Προς το περιεχόμενο

Linux... Γιατί?


kaliakman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο mphxths είναι κλασική περίπτωση του γνωμικού "με τέτοιους φίλους τι να τους κάνεις τους εχθρούς" :P

 

ακυρο τελειως..απλα να γραψεις κατι για το post count ε?

 

@atheatos

 

οταν λες δεν μπορουσε να αναπαραγει το 4κ βιντεο τι εννοεις?λογω specs?δεν υπηρχε στα windows εφαρμογη για να το κανει αυτο?

Το οτι το xubuntu ειχε μια default εφαρμογη που το εκανε αυτο τι σημαινει ακριβως?

Μιλαμε δηλ ποιος εχει καλυτερες εφαρμογες προεγκατεστημενες?Αυτο θες να συζητησουμε ?

 

Να δοκιμασω το τελευταιο xubuntu?Να μου δειξει τι που δεν μου εχουν δειξει αλλες διανομες που δοκιμαζω καθημερινα?

Οτι δεν υπαρχει tearing?οτι το multi-view-monitor ειναι προβληματικο και θες ωρες/μερες/κοπο να το σεταρεις και ΑΝ παιξει σωστα?

Οτι δεν υπαρχει σοβαρη υποστηριξη optimus?(μην πεταχτει κανεις και πει bumbleebee κλπ..μιλησα για σοβαροτητα).

Οτι πρεπει να περασεις το flashplugin αφου ξεμπερδεψεις με το ποιο παει σε ποιον browser?

Oτι επρεπε να την κραξουν για να αφαιρεσει τα περι privacy παπαρια που ειχε βαλει και μαζευε πληροφοριες απο το συστημα?

 

Τι ακριβως να μου πει πες μου...σιγουρα ειναι πιο συμμαζεμενη διανομη απο αλλες..αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχει τα θεματα της/αρνητικα της που υπαρχουν σε ολες μιας και ολες στα ιδια στηριζονται (ιδια κερνελς/προγραμματα εννοω)

 

Στα λογια μου ερχεσαι οτι καποια στιγμη για να παει μπροστα το λινουξ θα στηριχθει σε εταιριες οπως η canonical/opensuse/fedora/debian για να συμμαζεψουν τις 200000 διανομες σε λιγες , σωστες , οργανωμενες και με target group τον μεσο χρηστη.

Βγαινει μια διανομη..βγαινει μια παραγωγη..βελτιωνει/προσθετει 2-3-4-5 πραγματα..καποια στιγμη θα τα ενσωματωσει η "κυρια" διανομη και θα προχωρησει καπως ετσι η δουλεια...

Καπως ετσι παει...το καθε λειτουργικο κοιταει τι ζηταει ο κοσμος..αν ειναι λογικο..εφικτο..και το υλοποιει..κατι τετοιο υιοθετησε η microsoft με τα 10αρια πλακα πλακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 322
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ακυρο τελειως..απλα να γραψεις κατι για το post count ε?

Μιλάς εσύ για post count που τα μισά μυνήματα στο νήμα είναι δικά σου και στα περισσότερα δεν κάνεις τίποτ' άλλο από το επαναλαμβάνεις τις ίδιες άκυρες θέσεις; Χμ... ok :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σημείο που δεν μου αρέσει στο Linux είναι η σουίτα γραφείου. To LibreOffice είναι πολύ παλιομοδίτικο. Nothing beats the ribbon bros! Είναι απίστευτα βολική, κι ας υπάρχουν δεινόσαυροι που θέλουν να γυρίσουν στο Office 1997 στυλ. Θα ήταν καλό η MS να βγάλει το office και σε λίνουξ.

 

Ένα ακόμα σημείο στο οποίο θα ήθελα να αναφερθώ είναι ότι ναι μεν υπάρχουν προγράμματα που χρησιμοποιούνται και στις δύο πλατφόρμες, αυτά στο Λίνουξ είναι συνήθως παλιότερες εκδόσεις και δεν υποστηρίζονται σωστά. Για παράδειγμα όταν θέλω να χρησιμοποιήσω Skype αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ Windows, μιας και δεν έχει ήχο στην εκδοχή Linux.

 

Κατά τ΄ άλλα υπάρχουν κι αξιόλογα προγράμματα στο Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σημείο που δεν μου αρέσει στο Linux είναι η σουίτα γραφείου. To LibreOffice είναι πολύ παλιομοδίτικο. Nothing beats the ribbon bros! Είναι απίστευτα βολική, κι ας υπάρχουν δεινόσαυροι που θέλουν να γυρίσουν στο Office 1997 στυλ. Θα ήταν καλό η MS να βγάλει το office και σε λίνουξ.

 

Ένα ακόμα σημείο στο οποίο θα ήθελα να αναφερθώ είναι ότι ναι μεν υπάρχουν προγράμματα που χρησιμοποιούνται και στις δύο πλατφόρμες, αυτά στο Λίνουξ είναι συνήθως παλιότερες εκδόσεις και δεν υποστηρίζονται σωστά. Για παράδειγμα όταν θέλω να χρησιμοποιήσω Skype αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ Windows, μιας και δεν έχει ήχο στην εκδοχή Linux.

 

Κατά τ΄ άλλα υπάρχουν κι αξιόλογα προγράμματα στο Linux.

Αν θέλεις ribbon (προσωπικά ποτέ δεν με ενθουσίασαν οι κορδελίτσες) υπάρχει το WPS Office. Free, συμβατό πλήρως με αρχεία M$ Office και με λεξικά σε περίπου 20 γλώσσες (και τα Ελληνικά ανάμεσα)!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακυρο τελειως..απλα να γραψεις κατι για το post count ε?

 

@atheatos

 

οταν λες δεν μπορουσε να αναπαραγει το 4κ βιντεο τι εννοεις?λογω specs?δεν υπηρχε στα windows εφαρμογη για να το κανει αυτο?

Το οτι το xubuntu ειχε μια default εφαρμογη που το εκανε αυτο τι σημαινει ακριβως?

Μιλαμε δηλ ποιος εχει καλυτερες εφαρμογες προεγκατεστημενες?Αυτο θες να συζητησουμε ?

 

Να δοκιμασω το τελευταιο xubuntu?Να μου δειξει τι που δεν μου εχουν δειξει αλλες διανομες που δοκιμαζω καθημερινα?

Οτι δεν υπαρχει tearing?οτι το multi-view-monitor ειναι προβληματικο και θες ωρες/μερες/κοπο να το σεταρεις και ΑΝ παιξει σωστα?

Οτι δεν υπαρχει σοβαρη υποστηριξη optimus?(μην πεταχτει κανεις και πει bumbleebee κλπ..μιλησα για σοβαροτητα).

Οτι πρεπει να περασεις το flashplugin αφου ξεμπερδεψεις με το ποιο παει σε ποιον browser?

Oτι επρεπε να την κραξουν για να αφαιρεσει τα περι privacy παπαρια που ειχε βαλει και μαζευε πληροφοριες απο το συστημα?

 

Τι ακριβως να μου πει πες μου...σιγουρα ειναι πιο συμμαζεμενη διανομη απο αλλες..αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχει τα θεματα της/αρνητικα της που υπαρχουν σε ολες μιας και ολες στα ιδια στηριζονται (ιδια κερνελς/προγραμματα εννοω)

 

Στα λογια μου ερχεσαι οτι καποια στιγμη για να παει μπροστα το λινουξ θα στηριχθει σε εταιριες οπως η canonical/opensuse/fedora/debian για να συμμαζεψουν τις 200000 διανομες σε λιγες , σωστες , οργανωμενες και με target group τον μεσο χρηστη.

Βγαινει μια διανομη..βγαινει μια παραγωγη..βελτιωνει/προσθετει 2-3-4-5 πραγματα..καποια στιγμη θα τα ενσωματωσει η "κυρια" διανομη και θα προχωρησει καπως ετσι η δουλεια...

Καπως ετσι παει...το καθε λειτουργικο κοιταει τι ζηταει ο κοσμος..αν ειναι λογικο..εφικτο..και το υλοποιει..κατι τετοιο υιοθετησε η microsoft με τα 10αρια πλακα πλακα.

Ναι με τα 10αρια χάθηκαν drivers που στο Linux δουλεύουν out of the box. Όταν σου λέω ότι η σημερινή πραγματικότητα είναι πολύ διαφορετική από αυτή που παρουσιάζεις , δεν το λέω τυχαία.

Το Windows δεν είναι αυτό που ήτανε αλλά ούτε και το Linux. Τα πράγματα έχουν αλλάξει δραματικα και δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που παρουσιάζεις για τον απλό χρήστη.

Αν δεν με πιστεύεις βάλε xubuntu και ξανά έλα να μου πεις που κόλλησες. Πάντως όλα αυτά που έγραψες βάζω στοίχημα ότι δεν θα τα συναντήσεις .... Φτιάξε και το UI να μοιάζει και με Windows αν και μένα μου αρέσει το dock αλά Mac (με ένα κλικ όλα αυτά) και τα ξαναλέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν είπα πουθενά οτι είμαι linux guru.  Πάντως φίλε το linux σου έκανε μεγάλο κακό.

To ότι σου δείχνω οτι μιλάς με τον ίδιο τρόπο μια χαρά σου πάει.

Και το "γύρνα στην σπηλιά σου", δείχνει το επίπεδο σου (κάτα πάσα πιθανότητα ΙΕΚ και μάλιστα ιδιωτικό) -με προκάλεσες.

 

Δεν μπορεί να σου απαντήσει κανείς γιατί γράφεις πάρα πολλά πράγματα χωρίς ουσία.

Απο που να αρχίσω? 

 

-Τι τον νοιάζει τον αρχάριο-νέο-απλό χρήστη το tearing?

 

-Συγκρίνεις windows με linux προεγκατεστημένα προγράμματα?   μα καλά στέκεις άνθρωπε μου?  video player, bittorrent client, firewall, email client, για να μην πιάσω μεγαλύτερες διανομές τύπου openSuse.

 

-Το flashplugin το χρειάζεται και ο firefox στα windows. chrome/chromium έχουν και τα linux.

 

-ΠΟΙΟΣ σου είπε ρε άνθρωπε οτι το λειτουργικό μας θέλουμε να μοιάζει στα windows??

 

-Τολμάς και μιλάς για privacy για οποιαδήποτε διανομή, ενώ τα windows είναι τρύπια? 

 

-ότι και να πεις θα καταλήξεις σε προγράμματα που ΘΑ βάλεις αργότερα ΜΕΤΑ απο 23 reboot για να ολοκληρωθούν τα update σου, και πάλι πίσω θα είσαι με ΣΠΑΣΜΕΝΑ-malware παντρεμένα utilities.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ακόμα σημείο στο οποίο θα ήθελα να αναφερθώ είναι ότι ναι μεν υπάρχουν προγράμματα που χρησιμοποιούνται και στις δύο πλατφόρμες, αυτά στο Λίνουξ είναι συνήθως παλιότερες εκδόσεις και δεν υποστηρίζονται σωστά. Για παράδειγμα όταν θέλω να χρησιμοποιήσω Skype αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ Windows, μιας και δεν έχει ήχο στην εκδοχή Linux.

 

 

κατι συμβαινει με την εγκατασταση σου..το skype στο λινουξ δουλευει μια χαρα..εδω και πολυ καιρο.

Το μονο αρνητικο που βρισκω στο skype "for linux" ειναι οτι εχει κακασχημη εικονα..σε σχεση με αυτη του skype των windows.

Αλλα δουλευει καλα.

 

 

Ναι με τα 10αρια χάθηκαν drivers που στο Linux δουλεύουν out of the box. Όταν σου λέω ότι η σημερινή πραγματικότητα είναι πολύ διαφορετική από αυτή που παρουσιάζεις , δεν το λέω τυχαία.

Το Windows δεν είναι αυτό που ήτανε αλλά ούτε και το Linux. Τα πράγματα έχουν αλλάξει δραματικα και δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που παρουσιάζεις για τον απλό χρήστη.

Αν δεν με πιστεύεις βάλε xubuntu και ξανά έλα να μου πεις που κόλλησες. Πάντως όλα αυτά που έγραψες βάζω στοίχημα ότι δεν θα τα συναντήσεις .... Φτιάξε και το UI να μοιάζει και με Windows αν και μένα μου αρέσει το dock αλά Mac (με ένα κλικ όλα αυτά) και τα ξαναλέμε...

 

Για ποιους drivers μιλαμε?Στα σοβαρα ρωταω.

 

Απο κει και περα προφανως και τα windows και το λινουξ εχουν αλλαξει..ειπε κανεις κατι διαφορετικο..και τα 2 προς τα μπροστα..προς θετικη κατευθυνση..δεν το αμφισβητησε κανεις αυτο..Αλλο ειναι το θεμα εδω "Γιατι λινουξ?" και για να κανω την ερωτηση πιο ολοκληρωμενη 

"Γιατι λινουξ και οχι windows?" εχοντας στο μυαλο μας εναν απλο home user.

 

Ολα αυτα που σου εγραψα , δεν τα εγραψα απο το μυαλο μου.Το φορητο μου ισως ειναι λιγο περιεργο hardware..ισως να εχει ολα οσα οι διανομες λινουξ ακομα δεν μπορουν να υποστηριξουν πληρως..αλλα δυστυχως...δεν με ικανοποιει η linux experience στο μηχανημα μου.

 

Μιλαμε για μηχανημα με 1080p που το tearing μου προκαλουσε πονοκεφαλους..μιλαμε για μηχανημα με optimus που το καλυτερο που ειχα καταφερει ηταν με ενα applet στο ubuntu να κανει switch τις καρτες ΑΦΟΥ κανεις logout/login.Απαραδεκτο.

Μιλαμε για μηχανημα που δουλευει (οταν ειμαι στο σπιτι) σε εξωτερικη οθονη..αρα μιλαμε για 2 οθονες σεναριο...που ποτε δεν δουλεψε out-of-the-box.

Η αισθηση οτι μετα απο 3 ωρες που παλευεις να εγκαταστησεις ενα παιχνιδι στο wine και ξεκιναει ειναι λες και εχεις βαλει γαντια του μποξ και προσπαθεις να φας ρυζι.

Συν ο,τι αλλο προκυπτει κατα καιρους ασχετως με το hardware...

 

Για μενα λοιπον η linux experience δεν ειναι καλη ..σε αυτο το μηχανημα.Για καποιον αλλον μπορει να ειναι καλυτερη.Αλλα για μενα οχι.

Αν ειχα αλλο φορητο ισως να μην συζητουσαμε τοση ωρα.

Δωσε μου ενα λογο γιατι να ασχοληθω με το λινουξ με τα τωρινα μου δεδομενα ενω με τα windows (ασχετως εκδοσης) εχω τελεια out-of-box εμπειρια?

 

Δεν μιλαμε αν ειναι καλα ή οχι τα λειτουργικα..ειπαμε...καλα και τα μεν και τα δε..τι βολευει ομως τον χρηστη για να κανει την δουλεια οσο τον δυνατον καλυτερα ειναι κατι αλλο.

 

 

Μιλάς εσύ για post count που τα μισά μυνήματα στο νήμα είναι δικά σου και στα περισσότερα δεν κάνεις τίποτ' άλλο από το επαναλαμβάνεις τις ίδιες άκυρες θέσεις; Χμ... ok :)

 

Τουλαχιστον ειμαι εντος θεματος..

-Τι τον νοιάζει τον αρχάριο-νέο-απλό χρήστη το tearing?

 

-Συγκρίνεις windows με linux προεγκατεστημένα προγράμματα?   μα καλά στέκεις άνθρωπε μου?  video player, bittorrent client, firewall, email client, για να μην πιάσω μεγαλύτερες διανομές τύπου openSuse.

 

-Το flashplugin το χρειάζεται και ο firefox στα windows. chrome/chromium έχουν και τα linux.

 

-ΠΟΙΟΣ σου είπε ρε άνθρωπε οτι το λειτουργικό μας θέλουμε να μοιάζει στα windows??

 

-Τολμάς και μιλάς για privacy για οποιαδήποτε διανομή, ενώ τα windows είναι τρύπια? 

 

-ότι και να πεις θα καταλήξεις σε προγράμματα που ΘΑ βάλεις αργότερα ΜΕΤΑ απο 23 reboot για να ολοκληρωθούν τα update σου, και πάλι πίσω θα είσαι με ΣΠΑΣΜΕΝΑ-malware παντρεμένα utilities.

 

- Tον νοιαζει οταν τον πιανει πονοκεφαλος.

- Οταν τα windows ειχανε τον internet explorer προεγκατεστημενο (προφανως ακομα τον εχει) βαβουρα για αθεμιτο ανταγωνισμο κλπ κλπ.

Φαντασου να ειχε και αλλες εφαρμογες προεγκατεστημενες τι πουταναριο θα γινοταν.Στο λινουξ ομως ειναι ΘΕΤΙΚΟ που ερχεται με 1000 προεγκατεστημενες εφαρμογες..εκει ειναι free software στον λαο..

- Οταν μου βγαλει μηνυμα ο browser οτι θελει το flashplugin με 2-3 κλικς θα το εχει περασει...Θες να συζητησουμε την διαδικασια στο λινουξ?

- Ποιος σου ειπε ρε ανθρωπε οτι θελω το λειτουργικο μου να εχει 200 διαφορετικες μορφες που επηρεαζουν ΑΜΕΣΑ και τα προγραμμα μου?μην ξαναμιλησουμε περι kde/gnome και εξαρτησεις...κατανταει βαρετο ακομα και για σενα.

- Επειδη τα windows ειναι τρυπια δικαιολογειται οτιδηποτε μετα στο λινουξ?που ειναι FREE?community?τοτε γιατι τοσος ντορος με το ubuntu?

- ta 23 reboots ειναι καπου στην σφαιρα της φαντασιας σου..το αν καποιος περασει τιγκα στους ιους προγραμματα..δεν φταιει το λειτουργικο..αλλα ο χρηστης..προσωπικα ξηγιεμαι ενα www.ninite.com μετα απο καθε εγκατασταση windows..περναω ο,τι free μου χρειαζεται και αντε να χρειαστω 2-3 σπασμενα εξιδικευμενα προγραμματα.

Μετα απο 2-3 reboots θα χω καλυτερο experience απο το αντιστοιχο του λινουξ fooooor suuuuure :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Ποτέ δεν άκουσα κάποιον να τον πιάνει πονοκέφαλος.

 

- Μόνο o internet explorer. Τα υπόλοιπα που αναφέρεις δεν με ενδιαφέρουν. Σε πειράζει η αλήθεια? ο i.e είναι για τα σκουπίδια. και ΝΑΙ στο linux είναι θετικό καθως ο νεος-απλός-κουτσή μαρία που θα βάλει linux δεν θα ψάξει email client, torrent client, video player. απλά και όμορφα.  Άκυρα αυτά που αναφέρεις λοιπόν.

 

- Με ποια 2-3 click? που μπαίνει και mcafee σαν τσόντα μαζί?  να σου πω την διαδικασία σε απλές διανομές τύπου buntu ? 

 2 κλικ επίσης απο τον software manager. οπότε πάλι άκυρος εδώ.

 

- εγω θέλω άνθρωπε μου 200 διαφορετικές μορφές γιατί ΜΟΥ αρέσει να επιλέγω ;απο πολλά !

ο νέος χρήστης στα buntuειδή και όλα εύκολα με 2 κλικ.  Άκυρος και εδώ.

 

- Το amazon έβαλε, και online search/history.  To βγάζεις με 2 κλικ. Πόσσα κλικ θέλεις να βγάλεις απο τα windows 10 όλα αυτά που έχει? δεν σώζεσαι με κλικ εκεί.  Άκυρος και εδώ.

 

-καλά να περάσεις με τα εξιδεικευμένα σπασμένα utilities με keyloggers. Η κουτσή μαρία-απλός-νέος χρήστης δεν χρειάζεται reboot, ουτε antivirus στα linux. Άκυρός και εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις ribbon (προσωπικά ποτέ δεν με ενθουσίασαν οι κορδελίτσες) υπάρχει το WPS Office. Free, συμβατό πλήρως με αρχεία M$ Office και με λεξικά σε περίπου 20 γλώσσες (και τα Ελληνικά ανάμεσα)!

 

Thanks bruv! Θα δοκιμάσω το WPS, φαίνεται καλό (μάλλον καλύτερο από το Libre). Είναι free για Linux;

 

Έλα ρε 'συ, κορδελίτσες, χεχε. Απλά μου είναι πιο βολικό και δεν χρείαζονται τόσα κλικ με την κορδέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Ποτέ δεν άκουσα κάποιον να τον πιάνει πονοκέφαλος.

 

- Μόνο o internet explorer. Τα υπόλοιπα που αναφέρεις δεν με ενδιαφέρουν. Σε πειράζει η αλήθεια? ο i.e είναι για τα σκουπίδια. και ΝΑΙ στο linux είναι θετικό καθως ο νεος-απλός-κουτσή μαρία που θα βάλει linux δεν θα ψάξει email client, torrent client, video player. απλά και όμορφα.  Άκυρα αυτά που αναφέρεις λοιπόν.

 

- Με ποια 2-3 click? που μπαίνει και mcafee σαν τσόντα μαζί?  να σου πω την διαδικασία σε απλές διανομές τύπου buntu ? 

 2 κλικ επίσης απο τον software manager. οπότε πάλι άκυρος εδώ.

 

- εγω θέλω άνθρωπε μου 200 διαφορετικές μορφές γιατί ΜΟΥ αρέσει να επιλέγω ;απο πολλά !

ο νέος χρήστης στα buntuειδή και όλα εύκολα με 2 κλικ.  Άκυρος και εδώ.

 

- Το amazon έβαλε, και online search/history.  To βγάζεις με 2 κλικ. Πόσσα κλικ θέλεις να βγάλεις απο τα windows 10 όλα αυτά που έχει? δεν σώζεσαι με κλικ εκεί.  Άκυρος και εδώ.

 

-καλά να περάσεις με τα εξιδεικευμένα σπασμένα utilities με keyloggers. Η κουτσή μαρία-απλός-νέος χρήστης δεν χρειάζεται reboot, ουτε antivirus στα linux. Άκυρός και εδώ.

 

- Ψευδεσαι , μολις ακουσες εμενα.

Το θεμα ειναι τι ακουσες εσυ ή οτι το tearing ειναι πλεον γνωστο και αποδεδειγμενο προβλημα στο λινουξ γενικοτερα?Αφου τον μεσο χρηστη δεν τον ενδιαφερει το tearing οπως λες..τοτε γιατι αποτελει....προβλημα που υπαρχει?

 

- Δεν με ενδιαφερει αν ο ie ειναι για τα σκουπιδια ή οχι.Δεν συζηταμε αυτο εδω.Συζηταμε ποσα προεγκατεστημενα προγραμματα εχει το καθε λειτουργικο.

Στα windows ειχαμε ενα..απο οσο μπορω να θυμηθω..και με αυτο το ενα που λες οτι ειναι και για τα σκουπιδια εγινε ολοκληρος ντορος..μεχρι που αναγκασαν τα windows μετα απο εγκατασταση να βγαζει το μενου επιλογης browser.

Στο λινουξ , ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΙΑΝΟΜΕΣ οντως υπαρχουν πολλα προεγκατεστημενα..σε αλλες ΟΧΙ..π.χ. debian , εχει πολυ λιγα εως ελαχιστα..στο archlinux...ουτε καν γραφικο.

Αλλες διανομες..αλλα target groups..Αν δηλαδη καποιος γουσταρει το archlinux τοτε το επιχειρημα σου τρωει ακυρο.

Ποια θα ναι τοτε το αντεπιχειρημα?Αλλαξε διανομη?ή βαλτα με το χερι?αρα οτι γινεται και στα windows.

 

Οπως ειπα , ninite.com και με 2 κλικς εχεις περασει το 90% των απαραιτητων free προγραμματων στα windows..μηδεν κοπος.

 

- Βλεπε το ninite.com που ανεφερα παραπανω..απο κει και περα αν μου περασεις εσυ προγραμματα απο το software center του ubuntu με 2 κλικς θα υποκλιθω...να αναφερω οτι πρεπει να τα ψαξεις ενα ενα ?απο κατηγορια σε κατηγορια? που τα ειδες τα 2 κλικς ΑΚΥΡΕ?

 

- ουτε εδω παιζουν 2 κλικς..εμμονη εχεις παθει..δεν πειραζει.τα 200 γραφικα ειναι θετικο ως προς την προοδο..ως προς την χρηση κατανταει καποια στιγμη μπελας.

Πρακτικα , χτες που τον επαιζα με το archlinux , του περασα ΜΑΤΕ , λεω σε μια φαση ας περασω το krita να δω τι λεει και αυτο το προγραμμα..

Αμ δε .. dependencies απο kde..

Οχι ρε μαλακιδι δεν θελω να μου φερεις τιποτα απο kde...δεν πειραζει ομως..ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ...

 

- Δεν με ενδιαφερει αν ηταν το amazon αυτο που εβαλε ή το allibaba και τους 40 κλεφτες..ουτε με ενδιαφερει αν βγαινει με 1 ή 2 κλικς.

Με ενδιαφερει οτι το εβαλε..σκεφτηκε η canonical και το εβαλε..θα το σκεφτει και καποια αλλη διανομη μετα..και στην τελικη ποιος μου λεει οτι δεν το κανει και καποια αλλη διανομη στα μουλωχτα?καποια χωρις πολλα πολλα guis?

Εισαι σιγουρος οτι δεν γινεται?

 

- Η κουτση μαρια θα χει το antivirus της και δεν θα χει keyloggers ! Μην μιλησουμε παλι περι iων/malware..ειναι γνωστο το θεμα..

Στο λινουξ δεν χρειαζεσαι reboot?η αλλαγη κερνελ γινεται on-the-fly? και η εγκατασταση της καρτας γραφικων? απο ποτε?

Προφανως η αναγκη για επανεκκινησεις ειναι λιγοτερες..στο λινουξ..αλλα πλεον λιγοτερες ειναι και στα windows..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks bruv! Θα δοκιμάσω το WPS, φαίνεται καλό (μάλλον καλύτερο από το Libre).

 

Έλα ρε 'συ, κορδελίτσες, χεχε. Απλά μου είναι πιο βολικό και δεν χρείαζονται τόσα κλικ με την κορδέλα.

Το καλό (για 'μένα) είναι ότι εκτός από ribbon υποστηρίζει και την κλασσική εμφάνιση (διαλέγεις ποια θέλεις να χρησιμοποιήσεις, η default είναι το ribbon). Το κακό από την άλλη είναι ότι, παρ' ότι free, είναι κλειστού κώδικα και επίσης δεν επεξεργάζεται open document format. Ζυγίζει ο καθένας τις προτεραιότητες του και διαλέγει τη σουίτα γραφείου που θέλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε mphxths, ισως πρεπει να σκεφτεις να αλαξεις το nickname σου σε prhxths. Εντελως φιλικα παντα. :)

 

Ισως πρεπει να σκεφτεις να αλλαξεις thread..αν πρηζεσαι...

 

Εδω κουβεντα κανουμε..αν καποιος δεν γουσταρει να παρακολουθει απλα παει σε αλλο thread..

 

υπαρχει ομως και το post count..σωστα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πια αλλαγή kernel? μην πας σε προχωρημένες καταστάσεις γιατί δεν σε συμφέρει.Ο προχωρημένος χρήστης linux ξέρει τι θα κάνει και πως.

Μιλάμε για απλους χρήστες. Έτσι ξεκίνησε και το νήμα. "Γιατί Linux? " ρώτησε ένας νέος χρήστης.

Και επειδή μάλλιασε η γλώσσα μου, Έτοιμο στημένο σύστημα χωρίς να ψάχνει τι θα βάλει για email client και πολλά αλλά, working out of the box, χωρίς την μαμά microsoft να αποφασίζει τα updates για σένα.

 

Για τον απλό χρήστη, στο είπα ξεκάθαρα το linux είναι πιο εύκολο και σε χρήση και σε όλα του.Και λιγότερα κλικ και δυνατότητα κονσόλας.

Άντε καλά reboot, και καλό ψάξιμο για "best free x utilities for windows".

Καλό βράδυ, και καλές γιορτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mphxths μην ξεχνιέσαι και πας σε arch,gentoo, based διανομές.

Για τον απλό χρήστη, στο είπα ξεκάθαρα το linux είναι πιο εύκολο και σε χρήση και σε όλα του.Και λιγότερα κλικ και δυνατότητα κονσόλας.

Άντε καλά reboot, και καλό ψάξιμο για "best free x utilities for windows".

Καλό βράδυ, και καλές γιορτές.

 

Αρα με λιγα λογια..απο τις απειρες διανομες και επιλογες στον κοσμο του λινουξ..για τον απλο χρηστη..περιοριζομαστε σε λιγοτερες επιλογες...αυτο λες με λιγα λογια?

Να χαρω εγω πλουραρισμο δηλ....

 

Εεεεε αφου μου το ειπες ξεκαθαρα οτι το λινουξ ειναι πιο ευκολο και σε χρηση και σε ολα του..ιδιως για τον απλο χρηστη..Ε ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ..τι το συζηταμε! πες το νωριτερα και φαγαμε 13 σελιδες χωρις λογο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...