Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για LibreOffice


GreekMonkey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Στο Libre Office πως αλλάζω τις τιμές της χ σειράς από 1,2,3,... που μου τις βγάζει σε άλλες, επιλογής μου (χωρίς να υπάρχουν αυτές οι τιμές σε κελιά μέσα στο έγγραφο). Έψαξα αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο LibreOffice θέλω να φτιάξω ένα βασικό διάγραμμα και στην x σειρά μου βγάζει τιμές 1,2,3,4,5 ενώ εγώ θέλω να έχει τις 1, 2, 4, 8, 16. Που το κάνω αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο LibreOffice θέλω να φτιάξω ένα βασικό διάγραμμα και στην x σειρά μου βγάζει τιμές 1,2,3,4,5 ενώ εγώ θέλω να έχει τις 1, 2, 4, 8, 16. Που το κάνω αυτό;

αυτό είναι εκθετικό, θες exponential trend lines https://help.libreoffice.org/Chart/Trend_Lines

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα κελιά πάνω στην μπάρα θα δεις ένα f και ένα Σ = αν τους κάνεις κλικ εκεί μπορείς να επεξεργαστείς νομίζω τις τιμές τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοήθησέ μας να σε βοηθήσουμε!

Θα πρέπει να προσπαθήσεις να είσαι πιο σαφής, για παράδειγμα δεν μας λες καν σε πιο πρόγραμμα από τη σουίτα του Libre Office αναφέρεσαι (Calc, Writer κλπ). Επίσης δεν μπορώ να ανοίξω το screenshot πουέβαλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τι είδα θέλει στα στατιστικά διαγράμματα να βάλει άλλες τιμές. Αν θυμάμαι καλά γίνεται αυτό αλλά δεν θυμάμαι πως. Πρέπει να έχουν αυτά τα διαγράμματα κάτι ρυθμίσεις για το τι τιμές και πως θέλεις να αναφέρονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν και λες ότι οι τιμές που θέλεις για τον άξονα δεν υπάρχουν στο φύλλο, στο screenshot που δίνεις υπάρχουν. Τελικά τι ισχύει;

 

Αν υπάρχουν στο φύλλο, γίνεται μάλλον εύκολα. Αν δεν υπάρχουν, δεν ξέρω (αλλά θα μπορούσες να τα βάλεις κάπου!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο screenshot μέσα στο διάγραμμα υπάρχουν τα 1,2,3,4,5. Στο φύλλο έχω τα 1,2,4,8,16. Αυτά τα νούμερα θέλω να μπούνε σαν πεδίο ορισμού του άξονα χ ας το πω έτσι. Για τον άξονα y ξέρω πως αλλάζουν. Τα αντίστοιχα χ όμως δεν βρίσκω κάποια επιλογή για να τα αλλάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις ήδη φτιάξει το διάγραμμα, δεξί κλικ -> Περιοχές δεδομένων -> καρτέλα Σειρά δεδομένων και βάζεις αυτά που θέλεις να εμφανίζονται στον άξονα Χ στο κουτάκι «Κατηγορίες».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...