Προς το περιεχόμενο

Linux... Γιατί?


kaliakman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μια χαρα ειναι η σκεψη μου.

 

Ειπε οτι οι νεοελληνες κοιτανε την βολη τους (επειδη προτιμουν τα windows υποθετω εννοουσε με τα χιλια μυρια προβληματα που εχουν)

Σαν προταση ειναι λαθος.

Η σωστη ειναι (κατα τα δικα του μυαλα) "Οι απανταχου windows users κοιτανε την βολη τους"

 

Εκτος και αν οι ελληνες windows users κοιτανε την βολη τους..ενω οι μη-ελληνες χρηστες δεν την κοιτανε απλα χρησιμοποιουν τα windows για αλλο λογο (σιγουρα ομως οχι για την βολη τους).

Oλα αυτα εφοσον μπηκαμε στο μηχανημα του ντοκτορ των X-men , μπηκαμε στο μυαλο ολων των απανταχου windows users και μαθαμε για ποιον λογο τα χρησιμοποιουν.

 

Η παραπανω προταση του ειναι λαθος σε πολλα επιπεδα..και σενα σε νοιαξε τι του απαντησα εγω.whateveeeeer

 

Άστο δεν το χεις! Είπε ότι οι νεοέλληνες κοιτάνε τη βολή τους και προτιμούν να έχουν ΚΛΕΜΜΕΝΑ προγράμματα

από το να ζοριστούν έστω λίγο να κοιτάξουν λίγο παραπέρα, δεν μίλησε για προβλήματα κτλ. δικά σου είναι αυτά τα συμπεράσματα.

 

Δες και ποιος ήταν αυτός ο "καμένος" που στα είπε όλα αυτά τα κακά πραγματα.

 

Καλή συνέχεια εγώ αποχωρώ από τη συζήτηση...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 322
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άστο δεν το χεις! Είπε ότι οι νεοέλληνες κοιτάνε τη βολή τους και προτιμούν να έχουν ΚΛΕΜΜΕΝΑ προγράμματα

από το να ζοριστούν έστω λίγο να κοιτάξουν λίγο παραπέρα, δεν μίλησε για προβλήματα κτλ. δικά σου είναι αυτά τα συμπεράσματα.

 

Δες και ποιος ήταν αυτός ο "καμένος" που στα είπε όλα αυτά τα κακά πραγματα.

 

Καλή συνέχεια εγώ αποχωρώ από τη συζήτηση...

 

 

Καλη φαση...ειναι απολυτα συνδεδεμενες οι εννοιες ΒΟΛΗ και "πειρατικο λογισμικο" !!! χαχχαχα

 

Για αυτο τα χρησιμοποιουμε..γιατι ειναι ΒΟΛΙΚΑΑΑΑ..αν ηταν ετσι..γιατι να μην παμε στο free software του λινουξ να μην εχουμε και την ρετσινια του ΠΕΙΡΑΤΙΚΟΥ?

χαχαχαχα

 

αν ειναι δυνατον...

 

θα στο πω και αλλη μια φορα μπας και το πιασεις..το κλειστο λογισμικο σε καποιους τομεις ειναι ΚΛΑΣΕΙΣ ανωτερο απο το ανοιχτο.

Το οτι καποιοι το παιρνουν "σπασμενο" εχει να κανει και με θεμα ΚΟΣΤΟΥΣ.

Θα μου πεις αφου δεν μπορεις να το πληρωσεις ..τραβα στο λινουξ που ειναι δωρεαν..

 

Μπα...αφου υπαρχει η πειρατεια...και θα υπαρχει για πολλους αιωνες...γιατι να βγαλω τα ματια μου με τα ιδια μου τα χερια?

 

Απλα για να το παιξω επαναστατης οπως ο tux ?

 

Αν ειναι δυνατον....

 

Σαν να βρισκεις το βαλε_επωνυμο_κινητο_εδω απο πακιστανο στο 1/3 της τιμης και να του λες..οχι οχι...εγω θα το παρω απο το βαλε_επωνυμο_καταστημα_εδω γιατι θελω να ειμαι νομιμος...

 

ΝΑΙ ΑΜΕΕΕ....στο λειτουργικο το παιζετε ολοι νομοταγεις και φιλοσοφοι και δεν θελω παραβιαση της ιδιωτικοτητας μου...παραεξω υποκλισεις στο συστημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σοβαρό πρόγραμμα έχει και υποστήριξη. Κάποτε με πήραν τηλέφωνο από Ινδία για να λύσουν το πρόβλημα, μπήκαν με teamviewer και έκαναν τα μαγικά τους και η δουλειά μου έγινε,, χωρίς άλλη ανησυχία. Βέβαια άμα έχεις πρόγραμμα σε linux και κάθε τρεις μέρες πέφτει και ευτυχώς δεν σου χαλάει το αρχείο...το τρέχεις ξανά και συνεχίζεις...τότε λες ωραίος είμαι έκανα τη δουλειά μου. Δεν αναρωτιέσαι γιατί δεν το φτιάχνουν άμεσα! Γιατί το πήρες "τσάμπα" θες τώρα και τα ρέστα; 

Έχω αγορασμένα προγράμματα για βίντεο και μου αρέσει το Kdenlive...παρά τα συχνά προβλήματα! Τα άλλα κάνουν παπάδες αλλά αυτό μου αρέσει! Είμαι κολλημένος! Αλλά αυτό δεν είναι λόγος να προτείνω το Linux ως το καλύτερο για βίντεο. Που ξέρω τι θέλει ο καθένας! Τι του φτάνει και τι όχι; Και αν προτείνω το Linux και βρει προβλήματα θα μου ζητήσει να του λύσω τα προβλήματα! Αυτό δεν το θέλω..Δεν θέλω να παντρευτώ με τα προβλήματα του άλλου! Να πάρει Windows να σκάσει 1000+ ευρώ για πρόγραμμα της προκοπής και να βγάλει λεφτά. Αν τα σκάσει για να "παίζει" τότε είναι βλάκας.

 

Άρα το τι μας αρέσει δεν πρέπει να σχετίζεται απαραίτητα στο τι προτείνω στον άλλο. Ο καθένας θα πρέπει να πάρει αυτό που του ταιριάζει. Εδώ διαβάσαμε διάφορα. Κανείς δεν είπε...αυτό είναι για όλους. Σε κάθε περίπτωση υπάρχουν κάποιοι που τους κάνει σε κάποιους όχι. Το ότι τα Windows έχουν μεγάλο κοινό...δεν είναι τύχη, είναι γεγονός. Το δεχόμαστε και το ερμηνεύουμε. Δεν είναι απόδειξη ότι είναι καλύτερο. Αν ο κόσμος έκανε το καλύτερο..θα ζούσαμε σε έναν άλλο κόσμο. Αν όμως δώσουμε το ερώτημα...στα δέκα άτομα πόσοι θα βάλουν windows..η απάντηση είναι όλοι ή σε κάποια φάση το λιγότερο οι εννιά.

 

Πάντως έχω την εντύπωση πως το έχουμε εξαντλήσει το θέμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα windows αν δεν κανεις χοντρη μλκα παιζουν παντα 

 

στο λινουξ δεν χρειαζεται να κανεις χοντρη μλκα 

 

αυτη ειναι η διαφορα

 

 

βλέπω το κατέχεις πολύ το άθλημα :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα windows αν δεν κανεις χοντρη μλκα παιζουν παντα 

 

στο λινουξ δεν χρειαζεται να κανεις χοντρη μλκα 

 

αυτη ειναι η διαφορα

την ειπες...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την ιδεολογία που έχετε για τα PC , την έχετε και για τα άλλα "τεχνολογικά" προϊόντα ή επιλεκτικά;<br>

Πχ αυτοκίνητα ας πούμε, πλυντήρια κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Εγώ στις φριτέζες πάντως είμαι απόλυτος. Delonghi.</p>

 

<p>Πάω να ανοίξω καμιά 10ριά threads μπας και θαφτεί δάφτο και ησυχάσουμε.</p>

 

Είσαι ιδεολόγος εκεί που βολευεσαι λοιπόν,δλδ παπάρια ιδεολογος.

 

Ναι όντως,καιρός του ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια λεπτομερέστατη καταγραφή των σημαντικότερων προβλημάτων που υπάρχουν σε διάφορες Linux distros. Γιατί καλό να λέει ο καθένας την άποψη του, αλλά ακόμα καλύτερο να μιλάμε με συγκεκριμένα παραδείγματα.

 

http://linuxfonts.narod.ru/why.linux.is.not.ready.for.the.desktop.current.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την ιδεολογία που έχετε για τα PC , την έχετε και για τα άλλα "τεχνολογικά" προϊόντα ή επιλεκτικά;<br><br>

Πχ αυτοκίνητα ας πούμε, πλυντήρια κτλ κτλ

Βεβαίως! πχ:

Πας να περάσεις εξετάσεις και μπαίνοντας στον τομογράφο για αξονική πετάγεσαι από το κρεβάτι και λες του ακτινολόγου «Ελπίζω να είναι GPL το firmware διαφορετικά αρνούμε να εξεταστώ σε μηχάνημα με ιδιόκτητους drivers».

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δει κανείς τι παίζει σε μηχανήματα χιλιάδων ευρώ θα πάθει. DOS για σιγουριά και επεξεργαστές αργοί και καλών προδιαγραφών...για να είναι σίγουροι για το αποτέλεσμα. Οπότε δεν μπορούμε να συγκρίνουμε το ένα εργαλείο του εργαστηρίου, ή της βιομηχανίας, ή του χειρουργείου με εκείνο του γραφείου ή του σπιτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δει κανείς τι παίζει σε μηχανήματα χιλιάδων ευρώ θα πάθει. DOS για σιγουριά και επεξεργαστές αργοί και καλών προδιαγραφών...για να είναι σίγουροι για το αποτέλεσμα. Οπότε δεν μπορούμε να συγκρίνουμε το ένα εργαλείο του εργαστηρίου, ή της βιομηχανίας, ή του χειρουργείου με εκείνο του γραφείου ή του σπιτιού.

Αυτό ακριβώς είναι που θεωρώ παράλογο... Τους εξυπηρετεί το DOS πιο πολύ από οποιαδήποτε Linux, λογική ΓΤΠ σε αυτή τη χώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους...

 

Η σχέση μου με Linux ήταν μια φορά πριν αρκετά χρόνια για περίπου μια ώρα :P

Τώρα στην σχολή(ΕΚΠΑ) προτείνουν όλοι Linux.. Έβαλα και εγώ σε vm. Ωραιο το terminal ωραίο το customization αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιον καλό λόγο να αφήσω τα Windows.. Όσοι ασχολούνται με servers να το καταλάβω αλλά για τους υπόλοιπους ποια είναι τα πλεονέκτηματα για να γίνει η μετάβαση??(προς το παρόν η μόνη χρήση που του έχω κάνει είναι ssh αντί για putty και η "εκμετάλλευση" ότι έχει ως default encoding utf 8 που χρειαζόμουν σε μια εργασια) Ένα άλλο είναι η ασφάλεια αλλά ένας προσεκτικός χρήστης με ένα Antivirus είναι ασφαλής και σε Windows.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγγνώμη για την newbie ερώτηση :D

Από καθαρά ιδεολογικής άποψης το linux είναι ελεύθερο λογισμικό.

 

Αυτό σημαίνει:

  1. Μπορείς να μάθεις επ' ακριβώς πως το καλό διαχειρίζεται τα προσωπικά σου δεδομένα. (Σημαντικότατον την σήμερον ημέρα ακόμα τα νέα windows 10 έχουν γονίδια Αρτέμη Μάτσα.)
  2. Μπορείς να γνωρίσεις πως δουλεύει εκ των έσω. (Από τον κώδικα)
  3. Αν δεν σου αρέσει κάτι μπορείς το αλλάξεις. (ΚΑΙ απο τον κώδικα)
  4. Αν έχεις κάποιον φίλο σου μπορείς να το αντιγράψεις και να το δώσεις μαζί με τις (τυχόν) αλλαγές που έχεις κάνει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως! πχ:

Πας να περάσεις εξετάσεις και μπαίνοντας στον τομογράφο για αξονική πετάγεσαι από το κρεβάτι και λες του ακτινολόγου «Ελπίζω να είναι GPL το firmware διαφορετικά αρνούμε να εξεταστώ σε μηχάνημα με ιδιόκτητους drivers».

 

xaxaxa,όχι.

Για δικές σου επιλογές μιλάω,αλλιώς ούτε σε αεροπλάνο δεν θα πρεπε να μπαίνεις :P

Salman knows, Jehovah witnesses 2 

 

ps: Μου απάντησες για το glx, παραδέξου το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...