Προς το περιεχόμενο

Linux... Γιατί?


kaliakman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα σου πω εγω 

 

γιατι θες να σκαλιζεις κ να πειραματιζεσαι χωρις οριο κ να φερνεις το συστημα κ τα προγραμματα στα μετρα σου , θες να εχεις απολυτο ελεγχο στο μηχανημα σου

 

γιατι δεν θες να παροπλισεις ενα συστημα που δουλευει κ θεωρεις οτι ειναι οκ απο αποδοση μονο κ μονο επειδη η ms κ καθε ms εχει προσθεσει ενα καρο "features" που δεν σε ενδιαφερουν στην καλυτερη κ σου τρωνε υπολογιστικη ισχυ κ πορους γενικοτερα

 

γιατι δεν θες να σε παρακολουθει το ιδιο σου το λειτουργικο κ οι εφαρμογες του

 

γιατι θες να αναβαθμιζεις τα παντα ευκολα κ γρηγορα

 

γιατι θες να δοκιμαζεις νεα προγραμματα χωρις να πρεπει να κανεις φορματ καθε λιγο

 

γιατι δεν θες να ανησυχεις για ιους κ malware

 

γιατι δεν πληρωνεις τπτ κ κανεναν αν το θες

 

 

απο την αλλη βεβαια θα συμβιβαστεις με χαμηλοτερη αποδοση η κ μη υποστηριξη λογω drivers καποιες φορες (gpu k οχι τελεια υποστηριξη ssd)

 

θα πρεπει να μαθεις πολλα k να μην σταματας ποτε να μαθαινεις για να μπορεις να φτιαχνεις

 

δεν σου εγγυαται κανεις οτι τα παντα θα δουλεουν

 

 

ενα πραγμα που μου ελειψε απο το linuxακι ειναι το tmpfs ,μεγαλο πλεονεκτημα το να εχεις εναν δυναμικο ramdisk κατι που στα win δεν μπορω να κανω παρα μονο με fixed size ramdisk το οποιο ειτε το χρησιμοποιω ειτε οχι μου τρωει μνημη


με την ευκαιρια πειτε μου γνωμες για το antergos 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν θα έλεγα 2 όψεις η μιά έχει να κάνει με το τεχνικό θέμα και η άλλη με το ιδεολογικό (ανοιχτός κώδικας)

Προσωπικά στα Windows αντικρούομαι και στο τεχνικό και στο ιδεολογικό. Μόνο εξαναγκαστικά θα τα χρησιμοποιήσω από επαγγελματική ανάγκη.

Επεξ/σία από DIMITRISG
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα πραγμα που μου ελειψε απο το linuxακι ειναι το tmpfs ,μεγαλο πλεονεκτημα το να εχεις εναν δυναμικο ramdisk κατι που στα win δεν μπορω να κανω παρα μονο με fixed size ramdisk το οποιο ειτε το χρησιμοποιω ειτε οχι μου τρωει μνημη

Στο Arch από dedault το /tmp γίνεται mount σε tmpfs. Φαντάζομαι και σε παράγωγες διανομές, δεν παίρνω όρκο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να είχε θέμα με το  privacy, αλλά δεν το πιστεύω. Τα iphones για παράδειγμα στην Ελλάδα μια χαρά κυκλοφορούν.

 

Εντάξει το καταλάβαμε ότι βολεύεσαι με windows, δυστυχώς ο νεοέλληνας πάνω από όλα κοιτάει τη βολή του θα έλεγα εγώ.

 

 

 

Και μια ερώτηση, αν θέλεις απαντάς. Στα windows έχεις license για κάθε εφαρμογή που χρησιμοποιείς ?

Μακάρι να απαντήσεις ναι!

 

 

 

O νεοελληνας πανω απο ολα κοιταει την βολη του? δηλαδη το ποσοστο των windows users σε αυτον τον πλανητη ειναι νεοελληνες?

Καποιοι εκτος απο την βολη τους κοιτανε και πως να κανουν την δουλεια τους καλυτερα.

 

Οχι δεν εχω τιποτα πληρωμενο στα windows..your point?

 

 

 

Πριν απο 2 εβδομαδες ηθελα να κανω μια παρουσιαση στο laptop μου. Ειχα κρατησει την εκδοση 10240 γιατι δουλευε μια χαρα γιαυτο που το ηθελα. Ανοιγω το pc 10 λεπτα πριν και εντρομος ανακαλυπτω οτι ξεκινησαν το update απο μονα τους σε 10586.

 

Τον αυγουστο κανω φορματ σε pc φιλου που το χρησιμοποιει για την δουλεια του με backup, addon στο word κτλ. Το pc το ηθελε αμεσα. Κανω φορματ win7 του το σετταρω και του το παω. Με το που το παω του βγαζει μυνημα για win10. Αφου του εξειγω γιατι πρεπει να μεινει στα 7 (μηχανημα δουλειας μπλα μπλα μπλα) κανω την βλακεια να πατησω κρατηση ωστε στο μελλον αν θελει να αναβαθμησει.Ε το αποτελεσμα ηταν να κολλησει το update τω windows και να θελει με το ζορι να αναβαθμησει σε 10. Τελικα αναγκαστηκα να κλεισω εντελως το update.

 

1o bold - defer updates

 

2o bold - no comment.

 

@m2000

 

Το ότι είναι τσάμπα... μπορεί να μετράει. 

 

Eνω στα windows χεστηκανε να πληρωνουν αδειες :)

 

@rage_unseen

 

To antergos δεν με συγκινησε ιδιαιτερα..απο τα arch-based , το μονο που εμεινε για πανω απο μια μερα σε VM ηταν το manjaro.

κ στο manjaro to ιδιο αλλα κ να μην ηταν μπορουσες να το φτιαξεις ευκολα

 

στα win απλα δεν μπορεις

 

πως να φτιαξεις ramdisk -> http://www.tekrevue.com/tip/create-10-gbs-ram-disk-windows/

 

πως να στειλεις τα ΤΕΜΡ στο ramdisk -> http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-performance/can-i-move-my-temp-and-tmp-data-to-a-ramdisk/eb7fde0a-89f5-45d8-b3a0-dbb2e34762d8?db=5&auth=1

 

Προφανως υστερουν τα windows στον τομεα αυτον..δεν εχουν δικο τους utility για να φτιαξουν το ramdisk..αλλα παραυτα..γινεται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβες ,μιλαω για δυναμικο ramdisk ,δλδ μεγαλωνει η μικραινει "τρωγοντας" απο την μνημη αυτοματα αναλογα με τα περιεχομενα του

 

http://www.thegeekstuff.com/2008/11/overview-of-ramfs-and-tmpfs-on-linux/

 

φυσικα κ εχω fixed size ramdisk στα windows αλλα ακομα κ οταν ειναι αδειος μου τρωει 1gb απο την ram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβες ,μιλαω για δυναμικο ramdisk ,δλδ μεγαλωνει η μικραινει "τρωγοντας" απο την μνημη αυτοματα αναλογα με τα περιεχομενα του

 

http://www.thegeekstuff.com/2008/11/overview-of-ramfs-and-tmpfs-on-linux/

 

φυσικα κ εχω fixed size ramdisk στα windows αλλα ακομα κ οταν ειναι αδειος μου τρωει 1gb απο την ram

 

Mε το 3rd part utility που λινκαρα παραπανω γινεται και αυτο.

 

http://lifehacker.com/imdisk-creates-dynamically-resizing-ram-disks-1509758781

 

Το θεμα ειναι οτι το ramfs (το dynamic δηλ) γραφει και περα του οριου..και αυτο ειναι επικινδυνο...

Δεν ξερω αν κανει το ιδιο και το utility παραπανω..

Γενικως ειναι λιγο μαλακια να μην ελεγχεται η κατασταση και απλα να γραφει μεχρι να ..βαρεθει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος mphxths ,οτι ακριβως χρειαζομουν

 

παρε κ εσυ τωρα αυτο αν δεν το ξερεις 

 

http://www.howtogeek.com/howto/16226/complete-guide-to-symbolic-links-symlinks-on-windows-or-linux/

 

και παντα αναρωτιομουν για την υπαρξη symlinks στα windows..

 

mklink...

 

καλη φαση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ mphxths

Επειδή στο privacy, δεν παίζουν τα windows, κάτι πρέπει να πούμε.

Ας πούμε για πιπίλα ιδιωτικότητας, έτσι και θα τους κολλήσω στον τοίχο, και θα είμαι απο πάνω. Ας ρίξω και NSA,FBI μέσα να φουσκώσει το φαγητό.

 

Ξεχνάς όμως την επικοινωνία λειτουργικού σου με την μαμά και τα στοιχεία που στέλνει.

Την πρώτη φορά που θα τρέξεις ένα αρχείο executable (.exe), θα σταλεί το application για αναγνώριση. Τώρα αν η microsoft κάνει και μια αντιστοιχία με το ip σου, μάντεψε....    και όλα αυτά μέσω Smartscreen Feature-φυσικά για την "προστασία" σου.

 

Ε λοιπόν η microsoft, κάνει μια αντιστοιχία αυτού, με άλλες πληροφορίες που συλλέγει όπως Microsoft Account μπορεί να αντιστιχίσει ονόματα με executables.

 

Στο group policy των windows θα βρείς πάνω απο 20 "communication features" τα οποία αυτόματα επικοινωνούν με τους servers της μαμάς ή το κάνουν μετά απο κάποια συγκεκριμένη "εντολή".

 

Ξέρεις πόσα υπάρχουν ακόμα?

Πολλά μιας και είναι κλειστός κώδικας και κανείς δεν γνωρίζει τι υπάρχει hardcoded inside.

 

 

To τελευταιο ποστ σου ηταν αυτο.Η μοναδικη ερωτηση ειναι αυτη η προταση που εχω τονισει...και φυσικα η απαντηση ειναι  42

 

 

Κατα τα αλλα ηταν ενα ποστ αποδειξη ποσο μας παρακολουθει η κακια microsoft , πως μας φακελωνει , πως μας οριζει τις ζωες μας.

Τι αλλο να σχολιασω?

Πραγματα γνωστα ειναι ολα αυτα...

Και καποιοι τα γραφουν στα @@ τους προκειμενου να κανουν την δουλεια τους σωστα..εσυ οχι..εσυ παιξτο επαναστατης και μετα σκυψε το κεφαλι στο συστημα οταν βγεις εξω απο το σπιτι σου...ομως στο λειτουργικο επαναστατησες..οοοοοοοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έ βέβαια με τα ΓΝΩΣΤΑ θα ασχολούμαστε?

Δεν είμαι ούτε το παίζω επαναστάτης. Ακόμα δεν το κατάλαβες. Δεν είμαστε όλοι σαν και εσένα (δόξα το θεό) ουτε και σκεφτόμαστε με το σκεπτικό σου.

 

ασχολήσου με τα γνωστά, έχω να απολαύσω το λειτουργικό μου.   κάνω παραγωγικά πράγματα με το λειτουργικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O νεοελληνας πανω απο ολα κοιταει την βολη του? δηλαδη το ποσοστο των windows users σε αυτον τον πλανητη ειναι νεοελληνες?

Καποιοι εκτος απο την βολη τους κοιτανε και πως να κανουν την δουλεια τους καλυτερα.

 

Οχι δεν εχω τιποτα πληρωμενο στα windows..your point?

 

ωραία σκέψη αντίστοιχη με την εξής:  Όλοι σε αυτό το δωμάτιο φοράνε καπέλο, βλέπω απο το παράθυρο κάποιο περαστικό  με καπέλο και λέω ότι είναι στο δωμάτιο!

 

Σκέψη ότι πρέπει για την επιστήμη της πληροφορικής! :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία σκέψη αντίστοιχη με την εξής:  Όλοι σε αυτό το δωμάτιο φοράνε καπέλο, βλέπω απο το παράθυρο κάποιο περαστικό  με καπέλο και λέω ότι είναι στο δωμάτιο!

 

Σκέψη ότι πρέπει για την επιστήμη της πληροφορικής! :unsure:

 

μια χαρα ειναι η σκεψη μου.

 

Ειπε οτι οι νεοελληνες κοιτανε την βολη τους (επειδη προτιμουν τα windows υποθετω εννοουσε με τα χιλια μυρια προβληματα που εχουν)

Σαν προταση ειναι λαθος.

Η σωστη ειναι (κατα τα δικα του μυαλα) "Οι απανταχου windows users κοιτανε την βολη τους"

 

Εκτος και αν οι ελληνες windows users κοιτανε την βολη τους..ενω οι μη-ελληνες χρηστες δεν την κοιτανε απλα χρησιμοποιουν τα windows για αλλο λογο (σιγουρα ομως οχι για την βολη τους).

Oλα αυτα εφοσον μπηκαμε στο μηχανημα του ντοκτορ των X-men , μπηκαμε στο μυαλο ολων των απανταχου windows users και μαθαμε για ποιον λογο τα χρησιμοποιουν.

 

Η παραπανω προταση του ειναι λαθος σε πολλα επιπεδα..και σενα σε νοιαξε τι του απαντησα εγω.whateveeeeerr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...