Προς το περιεχόμενο

Linux... Γιατί?


kaliakman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τουλαχιστον ειμαι εντος θεματος..

Το θέμα ("Γιατί Linux;") είναι τόσο γενικό κι αδιευκρίνηστο που και να θέλει κάποιος να βγεί εκτός θέματος, απλά δεν μπορεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό (για 'μένα) είναι ότι εκτός από ribbon υποστηρίζει και την κλασσική εμφάνιση (διαλέγεις ποια θέλεις να χρησιμοποιήσεις, η default είναι το ribbon). Το κακό από την άλλη είναι ότι, παρ' ότι free, είναι κλειστού κώδικα και επίσης δεν επεξεργάζεται open document format. Ζυγίζει ο καθένας τις προτεραιότητες του και διαλέγει τη σουίτα γραφείου που θέλει...

 

Βλέπω έχει πολλές alpha (είναι μέχρι την 20 τώρα). Κάπου διάβασα ότι έχει trial για 30 ημέρες. Ποιά version έχεις κάνει install;

Μπορούμε να έχουμε και τις δύο σουίτες πιστεύω στο Linux χωρίς κανένα πρόβλημα. Εξαρτάται το project στο οποίο δουλεύεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@warlock9_0

 

Ο τύπος από το Jupiter Broadcasting που έβγαζε κάθε χρόνο βίντεο με αυτό τον τίτλο, εκτός από φέτος... Ίσως πλέον να μην πιστεύει στον τίτλο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα με λιγα λογια..απο τις απειρες διανομες και επιλογες στον κοσμο του λινουξ..για τον απλο χρηστη..περιοριζομαστε σε λιγοτερες επιλογες...αυτο λες με λιγα λογια?

Να χαρω εγω πλουραρισμο δηλ....

 

Εεεεε αφου μου το ειπες ξεκαθαρα οτι το λινουξ ειναι πιο ευκολο και σε χρηση και σε ολα του..ιδιως για τον απλο χρηστη..Ε ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ..τι το συζηταμε! πες το νωριτερα και φαγαμε 13 σελιδες χωρις λογο!!!

 

Απλά βάζεις x-buntu ή Mint για απλούς χρήστες. Οι πιο ψαγμένοι που θέλουν να το "πειράξουν" ένθεν κι ένθεν, πάνε σε άλλες διανομές: Arch, Gentoo, Slackware etc.

 

Bro pliz, don't be dat negative!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω έχει πολλές alpha (είναι μέχρι την 20 τώρα). Κάπου διάβασα ότι έχει trial για 30 ημέρες. Ποιά version έχεις κάνει install;

Μπορούμε να έχουμε και τις δύο σουίτες πιστεύω στο Linux χωρίς κανένα πρόβλημα. Εξαρτάται το project στο οποίο δουλεύεις.

Για Linux είναι totally free και παρ' ότι alpha δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο θέμα (μέχρι τώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα αν και ο τυπος στο βιντεο απο την μια κραζει απο την αλλη θαυμαζει..αναφερεται σε μερικα πολυ κρισιμα θεματακια

 

1.forks - Fork για μενα σημαινει οτι πηραμε το παπαρι εκδοση Χ το πηγαμε στην εκδοση Υ..και αποδειχτηκε μαλακια.Ειτε λειτουργικα ειτε εμφανισιακα.

Και επειδη υπαρχουν νοσταλγοι της εκδοσης Χ και επειδη δεν μπορουμε να κανουμε πισωγυρισματα..ας κανουμε ενα fork.

 

gnome3 -> cinnamon

gnome2 ->mate (για να μην πεθανει το αγαπημενο gnome2)

 και πολλα αλλα..χαμενος χρονος/κοπος/resources επειδη καποιοι απλα απετυχαν στην δουλεια τους.ο πλουραρισμος αυτα εχει.

 

2. Χ11 - ο Χ11 υπαρχει εδω και χιλιαδες χρονια..εχει προβληματα εκ θεμελιων..αρα δεν λυνονται οσο και να τον ρετουσαρουν και τωρα ξαφνικα θα ρθει ο wayland να μας σωσει..μεχρι να γινει πληρως λειτουργησιμος θα τρωμε στην μαπα τον Χ11.

Επισης ενω εχει βγει ο wayland με δειλα βηματακια..πεταγεται και η canonical με τον mir..wtf..λυσε αλλο προβλημα..

Ειναι σαν να πας να ξεβιδωσεις μια βιδα και ερχονται 2-3 και προσπαθουν ολοι μαζι να πιασουν το κατσαβιδι...δεν θα γινει δουλεια.

Λυσε αλλο προβλημα ρε canonical , εξελιξε κατι αλλο...

Η ιδια καθυστερηση εγινε και με τους κερνελς...η σειρα 2.χ υπηρχε για δεκαετιες..και ξαφνικα μπηκαμε στην 3.χ και καπακι μεσα σε μικρο χρονικο διαστημα 4.χ (και η μεταβαση δεν ηταν και τελειως ομαλη , με τα builds των modules/drivers με την νεα ονομασια..χαος)

Ξαφνικα μας επιασε βιασυνη...

 

3.Aναφερεται σε αυτο που λεω πολλες φορες..αν δεν εχεις πλατες εταιρικες ..δεν μπορεις να περιμενεις απο τον καθε ενα προγραμματιστη να κανει σοβαρη και συνεχη δουλεια..απλα θαναι μερικοι που θα πετανε κωδικα σε εναν καδο τιγκα προγραμματα.

Δεν ειναι full time programmer αρα δεν θα δωσει και την αναλογη σοβαροτητα / παθος απο εναν που παιρνει κατι χιλιαρικα τον μηνα εχει εξοπλισμο/χρονο/κινητρο να βγαλει ενα καλο προιον.

 

Αυτο που πρεπει να μας μεινει απο το βιντεο ειναι οτι ενω το λινουξ που θα μπορουσε να ειναι ετη φωτος μπροστα απο τα windows , τα βηματα αναπτυξης του ειναι σπασμωδικα και πολλες φορες βλακωδη.Οπως ενα μωρακι που πρωτοπερπαταει..τρεκλιζει γιατι ακομα δεν εχει μαθει να περπαταει καλα.

 

Ενω ξερει τι πρεπει να κανει το λινουξ για να γαμησει τα παντα..καθεται και τον παιζει με συνεπεια απλα θεματα της καθημερινοτητας να αποτελουν αντικειμενο προβληματισμου.

 

@Eru 

 

Δεν ειμαι αρνητικος..θελω να πιστευω οτι ειμαι ρεαλιστης και λεω τα πραγματα ως εχουν χωρις φανμποισμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Αρχικα αν και ο τυπος στο βιντεο απο την μια κραζει απο την αλλη θαυμαζει..αναφερεται σε μερικα πολυ κρισιμα θεματακια

 

 

 

@Eru 

 

2) Δεν ειμαι αρνητικος..θελω να πιστευω οτι ειμαι ρεαλιστης και λεω τα πραγματα ως εχουν χωρις φανμποισμους.

 

1) Τις έχω δει τις ομιλίες του παλιότερα. Έχει δίκιο σε πολλά. ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ κάνει ο άνθρωπος.

 

2) Απλά λες την άποψη σου (με ή χωρίς στοιχεία και είναι σεβαστή). Μπορούμε να έχουμε και μεις την άποψη μας έτσι? 

 

Όσο για το full time programmer κτλ. απλά κοίτα τα commits και θα καταλάβεις ποιοι αναπτύσσουν πλέον τον kernel.

 

http://arstechnica.com/information-technology/2015/02/linux-has-2000-new-developers-and-gets-10000-patches-for-each-version/

 

top-company-contributors-linux.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το βλέπω και λίγο διαφορετικά π.χ. η ύπαρξη εταιρειών που συνεισφέρουν στο θέμα του ελεύθερου λογισμικού ουσιαστικά δεν κάνουν παρά δυο καλά, ένα για τους πολλούς, να τους παρέχουν ένα nix τύπο λειτουργικό, και το άλλο βασικό γι' αυτές...να βρουν αυριανά στελέχη, προγραμματιστές. Πως θα βρεις αυτόν που δεν έχει δει εργαλείο προγραμματισμού; Πόσες σχολές προγραμματιστών έχετε δει στον ιδιωτικό τομέα; Και πόσοι προγραμματιστές γνωρίζουμε "επώνυμους" που έβγαλαν μια τέτοια σχολή και είχαν κάποια επιτυχία; Σου δίνουν λοιπόν ένα Linux με εργαλεία και σου λένε μάλιστα πως αν είσαι πονηρός θα κάνεις θαύματα...και περιμένουν να δουν τους θαυματοποιούς..Οι περισσότεροι θα ψάχνονται με τις ρυθμίσεις. Άλλοι θα φτιάχνουν εφαρμογές, λίγοι, όσοι μπήκαν στο κόπο την ιδέα να τη κάνουν πράξη. Αυτούς ψάχνουν. Και από αυτούς κάποιους λίγους! Οι άλλοι που μένουν ανακατεύουν την σαλάτα.

Με αυτό το σκεπτικό πάντα το linux θα έχει νεοφώτιστους που θα μετακινούνται στην αγορά του επί πληρωμή προγράμματος. Δεν είναι παράξενο που η Microsoft αγαπά το Linux...(προφανώς οι προγραμματιστές της ξεκίνησαν με αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακυρο τελειως..απλα να γραψεις κατι για το post count ε?

 

@atheatos

 

οταν λες δεν μπορουσε να αναπαραγει το 4κ βιντεο τι εννοεις?λογω specs?δεν υπηρχε στα windows εφαρμογη για να το κανει αυτο?

Το οτι το xubuntu ειχε μια default εφαρμογη που το εκανε αυτο τι σημαινει ακριβως?

Μιλαμε δηλ ποιος εχει καλυτερες εφαρμογες προεγκατεστημενες?Αυτο θες να συζητησουμε ?

 

Να δοκιμασω το τελευταιο xubuntu?Να μου δειξει τι που δεν μου εχουν δειξει αλλες διανομες που δοκιμαζω καθημερινα?

Οτι δεν υπαρχει tearing?οτι το multi-view-monitor ειναι προβληματικο και θες ωρες/μερες/κοπο να το σεταρεις και ΑΝ παιξει σωστα?

Οτι δεν υπαρχει σοβαρη υποστηριξη optimus?(μην πεταχτει κανεις και πει bumbleebee κλπ..μιλησα για σοβαροτητα).

Οτι πρεπει να περασεις το flashplugin αφου ξεμπερδεψεις με το ποιο παει σε ποιον browser?

Oτι επρεπε να την κραξουν για να αφαιρεσει τα περι privacy παπαρια που ειχε βαλει και μαζευε πληροφοριες απο το συστημα?

 

Τι ακριβως να μου πει πες μου...σιγουρα ειναι πιο συμμαζεμενη διανομη απο αλλες..αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχει τα θεματα της/αρνητικα της που υπαρχουν σε ολες μιας και ολες στα ιδια στηριζονται (ιδια κερνελς/προγραμματα εννοω)

 

Στα λογια μου ερχεσαι οτι καποια στιγμη για να παει μπροστα το λινουξ θα στηριχθει σε εταιριες οπως η canonical/opensuse/fedora/debian για να συμμαζεψουν τις 200000 διανομες σε λιγες , σωστες , οργανωμενες και με target group τον μεσο χρηστη.

Βγαινει μια διανομη..βγαινει μια παραγωγη..βελτιωνει/προσθετει 2-3-4-5 πραγματα..καποια στιγμη θα τα ενσωματωσει η "κυρια" διανομη και θα προχωρησει καπως ετσι η δουλεια...

Καπως ετσι παει...το καθε λειτουργικο κοιταει τι ζηταει ο κοσμος..αν ειναι λογικο..εφικτο..και το υλοποιει..κατι τετοιο υιοθετησε η microsoft με τα 10αρια πλακα πλακα.

Κάνε αυτό που σου είπα και μετά τα ξαναλέμε. Φαίνεται ότι είσαι προκάτειλημενος αρνητικά με το Linux, γιατί όντως παλαιότερα είχε κάποια θεματάκια. Αλλά τώρα δεν ισχύει και καλό είναι να ξεκολλήσεις....

Ειναι σε να λέει κάποιος άσχετος ότι το OS X είναι τρύπιο. Ναι αλλά το OS X έχει 11 εκδόσεις . Με το τελευταίο update είναι τόσο ασφαλές που ούτε το teemviewer δεν μπορεί να δουλέψει σωστά.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@warlock9_0

 

Ο τύπος από το Jupiter Broadcasting που έβγαζε κάθε χρόνο βίντεο με αυτό τον τίτλο, εκτός από φέτος... Ίσως πλέον να μην πιστεύει στον τίτλο :P

 

φέτος το γύρισε στο windows is awesome

και λέει τα ίδια πάλι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται ότι είσαι προκάτειλημενος αρνητικά με το Linux, γιατί όντως παλαιότερα είχε κάποια θεματάκια. 

 

Ουτε καν.

 

@Red_Phantom

 

To πινακακι που παραθετεις λεει εν ολιγοις αυτο που λεω και εγω σε τοσες σελιδες.

Οτι για να σοβαρευτει το λινουξ (ακομα περισσοτερο) πρεπει να το υποστηριξουν/εξελιξουν οι μεγαλες εταιριες του χωρου.

Γιατι ενω εχουν αυξηθει τελευταια οι ανεξαρτητοι developers..στο πινακακι απο οσο καταλαβαινω , αυτοι αποτελουν το 12.4%.Το υπολοιπο 64.5% που μετραω ειναι απο τις μεγαλες εταιριες του χωρου.

 

Προφανως ολοι μπορουν να εχουν την αποψη τους..εγω λεω την δικη μου , εσυ την δικη σου , ο αλλος την δικη του..και ο καθενας τις μελεταει και βγαζει τα συμπερασματα του.

Αν ειχαμε ολοι την ιδια αποψη δεν θα υπηρχε καν συζητηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε καν.

 

@Red_Phantom

 

To πινακακι που παραθετεις λεει εν ολιγοις αυτο που λεω και εγω σε τοσες σελιδες.

Οτι για να σοβαρευτει το λινουξ (ακομα περισσοτερο) πρεπει να το υποστηριξουν/εξελιξουν οι μεγαλες εταιριες του χωρου.

Γιατι ενω εχουν αυξηθει τελευταια οι ανεξαρτητοι developers..στο πινακακι απο οσο καταλαβαινω , αυτοι αποτελουν το 12.4%.Το υπολοιπο 64.5% που μετραω ειναι απο τις μεγαλες εταιριες του χωρου.

 

Προφανως ολοι μπορουν να εχουν την αποψη τους..εγω λεω την δικη μου , εσυ την δικη σου , ο αλλος την δικη του..και ο καθενας τις μελεταει και βγαζει τα συμπερασματα του.

Αν ειχαμε ολοι την ιδια αποψη δεν θα υπηρχε καν συζητηση.

Φαντάζομαι τις ίδιες απόψεις έχεις ας πούμε για το Windows phone? ή αυτό εξαιρείται του κανόνα γιατί έχει μια μεγάλη εταιρεία από πίσω?

Αν πάντα ήταν θέμα το support τότε το Mac OS X απλά δεν θα υπήρχε, αν το πάμε έτσι....η άποψη σου,αν δεν έχει καμία προκατάληψη και στηρίζεται σε αυτά που εκφράζεις με τις απόψεις σου τότε και το Windows 10 για arm ή αλλιώς για Windows phone δεν είναι και αυτό άλλη μια αποτυχία, βάσει πάντα των όσο στηρίζεις με τις απόψεις σου.

Αν όχι , τοτε είσαι προκάτελειμενος και νομίζω πως ξέρω το λόγο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε καν.

 

@Red_Phantom

 

To πινακακι που παραθετεις λεει εν ολιγοις αυτο που λεω και εγω σε τοσες σελιδες.

Οτι για να σοβαρευτει το λινουξ (ακομα περισσοτερο) πρεπει να το υποστηριξουν/εξελιξουν οι μεγαλες εταιριες του χωρου.

 

Όχι δεν λες αυτό. Το βγάζεις ακατάλληλο και  πιο πολύ σαν toy για nerds.

 

Μια χαρά σοβαρό είναι το Linux. Για να το εμπιστεύεται η IBM στα Mainframe της και η Microsoft στο Azure πάει να πει ότι είναι και "σοβαρότερο" από τα δικά τους λειτουργικά.

 

Το πρόβλημα είναι στο Desktop γιατί εκεί κατα πάσα πιθανότητα δεν μπορούν ακόμα να βγάλουν τα λεφτά τους. ( Αν και πάει κάτι καλό να γίνει με Vulkan , Wayland , Steam). 

 

 

Και ένα σχόλιο περι σοβαρότητας : Τα Windows10 και το θέμα του privacy για μένα ήταν η σταγόνα που ξεχείλησε το ποτήρι (Μετά την αθλιότητα των touch windows 8). Επίσης τα πειράματα με το start button δείχνουν ότι δεν έχουν να κάνουν με πελάτες , αλλά με πρόβατα του στυλ "Οχι ρε θα χρησιμοποιήσετε το start που εμείς θέλουμε"

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...