Προς το περιεχόμενο

Τι πτυχίο Αγγλικών να πάρω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να πάρω πτυχίο στα Εγγλέζικα που λέμε και στο χωριό επιπέδου Proficiency. Δεν θέλω ούτε να διδάξω ούτε τίποτα, απλά να έχω ένα χαρτί να πιστοποιεί οτι έχω αυτό το επίπεδο. Ποιο πτυχίο προτείνετε? Να πάω κλασσικά για το σαπιο Michigan? ή παίζει και κανένα άλλο πιο εύκολο?

 

Δεν θέλω για μεταπτυχιακά και τέτοια, δεν σκέφτομαι (ακόμα) να βγώ εξωτερικό για μεταπτυχιακό, κάνω τώρα ένα στην Ελλάδα. Οπότε το θέλω καθαρά για θέμα εργασίας (εδώ γελάμε)

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω να ασχοληθώ με τα πτυχιά απο το Γυμνάσιο δεν ξέρω τι παίζει. Γενικά στα αγγλικά είμαι σε αρκετά καλό επίπεδο, έχω κάνει και επιστημονική δημοσίευση κιόλας, οπότε μπορείς να πεις οτι νιώθω λίγο.

 

 

Τι είδους τέτοια πτυχία κυκλοφορούν τώρα και είναι επιπέδου προφίτσιεντσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αφου θεωρεις το Michigan σαπιο και ευκολο πηγαινε να το παρεις τοτε..

Εκτος αν φτιαχνεσαι με τα δυσκολα οποτε πηγαινε να δωσεις καποιο αλλο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με τα δυο πτυχια, στα βιογραφικα σου πχ θα μπορεις να γραφεις επιπεδο αγγλικων C2, oποτε πιστευω δεν εχει σημασια. 

Απο εκει και περα αμα παρεις το Cambridge θα ξερεις αρκετα καλυτερα αγγλικα σε σχεση με το Michigan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ενδιαφέρει κάποιο μεταπτυχιακό ή θέση στο δημόσιο, δώσε όποιο απο τα 2 θες.

 

Αν σε ενδιαφέρει να πας εξωτερικό, κανένα απο τα 2. Κάνε μαθήματα και δωσε IIELTS ή κατι αντίστοιχο αν θες αναγνώριση. Ελάχιστοι (για θέση εργασίας) κοιτάνε τι πτυχίο έχεις. Το θέμα είναι πως μιλάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αναγνωρισμένα απ'τον ΑΣΕΠ:

 

(α) Άριστη γνώση (Γ2/C2):

  • CERTIFICATE OF PROFICIENCY IN ENGLISH (CPE) του Πανεπιστημίου CAMBRIDGE.
     
  • BULATS English Language Test, βαθμολογία 90-100, του Πανεπιστημίου του CAMBRIDGE.
     
  • International English Language Testing System (IELTS) από το University of Cambridge Local Examinations Syndicate (UCLES) – The British Council – IDP Education Australia IELTS Australia με βαθμολογία από 7,5 και άνω.
     
  • CERTIFICATE OF PROFICIENCY IN ENGLISH του Πανεπιστημίου MICHIGAN. 
     
  • LONDON TESTS OF ENGLISH LEVEL 5 - PROFICIENT COMMUNICATION του EDEXCEL.
     
  • ISE IV Integrated Skills in English Level 3 Certificate in ESOL International του TRINITY COLLEGE LONDON.
     
  • CITY & GUILDS LEVEL 3 CERTIFICATE IN ESOL INTERNATIONAL (reading, writing and listening) -MASTERY- και CITY & GUILDS LEVEL 3 CERTIFICATE IN ESOL INTERNATIONAL (Spoken) -MASTERY- (Συνυποβάλλονται  αθροιστικά για την απόδειξη της άριστης γνώσης) ή CITY & GUILDS CERTIFICATE IN INTERNATIONAL ESOL-MASTERY- και CITY & GUILDS CERTIFICATE IN INTERNATIONAL SPOKEN ESOL -MASTERY- (Συνυποβάλλονται  αθροιστικά για την απόδειξη της άριστης γνώσης).
     
  • EDI Level 3 Certificate in ESOL International JETSET Level 7 (CEF C2).
     
  • OCNW Certificate in ESOL International at Level 3 (Common European Framework equivalent level C2).
     
  • ESB Level 3 Certificate in ESOL International All Modes (Council of Europe Level C2).
     
  • Michigan State University – Certificate of English Language Proficiency (MSU – CELP): CEF C2.
     
  • Test of Interactive English, C2 Level.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω τα δύσκολα για τον φίλο που μπερδευτηκε. Να πάρω το πιο εύκολο χαρτί για επίπεδο Γ2 θέλω και το Michigan δεν πιστεύω οτι είναι το ευκολότερο.

Υπάρχει κάποιο που αν κοπείς σε κάμια ενότητα να δίνεις μόνο αυτή?

 

*Απο γερμανικά για να πάρεις ένα πτυχίο lower φάσεις με εντατικά μαθήματα πόσο καιρό θες περίπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εκει και περα αμα παρεις το Cambridge θα ξερεις αρκετα καλυτερα αγγλικα σε σχεση με το Michigan.

 

popcorn.gif

Tell me more tell me more.

Μπόλικη σιγουριά βλέπω.

 

Δεν θα το αναλύσω πολύ: Επίπεδο C2 και τα 2 που αναφέρεις. Ίδια ύλη και τα 2. Διαφορετικός τρόπος εξέτασης/χρόνος εξέτασης/τύποι ερωτήσεων. Ίδια βάση.

ΑΛΛΑ αυτός που στο τέλος θα ξέρει καλύτερα Αγγλικά είναι αυτός που μπορεί να αποδείξει στην πράξη ότι ξέρει να τα χρησιμοποιεί σωστά. Εδώ ούτε η Αγγλική Φιλολογία δεν λειτουργεί σαν εγγύηση ότι ο απόφοιτος ξέρει καλά Αγγλικά!

Το ότι απέκτησε κάποιος το Cambridge δεν δηλώνει απαραίτητα ότι ξέρει καλύτερα Αγγλικά από κάποιον που πήρε το Michigan [υπάρχουν έρευνες που το αποδεικνύουν αυτό; Πολύ θα ήθελα να τις δω.]. Και τα 2 είναι ισότιμες πιστοποιήσεις γνώσης Αγγλικών.

 

Και ναι, δεν πα νά'χες πάρει κάποτε στο Λύκειο το CPE με A, αν τώρα πια δεν έχεις σχεδόν καμία επαφή με την γλώσσα τότε η πιστοποίηση είναι ουσιαστικά ανύπαρκτη. Ή μάλλον παίζει ρόλο για να ξεσκαρτάρει ο εργοδότης τα βιογραφικά σε πρώτη φάση. Μετά αν πάει να σου κάνει συνέντευξη στ'Αγγλικά κι εσύ κοιτάς σαν χάνος τότε τσάμπα και το proficiency [από οποιοδήποτε πανεπιστήμιο και αν προέρχεται].

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι πως βρισκομαι σαυτη την φαση.
Δυστυχως πηρα το Μισιγκαν οταν ημουν Ά Λυκειου, δηλ πριν 9 χρονια. Τοτε ηταννουσιαστικα και η τελευταια ΣΟΒΑΡΗ ενασχοληση μου με την γλωσσα. Οποτε με την πρωτη ευκαιρια απο του χρονου μαλλον,θα παω σε φροντιστηριο να τα ξαναπιασω σοβαρα κ ισως ασχοληθω νε κανα IELTS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...