Προς το περιεχόμενο

Τι πτυχίο Αγγλικών να πάρω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι μεταξυ CPE & ECPE ποιο θα μου φανει ποιο χρησιμο εντως ΕΕ? αναγνωριζονται και τα 2 το ιδιο?

Σκοπευω να δωσω τον Μαιο μιας και δεν εχει νωριτερα

 

Επισης μηπως υπαρχει κατι αλλο ποιο  οικονομικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ειναι αναλογα τι θες να κανεις. Εχω FCE,ECCE.ECPE. ILTS γνωμη μου μετα απο ολα αυτα οτι αξιζει να δωσεις ILTS οταν θες να πας καπου για δουλεια ή μεταπτυχιακο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έχω IELTS,TIE.

Το IELTS -το πήρα πρώτο χρονολογικά το 2009 -μου φάνηκε πιο δύσκολο απο την άποψη ότι είχα να ασχοληθω με τη γλώσσα πολλά χρόνια.

Το TIE το έδωσα φέτος και το πήρα με ευκολία αλλα αυτο συνέβη επείδη είχα διαβάσει ουκ ολίγα βιβλία πληροφορικής και αγγλικά απο το ιντερνετ όλο αυτο το διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα χρησιμοποιω τα αγγλικα σε καθημερινη βαση, μπορω να μιλησω ανετα αρκετα καλα πλην της προφορας

Μαλλον θα μεινω με το IELTS ισως και να ξαναδωσω για κατι περισσοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα πάρεις το IELTS και λήξει ας πούμε μετά απο 2 χρόνια, μπορείς να δηλώνεις στο βιογραφικό σου οτι έχεις το συγκεκριμένο επίπεδο (ανάλογα το σκόρ) στην επάρκεια της γλώσσας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αμα πάρεις το IELTS και λήξει ας πούμε μετά απο 2 χρόνια, μπορείς να δηλώνεις στο βιογραφικό σου οτι έχεις το συγκεκριμένο επίπεδο (ανάλογα το σκόρ) στην επάρκεια της γλώσσας?

δεν νομιζω. Τουλαχιστον αν θες να κανεις αιτηση για μεταπτυχιακο θα πρεπει να ειναι εν ισχυει το πτυχιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

popcorn.gif

Tell me more tell me more.

Μπόλικη σιγουριά βλέπω.

 

Δεν θα το αναλύσω πολύ: Επίπεδο C2 και τα 2 που αναφέρεις. Ίδια ύλη και τα 2. Διαφορετικός τρόπος εξέτασης/χρόνος εξέτασης/τύποι ερωτήσεων. Ίδια βάση.

ΑΛΛΑ αυτός που στο τέλος θα ξέρει καλύτερα Αγγλικά είναι αυτός που μπορεί να αποδείξει στην πράξη ότι ξέρει να τα χρησιμοποιεί σωστά. Εδώ ούτε η Αγγλική Φιλολογία δεν λειτουργεί σαν εγγύηση ότι ο απόφοιτος ξέρει καλά Αγγλικά!

Το ότι απέκτησε κάποιος το Cambridge δεν δηλώνει απαραίτητα ότι ξέρει καλύτερα Αγγλικά από κάποιον που πήρε το Michigan [υπάρχουν έρευνες που το αποδεικνύουν αυτό; Πολύ θα ήθελα να τις δω.]. Και τα 2 είναι ισότιμες πιστοποιήσεις γνώσης Αγγλικών.

 

Και ναι, δεν πα νά'χες πάρει κάποτε στο Λύκειο το CPE με A, αν τώρα πια δεν έχεις σχεδόν καμία επαφή με την γλώσσα τότε η πιστοποίηση είναι ουσιαστικά ανύπαρκτη. Ή μάλλον παίζει ρόλο για να ξεσκαρτάρει ο εργοδότης τα βιογραφικά σε πρώτη φάση. Μετά αν πάει να σου κάνει συνέντευξη στ'Αγγλικά κι εσύ κοιτάς σαν χάνος τότε τσάμπα και το proficiency [από οποιοδήποτε πανεπιστήμιο και αν προέρχεται].

Σε εξεταζει σε περισσοτερα θεματα (η εξεταση του Cambridge ειναι διπλασια σαν ωρα απο του Michigan τουλαχιστον οταν τα εδωσα εγω κι τα 2 πριν 3 χρονια). Αλλο να εξεταστεις 3 ωρες κι αλλο 6

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εξεταζει σε περισσοτερα θεματα (η εξεταση του Cambridge ειναι διπλασια σαν ωρα απο του Michigan τουλαχιστον οταν τα εδωσα εγω κι τα 2 πριν 3 χρονια). Αλλο να εξεταστεις 3 ωρες κι αλλο 6

.

CPE--> Διάρκεια (χωρίς το speaking): 3h 40m

ECPE--> Διάρκεια (χωρίς το speaking): 2h 25m

Τί εννοείς σε εξετάζει σε περισσότερα θέματα; Μια χαρά ποικιλία στην θεματολογία των κειμένων έχουν και τα 2!

Απλά διαφέρει πολύ το format τους. Και επίσης το CPE είναι ιδανικό για όσους θέλουν περισσότερο χρόνο, ενώ το ECPE μπορεί να τους αγχώσει. Ακόμα, στο CPE το listening section το ακούνε 2 φορές ενώ στο ECPE μόνο 1 και αυτό δυσκολεύει κάποιους εξεταζόμενους.

Τέλος πάντων, όποιος θέλει να δει τις διαφορές στη δομή τους ας τσεκάρει

http://www.cambridgeenglish.org/exams/proficiency/exam-format/

και

http://www.hau.gr/?i=examinations.el.ecpe-format

 

Δεν γίνεται όλα τα πιστοποιητικά να βολεύουν όλους. Δεν ταιριάζει η ίδια δομή σε όλους τους εξεταζόμενους γι'αυτό οι καθηγητές πρέπει να τους δίνουμε διάφορα sample tests και στο τέλος να επιλέγουν αυτό που είναι καλύτερο για τους ίδιους και τις ανάγκες τους. Και στο κάτω κάτω, είναι ισότιμα όλα αυτά τα πιστοποιητικά [τα έχω ποστάρει συγκεντρωτικά στην προηγούμενη σελίδα].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...