Προς το περιεχόμενο

Φακός για Nikon και τοπία.


Erosa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι προβλημα εχει η φωτογραφια?

το τοπιο ειναι πολυ ωραιο αλλα η ποιοτητα μπορει να συγκριθει ανετα με ενα κινητο της πλακας. Καταρχην η φωτο στερειτε παρα πολυ σε οξυτητα. Μονο το χορτο που κοιταω με πονανε τα ματια. Τον ουρανο τον ειδες ποσο χαλια ειναι; Γεματο κοιλιδες με εντονο μπλε και λευκες γραμμες. Μιλαμε για οφθαλμοφανεστατα προβληματα που μπορει να δει και ενας αρχαριος. Για αυτο ρωταω. Εκανε κανενα λαθος κατα την ληψη; Σε αυτη την περιπτωση αδικει τον φακο του. Αν εκανε σωστα την ληψη ε τοτε ο φακος ειναι για πεταμα και δεν μπορω να καταλαβω για ποιον λογο τον προτεινει. Δεν ειναι δυνατον να εχεις DSLR μηχανη και τοσο χαλια φακο.

Απορω που το ειδες το χαλι πραγματικα.... μηπως αναφερεσαι στο halo? αυτο ειναι θεμα επεξεργασιας

Οχι απλα χαλι αλλα παρα πολυ χαλι. Εγω αν ηταν να προτεινω καποιο φακο δεν υπηρχε περιπτωση να ανεβασω τετοια φωτο και φυσικα ουτε να κανω επεξεργασια. Ο αλλος θελει να δει μια αυθεντικη φωτογραφια για να βγαλει καποιο σωστο συμπερασμα για τον φακο ή την μηχανη. Αυτο ειναι το λογικο. Και εγω θελω να αγορασω φακο αλλα μετα απο αυτη την φωτο που ειδα δεν υπαρχει περιπτωση να αγορασω tokina. Ουτε τζαμπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Οχι απλα χαλι αλλα παρα πολυ χαλι. Εγω αν ηταν να προτεινω καποιο φακο δεν υπηρχε περιπτωση να ανεβασω τετοια φωτο και φυσικα ουτε να κανω επεξεργασια. Ο αλλος θελει να δει μια αυθεντικη φωτογραφια για να βγαλει καποιο σωστο συμπερασμα για τον φακο ή την μηχανη. Αυτο ειναι το λογικο. Και εγω θελω να αγορασω φακο αλλα μετα απο αυτη την φωτο που ειδα δεν υπαρχει περιπτωση να αγορασω tokina. Ουτε τζαμπα.

Καλά τι σχέση έχει ο φακός με την κακή επεξεργασία...? Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τι σχέση έχει ο φακός με την κακή επεξεργασία.

Μα δεν ξερουμε αν το χαλι της φωτο προερχεται απο κακη επεξεργασια ή ηταν ηδη χαλια πριν την επεξεργαστει. Πως μπορω να ειμαι σιγουρος; Μπορεις να με απαντησεις σε αυτο; Για αυτο λεω θα θελα να δω αυθεντικη φωτο για να βγαλω σωστα συμπερασματα για τον φακο. Και οχι μονο εγω αλλα οποιοσδηποτε θελει να αγορασει φακο. Η κακη επεξεργασια δεν σημαινει απαραιτητα οτι  η αυθεντικη ειναι καλη. Νομιζω ειμαι σαφης.  

Μα δεν ξερουμε αν το χαλι της φωτο προερχεται απο κακη επεξεργασια ή ηταν ηδη χαλια πριν την επεξεργαστει. Πως μπορω να ειμαι σιγουρος; Μπορεις να με απαντησεις σε αυτο; Για αυτο λεω θα θελα να δω αυθεντικη φωτο για να βγαλω σωστα συμπερασματα για τον φακο. Και οχι μονο εγω αλλα οποιοσδηποτε θελει να αγορασει φακο. Η κακη επεξεργασια δεν σημαινει απαραιτητα οτι  η αυθεντικη ειναι καλη. Νομιζω ειμαι σαφης.  

Και να πω επισης οτι για να προτεινει καποιος μια μηχανη ή φακο ανεβαζοντας φωτο θα πρεπει να επιλεξει μια πολυ καλη φωτογραφια χωρις επεξεργασια. Αλλα οταν εχεις DSLR μηχανη, για τραβηξεις μια καλη φωτο θα πρεπει να εχεις και καποιες βασικες γνωσεις πανω στις ρυθμησεις(παντα manual) και στην ληψη αλλιως δεν εχει κανενα νοημα. Ετσι τον αλλον θα τον μπερδεψεις με λαθος πληροφοριες παρα θα τον βοηθησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν ξερουμε αν το χαλι της φωτο προερχεται απο κακη επεξεργασια ή ηταν ηδη χαλια πριν την επεξεργαστει. Πως μπορω να ειμαι σιγουρος; Μπορεις να με απαντησεις σε αυτο; Για αυτο λεω θα θελα να δω αυθεντικη φωτο για να βγαλω σωστα συμπερασματα για τον φακο. Και οχι μονο εγω αλλα οποιοσδηποτε θελει να αγορασει φακο. Η κακη επεξεργασια δεν σημαινει απαραιτητα οτι  η αυθεντικη ειναι καλη. Νομιζω ειμαι σαφης.  

Και να πω επισης οτι για να προτεινει καποιος μια μηχανη ή φακο ανεβαζοντας φωτο θα πρεπει να επιλεξει μια πολυ καλη φωτογραφια χωρις επεξεργασια. Αλλα οταν εχεις DSLR μηχανη, για τραβηξεις μια καλη φωτο θα πρεπει να εχεις και καποιες βασικες γνωσεις πανω στις ρυθμησεις(παντα manual) και στην ληψη αλλιως δεν εχει κανενα νοημα. Ετσι τον αλλον θα τον μπερδεψεις με λαθος πληροφοριες παρα θα τον βοηθησεις.

 

Αγαπητε Καρνταση, θα σου απαντησω,

 

Εδω ειναι forum που σημαινει οτι καθενας σου λεει την γνωμη του απο τις εμεπιριες του (μικρες ή μεγάλες) με τα δικά του συμπεράσματα (σωστά ή λάθος), και φυσικα δεν ειναι ουτε η αντιπροσωπια της Tokina ούτε  της Νικον.....

 

 

.... λαμβάνοντας επίσης υπόψη και την συμπίεση που τραβάνε τα site στις φωτογραφίες,, (άλλα λιγότερο, άλλα περισσότερο) για να λάβεις συγκεκριμμένα εσύ μια απόφαση (εγω μπορω να λάβω υπόψη μου τα παραπάνω και να κανω μια σχετικη αξιολογιση με ενα μικρο ρισκο....διοτι πχ οταν ακους παντου διθυραμβικα σχολια για κατι....αυτο κατι σημαινει σε συνδυασμο με τα δικα σου συμπερασματα εφοσον συναδουν) σου προτεινω ειτε να δανειστεις ή να ενοικιασεις εναν φακό που σε ενδιαφερει ωστε να τον αξιολογισεις μονος σου και να βγαλεις τα συμπερασματα σου για την επενδυση που προκειται να κανεις.....

 

"Η κακη επεξεργασια δεν σημαινει απαραιτητα οτι  η αυθεντικη ειναι καλη. Νομιζω ειμαι σαφης."

Και το αντιστροφο φυσικα.....

 

Τον ουρανο τον ειδες ποσο χαλια ειναι; Γεματο κοιλιδες με εντονο μπλε και λευκες γραμμες.

αυτες οι κοιλιδες και οι καμπυλωτες αρμονικες γραμμες οφειλονται στην συμπιεση, αναγκαιο κακο....δεν βλεπεις ενα jpg 25mb, επίσης οι λευκες γραμμες που φαινονται στις κορυφογραμμες ειναι φαινομενο halo οπως ειπα και παραπανω που ειναι καθαρα θεμα επεξεργασιας

 

Φιλικά Κώστας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Καρνταση, θα σου απαντησω,

 

Εδω ειναι forum που σημαινει οτι καθενας σου λεει την γνωμη του απο τις εμεπιριες του (μικρες ή μεγάλες) με τα δικά του συμπεράσματα (σωστά ή λάθος), και φυσικα δεν ειναι ουτε η αντιπροσωπια της Tokina ούτε  της Νικον.....

 

 

.... λαμβάνοντας επίσης υπόψη και την συμπίεση που τραβάνε τα site στις φωτογραφίες,, (άλλα λιγότερο, άλλα περισσότερο) για να λάβεις συγκεκριμμένα εσύ μια απόφαση (εγω μπορω να λάβω υπόψη μου τα παραπάνω και να κανω μια σχετικη αξιολογιση με ενα μικρο ρισκο....διοτι πχ οταν ακους παντου διθυραμβικα σχολια για κατι....αυτο κατι σημαινει σε συνδυασμο με τα δικα σου συμπερασματα εφοσον συναδουν) σου προτεινω ειτε να δανειστεις ή να ενοικιασεις εναν φακό που σε ενδιαφερει ωστε να τον αξιολογισεις μονος σου και να βγαλεις τα συμπερασματα σου για την επενδυση που προκειται να κανεις.....

 

"Η κακη επεξεργασια δεν σημαινει απαραιτητα οτι  η αυθεντικη ειναι καλη. Νομιζω ειμαι σαφης."

Και το αντιστροφο φυσικα.....

 

Τον ουρανο τον ειδες ποσο χαλια ειναι; Γεματο κοιλιδες με εντονο μπλε και λευκες γραμμες.

αυτες οι κοιλιδες και οι καμπυλωτες αρμονικες γραμμες οφειλονται στην συμπιεση, αναγκαιο κακο....δεν βλεπεις ενα jpg 25mb, επίσης οι λευκες γραμμες που φαινονται στις κορυφογραμμες ειναι φαινομενο halo οπως ειπα και παραπανω που ειναι καθαρα θεμα επεξεργασιας

 

Φιλικά Κώστας

Ο φωτογραφος προτεινε τον φακο του λεγοντας οτι ειναι πολυ καλος και ανεβασε την συγκεκριμενη φωτο η οποια δεν ειναι καλη. Εχω δει και αλλες φωτογραφιες εδω μεσα οι οποιες ειναι πολυ καλης ποιοτητας. Λογικο ειναι λοιπον να εχω καποιες αποριες και να τις εκφρασω. Δεν ειναι κακο. Συζητηση κανουμε. Η ποιοτητα της φωτο δεν οφειλεται μονο στην συμπιεση και στην επεξεργασια αλλα και σε αλλα πραματα αλλα δεν θα το συνεχισω. Ενδιαφερομαι κια εγω για φακο και μηχανη και ηδη εχω ανοιξει θεμα και για αυτο ρωταω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μωρε καλα κανεις..... δεν σου ειπε κανεις τιποτα... αυτο που σου λεω ειναι οτι ακους γνωμες, βλεπεις τη δημιουργια του καθενος και στο τελος βγαζεις τα συμπερασματα σου (και παντα εεις και λιγο ρισκο). Απο περιεργια για να το συζητησουμε, τι βλεπεις δλδ στην παραπανω φωτογραφια, που πιστευεις οτι ειναι θεμα φακου και οχι επεξεργασιας?

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε καλα κανεις..... δεν σου ειπε κανεις τιποτα... αυτο που σου λεω ειναι οτι ακους γνωμες, βλεπεις τη δημιουργια του καθενος και στο τελος βγαζεις τα συμπερασματα σου (και παντα εεις και λιγο ρισκο). Απο περιεργια για να το συζητησουμε, τι βλεπεις δλδ στην παραπανω φωτογραφια, που πιστευεις οτι ειναι θεμα φακου και οχι επεξεργασιας?

Να σου πω την αληθεια δεν νομιζω οτι ειναι θεμα φακου αλλα δεν μπορω να ειμαι και σιγουρος. Ο ουρανος πιθανον να ειναι θεμα επεξεργασιας αλλα η ελειψη οξυτητας αν δεν ειναι ο φακος τοτε ειναι απο λαθος ρυθμησεις με αποτελεσμα να μη γινει καλη εστιαση. Παρατηρα κυριως το χορτο και θα καταλαβεις. Γενικα δεν ειναι η καταλληλη φωτο για να πεισεις καποιον οτι αυτος ο φακος ειναι πολυ καλος και ας μην ειναι η αιτια αυτος. Σε μπερδευει περισσοτερο παρα σε βοηθαει στην τελικη αποφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To καλύτερο αν θέλεις να δεις πραγματικά πως τραβάει ο φακός είναι να μελετήσεις ένα Raw αρχείο. Οτιδήποτε άλλο, ειδικά φωτό ανεβασμένες στο ίντερνετ που έχουν υποστεί αρκετή συμπίεση, δεν είναι καλός σύμβουλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...