάφορο τι τρέχουν. Όσο μοιράζονται αρχεία, παίζουν ό,τι και αν τους ρίξω και γενικά δε χρειάζεται να κάνω πολλές ώρες συντήρηση είμαι κομπλέ! Αν αποφασίσει η M$ κάποια στιγμή να μας σπάσει τα ούμπ@λ@ με διαφημίσεις θα φύγουμε όπως κάναμε από την canonical και το unity της... μέχρι τότε όμως είμαστε κομπλέ!

PS Η νέα έκδοση του ubuntu θα έχει by default off της διαφημήσεις και το search στην amazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...